В італійському місті Мартелло відбувся чемпіонат Європи з біатлону. Змагання, яке за своїм рейтингом не належить до елітарного рівня. Переважно його відвідують резервісти своїх збірних, які прагнуть досягти шансу на підвищення у статусі. Або хтось із більш-менш пристойного рівня біатлоністів після, скажімо, хвороби, коли на такому рівні є бажання подивитися в якому ти ще перебуваєш стані. Особливою обставиною чемпіонату Європи було те, що він відбувався напередодні прийдешнього чемпіонату світу, головної події біатлонного неолімпійського сезону.
Тренерський штаб збірної України сформував повну заявку переважно із тих, хто прагне ще претендувати на місця в основних командах. До того ж, у переліку біатлоністів присутні учасники Кубка світу, які виступали виключно в естафетах.
Спортсмени на чемпіонаті, як у чоловіків, так і у жінок, змагалися в чотирьох дисциплінах: індивідуальна гонка, спринт, гонка переслідування та естафета.
До складу національної команди увійшло 15 спортсменів: вісім жінок та сім чоловіків.
Склад збірної України на чемпіонаті Європи:
Жінки: Анастасія Меркушина, Олександра Меркушина, Анна Кривонос, Дарина Чалик, Лілія Стеблина, Ірина Петренко (естафета), Христина Дмитренко (естафета) та Олена Городна (естафета).
Чоловіки: Богдан Цимбал, Руслан Ткаленко, Артем Тищенко, Денис Насико, Антон Дудченко (естафета), Віталій Мандзин (естафета), Тарас Лесюк (естафета).
ЗАГАЛЬНИЙ ПІДСУМОК
Наша команда, не в оптимальному своєму складі, не може похвалитися досягненнями на європейській першості. Вперше за три сезони жоден біатлоніст з України не зміг здійнятися на подіум на чемпіонаті Європи.
Як підсумок, в особистих стартах найвище серед українців фінішувала Олександра Меркушина, яка стала 12-ю в спринті. У чоловіків найвище досягнення у Артема Тищенка – 15 місце в індивідуальній гонці. А от в командних стартах і чоловіки, і жінки, які були серед фаворитів у такому складі, опинилися на восьмій позиції в естафетах.
Найкращий результат серед учасників продемонстрували біатлоністи з Норвегії, що здобули шість медалей – три золота, два срібла та одна бронза. Другу позицію посіла національна команда Німеччини з двома золотими та двома срібними нагородами. Також до топ-3 увійшли шведи, яким вдалося виграти «золото», «срібло» та дві «бронзи».
Медальний залік чемпіонату Європи 2025
- Норвегія – 6 (3 золота + 2 срібла + 1 бронза)
- Німеччина – 4 (2+2+0)
- Швеція – 4 (1+1+2)
- Італія – 3 (1+0+2)
- Латвія – 2 (1+0+1)
- Франція – 3 (0+2+1)
- Австрія – 2 (0+1+1
ЧОЛОВІЧА ЗБІРНА УКРАЇНИ
Зі стану чоловічої збірної з біатлону почнемо чи не з головної приємної новини. Щоправда, вона не стосується безпосередньо чемпіонату Європи. Капітан збірної України з біатлону Дмитро Підручний в соціальній мережі поділився фотографіями з особистого тренування.
Нагадаємо, що лідер національної команди не поїхав на чемпіонат Європи через незадовільний фізичний стан. Крім того, саме через стан здоров’я Дмитру не вдалося фінішувати у гонці переслідування попереднього, шостого етапу Кубка світу. Готується спортсмен до чемпіонату світу в Пассо ді Лаваце, що знаходиться в італійській провінції Тренто. Щиро кажучи, саме на капітана чоловічої збірної Дмитра Підручного у наших вболівальників найбільші надії щодо звитяг в особистих перегонах прийдешнього чемпіонату світу. Тому його повернення до тренувань – дуже приємна новина.
Тепер до «маємо те, що маємо». Головний недолік тих наших біатлоністів, які прагнуть в основі збірної виступати на найвищому рівні – це неспроможність опанувати ходу на трасі, хоча б у швидко-середньому ритмі. Яскравий приклад маємо в особі Артема Тищенка. На чемпіонаті світу від показав просто ідеальну стрільбу – 60 влучних пострілів у 60 мішеней в усіх гонках. Крім Тищенка без хиб Євро-2025 з біатлону завершив лише італієць Якопо Леонізіо. Здавалося, за таких показників український біатлоніст в усіх дисциплінах чемпіонату Європи принаймні мав би боротися за подіум, до того ж враховуючи відсутність тут елітних конкурентів світового біатлону. Так, в усіх гонках європейської першості Артем був найкращим з наших біатлоністів. Але найкращою його звитягою стало лише 15-те місце в індивідуальній гонці, стартовій на чемпіонаті Європи. Переможцю цієї гонки норвежцю Ісаку Фрею, який через промахи заробив дві штрафні хвилини, «чистий» у стрільбі Тищенко на фініші програв більше двох хвилин, тобто ходом гонки був повільнішим більше чотирьох хвилин. Інші українські біатлоністи на вогневих рубежах хибили, маючи не набагато кращі швидкісні якості, опинилися у підсумковому протоколі ще далі.
