Груповий етап. Напередодні
Найближчими днями, 6 та 8 вересня, українські клуби проведуть перші матчі в основному раунді єврокубкових турнірів, де зіграють «Шахтар», «Динамо» та «Дніпро-1».
ЛІГА ЧЕМПІОНІВ
Найпрестижнішою дорогою піде донецький колектив, який фактично вперше за останні 20 років буде покладатися на українських футболістів. Звісно, це не добровільна позиція керівників клубу, а вимушений крок, пов’язаний з агресією скажених росіян. Саме з огляду на кадровий потенціал нашої команди варто припускати, що «гірникам» доведеться вкрай складно в групі Ліги чемпіонів. Хоча це лише теорія, адже на внутрішній арені ми бачили наступальний «Шахтар», позиційні атаки якого не вражали, а от у грі з «Лейпцигом», ймовірно, доведеться більше часу проводити на своїй половині поля, шукаючи можливості для контргри. Тому є шанс, що підопічні Ігора Йовічевіча можуть приємно здивувати, тим паче що найближчий суперник наразі не відзначається безпомилковою грою.
«Лейпциг» минулу першість Німеччини завершив на четвертій сходинці, пропустивши вперед «Баварію», «Боруссію» Д та «Байєр», які суттєво відірвалися від конкурента. Бонусом для хлопців Доменіко Тедеско став тріумф в Кубку країни-2021/22, однак й до цієї звитяги варто ставитися без надмірної поваги, адже суперник «Шахтаря» з сильними конкурентами на кубковій німецькій дорозі не перетинався, перегравши «Зандхаузен», «Бабельсберг», «Ганзу», «Ганновер», «Уніон» та «Фрайбург». Варто погодитися, що це слабкі та посередні колективи, тому перемоги над ними не варто вважати великим досягненням.
Влітку «Лейпциг» глобально не змінився, але деякі кадрові кроки треба відзначити. В опорній зоні вже не зможе допомогти команді американець Тайлер Адамс (проданий за 17 мільйонів євро), який встиг стати стабільним гравцем основного складу в англійському клубі «Лідс». Цей факт приємно здивував, тому варто лише порадіти за 23-річного хлопця! Також поїхав у пошуках кращої долі Норді Мукіеле (12 мільйонів євро), який тепер захищає кольори французького ПСЖ, хоча у цій зірковій команді 24-річний гравець лише бореться за місце в основі, тому наразі доводиться перебувати у статусі резервіста, який на заміну виходить. Француз може грати на правому фланзі: і в обороні, і в атаці, і в якості гравця усієї бровки.
Придбаннями «Лейпциг» також відзначився, посиливши, приміром, опорну зону. Тепер на цій позиції грає 24-річний німець Давид Раум, за якого довелося віддати «Хоффенхайму» 26 мільйонів євро. Ще один новачок команди – це відомий Тімо Вернер, якого одночасно можна вважати щастям та нещастям німецького футболу. Талановитий хлопець свого часу протягом чотирьох сезонів успішно грав саме за «Лейпциг» (2016–2020), тому ніхто не здивувався, що два роки тому форвард перейшов в «Челсі» за 53 мільйони євро. Однак випробування англійським футболом Тімо не пройшов, зарекомендувавши себе гравцем, який не вміє забивати, хоча раніше про це мова не йшла. Тому влітку німець залишив Лондон, знову підписавши контракт з «Лейпцигом», якому довелося віддати за гравця 20 «лимонів».
У стартовому матчі після повернення Тімо забив, а потім продовжилось гольове мовчання, до якого усі за останні два роки встигли звикнути. Хоча не дуже голосно говорить в поточному сезоні уся команда, яка розташовується у другій половині турнірної таблиці чемпіонату Німеччини. Позаду п’ять матчів, а «Лейпциг» набрав усього п’ять очок (перемога, дві нічиї та дві поразки), а безпосередньо перед грою з «Шахтарем» команда Тедеско ганебно програла «Айнтрахту» – 0:4. Цілком можливо, справи покращаться, коли залишать лазарет захисник Лукас Клостерманн та креативний форвард Юссуф Поульсен, однак це питання не найближчих днів, тому варто констатувати той факт, що «Лейпциг» на гру з нашою командою буде виходити без букета позитивних емоцій, а чи зможемо ми цим скористатися – вівторок покаже.
