Підсумкова роз’вязка

30-й тур

Завершися 33-й чемпіонат України загалом і 16-й у форматі УПЛ. Другий в історичному літописі, який минув під час повномасштабної війни. З численними перериваннями футбольного дійства повітряними тривогами, подекуди з безкінечними затягуванням поєдинків, а, інколи, і вимушеним перенесенням матчів. Але у дворічному воєнно-ігровому бутті сталася безперечно видатна подія – повернення цієї весни на трибуни вболівальників. Стадіони, нехай і з обмеженнями, але наповнилися життям. За неофіційною інформацією на матчах за цей час сукупно побували до 90 тисяч глядачів. На щастя у цій футбольній і навколофутбольній царині все склалося благополучно.

24 травня
ЛНЗ (Черкаси) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:0 (1:0)
Гол: Тілль (16).
25 травня
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «МИНАЙ» – 3:0 (2:0)
Голи: Понєдєльнік (38), Д. Кузик (42), Кожушко (65).
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:3 (0:1)
Голи: Безерра (24, 61), Ковалець (49).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:2 (0:1)
Голи: Очеретько (45+1), Третяков (73).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 0:1 (0:0)
Гол: Дієго Каріока.
«РУХ» (Львів) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:2 (0:0)
Голи: Дідик (63) – Діалло (51), Царенко (76).
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 2:0 (2:0)
Голи: Педріньйо (27 автогол), Луїфер (29).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 1:2 (0:1)
Голи: Юрченко (74 з пенальті) – Дахновський (33), Гайдучук (63).

Іще одна, мабуть, унікальна особливість цього чемпіонату. вже суто спортивна – небачено масштабний «тренеропад» протягом сезону. В 11-ти із 16-ти клубів, а в деяких і по кілька разів за чемпіонат, змінилися керманичі команд. Цікавий феномен нашого футболу, який заслуговує окремої розмови у майбутньому. тим більше тенденція триває і зараз.
Загалом чемпіонат, який минув, був цікавим, нерідко непередбачуваним, зі злетами і падіннями, здобутками і розчаруваннями для окремих команд. Зі своєю родзинкою та інтригою.
Проте, як не парадоксально виглядає, але з настанням останнього туру, ця інтрига затаїлася тільки у двох осередках турнірної таблиці. «Дніпро-1», «Рух» і «Полісся» мали з’ясувати, хто двоє із них в майбутньому вирушить футбольною Європою. «Оболонь», «Верес», «Металіст 1925» та «Минай» – хто вирушить у нижчий дивізіон, а хто ще спробує залишитися серед еліти. Інші 9 клубів фактично догравали чемпіонат.
Почнемо з кінця. Точніше, із закінчення турнірної таблиці. Тут якраз було найгарячіше. Так нерідко буває, коли найвагоміший трофей – «виживання».

ЗА «ВИЖИВАННЯ»