Щось подібне проявилося і у наступній гонці чемпіонату, у спринті. Найкращий результат серед українців продемонстрував знову Артем Тищенко. Наш біатлоніст програв перможцю гонки норвежцю Сіверту Гутторм Баккену 54 секунди, знову якісно відпрацювавши на вогневих рубежах, опився лише на
20-й позиції. Інші українські біатлоністи так і не виправивши приціл і не додавши у швидкості посіли ще більш скромніші місця: Богдан Цимбал – 34-й, Руслан Ткаленко – 42-й. Поза межами топ-50 фінішувала Денис Насико та Роман Боровик, які посіли 59-те та 61-ше місця відповідно.
Ніби на замовлення, все з точністю повторилося і в завершальній особистій гонці чемпіонату Європи – гонці переслідування. Знову Артем Тищенко стріляє бездоганно, і знову втрачає багато часу на трасі, а з ним і позицію на фініші. Відставання з 54 секунд зросло ще май1же на дві хвилини, а місцем довелося посунутися з 20-го на 25-е. Інші українці фінішувала за межами топ-30: Руслан Ткаленко – 35-й, Богдан Цимбал – 43-й, Денис Насико – 55-й.
Отримавши підсилення в особі нашої майбутньої біатлонної надії Віталія Мандзина, а також уже залученого до основної команди Тараса Лесюка, ми дуже великі європейські надії мали в естафетних перегонах. Останнє «підкріплення», в особі Лесюка, якраз і перекреслило всі намагання на якийсь більш-менш пристойний варіант. І не став би звинувачувати Тараса за те, що він завалив стрільбу на своєму етапі з двома штрафними колами на останній стрільбі стоячи. Лесюку ще навіть психологічно важкувато нести на собі той психологічний тягар, який випадає на біатлоніста, який завершує командну естафету. Але старший тренер чоловічої збірної України Надія Бєлова вперто уже третю гонку поспіль прагне привчити його до цієї місії. Не спрацювало, більш ніж скромна восьма позиція в естафеті, враховуючи рівень конкуренції.
ЖІНОЧА ЗБІРНА УКРАЇНИ
У жіночій українській збірній також була відсутня лідер команди Юлія Джима, яка продовжує індивідуальну підготовку до наступного чемпіонату світу. У відсутності лідера найкращі, хоч і не видатні, показники продемонструвала Олександра Меркушина. І це гарна новина, зважаючи, що Олександрі лише 20-ть років.
Але у стартовій гонці чемпіонату Європи найкращий результат серед українок продемонструвала Лілія Стеблина, якій з двома хибами вдалося увійти до топ-20. Спортсменка програла 3 хвилини і 7 секунд лідеру та фінішувала 18-ю. Знову, як і в чоловіків, можна говорити про швидкісні втрати на дистанції. У цій гонці сестри Меркушини символічно завершили гонку поруч одна з одною: Анастасія – 29-а, Олександра – 30-а.
А от в наступній, спринті, кращою серед наших вже була Олександра Меркушина. 20-річна українка з нулем промахів продемонструвала 12-й результат гонки. Як виявилося потім, найкраще досягнення в особистих гонках чемпіонату Європи-2025 серед всіх українських учасників. Якби ж ще трохи додати у швидкості, то можна б уже думати й про серйозніші досягнення. Надія, що з віком і досвідом щось вдасться істотно змінити на краще.
В гонці переслідування Меркушина-молодша теж утримала найкращі позиції серед своїх товаришок по збірній, але ще не серед найсильніших – 18-е місце.
Так само як і чоловіки, не впоралася жіноча збірна України із завданням посісти високе місце в естафетній гонці. Старший тренер жіночої команди Микола Зоц також ще перебуває у пошуку оптимального складу естафетної четвірки. Цього разу, за вітсутності Юліїї Джими, її за етапами склали: Ірина Петренко, Олена Городна, Олександра Меркушина та Христина Дмитренко. З першого етапу Ірини ми відстали від лідерів, так всю гонку перебуваючи десь всерединці. Зусилля Дмитренко на останньому етапі до суттєвих змін не призвело.
ПІСЛЯМОВА
Короткий підсумок чемпіонату Європи підтверджує те, що за відсутності явних лідерів команд, у чоловіків – Дмитра Підручного, у жінок – Юлії Джими, поки що ніхто не готовий спробувати хоча б наблизитися до їхнього, теж не фантастичного, рівня. Дещо занедбана раніше робота над підготовкою резервів, призвела до того, що цих резервів майже немає. Тепер потрібен час, потрібні зусилля і, мабуть, віра в успіх.
А найближча нагода підтвердити оптимістичні очікування і спростувати песимізм буде з 12 по 23 лютого у швейцарському Ленцергайде, де пройде чемпіонат світу з біатлону-2025.
![12-copy](https://bolel-ik.com.ua/wp-content/uploads/2025/02/12-copy-1024x999.jpg)