Перша ліга-2022/23. Напередодні
Після команд елітного дивізіону на старт нового сезону вийдуть представники Першої ліги, кількісний склад якої не змінився, але тепер мова йде про змагання у двох групах.
КОМАНДНІ ПОВОРОТИ
Війна не дозволила багатьом клубам розпочати кампанію-2022/23, а якщо деталізувати, то випали десять учасників. Для двох колективів, щоправда, цей процес став приємним, адже «Металіст» та «Кривбас» покинули Першу лігу заради гри на найвищому рівні українського футболу. А от вісім команд тимчасово припинили існування: «Альянс» (Липова Долина), «Поділля» (Хмельницький), «Волинь» (Луцьк), «Олімпік» (Донецьк), «Краматорськ», «Агробізнес» (Волочиськ), «ВПК-Агро» (Вишневе), «Ужгород».
Ці втрати вдалося нівелювати з допомогою Другої ліги, звідки на підвищення пішли саме десять клубів: «Карпати» (Львів), ЛНЗ (Черкаси), «Діназ» (Вишгород), «Епіцентр» (Кам’янець-Подільський), «Буковина» (Чернівці), «ФСК Маріуполь», «Металург» (Запоріжжя), «Скорук» (Томаківка), «Полтава», «Чернігів». Звісно, у цьому підвищенні переважно не було спортивного принципу, але на подібний сценарій треба закривати очі, адже наразі про прогрес говорити важко, а треба просто вижити.
Формально найслабшим колективом Першої ліги вважається «ФСК Маріуполь» – це колишній «Яруд», який до війни перебував у нижній частині класифікації Другої ліги. До речі, маріупольці будуть базуватися в Київській області, а грати на арені в Демидові, де також домашні матчі проводитиме «Діназ». Вишгородська команда, треба відзначити, тепер буде отримувати підтримку від муніципальної влади, тому наставник Олександр Головко може розраховувати на непогані фінансові та кадрові ресурси. А спортивним директором «Діназу» наразі працює відомий півзахисник Сергій Старенький, який нещодавно завершив кар’єру гравця.
ГРУПОВІ ПРИНЦИПИ
Також треба відзначити, що групи у нас формувалися по географічному принципу, але при цьому дивним чином «Діназ» та «Оболонь», які представляють столичний регіон, опинилися в різних групах. Логічно ж було б формально «ФСК Маріуполь» перевести у бригаду Б, де якраз й зібрані колективи центру, сходу та півдня України… Є підозра, що керівники нашого футболу вирішили штучно зрівноважити групи, аби в одній компанії не були зібрані сильні клуби, а в іншій – не дуже… Тому й було вирішено розвести «Карпати» та «Оболонь», які вважаються головними претендентами на підвищення у класі.
При цьому не треба забувати, що групи А та Б – це лише перший етап, коли команди проведуть по 14 матчів. Потім чотири кращі колективи кожної бригади об’єднаються, щоби боротися за найвищі місця на другому етапі першості. Команди туди перейдуть з очками, які набрані в шести іграх з іншими сильними колективами своєї групи. Тому на другому етапі команди однієї групи більше не будуть грати між собою, а перетинатися доведеться тільки з чотирма клубами іншої групи. Тобто це ще 8 поєдинків. Аналогічною буде ситуація в октеті, де команди визначатимуть невдах першості.
Ротація… Два кращі клуби здобувають право на прямий вихід до УПЛ, третя та четверта команди Першої ліги зіграють матчі плей-офф за підвищення в класі – з 14-м та 13-м місцем УПЛ відповідно (формат вдома та в гостях). Хоча перехідні матчі будуть скасовані, якщо наступного літа «Десна» та «Маріуполь» захочуть повернутися в елітний дивізіон, який тоді розшириться до 18 клубів. В нижній групі Першої ліги фатальним буде останнє місце – це прямий шлях до Другої ліги. А передостанній колектив Першої ліги проведе плей-офф зі срібним призером Другої ліги.
А ще треба відзначити неймовірну активність Полтавської області, яка представлена в Першій лізі трьома командами: «Полтава», «Кремінь», «Гірник-Спорт»! Два клуби – це делегати столичного регіону («Діназ», «Оболонь»), про які ми вже говорили, а інші області можуть похвалитися максимум одним колективом в Першій лізі вітчизняного футболу.
Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ
Склад учасників
Група А
«Карпати» (Львів) Львівська область
«ФСК Маріуполь» Донецька область
«Нива» (Тернопіль) Тернопільська область
«Діназ» (Вишгород) Київська область
«Полісся» (Житомир) Житомирська область
«Буковина» (Чернівці) Чернівецька область
«Прикарпаття» (Івано-Франківськ) Івано-Франківська область
«Епіцентр» (Кам’янець-Подільський) Хмельницька область
Група Б
«Полтава» Полтавська область
«Чернігів» Чернігівська область
ЛНЗ (Черкаси) Черкаська область
«Оболонь» (Київ) Київська область
«Скорук» (Томаківка) Дніпропетровська область
«Кремінь» (Кременчук) Полтавська область
«Металург» (Запоріжжя) Запорізька область
«Гірник-Спорт» (Горішні Плавні) Полтавська область