Отримали гандбольний мастер-клас

28 листопада одночасно в Австрії, Угорщині та Швейцарії стартував фінальний турнір чемпіонату Європи 2024 з гандболу серед жінок за участі збірної України. Наша жіноча гандбольна команда стала учасником Євро в 12 раз і вперше з 2014 року. На жаль, українська збірна поступилася в усіх трьох матчах групового турніру і завершила на цьому виступ на гандбольному Євро-2024. Для виходу із групи потрібно було посісти 1-е чи 2-е місце у квартеті.

Щиро кажучи, якихось глобальних надій на успіхи української збірної на європейській першості ми не мали. Реально оцінюючи співвідношення сил, їхали передусім отримати досвід найвищого гатунку і, по можливості, показати з найкращого боку себе. На жаль, з останнім склалося не найкращим чином. Маємо у груповому турнірі Євро-2024 три поразки у трьох матчах, дві – із розгромним рахунком. Причина відносної невдачі має об’єктивні та суб’єктивні причини. По-перше, не вдалося зібрати наш найсильніший склад, кілька провідних гравців недорахувалися через травми. Але головне – об’єктивно на сьогодні ми поступаємося у класі провідним збірним Європи. Тому головний здобуток для збірної України на цьому престижному турнірі – досвід і орієнтири рівня майстерності, до якого варто прагнути. Тим більше, що у минулому нам підкорялися неабиякі висоти у цьому виді спорті – жіноча збірна України з гандболу є бронзовим призер Олімпійських ігор 2004, віце-чемпіоном Європи-2000, півфіналістом чемпіонату світу-2003.
Цього разу до Австрії, через зазначені причини, вирушив достатньо молодий колектив, де з вісімнадцяти спортсменок одразу 6 дебютанток, які брали участь в контрольних матчах, але ще не виступали в офіційних іграх – Марія Поляк, Нетелі Мініссалє, Любов Росоха, Софія Безрукова, Ольга Макаренко, Анастасія Ткач. Два гравці – Валерія Нестеренко та Ванесса Лакатош – дебютували на офіційному рівні у 2024 році.
У складі – 9 гравців зі складу збірної України, яка минулого року грала на чемпіонат світу-2023: Юдіт Балог, Вікторія Салтанюк, Каріна Соскида, Ірина Прокоп’як, Андріяна Науменко, Тамара Смбатян, Катерина Козак, Ірина Компанієць, Карина Колодюк.
Cеред найбільш досвідчених гравців команди – Тамара Смбатян, яка також була в складі і брала участь в іграх на останньому ЧЄ, де виступала збірна України – у 2014 році.
Склад збірної України:
Воротарі: Юдіт Балог («Вашаш», Угорщина), Вікторія Салтанюк («Кобежице», Польща), Марія Поляк («Галичанка»).
Польові: Ванесса Лакатош, Ірина Прокоп’як, Катерина Козак, Анастасія Ткач (усі – «Галичанка»), Лілія Горільська («Будайорш», Угорщина), Каріна Колодюк, Валерія Нестеренко (обидві – «Карпати»), Софія Безрукова («Кінжварт», Чехія), Тамара Смбатян («Альба Фехервар», Угорщина), Ірина Компанієць, Каріна Соскіда (обидві – «Ювента», Словаччина), Ольга Макаренко, Нетелі Мініссале (обидві – «Спартак Київ»), Андріяна Науменко («Залеу», Румунія), Любов Россоха («Хайдунанаш», Угорщина).
Головний тренер Борис Чижов.

УКРАЇНА – НІМЕЧЧИНА

Жіноча збірна України з гандболу у стартовому турі Євро-2024 зустрічалась зі збірною Німеччини, чвертьфіналістом Олімпійських ігор-2024 та чвертьфіналістом чемпіонату світу-2023. Українки виступають на Євро вперше з 2014 року.
Наші гандболістки видали ударний відрізок між 4 та 13 хвилиною матчу, коли поступаючись 0:3 та 1:4 скоротили відставання до мінімуму – 5:6. Два перші голи синьо-жовтих на Євро красивими кидками з позиції правої півсередньої забила капітан Ірина Компанієць.
Низька реалізація стала великою проблемою для всієї команди – тільки 45% влучних кидків за гру (у німкень – 67%). З організацією нападу були значні труднощі. Українки не могли забити упродовж 12 хвилин в першому таймі та також упродовж 12 хвилин по ходу другої половини.
Створивши комфортний запас в рахунку в першому таймі, після перерви німкені створили разючий відрив в рахунку, забивши багато на переходах після помилок української збірної. Перевага часто ставала двократною, проте фінальний свисток зафіксував рахунок «тільки» 30:17.

