Потренували оборону

Товариський матч

Рік назад збірні України і Німеччини провели попередній товариський матч між собою, у якому Сергій Ребров дебютував як головний тренер нашої національної команди. То була справжня товариська зустріч, у якої не було особливих обмежень і застережень. Відповідно «веселий» результат – 3:3. Теперішній поєдинок був уже не так товариський, як контрольний – за лічені дні обидві збірні почнуть боротьбу у фінальному турнірі чемпіонату Європи. За минулий час змінилися обставини, змінилися вимоги, змінилися люди.

3 червня
НІМЕЧЧИНА – УКРАЇНА – 0:0

ПРЕЛЮДІЯ

У збірної Німеччини вже зовсім інший головний тренер, багато змін у складі, а головне – їм, господарям цього Євро-2024 з дуже амбітними намірами, важливим був ще й сам результат цього матчу. Після перемог у попередніх контрольних матчах над збірними Франції (2:0) та Нідерландів (2:1) для впевненості у власних силах треба було переконливо перемагати і Україну.
Для збірної України це мала бути справжня серйозна перевірка на потенціал у протистоянні з топовим суперником, який значно переважає і Боснію, і Ісландію, з якими ми здобули останню свою звитягу. Крім всієї команди, настав час найбільших випробувань для її тренерського штабу. Ніколи ще у своїй тренерській кар’єрі Сергій Ребров і його помічники не поставали перед такого рівня і ваги випробуваннями, як фінальний турнір чемпіонату Європи. Першим заспівом такого іспиту, на що здатен наразі «диригент та його оркестр», і був контродьний матч з господарями Євро-2024 на їхньому «концертному майданчику». А ще, у день цього матчу, Сергію Станіславовичу виповнилося ювілейних 50 років. Хіба не привід подивитися та зважити пройдене і сьогодення.

ПЕРЕД МАТЧЕМ

Сергій Ребров досить реалістично і прагматично підійшов до намірів у цьому матчі. Рідкісний випадок, коли збірна України вийшла на старт поєдинку фактично з п’ятьма захисниками. Те, що ми будемо грати від оборони, було зрозуміло і до початку матчу із Німеччинною. Наш тренерський штаб вирішив робити ставку на «залізобетонну оборону». Для зміцнення цієї захисної споруди було переведення у захист, звичне у клубі і не практиковане дотепер у збірній, Олександра Зінченка. Друга примітна кадрова новація – поява у центрі півзахисту Миколи Шапаренка. Його звична позиція у клубі, але від якої він напевне вже відвик у збірній після майже дворічної паузи у появі на полі у складі головної команди країни.
Варто також відзначити повернення до лав збірної двох наших «аксакалів» Тараса Степаненка (до того ж у старті матчу, замість Володимира Бражка) і Андрія Ярмоленка (у запасі). Їхня відсутність у попередніх матчах, поки що була зумовлена лише травмами.
Примітно також, що для чисельного збільшення оборонних гравців перевагу було віддано появі з перших хвилин матчу Олександру Сватку.
Як і в останньому матчі з ісландцями, на вістрі атаки Ребров довірив місце з перших хвилин не Артему Довбику, а Роману Яремчуку.
Поява у вортах збірної саме Анатолія Трубіна мала природній характер – Андрій Лунін на той час із партнерами по «Реалу» ще допивав шампанське із кубка Ліги чемпіонів.
Із тих футболістів, які зараз перебувають у таборі збірної України, до заявки не потрапив Віталій Миколенко. Віталій лише нещодавно відновився від травми.
Отже, досить боєздатний склад з деякими елеметами експериментальності у кадровому і тактичному вимірі.

