1/4 фіналу
Протистояння елітних європейських збірних на планетарній першості принесло успіх Франції, яка в дуже цікавій грі перемогла сильну англійську команду.
10 грудня
АНГЛІЯ – ФРАНЦІЯ – 1:2 (0:1)
Голи: Чуамені (17), Кейн (54, з пенальті), Жиру (78).
На 84-й хвилині Кейн не реалізував пенальті (вище воріт).
ФУТБОЛЬНА КРАСА
Попередні три гри чвертьфінальної стадії чемпіонату світу запам’яталися певною однобокістю, коли одна збірна демонструвала наступальний футбол, а інша команда відчайдушно захищалася. Цікаво, що у двох випадках перемогу святкували умовні аутсайдери – Хорватія та Марокко, а зробив свою справу правильно лише один фаворит – Аргентина. Однак хто пройшов далі – це питання результату, а якщо говорити про креативний футбол, то його у трьох зазначених зустрічах було дуже мало. Хіба що бразильці потішили наступальними діями, та вони їм не допомогли.
Ми ж говоримо про Англію та Францію, шанси яких на успіх букмекери оцінювали схожими коефіцієнтами, однак найімовірнішим тріумфатором називався чинний чемпіон планети – Франція. При цьому ми вперше на цій стадії турніру побачили не однобокий футбол, а гру, коли обидві команди демонструють агресію на чужій половині поля. Простіше кажучи, у звітньому поєдинку команди грали та дозволяли робити це супернику, тому в рейтингу чвертьфінальної історії цей матч беззаперечно посів першу сходинку.
Однак і в такій грі переможець має бути лише один. Це нехитрий закон будь-якого раунду плей-офф. Хоча, звісно, хотілося, аби французи та англійці пройшли далі… Про потенціал згаданих колективів говорив попередній раунд, коли підопічні Дідьє Дешама дуже легко переграли Польщу, пропустивши один м’яч тоді, коли справу було зроблено (3:1), а «леви» спокійно впоралися з найкращими сенегальськими футболістами (3:0).
ОБМІН ГОЛАМИ
Початок дуелі пройшов за певної переваги Франції, яка швиденько створила небезпечний момент, коли Олів’є Жиру з улюбленого «другого поверху» намагався поцілити у кут воріт, але вдалося влучити лише в голкіпера. Відносно проста комбінація не принесла успіх фавориту, але пізніше ще простіша атака виявилася результативною. Несподіваним пострілом здалеку відзначився Орельєн Чуамені, якому асистував Антуан Грізманн. Автор голу на звітній першості не вражає, однак тренер продовжує ставити хлопця у стартовий склад. От і прийшов час, коли півзахисник віддячив наставнику…
Англійці миттєво зреагували на неприємний перебіг подій, причому говорити доведеться про реальні гольові шанси. Спочатку Люк Шоу здалеку перевірив пильність Уго Льоріса, а потім воротар виграв очну дуель у Гаррі Кейна. Перерва суттєво не вплинула на характер зустрічі, тому гол «левів» не став сенсацією. Спочатку, щоправда, був «постріл» Джуда Беллінгема, коли воротарю довелося демонструвати усі свої вміння.
А за кілька хвилин Чуамені довів, що ще не дотягує до статусу незамінного гравця французького колективу. Хавбек припустився грубої помилки у штрафній площі, коли не вдалося дістатися до «кулі», а от ногу суперника довелося зачепити. Падіння Букайо Сака не викликало сумнівів – пенальті, про що арбітр сказав без допомоги відеоасистента. Кейн спокійно переграв воротаря, записавши на себе 53-й гол у збірній Англії! Це рекордний показник в історії «левів»! Нападник на один результативний удар обійшов Уейна Руні, який вже не грає, причому ефективність Кейна вражає, адже він провів за головну команду країни 80 матчів, а Руні – аж 120!
