Післямова до сезону

Біатлонний сезон-2024/25, який нещодавно завершився, дав чимало підстав для різноманітних емоцій українських вболівальників. Сьогодні маємо нагоду оприлюднити оцінки зробленого і плани на перспективу з уст головних діючих осіб біатлону України, дякуючи колегам «Суспільного Спорт». До речі, завдяки фаховим і ретельним зусиллям колективу цього медіа, українські вболівальники біатлону мали нагоду спостерігати за всіма змаганнями у цьому виді спорту.

Іван КРУЛЬКО: «Не в розширеному, а меншому складі»

Збірна України з біатлону закінчила сезон-2024/25 виступами на національній першості у Буковелі. Перед цим основна команда українських біатлоністів виступила на дев’яти етапах Кубка світу, а також взяла участь в основному старті сезону – чемпіонаті світу.
Наступний сезон для збірної України з біатлону є олімпійським. На головних змаганнях 4-річчя Україна буде представлена складом з 10 спортсменів – саме стільки квот за підсумками заліку Кубка націй вибороли «синьо-жовті».
До передолімпійського сезону Україна підходила після зміни тренерського штабу чоловічої команди: Юрая Санітру на посаді замінила Надія Бєлова. Сам же словацький фахівець продовжив індивідуальну роботу з лідером збірної України Дмитром Підручним, підсумком якої стали чотири фініші у топ-10 особистих гонок.
Як повідомив президент Федерації біатлону України Іван Крулько в коментарі для «Суспільне Спорт», у порівнянні з попереднім роком змін тренерів не очікуватиметься. За його словами, повернення «чоловічої» квоти на наступний сезон Кубка світу продемонструвало слушність цього рішення.
Іван Крулько: «Чи будуть неочікувані зміни в команді, як це було у попередньому сезоні? Це для когось було неочікувано, а для нас – очікувано. Рішення приймаються не емоційно, а прагматично, і ми думаємо, який результат це може дати. І це дало результат. Дмитро Підручний працював і продовжить працювати з Юраєм Санітрою, ми його зберегли для України, але Надія Бєлова, яка повернулася до тренерської роботи, показала свій високий клас, мотивацію до роботи, свій підхід. І те, що ми повернули квоту і показали результат – тут, безумовно, і підвалини, закладені Юраєм Санітрою, але й треба сказати, що Надія Бєлова спрацювала».
Особливістю підготовки збірної України на олімпійський сезон очільник української федерації з біатлону назвав «менший» склад, який готуватиметься цілеспрямовано до Ігор-2026. За словами Крулька, подібним підходом він хоче досягти ситуації, за якої тренери б точково працювали з обраним списком біатлоністів і готували їх до Олімпіади.
Іван Крулько: «У цьому сезоні тренерські склади мінятися не будуть, у нас олімпійський рік. Навпаки: команда, яка буде готуватися до Олімпіади, вона буде не в розширеному, а меншому складі. Бо треба предметно ті люди, які готуються до Олімпіади. Тренери не мусять розпилятися, а зосередитися на тих спортсменах, що мають дати результат на Олімпійських іграх».

Микола ЗОЦ: «Єяк позитив, так і негатив»

За результатами жіноча збірна України з біатлону посіла восьме місце у заліку Кубка націй та зберегла квоту в п’ять біатлоністок на особисті гонки Кубка світу сезону 2025/26.
Найкращий результат сезону в особистих гонках Кубка світу продемонструвала Юлія Джима, яка посіла четверте місце у спринті в Ансі і загалом була єдиною, українкою, що фінішувала у топ-10. А Олена Городна у своєму дебютному сезоні в основній команді збірної України провела дві гонки з «нулем», двічі фінішувавши в топ-15.
Досягти такого результату українкам вдалося під керівництвом старшого тренера жіночої команди Миколи Зоца. Після завершення виступів українок на усіх змаганнях фахівець в коментарі «Суспільне Спорт» підбив підсумки сезону 2024/25 та оцінив результати біатлоністок.
Про формування команди на наступний сезон.
«Непростий сезон був. Але ми і не чекали, що буде просто. Є як позитив, так і негатив, але це все робочі моменти. Основне при формуванні команди на Олімпійські ігри – ці два сезони розібратися по дівчатах, хто що може і хоче, щоб рухатися далі. У жіночому біатлоні у нас не такий великий вибір кандидаток, але з тих дівчат, що у нас є, можемо зробити певну системність. Можна сказати, що є перші паростки омолодження: Олена Городна, Саша Меркушина. Це спортсменки, що займатимуть основні місця в команді, а отже жіночий біатлон рухатиметься далі».

