Перші спостереження

Цифри та факти

Перший відрізок чемпіонату України став історією. Команди нашої Прем’єр-ліги встигли провести чотири тури, однак через певні обставини деякі колективи обмежилися трьома матчами, а сумарно вже проведено 30 поєдинків! Маленький ювілей! І 13% від усієї турнірної дороги-2022/23 з вузькою географією. Треба констатувати той факт, що усі домашні матчі в рідних містах наразі проводять тільки «Інгулець», «Колос» та представники Львова – «Рух» і «Львів». Іншим колективам доводиться подорожувати, надаючи перевагу Києву, Львову та Закарпатській області, де наявні усі необхідні атрибути гри у воєнний час.

ЗЛЕТИ ТА ПАДІННЯ
Досить несподівано навіть на цьому невеличкому відрізку першості попереду йде «Колос», хоча, як зазначав раніше «Вболівальник», за втраченими очками лідерство утримує «Дніпро-1». Команда Олександра Кучера досі не помилялася, перегравши «Динамо» (3:0), «Верес» (2:0) та «Металіст 1925» (3:0). Приємно наразі дивує не лише результативність та відсутність пропущених м’ячів, а й та легкість, з якою дніпровський колектив здобуває перемоги, закриваючи усі запитання задовго до фінального сигналу арбітра.
В переліку бійців, які ще не програвали, присутні «Колос» та «Шахтар», хоча ці клуби брали очки у важких боях. Представники Ковалівки одного разу не досягли поставленої мети, втративши два бали у грі з «Минаєм» (1:1), а «гірники» на початку сезону не змогли здолати «Металіст 1925» (0:0).
Якщо у сумі говорити про статистичні дані та якість футболу, то наразі неприємно дивує «Кривбас», який влітку суттєво посилився, однак наставнику Юрію Вернидубу ще не вдалося створити боєздатний колектив. І це зовсім м’яке формулювання, а чесний погляд на речі дозволяє говорити про нульову активність команди на чужій половині поля, що й доводить відсутність забитих м’ячів.
Розчаруванням чемпіонату на даному етапі треба вважати й полтавський колектив, який влітку розійшовся з Юрієм Максимовим, а новим тренером став Віктор Скрипник. За якістю гри, варто зазначити, у «біло-зелених» катастрофи немає, однак одне очко після чотирьох матчів – це поганий знак. Звісно, не може не турбувати й доля столичного клубу, який лише з третьої спроби зумів уникнути поразки. Динамівці, яких ми знаємо, нещодавно повинні були просто розтоптати слабкий «Львів», однак виграти вдалося завдяки одному забитому м’ячу та з мінімальною кількістю гольових шансів. І це насправді дивно, адже тренер Мірча Луческу давно працює з командою, яка влітку майже не змінилася, однак наразі якісь неправильні процеси відбуваються всередині колективу, та ситуація може змінитися після майже тритижневої паузи на матчі національної збірної України.

ТРЕНЕРИ ТА МІГРАЦІЯ
Продовжуючи тренерську тему, треба відзначити, що перед початком чемпіонату в шести командах змінилися наставники. Як вже зазначалося, на місце Юрія Максимова у «Ворсклі» прийшов Скрипник, а його «Зорю» очолив Патрік Ван Леувен. Також додатково згадаємо Вернидуба в «Кривбасі», де раніше працював Олександр Бабич. Окремо треба відзначати оновлення тренерської лави в «Шахтарі», звідки вирішив піти Роберто Де Дзербі, а прийшов в команду Ігор Йовічевіч, котрий раніше якісно працював у клубі «Дніпро-1».
Залишившись без наставника, дніпровський колектив перетягнув з «Металіста» Олександра Кучера, а харківський колектив тепер тренує Олег Ратій, поруч з яким розташовується інший спеціаліст Олександр Призетко. Ймовірно, саме він каже останнє слово у прийнятті рішень, а його статус помічника пояснюється відсутністю потрібної тренерської ліцензії.
Загалом в елітному дивізіоні п’ять колективів співпрацюють з іноземними наставниками: «Шахтар» – Йовічевіч (Хорватія), «Зоря» – Ван Леувен (Нідерланди), «Рух» – Леонід Кучук (білорусь), «Динамо» – Мірча Луческу (Румунія), «Львів» – Олег Дулуб (білорусь). Ще одинадцять колективів нашої Прем’єр-ліги вірять у вітчизняних фахівців. До початку війни, треба сказати, ми бачили аналогічну тренерську картину: п’ять легіонерів та одинадцять українських наставників. Просто «Зоря» та «Дніпро-1» помінялися місцями та пріоритетами.

ГОЛИ ТА КАРТКИ
Але повернемося у сьогодення, аби відзначити, що в стартових трьох турах середня результативність стабільно підвищувалася, однак четверта ігрова сесія змусила зробити крок назад: 1-й тур – 1,80 (5 матчів, 9 голів), 2-й тур – 2,38 (8 матчів, 19 голів), 3-й тур – 2,63 (8 матчів, 21 гол), 4-й тур – 2,00 (8 матчів, 16 голів). Стабільність полягає лише у кількості нульових результатів – кожен тур відзначився одним матчем, який завершився з рахунком 0:0. Двічі учасником таких протистоянь виявився «Металіст 1925».
Цікаво, що жодній команді досі не вдалося забити більше трьох м’ячів за 90 хвилин, а максимум в окремо взятій грі залишається на рівні п’яти результативних ударів. Тричі фіксувався підсумок 3:2, причому одного разу щасливим учасником такої суперечки став згаданий харківський клуб: «Львів» – «Зоря» – 2:3 (2-й тур), «Зоря» – «Динамо» – 3:2 (3-й тур), «Металіст 1925» – «Ворскла» – 3:2 (3-й тур).
Варто звернути увагу й на дисциплінарні показники, адже у трьох повноцінних турах першості фіксувалася однакова кількість попереджень – по 40. Тобто в середньому це п’ять жовтих карток на дві команди за 90 хвилин. Цікаво, що фактично такі ж показники довелося побачити у п’яти іграх стартового туру (26 «гірчичників»), а у перенесеній грі 7-го туру також арбітр п’ять разів тягнувся до кишені за жовтим прямокутником. Тому, якщо вже говорити про точні цифри, маємо в середньому 5,03 попередження у поточній першості. Вилучення у нас теж пов’язані з п’ятіркою, адже у кожні п’ятій грі судді діставали червону картку – 0,20 (30 матчів, 6 вилучень).

Ігор КРОВНИЙ