Передстартові пристрасті

Такого ще не було! Не встиг початися в українському клубному футболі новий сезон, а пристрасті вже розгорілися із вибуховою силою. А все почалося з несподіваного (а чи справді несподіваного?) зняття напередодні старту з чемпіонату УПЛ дніпровського «Дніпра-1». За лічені дні необхідно було вирішити, хто замінить дніпрян в елітному дивізіоні. Завдання виявилося таким заплутаним і складним для керівництва українського футболу, що очільники Української асоціації футболу разом з Українською прем’єр-лігою вигадали для цього цілий турнір для чотирьох команд «Минаю», «Металіста 1925», «Лівого берега» і «Епітцентру» (щоправда футбольні керманичі України збагнули, що дещо перемудрували і відразу заявили, що в майбутньому такого вже ніколи не буде).

ТУРНІР ЧОТИРЬОХ
Така складна схема заповнення вакантного місця після відходу «Дніпра-1» виявилася досить несподіваною. Тим більше, що напередодні клуби УПЛ винесли свій вердикт про надання права продовження свого перебування в Прем’єр-лізі команді, яка у ній минулому сезоні посіла передостаннє місце. Це традиціно мав бути «Минай». Традиційно, бо для минайців це був би вже третій випадок таким чудесним способом залишатися в елітному дивізіоні (раніше через зняття з чемпіонатів «Олімпіка» і «Десни»).
І раптом такий фундаментальний підхід. Цілий турнір із чотирьох команд, жеребкування, півфінали, фінал. Переможець отримує все. Майже, як на Євро.
Хтось був дуже незадоволений таким рішенням (можете здогадатися хто), інші, хоч і заскочені зненацька, але були приємно вражені такою нагодою, що «впала з неба».
Команди, кандидати на елітний статус, з великим ентузіазмом і завзяттям взялися за втілення амбітних мрій у дійсність. І треба визнати, що інтрига двох півфінальних матчів «Турніру чотирьох» нічим не поступалася напрузі багатьох матчів уже згаданого Євро.

«ЛІВИЙ БЕРЕГ» –
«МЕТАЛІСТ 1925»
Харків’яни у півфіналі з перших хвилин взялися переконливо доводити хто тут УПЛ, а хто – Перша ліга. Уже на 2-й хвилині Моура перевірив на міцність поперечину воріт «Лівого Берега», а за хвилину голкіпер столичного колективу максим Механів ледве вистояв після двох поспіль ударів у виконанні Овусу. А потім якось поступово гра утихомирилась. «Металіст 1925» ніби володів ініціативою, але без особливого зиску для себе. Банальна істина – не забиваєш ти, забивають тобі. Вона спрацювала, коли харків’яни на останніх секундах матчу, мабуть, уже налаштовувалися вислуховувати в перерві свого наставника, як досягти поставленої мети. Причому, лівобережці реалізували свій шанс просто і ефективно – Микола Когут прострілив, Владислав Войцеховський замкнув на дальній стійці. У «Металіста 1925» із захистом не все гаразд було і в минулому сезоні УПЛ. Проблеми залишились. Так як і в нападі. Маючи досить велику перевагу у першому таймі в кількості ударів, харків’яни вирушили на міжтаймовий перепочинок поступаючись.
Як не дивно, у другому таймі інтенсивність матчу знизилась. Не зміг після перерви очільник «Металіста 1925» Віктор Скрипник вигадати чогось неординарного і дієвого. Харків’яни здебільшого прямолінійно атакували, кияни впевнено захищались. Свою команду врятував від поразки в ігровий час досвідчений захисник Василь Кравець, який наочно показав своїм атакувальним одноклубникам, як потрібно у боротьбі проштовхувати м’яч у ворота. Овертайм не передбачено. Відразу пенальті
У серії пенальті всі забивали. Поки до м’яча уже у п’ятій спробі серії не підійшов Арі Моура. Протягом всього матчу цьому бразильському нападнику «Металіста» 1925 не вдалося вразити ворота, не зміг він влучити і з одинадцятиметрової позначки. Його удар в стійку вирішив загальний результат протистояння.
Наставник «Металіста 1925» Віктор Скрипник подав у відставку після того, як харків’яни програли матч півфіналу «Турніру чотирьох» за право замінити в УПЛ «Дніпро-1».

