1-й тур
Відіграли у міжнародних футбольних турнірах. Настав час перейти до внутрішньоукраїнських справ. Стартував 34-й чемпіонат України з футболу, із них 17-й у форматі Української прем’єр-ліги і третій чемпіонат в умовах повномасштабної війни на захист України.
3 серпня
«ВЕРЕС» (Рівне) – «КАРПАТИ» (Львів) – 0:0
Вилучення: Костенко (89).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:0 (1:0)
Гол: Твердохліб (6).
4 серпня
ЛНЗ (Черкаси) – «ЛІВИЙ БЕРЕГ» (Київ) – 1:0 (0:0)
Гол: Ассінор (90+3).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:5 (0:2)
Голи: Матвієнко (8, 68), Зубков (31), Судаков (67 з пенальті), Сікан (88).
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 2:2 (0:0)
Голи: Черненко (59), Слободян (67) – Цуріков (48, 87).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ІНГУЛЕЦЬ» (Петрово) – 2:1 (1:1)
Голи: Башич (16), Яцик (90+2) – Білоцерковець (29).
Не варто намагатися робити уже якісь далекосяжні висновки на підставі лише одного стартового туру. Тим більше, що не всі учасники УПЛ-2024/25 були у ньому задіяні. Це лише перші результати, перші враження, перші оцінки. Про якісь тенденції у новій футбольній першості будемо починати говорити принаймні через 4–5 турів. Зараз можна відзначити деякі новації і особливості нового чемпіонату. Перше, що впадає в очі – триваюча тренерська ротація. Для низки керманичів команд УПЛ це буде фаховий виклик і випробування.
ТРЕНЕРСЬКІ КАДРИ
Після відходу з різних причин з посад головного тренера Романа Григорчука і Мирона Маркевича, головним «мастодонтом» українського тренерського цеху залишився очільник «Кривбасу» Юрій Вернидуб. Матчем проти «Чорномоця» Юрій Миколайович відкрив свій 11-й сезон у чемпіонатах України. Він став 10-м тренером, який досяг цього рубежу. 8 сезонів Вернидуб пропрацював із «Зорею» (2011/12–2018/19) та 3 – з «Кривбасом» (2022/23– 2024/25). Із цими командами він здобував по бронзовій нагороді чемпіонату України.
Але, якщо визначати, умовно кажучи, старійшину в українському тренерстві, то тут треба говорити про виконуючого обов’язки головного тренера «Зорі» Юрія Коваля. Юрій Григорович має великий досвід роботи з українськими клубами, але переважно в Першій лізі, яких («Зірка», Кіровоград (2003) та «Зоря», Луганськ (2006) він двічі виводив у вищий дивізіон, але попрацював там у якості керманича нетривалий час. І ось друга тренерська «молодість» – з листопада 2023 року Юрій Коваль знову очолює «Зорю».
Повторилася історія в Одесі, коли ще в 2014 році того ж Романа Григорчука вже замінював Олександр Бабич, дебютувавши в УПЛ спочатку виконуючим обов’язки. Потім Олександр Олександрович до 2022 року покерував «Маріуполем» і «Кривбасом» до свого зарубіжного вояжа. І ось новий одеський рестарт Бабича.
У швидкоплинності тренерських кадрів уже ветеранами можна вважати Руслана Ротаня (з грудня 2022 року головний в «Олександрії»), Віталія Пономарьова (головний з березня 2023 – «Рух»), Валерій Іващенко – другий сезон з «Оболонью» в УПЛ.
Маріно Пушич і Олександр Шовковський (керманичі чемпіона і віце-чемпіона УПЛ-2023/24) очолили відповідно «Шахтар» і «Динамо» лише по ходу минулого сезону. Пушич з жовтня 2023 року, Шовковський з листопада виконуючий обов’язки, з грудня 2023 – головний тренер. Розпочинати уже новий сезон у якості головного для них вперше.
Так само лише в ході минулого сезону (хтось раніше, хтось наприкінці) стали до керма своїх команд: Сергій Долганський («Ворскла», січень 2024), Олександр Поздєєв («Колос», квітень, 2024), Олег Шандрук («Верес», травень, 2023).
