Події та люди спортивного 2022-го

«Спортивна Честь України»-2022

Січень
Початок року традиційно ототожнювався з баталіями на біатлонних трасах. На жаль, вже кілька років поспіль ми змушені радіти навіть мінімальним досягненням, тому сьома сходинка на етапі Кубка світу в Рупольдингу (Німеччина) вважалася пристойним результатом. Його автором став Дмитро Підручний в спринті, коли українець припустився однієї хиби у стрільбі, а якби її не було, то лідер чоловічої команди точно опинився б на третій сходинці.

Саме бронзову нагороду «синьо-жовтим» вдалося вибороти трохи раніше, коли змагання Кубка світу приймало інше німецьке містечко – Оберхоф. Несподівану третю сходинку тоді в одиночній змішаній естафеті посіли Дар’я Блашко та Артем Тищенко, але цей успіх у специфічній дисципліні не можна назвати показовим, тому першу сходинку класифікації «Спортивна Честь України» ми віддали Підручному.
У футбольній площині треба відзначити Віталія Миколенка, який тоді лише починав шлях в «Евертоні». Спочатку українець грав не дуже багато в чемпіонаті Англії, однак поступово йому вдалося стати головним виконавцем команди на лівому фланзі оборони.
Важливою подією другого місяця зими став чемпіонат Європи з футзалу, на якому наші хлопці з величезними труднощами подолали груповий етап, коли ми програли Нідерландам (2:3) та Португалії (0:1), однак вдалося розбити сербів (6:1). Велика перемога виявилася визначальною, оскільки конкуренти також виграли по одному разу, проте за додатковими показниками другу сходинку посіли «синьо-жовті». Після цього ми ще й збірну Казахстану перемогли у чвертьфіналі (5:3), однак потім довелося зупинитися (2:3). В суперечці за «бронзу» українці поступилися Іспанії (1:4), але четверта сходинка за підсумками першості – це наш найкращий результат за останні сімнадцять років!

Лютий
Жахливим для нас виявився останній тиждень зими, але перед цим відбувся головний турнір чотирирічного циклу – Олімпіада-2022, коли ми ще могли приділяти увагу спортивним заходам. На пекінський турнір, звісно, ми їхали з мінімальними бажаннями, які вдалося задовольнити. Героєм великої першості став Олександр Абраменко, котрий врятував нас чотири роки тому в Південній Кореї. Тоді українець взяв «золото», а китайський сніг приніс нам у фристайлі другу сходинку класифікації.
У вирішальній спробі Олександр виконав стрибок з високим коефіцієнтом складності – три сальто з п’ятьма гвинтами. Ідеальною технікою Абраменко тоді не відзначився, але конкуренти також помилялись. Декому, звісно, вдавалося усе зробити правильно, однак тоді мова йшла про не дуже складні стрибки, тому навіть в такій ситуації перевершити нашого хлопця зміг лише господар Олімпіади. З однією срібною нагородою ми посіли 24-ту сходинку медального заліку, а Абраменко став першим українцем, якому вдалося вибороти дві олімпійські нагороди в індивідуальних видах зимової змагальної програми.
Планували ми й у біатлоні щось взяти, причому дуже близькою до успіху була Юлія Джима, яка в чотирьох гонках стабільно фінішувала в топ-15. Щоразу українці не вистачало трохи швидкості чи одного влучного пострілу, щоби відвідати п’єдестал пошани. Прикро…
Ще прикріше стало 24 лютого, коли спорт відійшов на другий план, а герої були лише на фронті. Збройні сили України змогли на багатьох напрямках стримати кровожерливого ворога, а певні невдачі були пов’язані лише з нестачею зброї, яку ми пізніше отримали від друзів. Тоді наші мотивовані бійці змогли вигнати чи знищити ворога на багатьох ділянках фронту. Інші українські звитяги – попереду! Добро та правда завжди перемагають!

