Міжнародний олімпійський комітет, як відомо, у березні рекомендував Міжнародним спортивним федераціям допускати атлетів з двох країн, які здійснили і сприяли віськовій агресії проти України, з росії та білорусі, до індивідуальних змагань. Такі спортсмени мусять не підтримувати воєнну агресію проти України й виступатимуть на турнірах виключно на умовах нейтралітету.
Офіційно
Навесні росіянам та білорусам вже дозволили змагатися у фехтуванні та боротьбі. Розглядає таку можливість й Міжнародна федерація плавання. Водночас деякі федерації наразі не визначилися, як реагувати на оновлені рекомендації МОК.
Наприкінці березня Уряд України ухвалив рішення про бойкот змагань, на яких будуть представлені спортсмени з Росії. За його порушення проти спортивних федерацій та окремих спортсменів можуть бути запроваджені санкції.
Тепер офіційну позицію України про бойкотування спортивних змагань за участі російських і білоруських спортсменів підтвердило своїм наказом Мінмолодьспорту України.
Наказ Міністерства молоді та спорту України
Про деякі питання участі офіційних делегацій національних збірних команд України у міжнародних змаганнях з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю.
На виконання рішення Кабінету Міністрів України від 30 березня 2023 року, здійснення заходів щодо відсторонення спортсменів, тренерів, інших представників Російської Федерації та Республіки Білорусь від участі у міжнародних спортивних змаганнях та посилення заходів з недопущення пропаганди військової агресії Російської Федерації проти України у середовищі міжнародної спортивної спільноти
НАКАЗУЮ:
1. Заборонити офіційним делегаціям національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю (далі – офіційна делегація) брати участь у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Російської Федерації та/або Республіки Білорусь.
2. Департаментам олімпійського спорту, фізичної культури та неолімпійських видів спорту, Українському центру з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» забезпечити відкликання з відряджень офіційних делегацій у разі участі у відповідних змаганнях спортсменів Російської Федерації та/або Республіки Білорусь.
3. У разі виявлення фактів, зазначених у пункті 2 цього наказу, особам, які відповідають за відрядження відповідних офіційних делегацій, забезпечити повернення учасників цих офіційних делегацій на територію України або до місць, звідки їх було відряджено.
4. Рекомендувати всеукраїнським спортивним федераціям здійснювати моніторинг можливої участі спортсменів з Російської Федерації та/або Республіки Білорусь у міжнародних спортивних змаганнях та своєчасно інформувати Мінмолодьспорт у разі виявлення таких фактів.
5. Керівникам самостійних структурних підрозділів Мінмолодьспорту, до повноважень яких віднесено координацію розвитку відповідного виду спорту: постійно здійснювати моніторинг участі представників всеукраїнських спортивних федерацій зі статусом національної, у тому числі спортсменів, які представляють ці федерації, у міжнародних спортивних змаганнях, в яких беруть участь спортсмени з Російської Федерації та/або Республіки Білорусь; у разі виявлення фактів,зазначених в абзаці другому цього пункту, подавати у встановленому порядку відповідні документи до Комісії для надання спортивній федерації статусу національної та позбавлення такого статусу.
Заступник Міністра молоді та спорту України Матвій Бідний
Указ Президента України
Володимир Зеленський ввів у дію санкції Ради національної безпеки і оборони України проти російських діячів спорту. В указ Президента потрапили 82 російські спортсмени та функціонери.
Зокрема, санкції введені щодо ксенії шойгу, президента федерації тріатлону рф, яка є донькою сєргєя шойгу, міністра оборони рф. Також санкції введено проти міністра спорту та туризму білорусі сергія ковальчука.
Під санкції також потрапили: ігор акінфєєв (футбол), анастасія гасанова (теніс), аміна аншба (теніс), антон чупков (плавання), артур далалоян (гімнастика), вікторія листунова (гімнастика), юлія гущина (легка атлетика), міхаіл кокляєв (важка атлетика), марк кондратюк (фігурне катання), альона косторная (фігурне катання), ілля авербух (фігурне катання), александр галлямов (фігурне катання), єлізавета туктамишева (фігурне катання),вероніка степанова (лижний спорт), світлана ішмуратова (біатлон).
