Молодіжна збірна України, перегравши словацьку команду, пройшла на чемпіонат Європи-2023 (U-21), а разом з цим ми отримали шанс зіграти на Олімпіаді-2024.
ТРИ ЗАМІНИ
Підопічні Руслана Ротаня в гостях поступилися словакам з рахунком 2:3, однак якість гри дозволяла сподіватися, що українці зможуть взяти реванш в польському містечку Бельсько-Бяла, де й базувалася наша команда в процесі підготовки до відповідальних матчів. Наперед варто сказати, що «синьо-жовті» отримали хорошу підтримку вболівальників на польській арені – навіть дещо більшу, ніж «Динамо» та «Дніпро-1», які домашні єврокубкові матчі проводять в Кракові (Польща) та Кошице (Словаччина) відповідно.
Наставник української команди за підсумками першої зустрічі вирішив трохи змінити стартовий склад у звітному поєдинку, кинувши в бій двох нових виконавців. В атаці з перших хвилин ми не побачили Владислава Ваната, а на позиції форварда вийшов Данило Сікан. Також Ротань вирішив відмовитись від послуг захисника Арсенія Батагова, який 23 вересня припустився двох результативних помилок. На його місці грав Максим Таловєров, що позитивно вплинуло на надійність української оборони. Окремо треба сказати й про третю зміну – вимушену, адже Костянтин Вівчаренко отримав зайву жовту картку, тому позицію лівого захисника наставник віддав Олександру Драмбаєву.
Цікаво, що в лінії оборони у нас грали три представники закордонних чемпіонатів, а «своїм» був лише динамівець Олександр Сирота. Варто нагадати, що Таловєров грає за чеський «Слован», а інші парубки бігають в бельгійському чемпіонаті: Олексій Сич – «Кортрейк», Драмбаєв – «Зюльте-Варегем». Також «легіонером» в старті був Богдан В’юнник («Цюрих», Швейцарія), а ще сім хлопців – це представники «Шахтаря» (5), «Динамо» (1) та «Зорі» (1). Однак приємно, що з досить строкатої компанії Ротаню вдалося створити колектив однодумців, що довела звітна гра.
За характером вівторкова зустріч нагадувала перше побачення команд, а різниця полягала в тому, що ми багатьма гольовими можливостями скористалися, а словаки не змогли реалізувати свої шанси. Та при цьому треба сказати, що відвертих помилок українські захисники 27 вересня змогли уникнути.
ПОТРІЙНИЙ УДАР
Наші хлопці досить активно розпочали зустріч, кинувши вперед великі сили, однак позиційні атаки нічого перспективного не принесли. А в районі десятої хвилини гості провели бездоганну контратаку, коли Адріан Капралік дозволив Томашу Суслову без перешкод бити з меж штрафної площі, але бездоганно зіграв Анатолій Трубін. Тривожний дзвіночок позитивно вплинув на українців, які вперед йшли обережніше, намагаючись не стільки позиційні атаки проводити, скільки витягувати на себе суперника, аби знаходити вільні зони на чужій половині поля.
Двічі цей план спрацював, однак Олексій Сич, опинившись перед воротарем, вдарив якраз в Любоміра Белко, а пізніше у схожій ситуації В’юннику трохи не вистачило влучності. Хоча в другому епізоді лайнсмен зафіксував офсайд, з яким ніхто не міг сперечатися, бо на цьому рівні немає відеоасистента. За 45 хвилин словацькі футболісти відзначилися «пострілами» невгамовного Суслова, коли знову працював Трубін, але ці моменти не несли нам прямої загрози – Анатолій просто якісно зробив те, що повинен був зробити.
В перерві Ротань зробив заміну в середині поля: на місце Миколи Михайленка прийшов інший представник «Зорі» Володимир Бражко. А ближче до воріт суперника замість важкуватого В’юнника вийшов швидкий Олександр Назаренко. Ці хлопці змогли влитися в командний ансамбль, але головними дійовими особами зустрічі стали гравці, які значилися у стартовому складі.