Березень
На початку весни відбувся чемпіонат світу з легкої атлетики у приміщенні, який приймала столиця Сербії. В Белграді українська команда змогла вибороти дві нагороди. Максимальним результатом відзначилася Ярослава Магучіх в секторі для стрибків у висоту. Ближче до завершення змагань наша землячка перебувала на другій сходинці, адже 2,00 м їй вдалося взяти з третьої спроби, а Елінор Паттерсон зробила це без зайвих стрибків. Але потім Ярослава вдало стрибнула на 2,02 м, а спортсменка з Австралії зробити цього не змогла.
Марина Бех-Романчук на звітній першості розраховувала взяти дві медалі, однак класичні стрибки у довжину принесли лише шосту сходинку. Зате українка відігралася в потрійному стрибку, залетівши на 14,74 м! Вище розташувалася тільки неймовірна венесуельська легкоатлетка Юлімар Рохас, яка стрибнула на 15,74 м! Фантастичний результат!
В принципово іншій дисципліні, де важливим вважається спокій, ми теж не пасли задніх. На континентальній першості з кульової стрільби Олена Костевич виграла золоту нагороду, продемонструвавши високий рівень володіння пневматичним пістолетом (10 метрів). У значно складніших умовах високу продуктивність стрільби демонстрували наші воїни, яким вдалося в кінці березня та на початку квітня звільнити від окупантів Київську, Сумську та Чернігівську області. На жаль, платити за цю перемогу довелося кров’ю героїв, які назавжди залишаться в наших серцях!
Залишається додати, що перший відрізок весни успішно провели наші незламні паралімпійці, яким вдалося в медальному заліку пекінської Паралімпіади-2022 посісти другу сходинку, а перед українцями розташувалися тільки господарі турніру – китайці. Здобуток України – це 29 нагород (11–10-8).

Квітень
Континентальна першість з дзюдо пройшла за схемою: Софія для Богдана. В столиці Болгарії наша команда обмежилася однією нагородою, яку здобув Богдан Ядов. Це не найбільш титулований український атлет, однак перед звітним турніром хлопець встиг взяти кілька нагород на стартах трохи нижчого рівня. Тому успіх в Софії не можна вважати великою сенсацією. Наш земляк у ваговій категорії до 66 кг виграв п’ять сутичок поспіль, чого й вистачило для перемоги.
На чемпіонаті Європи з боротьби ми попрацювали значно краще, хоча не можна не відзначити, що переважно виблискували дівчата. Аліна Грушина-Акобія та Тетяна Ріжко досягли максимального результату в вагових категоріях до 57 кг та 65 кг відповідно, а Олександра Хоменець стала другою (55 кг). Бронзовими нагородами в Будапешті відзначилися Ілона Прокопевнюк (62 кг) та Алла Белінська (68 кг). Доповнили нашу медальну картину борці греко-римського стилю – Олександр Грушин (63 кг) і Владлен Козлюк (97 кг), яким вдалося відвідати третю сходинку п’єдесталу пошани. А от у чоловічій вільній боротьбі українська команда нагород не здобувала.
Працювати у квітні довелося й хокеїстам, адже традиційно українська команда грала на світовій першості в дивізіоні I-В. Наші хлопці на польській території ледь не переграли господарів, поступившись лише в серії булітів (2:3). Також на турнірі ми переконливо переграли Сербію (7:0) та Естонію (8:0). Однак великою проблемою для наших хлопців стала велика поразка у протистоянні з японцями, яким ми програли без варіантів (2:8). Тому в підсумковій класифікації довелося залишитися лише на третій сходинці, а в сильніший дивізіон перейшла Польща. Ми ж і наступного року гратимемо у третій за силою лізі світового хокею.

Травень
Ближче до літа наша команда якісно провела чемпіонат Європи з карате, вигравши чотири нагороди. Героїнею першості стала титулована Анжеліка Терлюга, яка у ваговій категорії до 55 кг перемогла усіх конкуренток. Потенційно найскладнішою була фінальна сутичка, адже там також опинилася Івет Горанова. Болгарська спортсменка перемагала Анжеліку на попередній Олімпіаді та двох чемпіонатах світу, але цього року Терлюга змогла зробити правильні висновки, завдяки чому вдалося виграти «золото».
Підтримали колегу по збірній Аніта Серьогіна (61 кг) та Різван Талібов (84+ кг), однак це ми вже говоримо про бронзові нагороди. Також третіми на турнірі в Газіантепі (Туреччина) стали наші чоловіки в командній першості: Талібов, Станіслав Горуна, Валерій Чоботар, Андрій Торошанко, Костянтин Цимбал, Андрій Заплітний та Валерій Сонних.
У травні розігналася й легкоатлетична «Діамантова ліга», де ми стабільно могли похизуватися значними досягненнями в окремих видах змагальної програми. На етапі в Юджині (США) золоту нагороду отримала Ярослава Магучіх, яка в секторі для стрибків у висоту подолала гросмейстерську поперечку – 2,00 м.
А ще раніше Марина Бех-Романчук на змаганнях «діамантової» серії в Досі (Катар) виборола срібну нагороду, коли успіх українці приніс потрійний стрибок (14,73 м). Трохи пізніше наша землячка вдало відвідала Бірмінгем (Великобританія), де знову вдалося продемонструвати другий результат, однак це вже йде мова про класичні стрибки у довжину. Диявольського результату 6,66 м нам вистачило для «срібла». Доповнюють «діамантову» картину травня Вікторія Ткачук та Анна Рижикова, які у згаданому Бірмінгемі посіли другу та третю сходинки відповідно, коли долали 400 метрів з бар’єрами.