«Металіст 1925» – «Верес». Це був єдиний поєдинок 30-го туру, між командами, обидві з яких вирішували доленосні завдання без жодного права на помилку. Матч туру. Бій двох «гладіаторів на виживання», бій з відкритим забралом. Хто кому, або хто кого, заб’є першим. Відкритий футбол. За належної вправності та індивідуальної майстерності, ця зустріч мала б закінчитися на користь однієї з команд з рахунком, десь – 6:5. «Верес» почав значно енергійніше, хвилин через 15 гра вирівнялася. Грали самі, давали грати супенику, по черзі марнували нагоди. Зрештою, підсумок поєдинку визначили грубі помилки у захисті. Рівненці скористалися ними двічі, харків’яни покарали з пенальті лише одного разу. Печальне закінчення сезону для «Металіста 1925», але ж кого винуватити?
«Кривбас» – «Минай». Тут все простіше. Вищий клас однієї команди взяв гору над завзяттям іншої. Минайці старалися, але «Кривбас» застосовував постійний тиск. Перебіг дій, завдяки цим зусиллям, очікувано приніс успіх. Причому, виявилося, «де тонко, там рветься», в несподіваному місці. Воротар «Миная» Олександр Кемкін, який чимало разів рятував свою команду у другий половині сезону, цього разу забарився з реакцією на удар Андрія Понєдельніка. А за кілька хвилин забарився вже весь захист минайців, Денис Кузик розстрілював порожні ворота з кількох метрів. Інтрига ніби залишалася у чарівні здібності «Миная», як Фенікс, оживати у другій половині поєдинку, що минайці останнім часом демонстрували неодноразово. Але, схоже «чарівне зілля» Желько Любеновича» вичерпалося. І в другому таймі криворіжці повністю контролювали хід матчу без шансів гостям на порятунок.
«Оболонь» – «Олександрія». Результат цього матчу, теж підсумок вищої індивідуальної майстерності гравців однієї команди над іншою. Єдине, що на початку поєдинку, справді, був суперечливий момент. Оболонці вирішили не відкладати необхідну справу надовго і з перших хвилин спробували захопити ініціативу до своїх рук. Після однієї із таких флангових активностей у дебюті матчу і прострілу до карного майданчика, м’яч влучив у руку в не в дуже природному стані захисника «Олександрії». Перегляд ситуації на ВАР не переконав арбітра вказати на одинадцятиметрову позначку. Хтозна, що було б у іншому випадку, але факт залишається фактом – «Олександрія» надалі вирівняла гру и тричі забила, скориставшись грубими помилками захисту, а «Оболонь» жодного разу. І тут арбітр уже ні до чого.
Отже, «Верес» і «Оболонь» відстоюватимуть своє право на елітний дивізіон в перехідних матчах з «Епіцентром» і «Лівим берегом» відповідно. «Минаю» і «Металісту 1925» для цього доведеться принаймні сезон відіграти у Першій лізі.

ЗА ЄВРОПУ

Ще у трьох поєдинках заключного туру чемпіонату з’ясовувалася належність двох путівок до єврокубкової Ліги конференцій. Претенденти на участь в євротурнірі наступного сезону «Дніпро-1», «Рух» і «Полісся» зустрічалися відповідно з «Чорноморцем», «Динамо» та «Шахтарем», яким в першості уже здобувати чи втрачати було нічого. Останні двоє, лідери чемпіонату, вирішили не залучати зі свого складу гравців збірної України, яким потрібно готуватися до Євро-2024. «Шахтар» у старті не виставив захисників Матвієнка, Бондаря та Коноплю, хавбеків Судакова, Степаненка та Зубкова. А також воротаря Різника і форварда Сікана, які в резервному списку збірної. У «Динамо» на поле не вийшли воротар Бущан, захисник Тимчик, хавбеки Бражко, Шапаренко та Ярмоленко, а також форвард Ванат. Натомість у складах цих команд з перших хвилин з’явилися футболісти, які дотепер мали менше інших, або майже не мали, ігрового часу. У «Шахтаря»: Твардовський, Гочолеїшвілі, Ракіцький, Бондаренко, Міроші, Назарина, Швед. У «Динамо»: Нещерет, Караваєв, Біловар, Шепелєв, Андрієвський, Діалло, Беніто.
«Полісся» таким додатковим бонусом скористалося, «Рух» – ні. Це й визначило володаря останньої путівки до єврокубкового сезону-2024/2025.
Але у цьому єврокубковому контексті найпростіше завдання було у «Дніпра-1». По-перше, їм достатньо було нічийного результату (за особистими зустрічами мали перевагу над конкурентами). По-друге, «Чорноморець» вже гарантував собі продовження прописки в УПЛ, а гравці і тренери, вже більше перебували не у цьому змаганні, а в думах про своє найближче майбутнє. Гола и асиста, по одному на тайм, Олега Очеретька виявилося виявилося достатнім, щоб дніпряни всі свої питання в Одесі повирішували.
«Рух» нічия в домашньому матчі з «Динамо» теж задовольнила б європейські амбіції. Доволі пасивний перший тайм. «Динамо» в спокійному грає цей матч. «Рух» намагається атакувати, але без великої кількості небезпечних моментів. Переважно дальніх ударів, за винятком 22-ї хвилини, коли після грубої обрізки захисту киян із вигідної позиції не зміг пробити Руслана Нещерета Таллес.У перерві динамівці зробили свій склад ще більш резервним. Малиш замінив Волошина, а Царенко – Буяльського. У другому таймі команди обмінялися вразливими уколами після розіграшу кутових. Спочатку, найнижчий серед усіх оточуючих гравців, динамівський сенегалець Діалло головою на ближній стійці переправив м’яч у сітку. Потім рухівець Роман Дідик добив м’яч у ворота після невдалого сейву-«асиста» на нього від Нещерета.
Цей рахунок приносив «Руху» європутівку. Можливо, ця обставина звабила, у більшості своїй, малодосвідчених молодих львів’ян триматися за нього. І пропустили атаку на 76-й хвилині, вона виявилася фатальною для рухівських європейських мрій. Після безпорадної метушні біля воріт «Руха» і низки добивань динамівців, останнє з них, у виконанні 19-річного Антона Царенка, виявилось результативним. Відігратися ще раз господарям забракло вміння, фізичних і моральних сил.
«Полісся» весь сезон відчайдушно боролося за здобутки чемпіонату, зокрема путівку до єврокубків. А все, як виявилося, вирішилося лише за дві хвилини останнього матчу турніру з «Шахтарем». У цього експериментального складу «гірників» найслабшою ланкою був захист, а після вимушеної заміни Ярослава Ракіцького, в їхній обороні взагалі все «змішалося». Спочатку після кутового функцію нападника суперника на 27-й хвилині успішно виконав Педріньйо, технічно головою спрямувавши м’яч у кут власних воріт. А за дві хвилини «прогулянку» карним майданчиком гостей ударом впритул завершив Луїфер. Потім господарі грали виключно на результат. Цього виявилося достатньо, щоб його досягти.
До речі, для «Шахтаря» розслаблятися після здобуття чемпіонського звання, стає звичкою. Минулого сезону «гірники» уже з титулом наприкінці чемпіонату поступился «Ворсклі» (1:2). І Полтава виборола путівку в єврокубки. Тепер поразка від «Полісся». І Житомир теж виборов путівку в єврокубки. Такий збіг обставин.
Отже, «Дніпро-1» і «Полісся» стартують у Лізі конференцій-2024/2025, «Рух» готуватиметься до здобутків УПЛ уже наступного сезону.