Василь Кобін має досвід головування в 2019/21 в закарпатському «Минаї», але дебютує в нинішньому сезоні як очільник «Інгульця».
Серед керманичів, які також дебютують у новому сезоні один іноземний фахівець (другий з діючих загалом нині в УПЛ після «гірника» Пушича) – іспанець Андрес Карраско, який очолив ЛНЗ. Перед тим був головним в «Динамо», Тбілісі, Грузія, а ще раніше тренером юнацької команди «Шахтаря».
Наймолодшим головним тренером з клубів УПЛ є Імад Aшур (36 років), який досить несподівано очолив «Полісся» перед нинішнім сезоном. У минулому сезоні з «Дніпро-1» (U-19) здобув бронзу юнацького чемпіонату, тренерського досвіду у дорослому футболі ще не мав.
У двох команд-новачків елітного дивізіону тренери теж набиратимуться досвіду в УПЛ. В «Карпатах» Мирона Маркевича перед стартом сезону замінив Владислав Лупашко, який, за іронією долі, минулого сезону в Першій лізі з Інгульцем змістив Маркевича з першого місця турніру. Тепер гратиме проти своєї колишньої команди із Петрова. У абсолютного дебютанта вищого дивізіону «Лівого берега» головний тренер Віталій Первак свого часу трохи «понюхав пороху» УПЛ – працював у тренерському штабі Володимира Шарана в «Олександрії» і навіть короткий час виконував обов’язки головного тренера команди, тепер доведеться по новому і з новою командою..
Що привнесуть в чемпіонат України тренери-новачки, яким випала нагода пройти зі своїми підопічними тривалий шлях чемпіонату і спробувати досягти необхідного результату, щоб не опинитися поза бортом корабля, на капітанському містку якого вони вирушають у «фубольне море»? Питання відкрите.
МАТЧ ТУРУ
«Ворскла» – «Шахтар». Він же став матчем розчарування туру, бо очікувалася якась боротьба у протистоянні фіналістів розіграшу минулого фіналу Кубку України. Розчаруванням, звісно, для вболівальників, які очікували у цьому матчу побачити цікавий футбол і бодай якесь протистояння. Вболівальники «Шахтаря» мають усі підстави тішитися розгромній перемозі. Вболівальникам «Ворскли» – співчуття.
«Ворскла» на диво безхарактерно і безпорадно підійшла до стартового домашнього матчу з чинним чемпіоном «Шахтарем». Варто згадати, що у двох останніх першостях полтавчани з «гірниками» мали рівні результати – по дві перемоги і по дві поразки. Цього разу перший досвід головного тренера «Ворскли» Долганського у старті чемпіонату вийшов вкрай невдалий. Причому іншому дебютанту стартового туру УПЛ Пушичу і його команді не довелося докладати особливих зусиль, щоб «знищити» опонента.
Полтава, схоже, програла цей поєдинок, ще до його початку. Очікуваний стартовий пресинг гірників, взагалі ввів ворсклян у стан ступора. Трохи «попустило» (вже після 0:2) господарів на початку другого тайму, допомагати почав уже й «гірник» Траоре, який поцілив у поперечину власних воріт. Але далі розгром продовжився.
Єдине, на що ще варто звернути увагу у цьому матчі – дубль, перший в кар’єрі, центрального захисника «Шахтаря» Миколи Матвієнка дальніми ударами.
Важко сказати по одному першому матчу – «Ворскла» Долганського виявилася загалом не готовою до початку чемпіонату, чи лише до поєдинку саме з «Шахтарем»?
Важко навіть оцінити рівень готовності «гірників» на старті сезону, оскільки суперник не створив навіть і натяку на якийсь ефективний супротив.
Добре, що «Шахтарю» до старту в груповому турнірі Ліги чемпіонів належить провести ще низку матчів. бо від такого «тренування», напередодні зустрічей із сильними суперниками більше шкоди, ніж користі.
