Оновлений розклад, оновлений закон

6-й тур. Напередодні

Черговий тур в українській Прем’єр-лізі розпочнеться в п’ятницю і закінчиться в понеділок, але навіть розширений графік не дозволить провести усі заплановані зустрічі.

ЄВРОКУБКОВИЙ ЗСУВ З НАСЛІДКАМИ
Необов’язкове перенесення матчів в нашому футболі давно стало звичною практикою, але у перших п’яти турах поточної першості ми не зіштовхувалися з подібним явищем. На стартовому відрізку сезону, звісно, довелося посунути аж три зустрічі, однак це була вимушена акція. «Минай» та «Львів» не змогли зіграти вчасно, оскільки гостьова команда не встигла сформувати заявку на сезон, до чого в умовах повномасштабної війни треба ставитися з певним розумінням. Тим паче що львівський колектив після цього інциденту швидко розв’язав кадрову проблему. До речі, ця зустріч вже відбулася 25 вересня, коли досить несподівану перемогу здобув саме «Львів» (1:0).
Також 1-й тур довелося пропустити «Динамо» та «Дніпру-1», які саме у ті дні – посеред тижня, 23–25 серпня, грали в кваліфікації Ліги чемпіонів та Ліги Європи відповідно. Тут без варіантів! Саме з цієї вагомої причини ігри «Дніпро-1» – «Олександрія» та «Інгулець» – «Динамо» довелося відкласти до 16 листопада. Після цього усі поєдинки проводилися вчасно, тому вболівальники навіть встигли звикнути до приємного стану речей…
Однак 29 вересня «Львів» офіційно повідомив, що його матч з «Шахтарем» в рамках 6-го туру перенесено на невизначену дату. Виявляється, що «гірники» звернулися з клопотанням про зсув матчу в зв’язку зі щільним графіком команди та участі в Лізі чемпіонів. В певних футбольних колах рішення про перенесення гри було розкритиковане. До того ж з’явилася згадка про те, що відкладена гра «Дніпро-1» – «Олександрія» стоїть якраз перед туром, коли з дніпровським колективом буде грати «Шахтар». Простіше кажучи, донецький клуб був звинувачений у лояльному ставленні до себе…
Певний галас, здавалося, може змінити вердикт клубу чи Прем’єр-ліги, яка довго тримала поєдинок «Львів» – «Шахтар» у підвішеному стані, фіксуючи, що команди зіграють 8 жовтня – як й планувалося. Та все ж матч було перенесено, про що прийшла офіційна інформація лише 3 жовтня, тобто через чотири дні після заяви львівського колективу. «Гірники», звісно, говорять про складний графік, адже 5 жовтня вони зіграли з «Реалом» в Іспанії, а повторна зустріч з мадридським грандом запланована на 11 жовтня. Саме цей фактор враховували наші функціонери, коли ставили гру «Шахтаря» у внутрішній першості на 8 жовтня, але, як виявилося, навіть такий оптимальний варіант не влаштував нашого представника в єврокубках.
Зрозуміло, що донецький колектив не хотів з Іспанії повертатися в Україну, а потім знову вирушати в столицю Польщі, де й доведеться приймати «королів». Звісно, ніхто не заперечує, що «гірникам» буде важко на цьому відрізку, але ж важко усім, проте всі грають, знаходячи можливість для проведення матчів в Лізі чемпіонів та на внутрішній арені. «Реал» саме так й буде грати: 5, 8 та 11 жовтня. Так, в питаннях логістики «Шахтарю» складніше, але трохи бентежить припущення, що тепер Прем’єр-ліга нікому не зможе відмовити в перенесенні матчу, бо вже є прецедент. Ну, якщо так, то нехай буде так. А «гірникам» варто побажати успіхів, щоби зсув гри внутрішнього чемпіонату не був даремним. До речі, з даремним зсувом ми познайомилися нещодавно, коли заради національної збірної увесь тур першості завчасно було перенесено на потім, але ця обставина не допомогла команді Олександра Петракова.