Червень
Тема чемпіонату Європи була актуальною й в Анталії (Туреччина), де зібралися майстри фехтування. Робота зі шпагою принесла нам «золото», а відзначати треба Владу Харькову. Особливо непростим став фінал, у якому українка лише останній відрізок двобою провела краще, аніж дворазова чемпіонка планети Росселла Ф’ямінго.
Влада успішно провела й командну першість, де їй допомагали Яна Шемякіна, Юлія Свистіль та Інна Бровко. Зусиль дівчат вистачило для третьої сходинки класифікації. Також бронзові нагороди колективного характеру здобули українські шаблістки: Ольга Харлан, Юлія Бакастова, Олена Кравацька та Олена Вороніна. Четверту та останню нагороду на турнірі виграли шаблісти, однак тепер вже ми говоримо про «срібло»: Андрій Ягодка, Юрій Цап, Богдан Платонов та Василь Гумен.
На чемпіонаті світу з водних видів спорту другу сходинку посів наш змішаний дует у стрибках з 10-метрової вишки – Олексій Середа та Софія Лискун. Двома бронзовими нагородами відзначився Михайло Романчук у плаванні, який у басейні став третім на дистанції 800 м вільним стилем. А потім на відкритій воді українець подолав 5 км – також третя сходинка класифікації.
Левову частку нагород ми здобули в артистичному плаванні (2-5-0). Два «золота» у комбінації та хайлайті нам принесли: Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська. Ці ж дівчата здобули срібну нагороду у довільній програмі. Також двічі друге місце посіла Федіна у сольних виступах – технічна та довільна програми. Тією ж дорогою у змаганні дуетів пішли Марина та Владислава. Загалом на світовій першості з водних видів спорту ми виграли десять нагород (2-6-2).

Липень
Середина року запам’яталася чемпіонатом світу з легкої атлетики в Юджині. На американській арені українська делегація виборола дві нагороди. При цьому були думки щодо «золота», адже Ярослава Магучіх на дуже високому рівні проводить сезон. На відповідальному турнірі українка теж відзначилася серйозним результатом в секторі для стрибків у висоту – 2,02 м, однак зробити це вдалося лише з другої спроби, а Елінор Паттерсон розв’язала цю задачу без додаткових зусиль, тому довелося українці обмежитися другою сходинкою класифікації.
У тому ж секторі змагався Андрій Проценко, який на попередніх планетарних турнірах навіть у фінал не виходив. Однак цього разу наш земляк не розчарував, подолавши 2,33 м. На вершині класифікації опинився катарський атлет Мутаз Есса Баршим (2,37 м), а другим став кореєць Сан Хек Ву (2,35 м). На дві медалі претендувала Марина Бех-Романчук. Стрибки у довжину принесли українці результат 6,82 м – це восьме місце. У цих змаганнях була зафіксована аномальна щільність результатів, про що говорить важливий факт: для «бронзи» треба було додати лише 11 сантиметрів… А 11 міліметрів варто було забрати у потрійному стрибку, коли такий заступ не дозволив посісти другу сходинку. Легітимні спроби Бех-Романчук виявилися відверто слабкими, тому 13,91 м – це одинадцята позиція.
Літо 2022 року – визначальний період для Олександра Зінченка, який у липні перейшов з «Манчестер Сіті» в «Арсенал». У новому колективі та знайомому чемпіонаті Англії захисник швидко виборов місце у стартовому складі. За гравця «гармаші» віддали 35 мільйонів євро! Це другий за грошовим показником трансфер в історії нашого футболу. Дорожчим був лише форвард італійського «Мілана» Андрій Шевченко, за якого у 2006 році англійський «Челсі» віддав 44 мільйони.

