Початок з форс-мажором

Стартові баталії в Першій лізі запам’яталися досить впевненою перемогою львівських «Карпат», в іншій групі два очки втратили амбітні столичні «пивовари», хоча змагалися вони на гостьовій арені з дуже міцним черкаським клубом ЛНЗ, а один поєдинок 1-го туру в кінці минулого тижня, на жаль, не вдалося провести.

ЗАБОРОНЕНИЙ ФУТБОЛ
Війна в Україні наклала відбиток на наше футбольне життя, але, приміром, усі господарі матчів в дебютному турі першості отримали можливість грати у рідних містах, тобто звітні поєдинки Першої ліги пройшли в наступних населених пунктах: Демидів, Чернівці, Львів, Івано-Франківськ; Чернігів, Черкаси, Запоріжжя. Добре, виділяється тут Демидів, оскільки «Діназ» ототожнюється за Вишгородом, але між цими містечками усього 20 кілометрів, тому звертати увагу на цей аспект не варто.
Планувалося, що й «Полтава» зможе зіграти на своєму полі, але цього не сталося, оскільки клуб не отримав дозвіл на проведення гри від обласної військової адміністрації (ОВА), чого вимагає регламент першості. Детальніше про складну ситуацію розповів президент «Полтави» Сергій Іващенко: «Регламент говорить про те, що перед початком матчу команда повинна отримати дозвіл від голови ОВА на проведення гри. Стадіон у нас сертифікований, укриття є, тобто з безпекою проблем немає, однак згадане «зелене світло» повинно бути. Звісно, я звернувся до голови ОВА Дмитра Луніна, аби отримати відповідний дозвіл, а він сказав звернутися до начальника управління молоді та спорту, де був отриманий дозвіл. Однак Професіональна футбольна ліга відзначила, що потрібне аналогічне рішення саме від ОВА. Потім на мої подальші звернення Лунін не відреагував. До останнього моменту я сподівався, що ми матимемо комунікацію, що, можливо, необхідний дозвіл підпише один з заступників Луніна, але цього не сталося. Тому інспектор матчу та інспектором з безпеки ухвалили рішення не проводити матч. Добре, що Українська асоціація футболу та ПФЛ з розумінням поставилися до цієї ситуації, тому вдалося уникнути технічної поразки, а гра «Полтава» – «Гірник-Спорт» перенесена на іншу дату, яку ще не визначено».
Побачимо, що найближчим часом ще раз скаже Лунін, адже в рамках 2-го туру домашні матчі планують проводити ще два колективи Полтавської області – «Кремінь» та «Гірник-Спорт». І дуже дивно, що в Запоріжжі грати можна, а у потенційно більш спокійній Полтаві – ні…

ВИЛУЧЕННЯ – НЕ ВИРОК
Головне протистояння туру відбулося в Черкасах, де ЛНЗ приймав «Оболонь». Ці команди в теорії будуть претендувати на підвищення в класі, принаймні з точки зору кадрового потенціалу. Колективи не відзначилася великою кількістю гольових моментів, але передумов бодай для одного результативного удару було досить багато. Активніше на чужій половині поля працювали господарі, але своїми шансами не скористалися Ярослав Галенко, Антон Савін та Владислав Нехтій. Однак в обороні команди попрацювали добре, а про атаку треба думати додатково.
З посмішкою на матч без забитих м’ячів може дивитися захисник «Скорука» Денис Сорока, який примудрився забити і в чужі, і у свої ворота. На початку другої половини зустрічі Денис скористався безвідповідальною грою захисників та воротаря «Чернігова», а перед фінальним свистком Сорока вкрай невдало перервав простий простріл Романа Вовка.
Третю нічию в групі Б сформували «Металург» та «Кремінь», хоча справа йшла до перемоги господарів поля. Вони досить швидко спровокували Данила Сидоренка на два «жовті» фоли, коли постраждали Антон Кіча та Олексій Сидоров, причому в другому випадку «металурги» отримали можливість забити з пенальті. Сидоров не зміг переграти голкіпера Данила Єрмолова, але добив м’яч у ворота Володимир Білоцерковець. Тоді рахунок став 2:1 на користь господарів поля, а гості залишилися вдесятьох – без Сидоренка.
Перший гол «Металург» також забив з пенальті, коли Сидоров усе зробив правильно, а Олексія поклав на газон Віктор Пилипенко, хоча беззаперечним рішення арбітра назвати важко. Про категоричність не говоримо, оскільки повтори не дозволили детально побачити момент фолу. Здавалося, що запорізький колектив усі свої проблеми вирішив ще до перерви, коли невтомний Сидоров замкнув простріл Білоцерковця.
Після цього «металурги» повірили у свою перемогу, частково віддавши ініціативу супернику, чим «Кремінь» скористався. Другий гол став результатом подачі з лівого флангу Давронбека Азізова, а головою чудово зіграв Олександр Вівдич. Хлопець насправді влучив у поперечку, від якої м’яч зрикошетив в голкіпера Назара Байду, а вже потім «куля» перетнула «стрічку». За кілька хвилин рахунок став рівним, а важливий «постріл» з лінії штрафної площі завдав Денис Галата, який оформив дубль, адже в першому таймі Денис вдало бігав на побачення з воротарем.