ВИРІШАЛЬНИЙ ЖИРУ
За нічийного рахунку ми повноцінно побачили вулицю з двостороннім рухом. Команди не хотіли ні серії пенальті, ні додаткових 30 хвилин, тому надалі йшов обмін перспективними атаками та небезпечними моментами. Переможний англійський гол міг організувати Сака, та йому завадив Льоріс, а Гаррі Магуайру не вистачило кількох сантиметрів, аби забити головою. Схожими шансами відповіли Адріен Рабьо та Жиру, однак Джордан Пікфорд якісно допомагав своїй команді. Нічого не зміг зробити одноклубник нашого Віталія Миколенка по «Евертону» трохи пізніше, коли невтомний Жиру все ж забив головою, скориставшись подачею не дуже помітного, але максимально ефективного Грізманна.
Опинившись у складній ситуації, британці все ж змогли отримати шанс на порятунок, який надав Тео Ернандес. Захисник без нагальної потреби штовхнув у спину Мейсона Маунта, на що арбітр одразу не зреагував, однак повтор допоміг Уілтону Сампайо прийти до правильного рішення. Звісно, дубль збирався зробити Кейн, який бив за знайомою схемою… Гаррі знову вирішив вдарити ближче до поперечки, аби не залишити воротарю шансів на порятунок. Якщо ти правильно б’єш таким чином, то голкіпер приречений, однак завжди є загроза трохи неправильно влучити по м’ячу, коли ті кілька міліметрів можуть перетворитися на метри, якщо говорити про траєкторію польоту «кулі». Саме з цією бідою зіштовхнувся нападник – вище воріт!
Розпач англійців зрозуміти легко, однак вони пізніше змогли вичавити з себе ще один гольовий шанс. Слабкою ланкою збірною Франції міг стати Кінгслі Коман, який поклав на газон Магуйара. Це лише штрафний удар, однак ми пам’ятаємо, скільки користі аналогічний стандарт приніс винахідливим нідерландцям… Англійці ж цікавим виконанням штрафного не відзначилися, а Маркус Решфорд просто намагався поцілити у дальню «дев’ятку». Близьким був до успіху нападник, однак кількох сантиметрів не вистачило, аби перевірити, чи зреагував би на цей постріл воротар. Кінець. Франція у півфіналі чемпіонату світу-2022!
ВІРТУАЛЬНИЙ ПЕНАЛЬТІ
Однак поруч з констатацією очевидного факту треба згадати дуже неприємний момент в середині першого тайму, коли Дайо Упамекано відверто збив Кейна, який розраховував на пенальті. Дивно, що Сампайо промовчав, після чого епізод дивився відеоасистент Ніколас Галло. Здавалося, що двох думок тут бути не може, однак представник Колумбії погодився з позицією головного арбітра. Як могло це статися? Пояснення існує лише одне – Галло припустив, що Упамекано порушував правила до штрафного майданчика, тому в теорії мова йде про штрафний удар, однак система VAR не може використовуватися для призначення подібних стандартів. Тому й було вирішено, що гру доведеться продовжити. Але «Вболівальник» переконаний, що Галло помилився, бо початок дії Упамекано насправді був до доленосної лінії, однак вже всередині штрафної площі Дайо також чіпляв ногу суперника, тому це повинен був бути пенальті!
А якщо одинадцятиметрового удару на користь Англії немає, а на табло лише мінімальна перевага Франції, то неприємні думки виникають… Однак британці, треба відзначити, про суддівські аспекти після матчу майже не говорили, розуміючи, що вже нічого не зміниться. Результат на табло. Чинний чемпіон світу продовжує залишатися з шансами на другий поспіль титул.
До речі, переможний удар Жиру виявився для нього 53-м за збірну Франції, а рекордсменом команди він став ще у минулій грі, відзначивши 52-й гол, тому інший відомий у минулому французький нападник Тьєррі Анрі тепер знаходиться на другій сходинці (він забив 51 м’яч). Олів’є емоційно прокоментував звитягу: «Це фантастичні відчуття! Ми забили двічі, але хочу відзначити наші дії в обороні! У наші ворота був призначений пенальті, але все одно ми перемогли. Я знав, що матиму можливість забити. Грізманн чудово подав мені, коли треба було лише правильно поставити голову. Цей матч був дуже важливий, адже ми знали потенціал Англії. У нас була дуже солідна гра, з великою самовіддачею. Ми намагалися бути небезпечними у контратаках. Готувались до цього ментально. Я дуже пишаюся нашою командою. Сподіваюся, що ми пройдемо якнайдалі».
Володимир СІРИЙ