Про прогрес Олени Городної протягом сезону
«Не на 100%, але я думаю, що позитив додав юніорський чемпіонат світу. Вона позмагалася зі своїми ровесницями. Бо коли на Кубках світу їздиш по 60–70-х місцях, то воно впливає психологічно. А там сильні спортсменки, дві болгарки, Сара Андерссон з Швеції, Анна Андексер з Австрії. Там не було медалі, але вона зрозуміла, що не гірша за них, а це психологічний момент.
Ну і по ходу сезону ми розібралися з її стрільбою стоячи. Ми з самого початку сезону планували її або Іру Петренко на перший етап, але у Контіолахті вона поїхала на штрафні кола на «стійці», і потім ця невпевненість продовжувалася пів сезону. Довелося відмовитися від того, щоб ставити її на перший етап, Христина зазвичай бігала, але це був «пожежний» варіант. Зараз ми повернулися до того, що в неї з’явилася впевненість, і одразу результат. Я дуже вдячний, що вона так з терпінням прожила цей сезон, але можна говорити, що ставлення якесь вийшло».
Про лідерку національної збірної Юлію Джиму
«Дуже вдячні тому, як спрацювала команда, як відпрацювала Юлія Джима. І взагалі з позитивних моментів, щоб жіночий сезон рухався далі і розвивався – це втриматися у десятці заліку Кубка націй. Юлія Джима дуже допомогла командному заліку, Христина Дмитренко вийшла на новий рівень, вже стабільний, але треба, щоб рухатися далі новий крок робити уперед. Не все одразу, але все більше вимальовуються контори команди, яку бачимо у майбутньому».
Про Ірину Петренко
«Будемо займатися нею. Багато питань по здоров’ю, але всі консультації проводимо з лікарями, що можна вирішити. Але треба на це витратити весну. Бо на сьогодні за тієї ситуації, яка складається, з Ірою і без неї – це дві різні команди. Коли Іра у нормальному стані, то будемо боротися. Використаємо ці два місяця, і вона нам допоможе».
Про Дарину Чалик
«Ми ще терплячі до Даші Чалик щодо стрільби, видно, що в неї потенціал функціональний, від чого і відштовхуємося, але по стрільбі не справляється».

Дмитро ПІДРУЧНИЙ: «Один з найкращих сезонів»