МАТЧ ТУРУ №2
«Кривбас» – «Чорноморець». Цей поєдинок був цікавий у двох аспектах: подивитися на готовність «Кривбаса» до старту в кваліфікації Ліги Європи, а також подивитися на оновлений «Чорноморець» з новим очільником. Незіграність і недоукомплектованість одеситів виявилася з перших хвилин матчу. У старті у них вийшли 8-м новачків команди: воротар Артур Рудько, 20-річні центральні захисники Роман Савченко та Данило Удод (дебютант в УПЛ), захисник Богдан Бутко, півзахисник Владімір Арсич (підписаний раніше, але дебют в УПЛ), півзахисник 21-річний Кирило Попов, півзахисник
Денис Янаков, нападник Олексій Хобленко. До того ж у запасі «Чорноморця» на матч перебувало лише 4-и польових гравці. У «Кривбаса» був лише один новачок в основі: захисник Олександр Романчук.
І, коли уже на 6-й хвилині Олег Твердохліб головою замкнув флангову передачу (до слова, цей гол став прем’єрним в чемпіонаті УПЛ-2024/25), здавалося, що у «Кривбаса» проблем не буде. Може, криворіжцям здалося те саме, але поступово гра почала вирівнюватися. Кривбасівці і далі мали істотну ігрову перевагу, але й істотні проблеми з реалізацією. А під кінець матчу могли за це поплатитися втратою очок, якби не рятівний сейв Андрія Кліщука після удару зльоту від Богдана Бутка.
Наступного четверга, 8 серпня, «Кривбас» проведе перший матч в кваліфікації Ліги Європи проти чеської «Вікторії» (в Кошице, 21:00). Там розкоші гольових моментів не буде, таке марнотратство з реалізацією може дорого коштувати.
БОЙОВИЙ МАТЧ
«Оболонь» – «Колос». Дві незабивні команди минулого сезону (найменше голів в чемпіонаті УПЛ-2023/24) роззабивалися на початку нинішнього. Минулого чемпіонату ці команди двічі зіграли між собою нульову нічию. Ще одна нічия, але вже з 4-ма голами. Відчуйте різницю. Якщо це зміна тенденції, то може бути до вподоби вболівальникам обох команд. Але на це, як і на багато інших запитань відповідь ми отримаємо уже в наступних матчах.
НОВАЧКИ
Новачки УПЛ сезону-2024/25 – «Інгулець», «Карпати», «Лівий берег». Всі стартували гідно. Їхній потенціал і можливості буде виявлятися протягом тривалого турнірного шляху, але на його початку було недвозначно заявлено, що ніхто не збирається бути «хлопчиками для биття». «Інгулець» і «Лівий берег» у першому турі втратили очки лише в компенсований час матчів. «Карпати» почали з нічиєї. Передбачається запекла боротьба на усіх поверхах турнірної таблиці.
РЕГЛАМЕНТ
У чемпіонаті беруть участь 16 команд. Змагання проводяться у два кола за круговою системою. Після 30-и турів за набраними очками визначиться чемпіон, віце-чемпіон і володар бронзової нагороди сезону УПЛ-2024/25.
За підсумками чемпіонату УПЛ до єврокубків потраплять 3 команди (1 – до Ліги чемпіонів та 2 – до Ліги конференцій):
Чемпіон країни потрапляє до другого кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів, а срібний та бронзовий призер до другого кваліфікаційного раунду Ліги конференцій.
Ще одне єврокубкове місце, до Ліги Європи, здобуде переможець Кубку України.
У випадку, якщо переможцем Кубку України, за яким закріплене місце в Лізі Європи – стає хтось із трьох перших призерів УПЛ, тоді ця команда чемпіонату отримує місце в Лізі Європи, а 4 команда першості теж потрапляє до єврокубків, Ліги конференцій.
Команди, які посядуть у турнірній таблиці 15 та 16 місця, напряму опускаються в Першу лігу, а команди, що посядуть 13 та 14 місця, зіграють матчі плей-оф з 4-ю та 3-ю командами Першої ліги відповідно.
Роман СЛАВЕНКО