Подвійна невдача

Збірна України

Головна команда країни у звітному році подарувала приємні емоції в окремих матчах, однак загальний підсумок пройденого етапу треба вважати негативним: збірна України не змогла зіграти у фінальній частині світової першості-2022, а також ми невдало пройшли шлях у Лізі націй УЄФА-2022/23, залишившись в дивізіоні В.

НЕПРИВІТНИЙ СВІТ
«Синьо-жовті» завчасно готувалися до важливих березневих матчів, які повинні були поставити крапку у відбірному циклі чемпіонату світу. Минулого року ми пройшли основний відрізок кампанії, програвши на груповому етапі тільки Франції, а нижче нас розташувалися Фінляндія, Боснія і Герцеговина та Казахстан. Такий результат, звісно, потішив, тим паче що в восьми зустрічах ми не програвали, хоча й перемог було не дуже багато – лише дві, а у шістьох матчах довелося зафіксувати нічийний підсумок.
Тому зі стриманим оптимізмом ми розпочинали 2022 рік, думаючи про березневі перспективи, коли планували виграти дві стикові зустрічі, щоби пізніше поїхати в Катар. Однак рашисти в кінці лютого змусили нас змінити футбольні плани, а представники УЄФА та ФІФА знайшли компромісне рішення, аби ми скористалися своїм правом на проведення зазначених матчів. До речі, й наші суперники спокійно зреагували на нові терміни проведення зустрічей.
Нові терміни – це початок червня, до якого ми прийшли з величезною проблемою – відсутністю ігрової практики у гравців. Зрозуміло, що представники українських клубів навесні просто тренувалися, а також деякі «легіонери» не могли похвалитися великими здобутками. Приміром, Андрій Ярмоленко тоді ще сидів на лаві для запасних в англійському «Вест Хемі», а Роман Яремчук мало грав за португальську «Бенфіку». Завчасно треба сказати, що вже влітку Роман перейшов у бельгійський «Брюгге», а Андрій знайшов тепле місце в «Аль-Айні» з Саудівської Аравії, де наставником працює наш Сергій Ребров.
Однак повернемося до середини 2022 року, коли вболівальники розраховували на хороший ігровий тонус Віталія Миколенка («Евертон», Англія), Руслана Малиновського («Аталанта», Італія) та Олександра Зінченка («Манчестер Сіті», Англія). Товариські матчі з клубами Німеччини, Італії та Хорватії дозволяли вірити, що й у головних поєдинках команда зможе показати максимум…
Перше випробування в Шотландії ми провели непогано з точки зору цифр на табло. По якості гри були великі запитання, однак епізодичні сплески активності дозволили перемогти. До перерви Малиновський довгою передачею знайшов Ярмоленка, а той спокійно впорався з воротарем. На початку другої половини зустрічі Яремчук вдало зіграв на «другому поверсі», коли якісну подачу зробив Олександр Караваєв. Потім господарі поля скоротили різницю, однак перед фінальним свистком чергову контратаку «синьо-жовтих» реалізував Артем Довбик, якому допоміг Зінченко.
Ще в березні, як й планувалося, Уельс переміг австрійців, тому у вирішальній зустрічі ми знову повинні були грати з британцями, причому й ця суперечка проходила на території опонента. Але ми вірили в позитивний результат! На жаль, валлійці, вивчивши нашу команду, просто стояли у захисті, а з проходженням насиченої оборони у нас завжди були труднощі. Та при цьому хороші шанси «синьо-жовті» створили, однак не змогли ними скористатися, а іспанський арбітр Антоніу Матеу Лаос не захотів вказати на одинадцятиметрову позначку, коли Ярмоленко впав після удару по нозі. В такій ситуації ми могли розраховувати бодай на паритет та серію пенальті, але великою українською проблемою став автогол згаданого Ярмоленка. Відповісти на це бодай одним результативним ударом наші хлопці не змогли, залишившись без світової першості. А турнір у Катарі показав, що поступилися ми дуже слабкому колективу, який нічим не запам’ятався на мундіалі-2022, зупинившись вже за підсумками групового етапу.