Дмитро Підручний – найкращий український біатлоніст за підсумками сезону Кубка світу-2024/25. У загальному заліку 33-річний спортсмен фінішував на 19-му місці – найвища позиція серед всіх представників України.
Загалом за сезон Підручний тричі підіймався у квіткову церемонію у гонках Кубка світу, а також увійшов до складу естафетної четвірки, яка здобула медаль на етапі у Новому Месті. Результати такого рівня український біатлоніст демонстрував востаннє ще у сезоні-2018/19 – тоді серед його трьох фінішів у квітковій церемонії один був «золотий» – у гонці переслідування чемпіонату світу.
Особливість сезону для Підручного полягала у зміні формату підготовки. Лідер збірної України з біатлону вирішив готуватися до сезону індивідуально під керівництвом Юрая Санітри – зі словацьким фахівцем не продовжили співпрацю на рівні старшого тренера чоловічої команди.
Дмитро Підручний: «Гадаю, що 19-те місце у загальному заліку говорить саме за себе, що це було виправдано. Гадаю, що це один з найкращих сезонів: три потрапляння у квіткову церемонію теж багато означає, у жоден попередній сезон стільки не було. Були хороші результати, але й були провальні, передусім через стрільбу. І хоча я сильно покращив у цьому році відсоток влучань, але як раз ці провальні гонки були всі пов’язані зі стрільбою».
За словами Підручного, показати високі результати йому не вдалося лише на головному старті сезону – чемпіонаті світу. Однак у цілому біатлоніст на «четвірку» оцінив виступи у сезоні, зокрема відзначив «успішність» експерименту з особистою підготовкою.
Дмитро Підручний: «Чемпіонат світу вийшов не таким, як я очікував за результатами. На це були свої причини: десь трішки, мабуть, прогадали з підготовкою. Але це були такі нюанси, що не так щоб кардинально вплинули. А ось ця травма перед спринтом, коли я впав на тренуванні – повністю збила ритм, організм почав працювати інакше. Травма заважала працювати на трасі, та й відновлення було іншим після гонок: рука болить і не дає того, на що ти очікуєш.
Загалом можна четвірку за сезон поставити. Найбільше радує – те, що ми робили експеримент з підготовки, і були великі сумніви, чи зможу я все це переварити, всю цю роботу, яку виконали. Гадаю, що вона себе виправдала, і ми продовжимо працювати надалі в тому ж дусі та намагатися виправити помилки, що були цього сезону».
Перед олімпійським сезоном Підіручний не планує вносити зміни у підготовці – продовжить співпрацю з Санітрою. Ба більше: за словами лідера збірної України, не зазнає змін і сам напрям підготовки, хоча корективи у нього будуть внесені.
Дмитро Підручний: «Це вже буде стала підготовка, продовжимо у тому ж напрямку. Просто будемо виправляти те, що, можливо, впустили у попередньому підготовчому періоді. Виправляти помилки, далі працювати над покращенням стрільби. Є деякі ідеї в мене і Юрая. Будемо допрацьовувати ті моменти, які не вдалися торік чи їх не побачили, бо не завжди можна все об’єктивно оцінити».
Анонсував також Підручний і зміни в його особистій мінікоманді на наступний сезон: не виключив входження до неї когось зі спортсменів.
Дмитро Підручний: «Десь підсилимо мою мінікоманду кимось зі спортсменів, можливо, кимось зі спеціалістів. Говоримо про це з федерацією, міністерством та тренерами. Сподіваюся, що всі будуть у цьому зацікавлені, щоб максимально підготуватися до Олімпійських ігор. Ким саме? Поки не можу сказати. Обговорення йдуть та йшли ще з минулого сезону, але не все вдавалося, бо це все швидко робилося. Зараз більше часу, більше можливостей. І цей експеримент дає свої плюси, можна більше з нього витискати.
Чи щасливий Юрай? Не знаю (сміється). Гадаю, що так. Наскільки мені відомо, він також задоволений сезоном, роботою, яку ми виконали. Хоче працювати далі у такому режимі».

ПРИЗОВІ

У сезоні-2024/25 збірна України з біатлону на етапах Кубка світу та чемпіонаті світу здобула 235 400 євро призових, з яких по 18 тисяч для кожної збірної за фініш на восьмому місці Кубка націй. Це більше, ніж у минулому сезоні, коли біатлоністи загалом заробили 114 600 євро.
Найбільше призових у сезоні-2024/25 серед українців здобув Дмитро Підручний – 50 600 євро. Позначку у 20 000 євро перетнули ще два біатлоністи: Віталій Мандзин та Антон Дудченко
Лідером жіночої збірної за призовими у сезоні-2024/25 стала Юлія Джима, вона заробила 47 500 євро. Крім неї призові на рівні Кубка та чемпіонату світу здобули ще п’ять біатлоністок, зокрема дебютантка Кубка світу у цьому сезоні Олена Городна.
Збірна України з біатлону завершила сезон-2024/25. За результатами Кубка світу жіноча і чоловіча національні команди України посіли восьме місце у заліку Кубка націй. Відповідно матимуть квоту в п’ять біатлоністів на особисті гонки Кубка світу сезону-2025/26.
У сезоні-2024/25 українці вперше за три роки здобули нагороду на Кубку світу – «бронзу» у чоловічій естафеті на етапі в чеському Новому Месті.
Загалом у сезоні наші біатлоністи змагалися на етапах Кубка світу та Кубка IBU, а також чемпіонаті світу та Європи. За високі результати у кожній гонці спортсмени заробляли не тільки залікові очки та медалі, але й призові кошти. Загальний призовий фонд сезону склав 9 366 700 євро.