СУДДІВСЬКА ПОМИЛКА
В групі А була зафіксована лише одна нічия, яка глобально не здивувала, бо наразі «Діназ» та «Нива» мають схожий потенціал. У цій грі арбітр також призначив сумнівний пенальті… Захисник тернопільського колективу Сергій Ічанський насправді зіграв рукою, але ще до того його щелепу ліктем перевірив на міцність Данило Сухоручко. Рефері ж побачив лише кримінал з боку захисника, а з пенальті без проблем забив Руслан Дедух.
Підопічні Олександра Головка наполегливо атакували вже після перерви, намагаючись відновити паритет. І їм вдалося досягти свого, коли забив Владислав Клименко, якого не варто плутати з Владиславом Клименко з «Інгульця». Але ще важливіше, що в нашій грі Клименко перед результативним ударом відверто підіграв собі рукою, але арбітр цього не побачив. На жаль, відеоасистенти в Першій лізі відсутні, тому ніхто не зміг виправити помилку рефері.
До нічиєї без забитих м’ячів просувалася гра в Чернівцях, але ближче до фінального сигналу судді команди відзначилися одразу трьома голами. У складі гостей відзначився Владислав Кристін, який спокійно замкнув передачу з лівого флангу, а потім атака з протилежного краю дозволила забити Олександру Чепелюку, який зумисне або випадково дуже ефектно перекинув воротаря. «Буковина» відповіла у доданий арбітром час, коли яскраву комбінацію завершив Ілля Скрипник, однак цей гол на розподіл очок не вплинув.
Ще дві гри в групі А інтригою не запам’яталися. «Карпати» легко впоралися з клубом «ФСК Маріуполь», який був створений шляхом реформування маріупольського «Яруда». А житомирський колектив в гостях легко переграв «Прикарпаття», хоча здавалося, що команда з Івано-Франківська може дати бій одному з фаворитів сезону. Не дала… Героєм зустрічі став Пилип Будківський, який швидко замкнув ідеальний простріл Владислава Шаповала, а пізніше автор результативного удару забив з гострого кута. Спочатку здалося, що на дальній штанзі зіграв Дмитро Шастал, але представники Професійної футбольної ліги автором голу назвали Пилипа, тому варто припустити, що Дмитро забивав, коли «куля» вже перетнула лінію воріт.
До перерви встиг забити ще й Артем Козак, який вдало вдарив з меж штрафної площі, а передачу партнеру віддав Василь Грицук. Варто лише подивитися на досвід усіх названих виконавців «Полісся», аби зрозуміти, що ця команда буде претендувати на найвищі місця в Першій лізі. На підвищення, варто нагадати, підуть два колективи, а третій та четвертий клуби будуть грати перехідні матчі. І не варто забувати, що остаточний розподіл місць відбудеться на другому етапі першості, коли кращі чотири команди кожної групи об’єднаються, а інший октет сформують менш успішні представники дивізіону.

Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ

Група A
1-й тур
27.08.2022
«Діназ» – «Нива» Т – 1:1 (0:1).
Голи: В. Клименко (57) – Дедух (41, з пенальті).
«Буковина» – «Епіцентр» – 1:2 (0:0).
Голи: Скрипник (90+3) – Кристін (79), Чепелюк (84).
«Карпати» – «ФСК Маріуполь» – 3:0 (2:0).
Голи: Тарануха (11), Чачуа (19), Лень (72).
«Прикарпаття» – «Полісся» – 0:3 (0:3).
Голи: Будківський (9, 23), А. Козак (39).

Група Б
1-й тур
27.08.2022
«Чернігів» – «Скорук» – 1:1 (0:0).
Голи: Сорока (90, у свої ворота) – Сорока (50).
ЛНЗ – «Оболонь» – 0:0.
«Металург» – «Кремінь» – 3:3 (3:1).
Голи: Сидоров (12, з пенальті, 37), Білоцерковець (28) – Галата (17, 73), Байда (66, у свої ворота).
Вилучення: Сидоренко (27, «Кремінь»).
На 28-й хвилині Сидоров («Металург») не реалізував пенальті.