28-й тур
Примітна обставина минулого 28-го туру у верхівцї турнірної таблиці – всі троє лідерів дружно втратили залікові бали. «Динамо» і «Шахтар» по 2, «Олексанрія» – усі 3. Як це не дивно, такий солідарний очковий недобір вніс чіткий порядок і стрункість у позиції між першою трійкою, що зумовило високу вірогідність передбачуваності у підсумковому розподілі нагород чемпіонату. За два тури до завершення першості лідируюче в турнірі «Динамо» має перевагу 5 очок перед другою у переслідуванні «Олександрією». Та, в свою чергу, випереджає на ті ж 5 очок «Шахтар», який іде третім. Інтрига навколо розподілу «золота», «срібла» та «бронзи» чемпіонату починає згасати. Чому найбільше залишилася невдоволена олександрійська команда, бо ще тішила себе ілюзіями «золотого дощу». Натомість інтрига змагання УПЛ сезону-2024/25 зосередилася на нижчих щаблях турнірної таблиці – у боротьбі за еврокубкову перспективу та у виживанні серед елітного дивізіону.
9 травня
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ДИНАМО» (Київ) – 0:0
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:0
Вилучення: Грам, 17 (друге попередження).
10 травня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:2 (1:0)
Голи: Ндукве, 43 – Хобленко, 77, Жаржу, 82.
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:0
«РУХ» (Львів) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 2:0 (1:0)
Голи: Фаал, 26, Горін, 79.
11 травня
«КАРПАТИ» (Львів) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 2:1 (0:1)
Голи: Краснопір, 80, пен, Чачуа, 90+5 – Кампуш, 11.
Вилучення: Калюжний, 90+1 (друге попередження).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 0:1 (0:1)
Гол: Теллес, 8.
12 травня
«ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – «ЛІВИЙ БЕРЕГ» (Київ) – 2:1 (1:0)
Голи: Лосенко, 44, Фарасєєнко, 90+2 – Сіднней, 64.
21-й тур. Перенесений матч
7 травня
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ЛІВИЙ БЕРЕГ» (Київ) – 4:0 (1:0)
Голи: Д. Кузик, 27, Твердохліб, 47, 90, Соса, 69.
Центральним матчем туру став поєдинок «Карпати» – «Олександрія». Так виглядало і від початку чергового раунду у контексті боротьби за нагороди, також за європреференції чемпіонату. Ситуативно розвиток подій впродовж ігрових днів туру тільки посилював інтригу і значимість результату матчу у Львові. Конкуренти «Олександрії» у боротьбі за нагороди УПЛ, вже було відомо до початку зазначеної зустрічі, «Динамо» і «Шахтар», втратили очки у своїх чергових поєдинках. Конкуренти «Карпат» у боротьбі за право участі у Лізі конференцій, «Полісся» і «Кривбас», також у турі недорахувалися балів.
«ЗОЛОТА» ЗВАБА І ШЛЯХ ДО ЄВРОПИ
Цей матч був особливий для «Олександрії», ніколи ще в своїй історії, жодного поєдинку вони не грали за таких обставин, перспектив і надій. В разі успіху «золота» перспектива звабливо виднілися як ніколи близько. Попри всі перипетії зустрічі «Карпати» – «Олександрія» саме психологічний аспект зіграв головну роль в драматургії цього футбольного дійства.
А «Карпати» впіймали кураж у другій частині чемпіонату, не зазнаючи гіркоти поразок в останніх 9-ти матчах поспіль, завдяки чому із «тихого болітця» середини турнірної таблиці піднялися до виходу на гомінкий європейський шлях.
Обидві команди у другій поза зимовій частині чемпіонату виявляли впевнену ходу, зазнали лише по одній поразці. І те, лише від грандів українського футболу – «Олександрія» від «Шахтаря», а «Карпати» від «Динамо». Тепер вони у важливу для обох мить зійшлися між собою.
Матч сам по собі був у центрі уваги через суперників і завдань, які вони вирішували. А ще й додали інтриги результати інших поєдинків туру, що мали безпосередній вплив на позиції і перспективи, як «Карпат», так, особливо, і «Олександрії».
Відповідальність і вага результату позначилася на діях футболістів. Гра розпочалася з неспішних атак «Карпат», на які «Олександрія» прагнула виважено відповідати.
У такому витриманому перебігу подій нерідко успіх приносить один, на перший погляд безглуздий вчинок, що не вкладається у канву розміреного розвитку сюжету.
На 11-й хвилині захисник «Олександрії» Мігель Кампуш сміливо наважився на удар по воротах з понад 30-ти метрів, та ще й злету. Цього ніхто не очікував, найгірше для господарів, що й їхній воротар теж. Так несподівано рішуча нахабність оборонця гостей була винагороджена. Цікаво, що цей гравець і в першому колі тричі відзначився голами у карпатівські ворота.