Розподіл призових у сезоні 2024/25
Кубок світу (за одну гонку)
Особисті гонки: 101.500 тисяч євро.
Естафети (класичні та змішані): 94 тисячі євро.
Синглміксти: 47 тисяч євро.
Чемпіонат світу (за одну гонку)
Особисті гонки: 144.250 тисяч євро.
Естафети (класичні та змішані): 127 тисяч євро.
Синглміксти: 63.5 тисяч євро.

На етапах Кубка світу та чемпіонатах світу враховувалися фініші біатлоністів у топ-30 особистих гонок, а також у топ-8 в естафетах. Окрема сума виплачувалася лідерам заліків, топ-10 загального заліку Кубка світу та топ-10 Кубка націй.
Найкращий результат сезону в особистих гонках Кубка світу для біатлоністів збірної України – четверте місце. Його посідали три українських спортсмени: Юлія Джима у спринті в Ансі, Дмитро Підручний у спринті в Обергофі та Віталій Мандзин у короткій індивідуальній гонці на етапі в Контіолахті.

Призові чоловіків у сезоні Кубка світу-2024/25
Дмитро Підручний – 50 600 євро.
Віталій Мандзин – 35 150.
Антон Дудченко – 23 950.
Артем Тищенко – 4000.
Тарас Лесюк – 3500.
Богдан Цимбал – 1000.

Призові жінок у сезоні Кубка світу-2024/25
Юлія Джима – 47 500 євро.
Христина Дмитренко – 21 000.
Олена Городна – 7200.
Ірина Петренко – 3000.
Анастасія Меркушина – 1500.
Анна Кривонос – 1000.
Усі суми наведені до оподаткування.

Усі результати України у топ-10 сезону Кубка світу з біатлону
«Бронза»: Віталій Мандзин, Антон Дудченко, Дмитро Підручний, Артем Тищенко (чоловіча естафета, Нове Место).
4-те місце: Дмитро Підручний (спринт, Обергоф), Віталій Мандзин (коротка індивідуальна гонка, Контіолахті), Юлія Джима (спринт, Ансі).
5-те місце: Дмитро Підручний (спринт, Антгольц), Юлія Джима (індивідуальна гонка, Ленцергайде).
6-те місце: Дмитро Підручний (гонка переслідування, Обергоф), Дмитро Підручний, Віталій Мандзин, Антон Дученко, Тарас Лесюк (чоловіча естафета, Рупольдинг), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Антон Дудченко, Віталій Мандзин (мікст естафета, Контіолахті), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Ірина Петренко, Анастасія Меркушина (жіноча естафета, Антгольц).
7-ме місце: Богдан Цимбал, Дмитро Підручний, Антон Дудченко, Віталій Мандзин (чоловіча естафета, Контіолахті), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Анна Кривонос, Олена Городна (жіноча естафета, Гохфільцен).
8-ме місце: Антон Дудченко, Віталій Мандзин, Тарас Лесюк, Дмитро Підручний (чоловіча естафета, Ленцергайде та Антгольц), Ірина Петренко, Христина Дмитренко, Антон Дудченко, Дмитро Підручний (мікст естафета, Ленцергайде), Юлія Джима (гонка переслідування, Ансі).
9-те місце: Віталій Мандзин, Дмитро Підручний, Олена Городна, Христина Дмитренко (мікст естафета, Обергоф), Віталій Мандзин, Антон Дудченко, Олександра Меркушина, Олена Городна (мікст естафета, Поклюка).
10-те місце: Дмитро Підручний (коротка індивідуальна гонка, Контіолахті), Юлія Джима (спринт, Антгольц), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Ірина Петренко, Олена Городна (жіноча естафета, Рупольдинг).