Переможний початок

Українські збірні з волейболу, чоловіча і жіноча, з двох перемог кожна стартували у першому турі Золотої Євроліги. Чоловіки здолали збірні Румунії (3:1) та Азербайджану (3:0). Жінки збірні Словенії (3:2) та Естонії (3:0).

З нового сезону розіграші чоловічої і жіночої волейбольної Золотої Євроліги буде відбуватися за принципово новою схемою. Якщо раніше збірні розподілялися по групах і переможці групових турнірів виходили до Фіналу чотирьох, де переможець отримував путівку до елітної Ліги націй, то тепер всі 12 команд будуть зведені в одну групу. Кожна збірна проведе по 6 поєдинків, але всі з різними суперниками. Змагання відбуватиметься у три тури, кожен у окремо обраній країні, у яких для кожної команди відбудуться по два матчі із визначеними суперниками. За результатами цих матчів 4-и найкращих збірних із 12-ти загальної групи продовжать боротьбу у Фіналі чотирьох.
Українські збірні провели по два матчі першого туру. Чоловіча в Азербайджані, жіноча в Естонії.

ЧОЛОВІКИ

Підготовка чоловічої збірної України до нового сезону почалася з неприємного ексцесу. До виступів у Золотій Євролізі Україна підходитиме у вимушено оновленому і відповідно ослабленому складі. Лише п’ять волейболістів, що грали торік у турнірі Золотої Євроліги, залишилися у команді – решта не прибули через травми або ж відмовилися грати за неї у 2024 році.
Нагадаємо, на початку 2024 року у збірній Україні з волейболу вирішили не продовжувати співпрацю з Угісом Крастіньшем. Новим тренером став аргентинець Рауль Лосано. Він доволі досвідчений і титулований тренер. Віце-чемпіон світу 2006 року на чолі збірної Польщі. У 2009 році привів збірну Німеччину до дебютного «золота» Євроліги. Клубний чемпіон світу-1992 з італійським клубом «Гонзага Мілан». З іншою італійською командою, «Тревізо», виграв «срібло» Ліги чемпіонів сезону-2000/01. Переможець Кубка ЄКВ (1993) та Кубка виклику (1999) з італійськими «Гонзагою Міланом» та «Палермо» відповідно. Єдине, що всі ці здобутки Лосано були вже досить давненько. На час укладання контракту зі збірною України 67-річний аргентинець очолював японську команду «Джей-Ті Тандерс».
Ніхто із українських волейболістів, які наразі відмовилися прибути до лав нашої збірної, не вказує головну причину такого рішення призначення нового тренера. Хоча раніше подекуди нарікання, що могли б порадитися і з гравцями лунали.
Загалом на сезонний збір не прибуло щонайменше 9 волейболістів, на яких розраховував наш тренерський штаб. Найнеприємніше, що серед них і лідери збірної України.
Першочергово інформація про неприїзд кількох лідерів до складу команди з’явилася на Суспільне Спорт. Олег Плотницький та Василь Тупчій у коментарях підтвердили, що пропускатимуть цей сезон збірної. А президент Федерації волейболу України Михайло Мельник заявив, що чотири гравці «Прометея» – Ян Єрещенко, Дмитро Терьоменко, Горден Брова і Віталій Щитков – надали довідки клубного лікаря про травми і неможливість прибуття до команди.
У підсумку список гравців, що проводили збір скоротився у два рази, порівняно з розширеним переліком. Цієї кількості волейболістів вистачить, щоб виставити повноцінний склад збірної на матчі Золотої Євроліги, але очевидно, що це далеко не оптимальний підбір гравців, на який розраховував новий тренер збірної України.
Серед найбільших кадрових втрат капітан і лідер збірної України Олег Плотницький («Перуджа», Італія). Він підтвердив Суспільне Спорт, що не виступатиме за національну збірну в сезоні 2024 року та повідомив про це команду й федерацію. Волейболіст зазначив, що це пов’язано з бажанням взяти перепочинок після важкого сезону – Плотницький уперше в кар’єрі став чемпіоном Італії, а останній матч фінальної серії відбувся 28 квітня.
«Відпочиваємо зараз. Є декілька ідей, але я не можу про них розказати. Хочеться відновитись. Треба перевірити коліна, знову ж таки. І загалом перевіритися після сезону, мені здається, що такий важкуватий був»,– аргументував своє рішення Плотницький.
Також не прибуде на збір національної команди діагональний Василь Тупчій («Барком-Кажани») – другий найкращий бомбардир команди (після Плотницького) у минулорічному розіграші Золотої Євроліги. Тупчій пояснив своє рішення сімейними обставинами.
Як і Плотницький, діагональний «Барком-Кажанів» переконаний, що українська збірна має достатньо гравців, аби впоратися в прийдешньому сезоні Євроліги без своїх лідерів.
Найприкріше, що така ситуація може вирішитися не шляхом порозуміння, а перейти в ще більше загострення. Президент ФВУ Михайло Мельник наголошує: проти волейболістів, які не прибули у табір збірної України, можуть запровадити санкції. Серед можливих варіантів – дискваліфікації (для гравців, що виступають у внутрішній першості) або ж заборона на трансфер (для представників іноземних чемпіонатів).
Ось на такому внутрішньому тлі чоловіча збірна України стартувала в черговому сезоні Золотої Євроліги. Але старт вдався переможний.
Матч з Румунією в першому турі став офіційним дебютом нового головного тренера Рауля Лосано на посаді. Після невдалого першого сету у наступних партіях українські волейболісти зуміли схилити шальки терезів на свій бік.
Після вольової перемоги у матчі проти Румунії, українці зустрілися у поєдинку з господарями міні-турніру, збірною Азербайджану. У цьому матчі для перемоги Україні вистачило три сети. У перших двох перевага українських волейболістів була беззаперечною. А в останньому команда дозволила собі дати відпочити основним волейболістам.
Відверто кажучи, збірні Румунії (24-а у світовому рейтингу), а особливо Азербайджану(рейтинг – 75) далеко не топові у європейському волейболі. Україна має світовий рейтинг – 16. Далі для збірної України суперники будуть серйозніші, за винятком Люксембургу.
У наступних двох матчах другого туру Золотої Євроліги збірна Україна зіграє проти Чехії (рейтинг – 18) та Люксембургу (рейтинг – 77). А в третьому турі українським волейболістам доведеться помірятися силами з командами Португалії (рейтинг – 21) та Бельгії (рейтинг – 17).