НЕПРИВІТНА ЛІГА
За кілька днів після болючої поразки ми вже відкривали новий сегмент року, змагаючись у Лізі націй УЄФА-2022/23. Минулий розіграш турніру українці завершили вильотом з дивізіону А, коли відбулася відома коронавірусна справа у Швейцарії. Тому звітну кампанію ми збиралися провести так, щоби повернутися на найвищий рівень. Для цього треба було в групі В1 посісти першу сходинку, на яку також розраховували Вірменія, Ірландія та наша знайома Шотландія.
Основний відрізок першості ми провели непогано, якщо дивитися на результати, а от гра підопічних Петракова залишала бажати кращого. Звідси й велика поразка на шотландській території, однак в останній грі ми могли реабілітуватися. У Кракові (Польща), де збірна України проводила домашні матчі, вболівальники забезпечили нашій команді фантастичну підтримку, проте вирішальна зустріч, коли ми зобов’язані були брати три очки, завершилася нульовою нічиєю. Знову «синьо-жовті» могли розраховувати на успіх, проте скористатися своїми шансами не вдалося – 0:0.
Паритет на польському стадіоні сповістив про те, що Україна й наступний розіграш Ліги націй УЄФА проведе в дивізіоні В, а на підвищення пішли шотландці. До речі, після вересневої невдачі головний тренер нашої команди не зміг впоратися з емоціями. Реагуючи на запитання про можливий новий контракт з Українською асоціацією футболу, Олександр Васильович нервово кинув «вони знову хочуть, щоби я пішов», після чого був плювок розчарування в нейтральний бік…
Звісно, наставник чудово розумів, що 2022 рік з точки зору результату став невдалим. Досягти головної мети не вдалося – чемпіонат світу пройшов без нас, а після цього ще й Ліга націй УЄФА не принесла ніякого позитиву. Тому й чутки про появу нового тренера виникли досить швидко. Та при цьому не треба вважати, що кардинальні зміни відбудуться взимку.
Можна припустити, Петраков залишиться на своїй посаді до середини 2023 року, адже його ймовірному наступнику Реброву залишилося ще шість місяців попрацювати в «Аль-Айні» з Саудівської Аравії. Лише після цього ми можемо побачити масштабні зміни, які також повинні зачепити молодіжну команду, де нині працює Руслан Ротань. Відомо, що тренер нещодавно почав працювати в «Олександрії», поєднуючи дві посади, однак після чемпіонату Європи-2023 (U-21) Руслан Петрович повністю перейде на клубну роботу, маючи в «Олександрії» хороший кредит довіри.
Саме на місце Ротаня в молодіжну команду може перейти Петраков, якого представники Української асоціації футболу не хочуть ображати, а національну збірну візьме Ребров. Сергій Станіславович давно говорив про бажання попрацювати з головною командою країни, однак раніше були контрактні зобов’язання на клубному рівні в чемпіонаті Саудівської Аравії, але вони стануть історією наступного літа. Тому найближче півріччя повинно стати відносно спокійним, а далі підуть великі тренерські зміни. До того ж за кілька місяців, хочеться вірити, якось завершиться історія зі звинуваченнями на адресу керівників УАФ, які підозрюються у розкраданні державних коштів.
А чим збірна України займатиметься у 2023 році? Попереду відбірний турнір чемпіонату Європи-2024! На жаль, за результатами жеребкування ми потрапили у страшний квінтет, де конкурувати доведеться з Англією, Італією, Північною Македонією та Мальтою. У фінальну частину першості пройдуть дві найкращі команди кожної групи, тому «синьо-жовтим» доведеться випереджати одного з грандів. Зробити це буде вкрай важко, але побачимо, наскільки якісно ми проведемо вісім матчів: Англія – Україна (26 березня), Північна Македонія – Україна (16 червня), Україна – Мальта (19 червня), Україна – Англія (9 вересня), Італія – Україна (12 вересня), Україна – Північна Македонія (14 жовтня), Мальта – Україна (17 жовтня), Україна – Італія (20 листопада).
При цьому не треба забувати, що за підсумками основного етапу кваліфікації ми дізнаємося лише двадцятьох учасників Євро-2024, куди без боротьби пройдуть німці – господарі турніру. Ще три перепустки розіграють дванадцять найкращих команд Ліги націй УЄФА-2022/23, причому існує велика ймовірність того, що у цей перелік ми потрапимо. Тому запасний аеродром у збірної України є, хоча не забуваємо, що зі стиковими матчами ми не товаришуємо, про що зайвий раз нагадала зустріч 2022 року з Уельсом.

Ігор КРОВНИЙ

Збірна України у 2022 році
Товариські матчі
11.05.2022
«Боруссія» М (Німеччина) – Україна – 1:2
17.05.2022
«Емполі» (Італія) – Україна – 1:3
18.05.2022
«Рієка» (Хорватія) – Україна – 1:1

Відбірний раунд ЧС-2022
Стикові матчі
1/2 фіналу
01.06.2022
Шотландія – Україна – 1:3
Фінал
05.06.2022
Уельс – Україна – 1:0

Ліга націй УЄФА-2022/23
Група В1
08.06.2022
Ірландія – Україна – 0:1
11.06.2022
Україна – Вірменія – 3:0
14.06.2022
Україна – Ірландія – 1:1
21.09.2022
Шотландія – Україна – 3:0
24.09.2022
Вірменія – Україна – 0:5
27.09.2022
Україна – Шотландія – 0:0
Підсумкове становище
1. Шотландія  13
2. Україна  11
3. Ірландія   7
4. Вірменія  3

Підсумок збірної України-2022
Матчі 11
Перемоги 6
Нічиї 3
Поразки 2
Різниця голів 19-9
Відсоток очок 64% (21/36)