Випереджаючи огляд подій цього матчу, ризикну зробити припущення, що цей ранній гол спричинив на олександрійців, як не парадоксально, небажаний вплив. Дорогоцінний здобуток став ще ближчим, і так вабило його утримати і зберегти. «Олександрія» мимоволі почала грати за результатом. Що вони, до речі, вміють і неодноразово це демонстрували, але тут, за згаданих обставин, був зовсім інший випадок.
«Карпати», налаштовані філософією свого очільника шукати щастя в активному футболі, отримали для цього більше свободи і можливостей. На 16-й хвилині львів’яни ледь не скористалися улюбленою зброєю опонента – стандартний момент, навіс зі штрафного – перша пожежа у карному майданчику «Олександрії», який закінчився ударом у стрибку через себе Невеса. Якби влучив, був би гол-красень, але зайва висота польоту м’яча перекреслила ефективність ефектних дії.
«Карпати» не вимикали активність, і виявилося, що «Олександрія» в той день була далеко небездоганна в обороні. Зрештою, в простій ситуації через низку помилок, м’яч опинився у воротах гостей. На виході голкіпер Георгій Єрмаков не дістався до м’яча, який на біду олександрійців, дістався стегна дезорієнтованого Кампуша й вже на 18-й хвилині залетів такими курйозними шляхами у ворота гостей. Але радість футболістів і вболівальників «Карпат» була геть зіпсована рішенням ВАР, що угледів на початковій стадії цієї атаки офсайд у Амбросія Чачуа (як потім виявилося, головного героя матчу). Виглядало це як формальність, але, що поробиш, правила і є формальність, якої потрібно дотримуватися.
Проте оборона «Олександрії» продовжувала «скрипіти». Рятувала завершальна неточність господарів, одного разу хрестовина. «Олександрія» пробувала «огризатися» контратаками, але їм бракувало швидкості і злагодженості, ніби для проформи. Так олександрійцям, подумалося, буде важко фінішувати у матчі зі своїм улюбленим позитивним підсумком 1:0. Другий тайм мав перевірити життєздатність цієї тези.
Він розпочався за сценарієм попереднього. «Карпати» пішли в атаку, «Олександрія» все перебувала в пасивному очікуванні свого чергового шансу. На 53-й хвилині чергова неуважність захисту гостей була компенсована збитим прицілом Невеса, який впритул не зумів влучити у ворота. Таки щастить. І на 64-й хвилині «Олександрія» дочекалася відмінної нагоди для подвоєння своєї переваги. Причому окрім очікування більше ніяких зусиль докладати не було потреби – досвідчений захисник «Карпат» Володимир Адамюк все зробив сам у подарунок форварду гостей Олександру Філіппову, віддавши йому м’яч на відмінну позицію у карному майданчику. Тепер пощастило «Карпатам» що у нападника гостей майстерності вистачило лише на удар у руки воротареві.
Господарі продовжували тиснути, і гості почали здавати фізично. Зокрема, на 80-й хвилині Юрій Копина прогавив ривок у карний майданчик Чачуа. Сил на швидкісну боротьбу захисникові забракло, довелося активно допомагати собі руками, що не залишилося непоміченим системою ВАР. Впевнено реалізованим пенальті Ігор Краснопір відкрив лік своїм голам за «Карпати».
А потім пішли емоції. Гравцеві Микиті Кравченку здалося, що тренер Олег Лупашко заважає йому виконати вкидання ауту, Лупашку здалося, що Кравченко брутально до нього поставився. У купи присутніх це викликала ланцюгову реакцію і відповідно штовханину по-півкоманди з обох боків, кожен зі своїми мареннями. Сталося ще вилучення в гостей Івана Калюжного, який самовіддано в межах і поза межами правил вів притаманну йому жорстку боротьбу.
Показово, що наприкінці матчу було відчуття, що не «Олександрії», а «Карпатам» успіх цього матчу був більше необхідним. Можливо, як згадував, гостям вже не стало сил, а з ними втратилася концентрація. Саме через це на останніх секундах матчу оборонцям «Олександрії» не вдалося завадити карпатівцям здійснити переможну комбінацію, продемонструвавши до того ж відмінну майстерність. Вивірений навіс Павла Полегенька – Кампуш не розрахував висоту польоту м’яча, Кравченко не врахував швидкість Чачуа, а той не залишив Єрмакову жодних розрахунків ударом в дотик у дальній кут воріт. 31-річний Амбросій Чачуа – гравець, який демонструє наразі найкращий свій футбол у кар’єрі, є лідером львівської команди. Друга молодість.