Указом передбачено блокування активів, заборону вести підприємницьку діяльність у країні та купувати нерухомість, заборону на в’їзд до України протягом 50 років
Неофіційно
ДОБРИНСЬКА: «Сподіваюся, МОК прийде до здорового рішення»
Олімпійська чемпіонка із семиборства Наталія Добринська висловила думку щодо позиції українських спортсменів до бойкоту Олімпійських Ігор 2024 року, якщо на них допустять представників країни-окупанта – росії.
«Дуже важливо розуміти, що думають атлети з цього приводу. Зараз у нас це питання дуже гостро стоїть, бо до нас звернувся НОК України із проханням надати своє бачення. Я, як голова, можу написати все, що думаю, але це буде несправедливо.
У нас є чат, в якому я питаю спортсменів їхню думку. Якось усі дуже неактивні у цьому плані. Звичайно, я впевнена, що всі хочуть виступати, перемагати, показати всю свою силу та міць, бо в такій ситуації й так важко. Тільки подивитися, як атлети проводять свої збори, перебуваючи далеко й думаючи, що з їхніми батьками, які є тут, в Україні.
І тут ще забрати у них Олімпійські ігри, де вони хочуть піднімати наш прапор та співати гімн. Це просто дуже несправедливо. Я б навіть не підтримувала бойкоту, але я просто не знаю, як тут бути. Ситуація дуже складна, але сподіваюся, що МОК прийде до здорового рішення», – заявила Добринська.
Події
СвІт визначається
– Міжнародна федерація хокею (IIHF) оголосила про продовження відсторонення росії та білорусі від своїх змагань на тлі повномасштабної війни в Україні. Про це йдеться на офіційному сайті організації.
Росію та білорусь, що провадять війну в Україні від лютого минулого року, було відсторонено від хокейних змагань від початку вторгнення. Росію також позбавили права на проведення ЧС-2023, що мав відбутися в Санкт-Перебурзі, але натомість проходитиме у Латвії та Фінляндії.
Влітку 2022 року російська й білоруська хокейні федерації намагалися оскаржити рішення IIHF. Проте незалежна дисциплінарна рада міжнародного керівного органу залишила усунення двох країн чинним.
IIHF переглянула можливість допуску рф та білорусі до міжнародних змагань сезону 2023/24 на плановому засіданні Ради федерації. Та встановила, що наразі ситуація не сприяє поновленню двох країн в правах у світовому хокеї.
– Федерація фехтування Норвегії оголосила повний бойкот змаганням, у яких візьмуть участь спортсмени з росії та білорусі. Також Норвегія відмовилася від проведення змагань із фехтування через допуск атлетів із країн-агресорів.
У заяві норвежців сказано: «Після того, як більшість на конгресі Міжнародної федерації фехтування затвердили дозвіл росіянам і білорусам повернутися, керівництво федерації фехтування Норвегії вирішило не відправляти спортсменів на змагання та чемпіонати за їх участю».
У Норвегії відмовилися проводити етап Кубка світу з фехтування, а натомість планують провести змагання за участю фехтувальників зі Швеції, Фінляндії, Норвегії.
У березні Міжнародна федерація фехтування (FIE) ухвалила скандальне рішення про повернення спортсменів з рф та рб у свої змагання. Після цього в Німеччині, Данії, Франції та Польщі відмовилися проводити етапи Кубка світу через допуск фехтувальників із країн-агресорів. Польща заявила, що не прийматимуть спортсменів із цих держав на Європейських іграх 2023.
У фехтуванні це перший бойкот змагань за участю росії та білорусі (якщо не враховувати Україну). Раніше лише в боксі багато країн оголошували бойкот виступам на чемпіонатах світу IBA через участь боксерів з рф та рб.
– Організатори тенісного Вімблдону дозволять повернутися на турнір учасникам з рф та білорусі після минулорічного бойкоту. Рішення пояснили тиском з боку керівних тенісних організацій та ризиком подальших санкцій.
– Німеччина на офіційному рівні погрожує не видавати російським спортсменам візи для участі на місцевих турнірах. Відповідну заяву зробила міністерка внутрішніх справ країни Ненсі Фезер.