Новий футбольний відлік Європи

У Європу після міжсезоння і змагань Євро-2024 повернувся клубний футбол. В чотирьох топових чемпіонатах, англійській АПЛ, іспанській Ла Лізі, італійській Серії А та французькій Лізі 1, відбулися стартові матчі нового сезону-2024/2025. На підході німецька Бундесліга.

Відразу в центрі уваги футбольної європейської громадськості опинився мадридський «Реал». Відразу двома подіями. Те, що «Галактикос» є чинним переможцем Ліги чемпіонів зарадило йому здобути черговий свій трофей – Суперкубок УЄФА, упевнено здолавши чемпіона Ліги Європи італійську «Аталанту». Наш Андрій Лунін знову поступився місцем у воротах мадридців знаному Тібо Куртуа. Незважаючи на пропуск поєдинку, українець все одно отримав медаль, оскільки був у заявці команди.
Для Андрія це вже десятий титул у складі «Реала» та другий Суперкубок УЄФА.
В епіцентрі цієї події була одна особа – мега-зірка світового футболу 25-річний Кіліан Мбаппе, який цим матчем дебютував за «Реал». Мадридцям таки вдалося нинішнього міжсезоння здійснити цей давноочікуваний мега-трансфер. Мега для «Галактикос» він став ще й тому що суперфутболіст дістався їм абсолютно безкоштовно, як вільний агент, у якого закінчився контракт з паризьким ПСЖ. Хоча за це власникам Реалу довелося все-таки розщедритися не перед колишнім клубом Мбаппе, а перед самим футболістом.
За інформацією ЗМІ, француз за перехід в статусі вільного агента отримає від «Реала» підписний бонус (читай – гроші в кишеню) в розмірі 50 млн євро. Форвард підписав 5-річний контракт.
Однак дебют мега-зірки в чемпіонаті Іспанії видався не таким яскравим. «Реал» на виїзді не зміг здолати скромну «Мальорку», а Кіліан Мбаппе не відзначився результативними діями.

УКРАЇНЦІ НА СТАРТІ

Із 13-ти легіонерів збірної України, яких Сергій Ребров залучав для підготовки до Євро-2024, минулого вік-енду на поле у складах своїх клубів виходили восьмеро. Про них і про деяких гравців уже чи ще не залучених до національної команди у побіжному огляді.
У межах 1-го туру англійської Прем’єр-ліги «Арсенал» Олександра Зінченка (замінений на 69-й хвилині) в Лондоні переміг «Вулвергептон» (2:0), «Бормут» Іллі Забарного (повний матч) на виїзді розійшовся миром із «Ноттінгем Форест» (1:1), а «Евертон» Віталія Миколенка (повний матч) удома програв «Брайтону» (0:3).
Михайло Мудрик перший матч чемпіонату свого «Челсі» проти чинного чемпіона АПЛ «Манчестер Сіті» (0:2) повністю проспостерігав із лави запасних.
20-річний Єгор Ярмолюк сприяв перемозі свого «Брентфорда» над «Кристал Пелес» (3:1) виключно у статусі резервного.
У стартовому турі італійської Серії А «Дженоа» Руслана Маліновського (замінений на 71-й хвилині) розписав домашню бойову нічию (2:2) з чинним чемпіоном Італії «Інтером».
У французькій Лізі 1 Едуард Соболь, який повернувся з оренди до «Страсбурга», початок чемпіонату із своїм поверненням проти Монпельє (1:1) відзначив перебуванням у запасі.
У 1-му турі грецької Суперліги «Олімпіакос» Романа Яремчука (вийшов на заміну на 81-й хвилині), що дебютував в офіційному матчі за Олі, переміг на чужому стадіоні «Волос» (2:0).
«Бенфіка» Анатолія Трубіна (повний матч) у 2-му турі португальської Прімейри розбила в Лісабоні «Каса Пія» – 3:0.
У 3-му турі австрійської бундесліги ЛАСК Максима Таловєрова (вийшов на заміну на 46-й хвилині) поступився в Лінці гостям із «Зальцбургу» – 0:1.
Зрештою, у неділю, 18 серпня, Артем Довбик (замінений на 90-й хвилині) оформив свій дебют у складі «Роми» у виїзному матчі чемпіонату Італії проти «Кальярі» (0:0).

ВСІ ДОРОГИ ВЕДУТЬ ДО РИМУ

Поки вся Європа стежила за трансфером Кіліана Мбаппе, увага українських футбольних вболівальників була прикута до кар’єрних перспектив лідера атаки збірної України, кращого бомбардира іспанської Ла Ліги, тоді ще нападника «Жирони» 27-річного Артема Довбика.
І цей очікуваний трансфер після тривалих колізій таки відбувся, щоправда. в неочікуваному на початках напрямку. Український футболіст перейшов з «Жирони» в італійську «Рому». Справа в тому, що після багатьох можливих на початку міжсезоння варіантів, все ніби сходилося про появу Артема Довбика в одному із топових іспанських клубів, а саме в мадридському «Атлетіко». За повідомленнями іспанських ЗМІ, український форвард уже й узгодив з «Атлетіко» особистий контракт, залишалося порозумітися клубам в деяких деталях трансферу. А потім ситуація почала стрімко переграватися. На горизонті замість іспанського столичного клубу з’явився італійський.
Контракт Довбика з «Ромою» розрахований на п’ять років. Сума трансферу українця не повідомляється, однак з неофіційних джерел з’явилася інформація, що за українця заплатили 33–35 мільйонів євро плюс кілька мільйонів бонусами. Також неофіційно стверджується що у Римі зарплата Довбика збільшиться до 3 млн євро на рік плюс бонуси.
Трансфер Довбика – шостий «вхідний» для «Роми» в літнє трансферне вікно-2024. Перед цим римляни підписали голкіпера Меттью Раяна, захисників Анхеліньйо та Самуеля Даля, а також півзахисників Енцо Ле Фе та Матіаса Соуле, заплативши за них загалом 58.1 мільйона євро. У сезоні-2023/24 «Рома» фінішувала на шостому місці у чемпіонаті Італії та відібралася до групового раунду Ліги Європи.
У дебютному матчі за новий клуб проти «Кальярі» найбільшим досягненням Артем мав влучання з хорошої позиції у поперечину.