ЄДИНИЙ ТЕЛЕВІЗІЙНИЙ ПУЛ ПОМЕР
Ще одна подія останніх днів змушує знову згадати початок чемпіонату України, коли незадовго до його старту пафосно було заявлено про створення єдиного телевізійного пулу. Права на показ усіх матчів отримав ресурс Setanta Sports, який для цього розробив систему показу ігор одразу в трьох варіантах: класичний канал, інтернет-платформа та звичайний YouTube, де є огляди та повні матчі в запису. Однак від гурту відкололися «Рух», «Металіст», «Дніпро-1», «Зоря» та «Динамо», які співпрацюють з «плюсами» («2+2», «УНІАН»).
Спочатку Прем’єр-ліга планувала штрафувати «відступників», причому мова йшла про гроші та можливе зняття очок з п’яти колективів. Однак вони завчасно про це подбали, отримавши рішення Печерського районного суду Києва, який забороняв карати клуби. Представники УПЛ хотіли оскаржити цей вирок, але тепер в цьому немає сенсу…
Річ у тому, що ще на початку вересня почалася кабінетна боротьба за зміни в законі України «Про фізичну культуру і спорт», де з 1 жовтня розмежовуються поняття «спортивний захід» та «спортивне змагання», які раніше були тотожними. А тепер в законі (стаття 9) йде мова про те, що «Спортивний клуб, який у межах спортивних змагань проводить спортивний захід та здійснює організаційне, фінансове та інше забезпечення його підготовки і проведення, вважається організатором спортивного заходу».
Разом з цим ми маємо ще й статтю 45 цього закону: «Право на висвітлення фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів шляхом трансляції зображення та/ або звуку заходу будь-якими засобами та/або за допомогою будь-яких технологій, а також шляхом здійснення запису зазначеної трансляції та/або фотографування заходу належить організаторам фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів відповідно до закону. Організатори спортивних заходів, які проводяться в межах спортивних змагань, можуть на добровільних засадах передавати організаторам змагань права шляхом укладення договору на умовах, погоджених між організатором спортивних заходів та організатором змагань. Будь-які обмеження організаторів спортивних заходів вільно розпоряджатися правами не допускаються».
Якщо говорити простою мовою, то тепер клуби не можуть більшістю голосів створити єдиний телевізійний пул, оскільки усі питання про передачу прав вирішуються індивідуально. Тому єдиний телевізійний пул, який був на папері, а не в реальності, тепер ще й з паперу зник. Залишилося лише якось врегулювати питання з Setanta Sports, адже канал сплатив хороші гроші за увесь пакет чемпіонату, а пакету тепер немає. Ймовірно, сторони змінять фінансові умови, аби хоча б у майбутньому залишалась можливість добровільно зібрати усі клуби всередині єдиного телевізійного пулу.
Цим питання буде займатися українська Прем’єр-ліга, хоча цій справі вже майже 15 років, а результат нульовий. В такій ситуації, звісно, виникає питання: чи потрібна взагалі УПЛ? Організовувати змагання спокійно може й Українська асоціація футболу, яка вже закликала клуби виконувати усі заявлені норми оновленого закону «Про фізичну культуру і спорт».
Залишилося додати, що зараз на сайті Президента України існує петиція, яка закликає до перегляду згаданого закону, щоби права на показ спортивних заходів належали національним асоціаціям або лігам. Цій петиції вже майже місяць, а підписали її лише 1383 людини, коли для розгляду потрібно 25000 голосів. Такі от справи. Вже варто звикати до нового закону.

Ігор КРОВНИЙ

Анонс
07.10.2022
«Верес» – «Металіст»
Рівне. Стадіон «Авангард»
15.00. Setanta Sports
«Колос» – «Інгулець»
Ковалівка. Стадіон «Колос»
17.00. Setanta Sports
08.10.2022
«Ворскла» – «Чорноморець»
Минай. Стадіон «Минай-Арена»
13.00. Setanta Sports
09.10.2022
«Дніпро-1» – «Зоря»
Ужгород. Стадіон «Авангард»
13.00. «УНІАН»
«Кривбас» – «Минай»
Київ. НСК «Олімпійський»
15.00. Setanta Sports
«Динамо» – «Рух»
Львів. Стадіон «Арена-Львів»
17.00. «2+2»
10.10.2022
«Олександрія» – «Металіст 1925»
Київ. НСК «Олімпійський»
17.00. Setanta Sports
Примітка. Матч «Львів» – «Шахтар» перенесено на пізніший термін.