Олімпійський момент істини

В четвер, 17 листопада, відбудеться XXXVII звітно-виборна Генеральна асамблея Національного олімпійського комітету України, головною подією якої стануть вибори нового президента організації.

КВАРТЕТ ПРЕТЕНДЕНТІВ НА СТАРТІ
На початку листопада НОК визначився з кандидатами на визначальну посаду. Планувалося, що боротися за престижне крісло будуть чотири претенденти. В цей досить широкий перелік увійшли: чинний міністр молоді та спорту України Вадим Гутцайт, олімпійський чемпіон 2020 року з греко-римської боротьби й народний депутат України Жан Беленюк, чемпіонка Олімпійських ігор-2014 біатлоністка Олена Білосюк (Підгрушна) і директор Навчально-наукового інституту спеціальної фізичної і бойової підготовки та реабілітації Ігор Малинський.
Тут ми не бачимо чинного керівника НОК Сергія Бубки, який розумів, що не зможе виграти, адже останнім часом наш відомий у минулому легкоатлет (стрибки з жердиною) швидко втратив увесь авторитет. Причина цього полягає у занадто м’якій позиції щодо російської агресії, про що функціонер прямим текстом чомусь соромився говорити, не називаючи ворога ворогом.

ОСТАТОЧНА ТРІЙКА
Але повернемося до кандидатів… Нещодавно, 11 листопада, Білосюк вирішила відмовитись від боротьби: «Хочу повідомити про те, що я прийняла рішення об’єднатися з командою Беленюка і відмовитися від участі у звітно-виборній Генеральній асамблеї НОК України як кандидат в президенти НОК. Разом ми сильніші! Цим рішенням я хочу підтримати кандидатуру Жана на виборах 17 листопада. Все своє життя я присвятила спорту, пройшла довгий шлях і сформувала бачення про те, як саме український олімпійський рух в тому числі й спорт в цілому повинен розвиватися. Наша країна переживає один з найскладніших етапів своєї історії і проходить всі випробування з високо піднятою головою. За час незалежності вже народилося і виросло покоління свідомих, рішучих і патріотичних людей, одним з яких є Беленюк. Ми з Жаном обидва маємо чітку позицію, сформовано зважене бачення того, які ідеали повинні стояти на першому місці і які речі сьогодні застарілі, а в деяких випадках – неприпустимі. Разом до перемоги українського спорту!».
Варто сказати, що Білосюк раніше претендувала на посаду президента Федерації біатлону України, однак й від цієї боротьби чинна спортсменка в останній момент відмовилася. Однак це локальні запитання, а ми зараз говоримо про усю спортивну структуру країни!..
Позиція Білосюк дозволила зрозуміти, що Беленюка треба вважати реальним суперником для Гутцайта. Вадим Маркович – фаворит, адже у нього є великий авторитет і так званий адміністративний ресурс, бо від позиції Міністерства молоді і спорту залежать функціонери, спортсмени, керівники національних федерацій та обласних осередків НОК. Також всередині НОК у Гутцайта є потрібний авторитет, адже він входить у Виконавчий комітет структури.
При цьому Жан завчасно сказав про головні напрямки своєї програми: «Перше. Захист наших спортсменів на міжнародній арені, особливо в часи коли вони такого захисту найбільше потребують. Друге. Залучення та справедливий розподіл коштів між спортсменами та федераціями, коли фінансування розподіляється за принципами та правилами здорового фінансово-результативного клімату, а не чиїхось особистих вподобань. Наша команда ставить цілі та не зупиняється, поки не досягне їх. Принцип цілком спортивний, проте в спорті його можна дотримуватись лише тоді, коли граєш чисто і за правилами! Я йду на вибори президента НОК, це серйозний виклик системі!».

ЕТИКА ТА ДЕМОКРАТІЯ
Завчасно перед Генеральною асамблеєю з заявою виступила Етична комісія НОК, яка, ймовірно, хвилюється щодо певних аспектів важливого процесу: «З метою проведення об’єктивних, чесних, демократичних, прозорих, вільних та справедливих виборів до складу та керівних органів НОК Комісія закликає керуватися положеннями Олімпійської хартії, Статуту НОК України, Кодексу з етики МОК, Етичного кодексу олімпійського руху України, рекомендацій Міжнародного олімпійського комітету та основних принципів належного управління. Учасникам процесу підготовки і проведення ХХХVІІ звітно-виборної Генеральної Асамблеї НОК України слід вести передвиборчу кампанію так, щоб сприяти створенню вільної, справедливої і мирної атмосфери у період передвиборної агітації, поважати права інших кандидатів, організацій членів НОК, прихильників вільного, справедливого й демократичного процесу. Не слід використовувати наклепи, зневажливу мову, чутки та інсинуації, особисті нападки на кандидатів, хибну інформацію або таку, що вводить в оману, чинити психологічні перешкоди іншим учасникам; слід уникати негативно забарвленої тактики ведення виборної кампанії. Кожна організація, яка висунула кандидата, несе відповідальність за його поведінку і поведінку своїх членів у підтримку кандидата. Уся інформація, що надходить до Національного олімпійського комітету України та етичної комісії, обробляється делікатно й конфіденційно з наданням інформації тільки відповідним сторонам згідно з вимогами захисту даних та правових вимог щодо предмета, викладеного у повідомленні. Здійснення моніторингу та контролю за процесом виборів Виконком НОК за рекомендаціями Міжнародного олімпійського комітету доручив Етичній комісії. Випадки порушення норм, що будуть чинити опір вільним i справедливим виборам, будуть терміново доведені до відома Виконкому для прийняття відповідних рішень».
Подібна заява нагадує про те, що 17 листопада ми можемо стати свідками спекотного процесу, а також результати таємного голосування можуть здивувати. Хтось отримає приємний сюрприз, а хтось – не дуже. Варто нагадати, що свої голоси будуть віддавати представники 162-х членів НОК. Для перемоги кандидату треба отримати підтримку більшості виборців, тобто необхідний мінімум – 82 голоси.
Цього тижня ми визначимося з олімпійським вектором на найближчі чотири роки. Такий термін відводиться президенту НОК, тому від четвергових виборів залежить процес підготовки українських спортсменів та спортсменок до літньої Олімпіади-2024, а також не забуваємо про зимові Ігри 2026 року. Саме з цим відрізком у нас буде асоціюватися Гутцайт, Беленюк або Малинський.

Ігор КРОВНИЙ