МАТЧ

Очікувано німці почали матч активно і агресивно. Але досить швидко збірна України продемонструвала в чому може бути наша чеснота – швидка і разюча контатака. На 4-й хвилині з першою частиною цієї формули ми вправилися відмінно, швидкості Михайлові Мудрику не позичати (до слова, запустив нашу «ракету» Шапаренко). А на другий, щоб вразити ворота, Мудрику бракує ще ігрової мудрості. Його наміри легко читалися захисниками Німеччини і удар був заблокований. Було ще добивання Віктора Циганкова – із непростого становища не поцілив. Але сам факт «огризання» був приємним.
Проте цей епізод не змінив загальний перебіг матчу. Коли заволодіваємо м’ячем, у нас позиційні атаки поки не виходять, від слова зовсім. Німці пресингують. Тиснуть. Перший реально голевий момент у них виник на 15-й хвилині. Втратили «барселонця» Ількая Гюндогана перед воротами. Тільки величезний досвід 33-річного «завадив» йому вирішити – розстрілювати ворота головою чи ногою. Вийшло середнє – від живота суперника Трубін м’яч легко забрав до рук.
21 хвилина – тотальний пресинг збірної Німеччини. М’яч у наших тримається лічені секунди. Проте й суперник може запропонувати лише гостроту біля українських воріт, моментів більше немає. Трубіну рятувати не доводиться. Захищаємось організовано. Бити інколи даємо. Але німці теж не всі снайпери.
У нас знову здав норматив у забігу на 50 метрів Мудрик. Передача не туди.
25-а хвилина – німці дещо попустилися, почали давати нам трохи простору. Поки що не знаємо, що із ним робити.
32-а хвилина. Велика справа авторитет – як же щиро Тарас Степаненко доводить судді, що нога суперника і м’яч – це насправді одне і те ж саме, нема різниці у що він зіграв. Арбітр не розуміє Тараса. Перший дуже небезпечний штрафний біля наших воріт. По ценру, 22 метри до воріт. Трубін знову без роботи.
38 хвилина – а це вже перший наш голевий момент. Циганков своєю наполегливістю на фланзі у боротьбі за м’яч ввів у ступор не тільки опонента, а й весь захист збірної Німеччини. Відібраний м’яч доставлено одинокому у карному майданчику суперників Яремчуку. Був час зупинити, прицілитись, ударити. Все було, не стало сили. Мануель Ноєр легко парирував м’яч.
У першому таймі більше особливих пригод не було. Німці, якщо й пробували, у ворота не влучали. З нашого – Яремчук ще раз несильним ударом під кутом здалеку потренував Ноєра.
Перерва. По першому тайму. У другій половини зник Мудрик, але з’явився Циганков. Яремчук, непомітний, але 2 удари завдав. Ноєр двічі попрацював, щоправда, не дуже важко. Шапаренко, старається, вихід напівхолостий. Нема мотора і розгону у центрі. Першу половину тайму відверто відбивалися, але паніки не було. У другій половині гра почала вирівнюватися. У Німеччини був 100% голевий момент один. Багато гострих. Сподобалася гра України в захисті, не без помилок, але не критичних, працювала підстраховка. Одинокі, але були цікаві моменти в контратаці.
Зовсім на сподобалася гра у позиційному нападі. Навть, коли німці не вдавалися до високого пресингу, конструктивної думки, в першу чергу командної, – не було.
Ок. Такий сценарій може бути прийнятний у протистоянні із дуже сильним суперником. А коли у рівному протистоянні потрібно перемагати, або ще й неодмінно треба перемагати, – є питання. Не сподобалася гра у позиційному нападі.
Другий тайм. Друга половина цього матчу уже невимагає в описанні стільки емоцій. Це був «шлях з одностороннім рухом». На наші ворота.
Німці знову з перших секунд вдалися до тиску. Захищаємось. Трубін перериває передачу, німецький гравець набігає під добивання, в останню мить Юхим Конопля знімає м’яч з його ноги.
53-я хвилина – дали ударити головою з близької відстані Каю Гаверцу. Мимо.
55-а хвилина – Сваток приймає на себе удар. Це вже дуже небезпечно. Німці безперестанно тиснуть.
Яремчук – блукаючий форвард. Абсолютно без толку. Хіба може бути залучений під час стандарту. Біля наших воріт, біля їхніх – нема і натяку.
60-а хвилина – «ракетний» політ Мудрика. Долетіла, але знову не «вибухнула». Ноєр зблизився і легко перервав передачу.
Контратака німців – м’яч влучає в каркас наших воріт. Ще раз Максимільян Баєр б’є з небезпечної позиції. Трубин бере. Уже український воротар працює по повній.
64-а хвилина. У нас перші заміни. Тренер німецької збірної зробив їх уже чотири. Схоже, Сергій Ребров вирішив награвати саме такий склад. Або потрібен був час, щоб вирішити, що міняти. Вийшов Володимир Бражко замість давно вже втомленого Степаненка. Також поміняно обох вінгерів – Циганкова і Мудрика на Ярмоленка і Зубкова. В атаці в наступні хвилини матчу вони нічого не додали.
71 хвилина. Конопля таки програв позицію Мюллеру. Атакував ззаду. В офіційному матчі за це, мабуть, дали б пенальті. У нас одна мета – дотерпіти.
А на 88-й хвилині пані Фортуна могла все перевернути з ніг на голову. Ноєр, відомий воротар-«мотала» вибіг з м’ячем ледь не до центру поля. І віддав його… прямісінько на Андрія Ярмоленка. Досвід Андрія не допоміг йому зорієнтуватися у цій надвигідній ситуації. Він в дотик головою скинув м’яч на Артема Довбика, який перебував в очевидному офсайді, замість того, щоб прийняти м’яч і самому спрямувати його у практично порожні ворота. Так два найдосвідченіші гравці на полі у складі обох команд вічливо обмінялися між собою подарунками.
Насамкінець, уже в компенсований час Трубін ще одним сейвом завадив німцям поставити переможну крапку у матчі. Нульова нічия.

ВИСНОВКИ

Скоріше, більше позитиву, ніж негативу. По-перше, відчули рівень, коли граєш з топовою командою та ще й на її полі. Нічия у цьому випадку – більш ніж задовільний результат. Потім, вийшов відмінний тренинг гри в обороні всією командою. Не безгрішно, не без помилок, але й паніки не було. Як відносний новачок, непогано виглядав центральний захисник Олександр Сваток. Практично безпомилково відіграв Анатолій Трубін. На виходах він, здається, краще почувається за Андрія Луніна.
Були спроби швидкісних контатак. Поодинокі, але були. Треба ще відпрацьовувати їхні завершення. Що дуже не сподобалось – безпорадність в організації позиційної атаки за високого пресингу і щільної оборони. Тут ще непочатий край роботи. І маємо прекрасну нагоду для тренингу уже саме атакувальної гри у наступному контрольному матчі зі збірною Польщі. Це хороша команда, але вже того рівня, яку треба прагнути перемогти. Якщо ми розраховуємо на якийсь успіх на Євро-2024, звичайно.

ПЛАНИ

4-го червня збірна України прилетіла до Варшави. У столиці сусідньої держави українці зіграють наступний підготовчий і водночас товариський матч – із Польщею 7 червня. Початок зустрічі – о 21.45 за київським часом.
Заключною грою передтурнірного збору стане поєдинок із національною командою Молдови 11 червня в Кишиневі. Початок зустрічі – о 19.00 за київським часом.
Наступного дня, 12 червня, національна команда прибуде до місця постійної дислокації на Євро-2024 – містечка Вісбаден.