ЛІГА ЄВРОПИ
Після цього нас чекає насичений четвер, коли спочатку зіграють кияни в рамках групового етапу Ліги Європи. Динамівці відвідають знайому стамбульську арену «Шюкрю Сарачоглу», де наша команда нещодавно грала – в кінці липня поточного року. Саме на цьому стадіоні підопічні Мірчі Луческу пройшли другий відбірний етап Ліги чемпіонів (0:0, 2:1), гарантувавши собі місце в основному раунді Ліги Європи. А переможеному «Фенербахче» для вирішення цієї ж проблеми довелося гарно попрацювати. Хлопці Жоржа Жезуса в серпні легко подолали дві кваліфікаційні стадії Ліги Європи, перегравши чеський «Словацко» (3:0, 1:1) та австрійську «Аустрію» (2:0, 4:1).
Ці звитяги зовсім не здивували, адже турецький клуб ще в іграх з «Динамо» виглядав дуже добре, однак тоді нам трохи пощастило, оскільки суперник не скористався зручними гольовими можливостями, а у вирішальній зустрічі в Стамбулі господарі залишилися вдесятьох на початку другого тайму. Ще й пенальті турецька команда не реалізувала. Тому липневий успіх «біло-синіх» зовсім не говорить про те, що нам вдасться ще раз переграти «Фенербахче», який за останній місяць придбав ще кількох виконавців, серед яких виділяється Міші Бачуаї.
Свого часу бельгійський форвард чудово грав за рідний «Стандард» та французький «Марсель», а потім пішов на підвищення в «Челсі», однак Міші там нічим не запам’ятався, як і наш знайомий Вернер. Тому пріоритетом стали орендні перебіжки, а влітку бельгійський форвард офіційно покинув лондонський клуб, підписавши контракт з «Фенером». Тому черговий візит киян в Стамбул очікується з певним острахом, але трохи заспокоює той факт, що зараз ми будемо грати з фаворитом групи, а далі проходить також друга команда квартету, причому з третього місця можна перейти в Лігу конференцій.
ЛІГА КОНФЕРЕНЦІЙ
Саме у цьому турнірі грає «Дніпро-1», який на початку основного раунду також зустрінеться з потенційно найсильнішим колективом групи. Одразу треба відзначити, що наш клуб буде приймати суперника н а вже знайомій словацькій арені в Кошице, де підопічні Олександра Кучера грали не дуже вдало у кваліфікації Ліги Європи, після чого довелося впасти трохи нижче. Але третій за статусом турнір континенту глобально не поступається Лізі Європи.
«Алкмаар» минулого сезону посів п’яте місце в чемпіонаті Нідерландів, після чого довелося проводити додаткові зустрічі за право зіграти в Лізі конференцій. На одне місце також претендували ще три колективи, які розташувалися на шостій, сьомій та восьмій сходинках. У непростих іграх «Алкмаар» все ж досяг свого, перегравши «Херенвен» (2:3, 2:0) та «Вітесс» (1:2, 6:1). Ці перемоги абсолютного щастя не принесли, бо мова йшла лише про кваліфікацію євротурніру, а шлях до групи Ліги конференцій затуляли три бар’єри… Але й з цими проблемами нідерландська команда впоралася, почергово вибивши боснійську «Тузлу Сіті» (1:0, 4:0), шотландський «Данді Юнайтед» (0:1, 7:0) та португальський «Жил Вісенте» (4:0, 2:1).
Як можна побачити, зі своїми опонентами «Алкмаар» просто грався, причому і у внутрішній першості вдається йти з мінімальними втратами (чотири перемоги, одна нічия, жодної поразки). Тому дніпровському колективу не позаздриш, адже підопічні Паскаля Янсена набрали чудову швидкість на першому відрізку сезону, тому вже традиційно сподіваємося на краще, а готуємося до гіршого, що стосується, на жаль, усіх українських команд в трьох континентальних турнірах.
Ігор КРОВНИЙ
Ліга чемпіонів
Груповий етап. 1-й тур
Група F
06.09.2022
«Лейпциг» (Німеччина) – «Шахтар» (Україна) (22.00)
Ліга Європи
Груповий етап. 1-й тур
Група B
08.09.2022
«Фенербахче» (Туреччина) – «Динамо» (Україна) (19.45)
Ліга конференцій
Груповий етап. 1-й тур
Група E
08.09.2022
«Дніпро-1» (Україна) – «Алкмаар» (Нідерланди) (22.00)