В суботу, 13 серпня, керівники української Прем’єр-ліги оприлюднили календар найближчої першості, а також з’явилися деталі, що стосуються формату турніру в елітному дивізіоні нашого футболу.
Розклад матчів чемпіонату України став реальністю лише за десять днів до початку змагального циклу, хоча насправді календар вже був готовий понад тиждень, однак певні нюанси не дозволяли говорити про остаточну версію. Тепер ця версія є, тому від наданого графіку треба відштовхуватися, хоча наразі вказані лише базові дати турів. При цьому вже є неофіційна інформація, що відкриє першість матч «Шахтар» – «Металіст 1925». Флагмани українського футболу зустрінуться в середині жовтня та в другій половині квітня наступного року. Частина клубів вже визначилася з домашніми аренами, які несподіванками не стали, тому орієнтуватися треба на попередньо визначені дві локації: перша – Київ та Київська область; друга – Львівська, Закарпатська та Тернопільська області. Детальніше про вибір колективів будемо говорити безпосередньо перед початком сезону-2022/23.
Дуже важливо, що Українська асоціація футболу та Прем’єр-ліга отримали протокол безпеки проведення чемпіонату, який погодили військові адміністрації, правоохоронні органи, Міністерство молоді та спорту і місцеві влади зазначених регіонів. На жаль, доведеться відзначити, що вперше в історії нашої країни масштабні спортивні змагання професійного рівня будуть проходити в умовах повномасштабної війни. Футбольна першість стане своєрідним відповідальним експериментом, який візьмуть на озброєння інші Федерації: баскетболу, гандболу, хокею…
Окремо відзначається, що УАФ готова підтримати у цей непростий час клуби на матчах УПЛ, ПФЛ, першості U-19 та жіночих команд. Підтримка буде полягати у фінансуванні арбітражу, а також застосування на поєдинках УПЛ технології VAR. Президент УАФ Андрій Павелко констатує той факт, що футбольна спільнота щодня робить свій внесок у спільну перемогу всієї України: десь словом, десь прикладом, десь дією, а десь фінансовою підтримкою Збройних Сил України.
Залишилося сказати про формат турніру в елітному дивізіоні. Спочатку варто нагадати, що з єврокубковими квотами у нас нічого нового не буде: дві кращі команди підуть у кваліфікацію Ліги чемпіонів, хоча є вірогідність, що чемпіон за певних умов отримає пряму перепустку в групу, що якраз й сталося у поточному сезоні. Третій колектив УПЛ піде в відбірний раунд Ліги Європи, а четвертий та п’ятий клуби зіграються у кваліфікації Ліги конференцій-2023/24.
А вилітати хто буде? Дві найгірші команди! Ще два колективи, що посядуть тринадцяте та чотирнадцяте місця, залишаються у підвішеному стані. Якщо ближче до весни наступного року нічого не зміниться, то зазначені два клуби проведуть стикові матчі з четвертим та третім клубами Першої ліги (вдома і в гостях). Золотий та срібний призери нижчого дивізіону, звісно, без спротиву підуть на підвищення. Однак є важливий нюанс! Є ймовірність, що «Десна» та «Маріуполь» захочуть повернутися в УПЛ на сезон-2023/24. В такій ситуації перехідні матчі скасовуються, а елітний дивізіон розширюється до вісімнадцяти клубів. Якщо «Десна» або «Маріуполь» захочуть повернутися (тобто один з клубів), то в силі залишиться правило одного перехідного матчу між чотирнадцятою командою УПЛ і володарем «бронзи» Першої ліги.
Ігор КРОВНИЙ