ТРЕНЕРСЬКІ ДОЛІ

Тепер трохи про сезонний «тренеропад». Гадаю варто поіменно згадати героїв тренерського цеху, які у пройдешньому чемпіонаті вистояли від першого до останнього туру. Їх лише п’ятеро: Юрій Вернидуб («Кривбас»), Віталій Пономарьов («Рух»), Руслан Ротань («Олександрія»), Роман Григорчук («Чорноморець»), Валерій Іващенко («Оболонь»). Спрямовуючи погляд у найближчу перспективу, уже й не хочеться зарікатися, але ризикну зробити передбачення, що перших двох ніякі особисті кадрові метаморфози не очікують. Вернидуб здобув з «Кривбасом» бронзові нагороди чемпіонату. Пономарьов випустив із рук на самому фініші європутівки, але й створити за сезон команду, яка на цю відзнаку до кінця претендувала, теж вартісне поваги. Оголошено, що Ротань ще на сезон продовжив контракт з «Олександрією». У Григорчука контракт з «Чорноморцем» закінчується 30 червня. Перспектив поки невизначені. «В тумані» і кар’єрна песпектива очільника «Дніпра-1» Юрія Максимова. В клубі заявляють, що готові працювати з ним і надалі. Сам Максимов наразі заяв не робив.
А от в «Поліссі» із заміною головного тренера визначились уже наступного дня по закінченні чемпіонату. Попри те, що Сергій Шищенко з розкачуванням, натужно, але впорався з поставленою метою, здобуттям путівки до єврокубків, його виконання обов’язків очільника команди завершилося. Причому персонально заміна сталася, м’яко кажучи, несподівана. Кого тільки не сватали із досвідчених і бувалих тренерів на перспективну посаду керманича «Полісся» – Романа Григорчука, Юрія Максимова, навіть уродженця Житомира Юрія Вернидуба… А з’явився там абсолютний дебютант, не лише вищого дивізіону українського клубного футболу. а й тренер без досвіду взагалі у дорослому футболі – керманич U-19 «Дніпро-1»
36-річний Імад Ашур, хоча дехто називає його найперспективнішим молодим тренером України. «Моє особисте рішення», – саме так представив нового тренера президент «Полісся» Геннадій Буткевич. У президентів свої примхи.
Таку риску підсумків сезону-2023/2024 підбив останній тур чемпіонату УПЛ.