Серпень
Восьмий місяць року став спортивним водоспадом, бо тоді пройшов чемпіонат Європи в дев’яти дисциплінах: легка атлетика, велоспорт, спортивна гімнастика, тріатлон, академічне веслування, веслування на байдарках і каное, скелелазіння, пляжний волейбол і настільний теніс. На цьому турнірі в Мюнхені (Німеччина) ми назбирали купу нагород (15; 4-5-6), поруч з якими треба згадати про наші медальні досягнення на континентальній першості з водних видів спорту в столиці Італії (17; 10-6-1).
Дві золоті нагороди ми здобули у легкій атлетиці, де пощастило Марині Бех-Романчук. У потрійному стрибку українка полетіла на 15,02 м, про що суперниці могли лише мріяти. Також легко виграла континентальну першість Ярослава Магучіх, якій вистачило тривіального стрибка на 1,95 м, щоби випередити конкуренток. Третє мюнхенське «золото» вдалося вибороти у веслуванні на байдарках і каное, чим займалися Людмила Лузан та Анастасія Четверікова. Наші дівчата, зручно розташувавшись в каное, швидко подолали 500 метрів, залишивши переслідувачок далеко позаду. Несподіваним бонусом для нас стало «золото» Данила Болдирєва, який випередив опонентів у скелелазінні на швидкість.
Континентальна «вода» принесла нам десять золотих медалей, причому за основні досягнення треба дякувати дівчатам з артистичного плавання: Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська. Оригінальнішими перемогами запам’яталися Олексій Середа (стрибки у воду, 10 м) та Михайло Романчук (плавання, 1500 м вільний стиль). А героєм місяця став боксер Олександр Усик, який вдруге переміг британця Ентоні Джошуа (113:115, 115:113, 116:112), зберігши титули WBA, WBO, IBF в суперважкій вазі.

Вересень
Ставши чемпіонкою континенту, Ярослава Магучіх не втамувала спрагу до перемог, тому на етапі «Діамантової ліги» в Брюсселі українка також взяла «золото». Причому на бельгійській арені наша землячка стрибнула на 2,05 м! Після цього в секторі для стрибків у висоту Ярослава намагалася встановити новий світовий рекорд, що не оновлювався 35 років. У 1987 році Стефка Костадінова (Болгарія) подолала 2,09 м, тому Магучіх в Бельгії намагалася взяти 2,10 м. Три спроби виявилися невдалими, але не безнадійними, тому найближчим часом один з найстаріших рекордів легкої атлетики може змінитися.
Пізніше українка ще й фінальний етап «діамантової» серії виграла в Цюриху – 2,03 м. Ярослава вперше в кар’єрі здобула найпрестижніший комерційний титул! А за спиною Магучіх розташувалася Ірина Геращенко, якій для «срібла» вистачило результату 1,94 м. Потрійний стрибок на швейцарській території дозволив Марині Бех-Романчук отримати «срібло». Також і спробу варто відзначити непогану – 14,96 м. Перемогу ж тут традиційно здобула венесуельська спортсменка Юлімар Рохас (15,28 м).
Перший місяць осені запам’ятався чемпіонатом Європи з кульової стрільби у польському місті Вроцлав – дистанція 25 м та 50 м. Павло Коростильов посів третє місце у швидкісній стрільбі з малокаліберного пістолета (25 м), а в аналогічній дисципліні змішаного типу Павло також виборов «бронзу», коли допомагала йому Юлія Коростильова. На світовій першості з академічного веслування високим результатом відзначилися Станіслав Ковальов та Ігор Хмара, які стали третіми у змаганні легких парних двійок. Також бронзову нагороду здобув Максим Агарушев на чемпіонаті Європи з сучасного п’ятиборства у Секешфехерварі (Угорщина).

Жовтень
Серпневий успіх Олександра Усика в професіональному боксі – це велика справа. А на аналогічний рівень збирається вийти Василь Ломаченко, який два роки тому втратив чемпіонські титули у легкій вазі. Тепер доводиться проводити рейтингові бої, щоби знову дістатися до вершини. Восени суперником українця став Джемейн Ортіс, який виявився серйозним подразником. Бій тривав усі дванадцять раундів, а судді винесли вирок на користь українця – 115:113, 116:112, 117:111. Звітна перемога дозволяє Ломаченку сподіватися на бій з американцем Девіном Хейні, який володіє усіма найпрестижнішими поясами – WBA, WBC, WBO, IBF.
Чемпіонат світу з дзюдо в Ташкенті (Узбекистан) приніс Україні одну нагороду, яку у ваговій категорії до 78 кг здобула Єлизавета Литвиненко. Українка, на жаль, поступилася китайській спортсменці Ма Чженчжао на півфінальній стадії, але потім нашій землячці вдалося перемогти японку Сорі Хамаду, коли й стала реальністю бронзова нагорода.
Найвизначнішою звитягою у жовтні відзначився наш знайомий Павло Коростильов, який на світовій першості з кульової стрільби взяв чотири нагороди. В столиці Єгипту українець став найкращим спортсменом, коли мова йшла про змагання у стрільбі зі стандартного малокаліберного пістолета (з відстані 25 метрів). Ця ж дисципліна принесла Павлу змішану третю сходинку, у здобутті якої допомогла Олена Костевич. Також Коростильов здобув «срібло» у командній першості, коли Денис Кушніров та Максим Городинець показали, що також вміють володіти швидкострільним малокаліберним пістолетом (25 м). Дуже важливу «бронзу» наш земляк поклав до кишені, коли озброївся пневматичним пістолетом (10 м). А Сергію Кулішу в Каїрі вдалося перемогти в роботі з довільною малокаліберною гвинтівкою з трьох положень (50 м).