УКРАЇНА – ІСЛАНДІЯ

Обидві команди зараз далекі від вершин європейського гандболу та приблизно рівні за своїм загальним потенціалом. Але саме на цей турнір Ісландія привезла майже найкращий свій склад, коли Україна не дорахувалась великої кількості важливих гравців. Так що в майбутньому поєдинку саме представниці півночі Європи будуть вважатися фаворитом. З іншого боку, дана зустріч буде найочевиднішою нагодою для нашої збірної набрати дебютні очки на турнірі.
Українки невдало розпочали матч і після 0:3 в. о. головного тренера нашої команди змушений був взяти тайм-аут. Збірній України удалося трохи налагодити свою гру, але це їм не дозволяло навіть зрівняти результат. Нам важко давалися закинуті м’ячі, адже пройти мобільну оборону ісландок було непросто. Не справлялася і оборона. Ісландки збільшували перевагу і на перерву команди пішли з розривом «+8» на користь наших суперниць.
У другій половині зустрічі українки намагалися врятувати гру, але розрив у рахунку був надто великим. Наші все ж таки зуміли скоротити відставання, але зробити камбек не вдалося. Найбільше, що вдавалося нашій збірній досягти у другому таймі – це кілька разів зменшувати відставання в рахунку до 3-х м’ячів. Ближче ісландки нас не підпускали.
Друга поразка на чемпіонаті Європи достроково позбавила українську команду шансів на вихід у наступну стадію.

УКРАЇНА – НІДЕРЛАНДИ

Завершальний матч у груповому турнірі для обох збірних мав формальний характер. Збірна України вже втратила шанси на вихід у наступну стадію турніру, а нідерландки, які здобули дві перемоги, гарантували собі продовження боротьби на чемпіонаті Європи в основному раунді.
На початку поєдинку українки повели з рахунком 3:0, але потім події розвивалися за сценарієм наших суперниць. До рахунку 7:8 наші ще чинили опір, але потім був ривок збірної Нідерландів (7:0). Наші гандболістки допускали багато втрат, а свої атаки ніяк не могли завершити влучним кидком. Натомість нідерландки легко перегравали нашу оборону. На перерву «помаранчеві» пішли з комфортною перевагою (+12). Друга половина зустрічі пройшла без інтриги. Збірна Нідерландів спокійно нарощувала свою перевагу та довела зустріч до переможного закінчення з майже подвійною перевагою у рахунку.

Група F
3 грудня. 3-й тур
Україна – Нідерланди – 23:43 (12:24)
Україна: Балог, Салтанюк, Горільська (2), Макаренко (2), Мініссале, Росоха (3), Безрукова (2), Козак (2), Колодюк (2), Лакатош (1), Науменко, Нестеренко (1), Прокоп’як, Смбатян (7), Соскида (1), Ткач.
Німеччина – Ісландія – 30:19
1 грудня. 2-й тур
Ісландія – Україна – 27:24 (16:9)
Україна: Горильська (1), Макаренко, Мініссале, Росоха (2), Балог, Козак, Колодюк, Компанієць (3), Лакатош, Науменко (1), Нестеренко (7), Прокопяк (2), Салтанюк, Смбатян (8), Соскида, Ткач.
Нідерланди – Німеччина – 29:22
29 листопада. 1-й тур
Німеччина – Україна – 30:17 (15:9)
Україна: Горільська (4), Макаренко (2), Мінісалле, Розсоха, Балог, Безрукова, Козак, Колодюк (1), Компанієць (3), Лакатош, Науменко, Нестеренко (3), Прокоп’як (1), Салтанюк, Смбатян (3), Соскида.
Нідерланди – Ісландія – 29:27

Залік Кубка світу
Чоловіки

  1. Ендре Стрьомсгейм (Норвегія) 90
  2. Йоханнес-Тінгнес Бьо (Норвегія) 75
  3. Стурла Легрейд (Норвегія) 60
  4. Віталій Мандзин (Україна) 50
  5. Кантен Фійон-Майє (Франція) 45
  6. Ерік Перро (Франція) 40
  7. Яков Фак (Словенія) 36
  8. Фаб’єн Клод (Франція) 34
  9. Тбєррі Ланжер (Бельгія) 32
  10. Дмитро Підручний (Україна) 31