В другому таймі ми продовжували шукати вільні зони біля словацьких воріт, що все ж вдалося зробити – тричі, однак не треба заперечувати, що допомогли нам й опоненти. Приміром, Георгій Судаков на правому фланзі знайшов Сича, у голкіпера не було підстав залишати своє місце, та він це зробив, тому після передачі Олексія спокійно вразив порожні ворота Данило Сікан. Нападник «Шахтаря» швиденько оформив дубль, причому знову Данило бив без спротиву, коли воротар зреагував на удар головою Драмбаєва, а йому якісний пас віддав Сич. Третій гол – та ж історія, та тепер Сікана на порожні ворота вивів Дмитро Криськів, а йому м’яч випадково віддав капітан словацької команди Петер Покорни.
Здавалося, що потрійний удар змусить суперника викинути білий прапор, але гості билися до кінця – майже до кінця. Головною дієвою особою в збірній Словаччини залишався Суслов, який з близької відстані не влучив у ближній кут воріт, а потім Томаш перевірив на міцність штангу, коли добивати м’яч повинен був Адам Гольян, але півзахисник неймовірним чином не влучив у порожні ворота. Саме тоді, ближче до 80-ї хвилини, гості збавили оберти, втративши надію на порятунок, тому останній відрізок зустрічі пройшов спокійно.
ТРЕТЯ СПРОБА
Загалом, враховуючи груповий етап, у відборі на континентальну першість наша команда провела дванадцять матчів: перемоги – 8, нічиї – 2, поразки – 2. У цих зустрічах ми забили 25 м’ячів, а пропустили – 14. Тому у Ротаня є простір для вдосконалення команди, чим тренерський штаб буде займатися в процесі підготовки до фінальної частини чемпіонату Європи, який влітку (червень-липень) наступного року приймуть Румунія та Грузія.
Жеребкування турніру заплановане на 18 жовтня, коли будуть сформовані чотири групи по чотири команди. З кожного квартету далі пройдуть дві збірні, які сформують пари 1/4 фіналу, після чого будуть півфінали, матч за третє місце (якщо знадобиться) та головна битва першості. Родзинкою майбутнього чемпіонату стане той факт, що за підсумками баталій в Румунії та Грузії три найкращі команди отримають путівки на Олімпіаду, або чотири, якщо в першій трійці буде Франція, адже саме в столиці цієї країни пройдуть літні Ігри-2024.
Треба нагадати, що ми лише третій раз в своїй історії зіграємо на молодіжній континентальній першості. У 2006 році «синьо-жовті» тріумфально дійшли до фіналу, де поступилися Нідерландам, а в 2011-му українці не змогли вийти з групи. Якщо знову згадувати Олімпіаду, то наша команди ніколи не грала на цьому святі великого спорту. Добре було б змінити цю неприємну традицію!
Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ
Плей-офф
Перші матчі
23.09.2022
Словаччина – Україна – 3:2 (1:1).
Голи: Суслов (10), Стрелец (46, 53) – В’юнник (17), Криськів (49).
УКРАЇНА: Трубін – Сич, Батагов (Таловєров, 60), Сирота, Вівчаренко – Михайленко (Назаренко, 60), Бондаренко (к), Криськів (Кухаревич, 86) – Судаков, Ванат (Сікан, 71) – В’юнник (Очеретько, 71).
Матчі у відповідь
27.09.2022
Україна – Словаччина – 3:0 (0:0).
Голи: Сікан (48, 54, 66).
УКРАЇНА: Трубін – Сич, Таловєров, Сирота, Драмбаєв – Михайленко (Бражко, 46), Бондаренко (к) (Очеретько, 89), Криськів (Желізко, 89) – В’юнник (Назаренко, 46), Судаков – Сікан (Ванат, 71).
Всі учасники Євро-2023 (U-21)
Бельгія
Англія
Франція
Німеччина
Португалія
Нідерланди
Іспанія
Норвегія
Італія
Швейцарія
Хорватія
Чехія
Ізраїль
Україна
Румунія
Грузія