Листопад
Важливою подією останнього місяця осені стала XXXVII звітно-виборна Генеральна асамблея Національного олімпійського комітету України, на якій обирався новий президент організації. На престижну і відповідальну посаду претендували три кандидати, але впевнену перемогу здобув чинний міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт, за якого проголосували більшість членів НОК – 123 (83,67%). Значно менше голосів отримали: олімпійський чемпіон 2020 року з греко-римської боротьби й народний депутат України Жан Беленюк (22; 14,97%) та директор Навчально-наукового інституту спеціальної фізичної і бойової підготовки та реабілітації Ігор Малинський (2; 1,36%). Тому вже з новим керівником НОК України найближчі чотири роки ми будемо готуватися до наступних Ігор.
Нашою головною метою наразі треба вважати літню Олімпіаду-2024, на якій ми можемо розраховувати на спортивну гімнастику. Саме у цій дисципліні бронзову нагороду чемпіонату світу в листопаді здобув Ігор Радівілов, успіх якому приніс опорний стрибок. Це наш єдиний медальний успіх у Ліверпулі, однак на британській землі також треба відзначити Іллю Ковтуна, який став сьомим у виснажливому багатоборстві (вільні вправи, перекладина, бруси, кільця, кінь, опорний стрибок).
Важливу роботу в листопаді зробили й найкращі баскетболісти України, які в рамках відбірного турніру чемпіонату світу-2023 переграли нідерландських та ісландських хлопців. Дві звитяги дозволили нашим хлопцям зберегти шанси на бажану третю сходинку групи, де вже не хвилюються Іспанія та Італія, а нашими конкурентами залишаються Ісландія та Грузія. Для успіху ми зобов’язані перегравати в останніх двох матчах італійців та нідерландців. Хоча також треба сподіватися на позитивні результати в інших зустрічах секстету.

Грудень
Світова першість з важкої атлетики не дозволила нам похизуватися повноцінними нагородами, однак не забуваємо, що у цій дисципліні певну вагу мають «малі» медалі, коли мова йде не про суму, а окремо рахуються результати у ривку та поштовху. Саме про три досягнення такого формату доведеться говорити. Ірина Деха у ваговій категорії до 81 кг відмінно розпочала турнір, вигравши ривок – 122 кг, однак поштовх приніс лише 138 кг, тому за сумою результатів українка опинилася на неприємній четвертій сходинці. Також у вазі до 81 кг змагалася Аліна Марущак, яка була другою у ривку – 119 кг, до яких вдалося додати 137 кг у поштовху, а це лише загальне шосте місце. На шостій позиція завершила змагання у ваговій категорії до 59 кг Каміла Конотоп, однак варто згадати, що в ривку вона була третьою – 102 кг. З поштовхом і у неї виникли труднощі – лише 121 кг. Це занадто мала сума для потрапляння до першої трійки.
Потішили у грудні нас тенісистки, причому подвійний успіх вдалося зафіксувати на французькому турнірі WTA Open BLS de Limoges серії 125. Ангеліна Калініна виграла першість, причому це перший подібний успіх у кар’єрі українки. Також синьо-жовтий стяг ми побачили у парному розряді, де титул взяти Марта Костюк та грузинка Оксана Калашнікова.
Три етапи нового біатлонного сезону запам яталися локальними успіхами нашої команди. Артем Прима на третьому відрізку сезону потрапив у топ-10, коли мова йшла про гонку переслідування в Ансі (Франція). Антон Дудченко в аналогічній дисципліні перспективно працював, але трохи раніше. На стартовому етапі в Контіолахті (Фінляндія) українець був 18-м, а в Хохфільцені (Австрія) Антон фінішував 23-м, продемонструвавши відчутний прогрес після не дуже вдалих спринтів.
У хвості грудневої десятки розташувалися наші майстри фристайлу, які на фінському етапі Кубка Європи (місто Рука) зібрали повний комплект нагород за підсумками двох змагальних сесій. Перший день приніс нам «золото» Олександра Окіпнюка та «бронзу» Максима Кузнєцова, а наступного дня другу сходинку посів Дмитро Котовський.