ГОВОРИЛИ-БАЛАКАЛИ…

Не менш бурхливими і фантазійними у це міжсезоння були різноманітні чутки про ймовірний відхід через брак ігрової практики із «Реала» 25-річного українського голкіпера Андрія Луніна. Які тільки топові клуби Європи не фігурували у якості наступного місця продовження кар’єри Андрія. Тільки їх перелік не залишить на цій шпальті вільного місця.
Про те, що він серйозно розглядає варіант зміни свого клубного перебування говорив і сам Лунін, називаючи причини.
– Я довів, що «Реал» може перемагати зі мною у складі. Я хочу залишитися, але моє майбутнє повністю у руках клубу. Так, Тібо Куртуа – один із найкращих воротарів у світі, але я хочу мати ігрову практику, – заявляв Андрій Лунін.
Керівництво «Реалу» теж хотіло якось визначитися у цій ситуації. У Андрія наразі чинний контракт до літа 2025 року, за рік він може залишити Мадрид вільним агентом без будь-якої компенсації «Реалу». Клуб йому пропонував продовження контракту до 2029 року.
Балачки навколо цієї ситуації поступово втрачають категоричність. Розпочався новий сезон Ла Ліги, Лунін залишається в Мадриді, знову запасним (в стартовому турі) у Тібо Куртуа.
Про якісь домовленості між очільниками «Реала» та українським воротарем інформація відсутня. І якихось конкретних передумов для кардинальних перемін у ситуації не спостерігається.
Була ще побічна інформація, яка не дуже афішується, щодо всього цього про те, що окрім малої ігрової практики, у Луніна була в команді ще й одна з найменших зарплат. Може знайшовся прийнятний для всіх варіант у цій царині?

В ГРЕЦІЇ ВСЕ Є, І НАВІТЬ ЯРЕМЧУК

Ще одним українським представником минулого сезону в Ла Лізі був 28-річний нападник збірної України Роман Яремчук. Тут все було очевидніше. Своєю орендою минулого сезону із бельгійського «Брюгге» до «Валенсії» Роман не настільки вразив іспанців, щоб вони згодилися викупити його трансфер за ті кошти, які вимагали з Бельгії. «Брюгге» на Романчука теж ніяк не розраховував. Треба було шукати інший варіант. Топ-чемпіонати у перспективі не фігурували. Спочатку йшлося про Туреччину, а потім досить стрімко на горизонті з’явився грецький «Олімпіакос». І всі трансферні та кар’єрні питання досить швидко і благополучно вирішилися. Грецький чемпіонат не належить до топових, але й серед слабких не фігурує. А «Олімпіакос» є одним з найтитулованіших клубів Греції, завсідник єврокубкових змагань, до слова, минулого сезону виграв Кубок конференції.
За неофіційними даними греки заплатили за Яремчука 2 мільйони євро. Також за неофіц ійними даними клуб запропонував українському нападнику непогану зарплатню – 1.5 мільйона євро на рік.
Сам Роман Яремчук, схоже, що цілком задоволений: «Я дуже радий бути тут. «Олімпіакос» – великий клуб, який знають у всій Європі. Це чудовий проект із чудовим технічним персоналом, тренерами. Сподіваюся, це правильний вибір у моїй кар’єрі. У мене хороші відчуття».

НІХТО НІКУДИ НЕ ЙДЕ

Чутки влітку ходили про переміну місць і щодо наших легіонерів в англійській АПЛ. Найбільше про Олександра Зінченка та Михайла Мудрика. Перший, мовляв, має кудись перебазуватися, бо втратив місце в основі «Арсенала», а другий, бо цього місця так і не здобув у «Челсі». Почався новий сезон – нічого не змінилося, обоє на старих своїх місцях. Причина такої стабільності, можливо, ще в тому, що вони досить дорогі хлопці, навіть за англійським мірками, їх не так вже й просто вигідно продати. А продешевити, поки є діючі контракти (Зінченка ще на 2 роки, а у Мудрика аж на 7), ніхто не хоче.
В інших наших «англійців», Миколенка, Забарного, Ярмолюка, «кадровий штиль, ні вітерця на переміни». Ілля Забарний навпаки ще більш «заякорився» – продовжив особистий контракт з «Борнмутом» до 2029 року.

Суперкубок УЄФА
Реал» (Іспанія) – «Аталанта» (Італія) – 2:0 (0:0)
Голи: Вальверде (59), Мбаппе (68).

Ліга Європи

15 серпня
«ВІКТОРІЯ» (Чехія) – «КРИВБАС» (Україна) – 1:0 (0:0)
Гол: Вашулін (52).
Перший матч – 2:1