Повторюсь, гадаю, «Олександрії» не пощастило, як це не парадоксально, із забитим швидким голом. Це вплинуло на всю тактику, стратегію, настрій і поведінку футболістів цієї команди в таку відповідальну для них мить.
– Програли чемпіонський матч. Це тягар відповідальності, який ми не витримали, – Руслан Ротань.
Так, «Олександрія» програла «чемпіонський матч», хоча й перемога ще нічого реального не надавала, але наближала в досяжну перспективу чемпіонський титул. Програли, умовно, «чемпіонський матч», але принципово важливо – здобули «чемпіонський» досвід боротьби за найвищі досягнення. Це може і мусить стати надалі в нагоді, якщо зберегти бодай основу цієї команди (не кажучи вже про посилення) і керівний склад колективу.
«Карпати» заслужили на найвищу похвалу за уміння і наснагу витиснути максимум для себе із такої специфічної ситуації. Це не пощастило, це – досягли.
ЗА ДВОМА ЗАЙЦЯМИ
Якщо оглядати чергові матчі в чемпіонаті «Динамо» і «Шахтаря», неможливо не враховувати одну принципової ваги обставину – вони відбувалися за лічені дні перед фінальним матчем Кубка України, в якому у боротьбі за почесний трофей зійшлися саме «Шахтар» і «Динамо». У цьому турі обидві команди втратили очки, і заслуговують на порцію критики за нереалізацію свого потенціалу на повну у грі. Але, щиро кажучи, не бачу сенсу, та й нема бажання, «розбирати по кісточках» футболістів, які перебували (це – очевидно) у стані, як у приказці «про двох зайців». Граємо чемпіонат, у думці – Кубок. І до того, хто у принциповій боротьбі здобув почесний трофей застосуємо формулу – переможців не судять. Яка команда осягла таку звитягу мені ще не відомо (до закінчення фіналу Кубка України цей номер перебував уже у друці), а ви вже знаєте. Отже вам й судити.
РОЗКЛАДИ
У «лобових» за порятунок перемогах «Чорноморця» над «Ворсклою» та «Інгульця» над «Лівим Берегом» саме із цих команд склався перелік кандидатів на виліт із УПЛ чи перехідні матчі. Щоб зважити їхні шанси, а також перспективи й інших команд в чемпіонаті, для кожного подаємо список суперників на завершення.
- «Динамо» (Київ) – 68 очок. Матчі: 29 тур – «Чорноморець» (гостьовий), 30 тур – «Колос» (домашній).
- «Олександрія» – 63 очка. Матчі: 29 тур – «Верес» (д), 30 тур – «Чорноморець» (г) .
- «Шахтар» (Донецьк) – 58 очок. Матчі: 29 тур – «Інгулець» (г), 30 тур – «Рух» (г).
- «Карпати» (Львів) – 46 очок. Матчі: 29 тур – «Колос» (г), 30 тур – «Зоря» (д) .
- «Полісся» (Житомир) – 44 очки. Матчі: 29 тур – «Зоря» (г), 30 тур – «Кривбас» (д).
- «Кривбас» (Кривий Ріг) – 43 очки. Матчі: 29 тур – «Оболонь» (д) , 30 тур – «Полісся» (г).
- «Рух» (Львів) – 37 очок. Матчі: 29 тур – «Лівий Берег» (г), 30 тур – «Шахтар» (д) .
- «Зоря» (Луганськ) – 37 очок. Матчі: 29 тур – «Полісся» (д), 30 тур – «Карпати» (г).
- «Верес» (Рівне) – 35 очок. Матчі: 29 тур – «Олександрія» (г), 30 тур – ЛНЗ (д).
- «Колос» (Ковалівка) – 32 очки. Матчі: 29 тур – «Карпати» (д), 30 тур – «Динамо» (г).
- «Оболонь» (Київ) – 29 очок. Матчі: 29 тур – «Кривбас» (г), 30 тур – «Лівий Берег» (д).
- ЛНЗ (Черкаси) – 29 очок. Матчі: 29 тур – «Ворскла» (д), 30 тур – «Верес» (г).
- «Ворскла» (Полтава) – 25 очок. Матчі: 29 тур – ЛНЗ (г), 30 тур – «Інгулець» (г).
- «Інгулець» – 23 очки. Матчі: 29 тур – «Шахтар» (д), 30 тур – «Ворскла» (д).
- «Лівий Берег» – 23 очки. Матчі: 29 тур – «Рух» (д), 30 тур – «Оболонь» (г).
- «Чорноморець» (Одеса) – 21 очко. Матчі: 29 тур – «Динамо» (д), 30 тур – «Олександрія» (д).
Володимир СТАРИНСЬКИЙ