Подвійний старт – переможний

Перші матчі в основному раунді престижної міжнародної кампанії потенційно найсильніші українські клуби «Прометей» та «Будівельник» провели досить впевнено, здобувши минулого тижня важливі звитяги в Єврокубку та Кубку Європи відповідно.

ЗМАГАЛЬНА КЛАСИФІКАЦІЯ
Спершу обов’язково треба сказати про континентальну ієрархію в баскетболі, що складається з чотирьох сходинок. На вершині знаходиться елітна Євроліга, а за її спиною стоїть саме Єврокубок. «Прометей» зі своїми величезними фінансовими ресурсами хотів грати на найвищому рівні, однак організатори турніру вирішили, що наш колектив ще не дотягує до вершини. Також варто зазначити, що ці турніри проходять автономно – без участі Міжнародної федерації баскетболу (FIBA), що на певному етапі вносило проблеми в комунікацію структур, але поступово представники комерційних змагань змогли знайти спільну мову з FIBA. Ну, це спільна мова в форматі «ви нас не чіпаєте, ми вас – також». До речі, в комерційних турнірах заведено рахувати відсоток перемог, а в турнірах FIBA надають перевагу очкам, хоча цю різницю не можна вважати принциповою.
Далі в баскетбольній ієрархії стоять саме турніри під егідою Міжнародної федерації, куди найсильніші колективи не хочуть заявлятися, бо є більш вигідні варіанти в Євролізі та Єврокубку. Тому в Лізі чемпіонів та Кубку Європи грають менш авторитетні колективи, але для них це теж важлива можливість перевірити свої сили. От «Будівельник» й перевіряв власні можливості в Лізі чемпіонів, однак кваліфікацію пройти не вдалося. Зупинив нас німецький «Бабмерг», після чого кияни отримали втішний приз – можливість зіграти в основному раунді Кубку Європи.
На цьому рівні «Будівельник» може досягти певного прогресу, що довела дебютна зустріч з «Бріндізі». Ця італійська команда минулого сезону фінішувала лише на 12-й сходинці у внутрішній першості (усього 16 клубів), причому початок нового сезону дозволяє зрозуміти, що «Бріндізі» знову буде десь в середині класифікації. Тому з таким опонентом ми могли впоратися, що й було зроблено.

ЗІ СМАКОМ ЛЕГКОЇ ІНТРИГИ
Господарі арени змогли підтягнутися до нас в третій чверті, але здавалося, що останній відрізок все одно нікого не схвилює, адже за сім хвилин до сирени ми мали комфортну перевагу «+9» (62:53). Але за кілька хвилин італійський колектив підійшов на відстань одного кидка (63:61 все ще на нашу користь). Добре, що у цю мить не влучили Бруно Масколо, Нік Перкінс та Маркіз Рід, а ми встигли взяти чотири очки, за що треба подякувати Харві Гранту та Богдану Близнюку, тому на фініші зустрічі довелося лише трохи похвилюватися. Другу гру проти «Калева», яка вважається для нас домашньою, кияни вирішили провести без зайвих вояжів – в Італії (містечко Веролі – поруч зі столицею).
«Прометей» вже в першій зустрічі показав, де буде базуватися – в столиці Латвії, де наш клуб орендує головну ризьку арену. Підопічні Ронена Гінзбурга теж трошки похвилювалися, але лише в третій чверті, коли несподівано «Літкабеліс» підібрався до нас на відстань одного очка (50:49 за нами). Однак дуже швидко наші хлопці зробили ривок 7:0, повернувши перевагу до комфортного значення – орієнтовно 8-10 очок. Після цього інтрига вже не відроджувалася, хоча перетиналися ми з другою силою литовського баскетболу, а це серйозний рівень.
Про особливу мотивацію говорив й Гінзбург: «На нас тиснула відповідальність, оскільки команда вперше грала в Єврокубку. Я задоволений. Не самою грою, а ставленням до неї гравців. Сказав своїм баскетболістам, що не можна грати без емоцій, якщо так багато людей з України приїхали сюди в цю довгу поїздку з усіма ризиками. Це неймовірно – бачити їх тут. Саме тому ми зобов’язані віддати 100% на майданчику. Навіть одна людина, яка приїхала з України, для нас є великою підтримкою. Можу сказати, що вболівальники дуже хотіли, щоб ми досягли успіху та виграли матч. Це неймовірно. Ми грали проти дійсно сильної команди з хорошим наставником, це справді тренерська команда. Знали, що повинні контролювати темп гри. Але це баскетбол. Ти не можеш постійно грати на одному рівні, бувають спади, провали. Звісно, всі нервували, коли ми підпустили суперника в рахунку в третій чверті. Однак це складова гри. Потім справи пішли краще».
Звісно, успіх «Прометея» не здивував, бо спеціалісти завчасно говорили, що наш клуб цілком може виграти Єврокубок або бути близько до успіху. Якщо українська команда насправді зможе реалізувати свій фантастичний кадровий потенціал, то вже наступного сезону буде можливість пограти в Євролізі. Звісно, це за умови, що війна негативно не вплине на ситуацію, а також хотілося б вірити, що до наступної кампанії величезні фінанси клубу нікуди не зникнуть.

Савелій СТУС

Єврокубок
Група А
12.10.2022
«Прометей» – «Літкабеліс» – 82:71 (22:17, 21:14, 16:22, 23:18).
«ПРОМЕТЕЙ»: Кеннедi (8 + 5 підбирань + 5 передач), Стефенс (15 + 9 підбирань), Балвiн (5 підбирань), Сидоров (5), Клавелл (20); Агада (16 + 7 передач), Липовий (7), Лукашов, Ткаченко, Хог (6 + 8 підбирань), Санон (5).
Головний тренер Ронен Гінзбург.

Кубок Європи
Група F
12.10.2022
«Бріндізі» – «Будівельник» – 70:74 (13:21, 17:22, 21:14, 19:17).
«БУДІВЕЛЬНИК»: Гудвін (19 + 7 підбирань), Грант (6 + 9 підбирань), Барбер (6 + 6 передач), Коломойський (6), Бобров (4); Берганемескел (13), Близнюк (11), Крутоус (5), Браун (4 + 7 підбирань), Тихонов.
Головний тренер Валерій Плєханов.