«ЕПІЦЕНТР» – «МИНАЙ»
Цей матч відбувся на справді нейтральному полі. На рівненський «Авангард» завітали кам’янець-подільський «Епіцентр» та закарпатський «Минай».
На відміну від першого півфіналу, у цьому протистоянні у перебігу подій з перших хвилин не було такого термінового бажання однієї команди доводити свою статусність. Більше того, першими створили гольовий момент кам’нець-подільці – у поперечину влучив Євген Запорожець. А на 12 хвилині м’яч уже побував у воротах «Миная» зусиллями Миколи Миронюка.
Згадалося, як у другій половині минулого чемпіонату УПЛ минайцям за дивним сценарієм треба було пропустити в свої ворота, а краще двічі, щоб команда починала грати на весь свій потенціал. «Минай» недовгий час перебували в ролі тих, хто програє. Владислав Вакула зіграв на підбиранні перед штрафним суперників і дальнім ударом відправив м’яч у ближній кут.
Найголовніші події та інтригуючий перебіг матчу стався у другій половині поєдинку. Спочатку «Минай» вийшов уперед через помилку Андрія Ліповуза та Сергія Чернобая, які влаштували нездале пасування біля своїх воріт, чим скористався Дмитро Пріхна, щоб відібрати м’яч і спрямувати його у ворота. Але й захисники «Минаю» були не без гостинності, коли за кілька хвилин дали пробити головою Івану Бендері з центру карного майданчика.
Далі гольові гойдалки у матчі тривали. І за короткий час вже «Епіцентр» був попереду, коли знову з близької відстані минайці не завадили поцілити у ворота теж ударом головою Данилу Кравчуку. Врятувати ситуацію минайцям зарадило спочатку вилучення у суперника, а потім вдалі дії з розіграшу штрафного. І знову головою Артур Ременяк завдав точного удару.
У серії післяматчевих пенальті повторилася історія схожа на на те, що сталося у іншому півфіналі цього турніру. Знову все вирішила тільки одна хиба з влучанням у стійку. Тільки кам’нець-поділець Віталій Равлик бив лише другим. Але далі всі футболісти обох команд пенальті реалізовували, а це принесло вихід «Минаю» до фіналу відбіркового турніру до УПЛ.

«МИНАЙ»
Те що «Лівий берег» цілком боєздатний колектив, який в змозі боротися з багатьма командами УПЛ, кияни доводили останнім часом неодноразово. Досить згадати з якими труднощами вдалося відстояти у перхідних матчах з ними свою пропуску в УПЛ іншій київській команді, «Оболоні», – 1:1, 1:0. Але щоб учорашнього представника Прем’єр-ліги було декласовано, у прямому і переносному значенні, – цього ніхто не міг очікувати.
Початок фінального матчу швидкоплинного турніру за місце в елітному дивізіоні ніяк не віщував такого закінчення. На стартовому відрізку команди обмінялися змарнованими моментами. Закарпатець Тимур Кораблін із меж штрафного майданчика поцілив у поперечину. Нападник столичного колективу Данило Сухоручко перевірив пильність голкіпера «Миная» Олександра Бандури. А вже на 20-й хвилині «Лівий берег» зміг відкрити рахунок у матчі. Бандура спочатку відбив удар Євгена Банади, однак Сухоручко вправно зіграв на добиванні.
Ще за 10 хвилин «Лівий берег» подвоїв перевагу. Цей гол став виявом індивідуальних дій нападника Олега Синиці, який підхопив м’яч на правому фланзі, ввірвався у штрафний майданчик і майстерно закрутив снаряд у дальній кут воріт голкіпера «Миная». Знову минайські футболісти підтвердили, що захист це не їхній козир у грі.
Головне – ми не побачили того, наприкінці минулого сезону, «Миная» під управлянням Желько Любеновича, який навіть поступаючись у два м’ячі протягом одного тайму міг все перевернути до навпаки у матчі.
Ще один красивий точний удар лівобережця Миколи Когута на 65-й хвилині остаточно поховав і надії, і бажання надіятися минайців на щось для себе хороше у цьому матчі.
«Лівий берег» дебютує вже за лічені дні у Прем’єр-лізі. У попередньому сезоні столичний колектив фінішував на 3-й сходинці в Першій лізі. На професіональному рівні «Лівий берег» оформився лише в сезоні-2021/22.
Веселе передсезоння. Яким буде сезон?

Олександр САВЧУК

УПЛ. Турнір чотирьох.
26 липня
Півфінал. Стадіон: «Лівий берег» (Київ).
«Лівий берег» – «Металіст 1925» – 1:1, пен. 5-4
Голи: Войцеховський, 45+1 – Кравець, 90+4
Півфінал. Стадіон «Авангард» (Рівне)
«Епіцентр» – «Минай» – 3:3, пен. 3-5
Голи: Миронюк (12), Бендера (66), Кравчук (77) – Вакула (19), Пріхна (57), Ременяк (87)
Вилучення: Миронюк (85, груба гра)