ЖІНКИ

У жіночої збірної України таких кадрових протиріч напередодні початку нового євросезону не виникало. Українську волейбольну команду продовжує очолювати болгарський фахівець Іван Пєтков.
Суперниці жіночої збірної України (світовий рейтинг – 19) теж не належали до еліти європейського баскетболу – Словенія (рейтинг – 24) та Естонія (рейтинг – 49).
Стартовий матч зі словенками вийшов для наших волейболісток дещо нервовий. Поєдинок за своїм ходом нагадував гойдалки з перемінним успіхом, але у вирішальному сеті українки досягли загального успіху. У матчі зі збірною Естонії вже жодних питань не виникало.
Попереду будуть значно сильніші суперниці, особливо наприкінці групового турніру. Надалі у другому і третьому турах Золотої Євроліги українським волейболісткам належить помірятися силами зі збірними Словаччини (рейтинг – 26), Австрії (рейтинг – 38), Бельгії (рейтинг – 13) та Чехії (рейтинг – 18). Завдання бути серед 4-х кращих із 12-ти збірних турніру Золотої Євроліги.

Андрій ПРОЦЕНКО

Чоловіча Золота Євроліга-2024
1-й тур
Перший матч
Україна – Румунія – 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:19)
Другий матч
Україна – Азербайджан 3:0 (25:16, 25:16, 25:23)
Жіноча Золота Євроліга-2024
1-й тур
Перший матч
Україна – Словенія – 3:2 (23:25, 25:15, 20:25, 25:17, 15:11)
Другий матч
Україна – Естонія – 3:0 (25:11, 25:14, 25:13)