Новий виклик Роберта

Міжсезоння

Відкриття реєстраційного періоду в топ-чемпіонатах на початку липня запам’яталося величезними трансферами, однак провідні команди Європи ще й досі не можуть заспокоїтися, тому багатомільйонні трансфери продовжують дивувати і навіть шокувати.

«ДИЯВОЛЬСЬКІ» СЕРІАЛИ
Усі ми звикли, що заможні англійські клуби відзначаються найбільшою кількістю непересічних трансферних операцій, а пересвідчитись у цьому була можливість нещодавно. Досить довго пасивність виявляв «Манчестер Юнайтед». Клуб влітку запам’ятався лише підписанням нового тренера – Еріка Тен Хага, який майже п’ять років очолював «Аякс». Нідерландський клуб за цей час зробив великий крок вперед, а найвищим досягненням став півфінал шаленої Ліги чемпіонів-2018/19, коли здавалося, що наставника переманить один з грандів континентального футболу, та нідерландський спеціаліст залишився в Амстердамі ще на три роки…
Однак спортивні звитяги – це одна площина, а виховання гравців найвищого рівня – інша історія. У цьому напрямку Тен Хаг теж попрацював добре, свідченням чого стали величезні трансфери футболістів, на яких клуб заробив величезні гроші. Тому ставка «дияволів» на 52-річного спеціаліста нікого не здивувала, а Ерік швиденько перетягнув в нову команду футболіста «Аякса» Лісандро Мартінеса, за якого нідерландський колектив у 2019 році віддав 7 мільйонів євро. Аргентинець поступово прогресував, ставши у 24-річному віці одним за найкращих виконавців чемпіонату Нідерландів. Це непоганий статус, однак і за таких умов дещо здивувала сума трансферу – 57 мільйонів євро! І ще є бонуси – близько 5 «лимонів», якщо Мартінес буде грати на високому рівні. Центральний захисник підписав з «Манчестер Юнайтед» довгострокову угоду – до середини 2027 року.
Також Тен Хаг хоче бачити в команді ще одного свого фаворита – Френкі Де Йонга. Гравець збірної Нідерландів залишив «Аякс» у 2019 році – якраз після тріумфального сезону, коли іспанська «Барселона» сплатила за хавбека 86 мільйонів євро. З того часу ціна на 25-річного виконавця впала, але за мішок картоплі його все одно не вдасться взяти. Каталонці розраховують отримати приблизно 70 «лимонів», хоча сам футболіст воліє залишитися в іспанській команді. Звісно, гравець про це говорить без необхідної категоричності, тому співпрацю з майже рідним наставником не треба вважати фантастичним сценарієм.
Також треба відзначити, що «дияволи» безкоштовно взяли у «Брентфорда» Крістіана Еріксена. Данець, варто нагадати, дуже усіх налякав на тогорічному чемпіонаті Європи, коли у грі з Фінляндією впав на газон, після чого лікарям буквально довелося діставати хлопця з того світу, що вдалося зробити. Були підозри, що проблеми з серцем не дозволять півзахиснику продовжити кар’єру, але він після піврічної паузи підписав контракт зі згаданим «Брентфордом». Не можна сказати, що першу половину 2022 року 30-річний гравець провів якісно. Тому й було дивно, що «Манчестер Юнайтед» вирішив підписати з Крістіаном контракт на три роки. Зрозуміло, що коли береш вільного агента, то великої відповідальності немає: заграє – добре, ні – піде кудись в оренду, але навряд чи подібної логіки повинен притримуватись клуб найвищого рівня…
Хоча Де Йонг, про якого вже говорилося, цікавить не лише «дияволів», а й «Челсі», що трохи дивно. Ще кілька місяців тому, коли Роман Абрамович був змушений відійти від лондонського футболу, мова йшла ледь не про розформування команди, та чутки про смерть «синіх» виявилися передчасними. Підтвердженням цього треба вважати неймовірну активність клубу на трансферному ринку. За того ж Де Йонга лондонці планують заплатити 65 мільйонів євро, а щоб «Барса» дійсно спокусилася, є можливість додатково надіслати в столицю Каталонії одного або двох гравців (приміром, Сесара Аспілікуету або Маркоса Алонсо). Ймовірно, у цій історії попкорн зайвим не буде.
Серіал з визначенням майбутнього місця роботи Кріштіану Роналду теж не треба вважати другорядним. Португалець ще в кінці минулого сезону говорив, що хоче залишити «Манчестер Юнайтед», однак поява Тен Хага трохи сповільнила процес. Нідерландський тренер кілька разів говорив з 37-річним гравцем, запевняючи його в тому, що варто залишитися, тому Роналду ще вагається. Проблема полягає в тому, що гранди не хочуть віддавати за вікового гравця 40 мільйонів євро, на чому наполягають «дияволи», а йти у другорядний колектив Кріштіану не хоче. Ймовірно, останнім варіантом зіркового виконавця залишається «Атлетіко», але іспанському клубу, аби витрачати великі гроші, треба спочатку продати когось за ті ж великі гроші. Тому зараз вже наставник мадридської команди Дієго Сімеоне обговорює це питання з керівниками клубу, а завершитися сага повинна у найближчі два тижні.

НОВА ПЕРСПЕКТИВА «ЧЕЛСІ»
Про «Челсі» треба сказати додатково, адже тепер клуб належить новому власнику – консорціуму американського бізнесмена Тодда Боулі, який вже почав вкладати в команду значні кошти. Можливий трансфер Де Йонга – це ще перспектива формату «вилами по воді», але й реальність вражає не менше! Нещодавно «сині» придбали у «Манчестер Сіті» півзахисника Рахіма Стерлінга, а віддати за 27-річного гравця довелося 56 мільйонів євро. Вихованець «Ліверпуля» у 2015 році переїхав в Манчестер за 64 «лимона», тому липневий трансфер вважається дуже вигідною справою для «Сіті».
Після цього наставник «Челсі» Томас Тухель посилив ланку оборони, взявши в Неаполі центрального захисника Каліду Кулібалі, який грав у «Наполі» вісім років. Свого часу італійський клуб віддав за гравця збірної Сенегалу 8 мільйонів євро, а тепер вдалося дуже вигідно його продати – на банківський рахунок неаполітанців впали 38 «лимонів». Не усі з розуміння поставилися до трансферу 31-річного виконавця, говорячи, що з цим гравцем важко досягати найбільших вершин, а чи є у цьому припущенні істина – час покаже.
Великі витрати лондонського клубу наразі ніяк не можна порівняти з прибутками, яких майже немає. Так, 8 мільйонів євро вдалося взяти за оренду Ромелу Лукаку в італійський «Інтер», а ще тепер не треба платити зарплату захисникам Антоніо Рюдігеру та Андресу Крістенсену, які пішли вільними агентами в іспанські команди – «Реал» та «Барселону» відповідно.

ПОВЕРНЕННЯ
«БАРСЕЛОНИ»
Каталонці стали ще однієї несподіванкою під час міжсезонної кампанії, адже клуб досі сидить у боргах – понад 1 мільярда євро. Але ця проблема зовсім не впливає на бажання керівників знову повернути команду на футбольний Олімп. Безкоштовно вдалося взяти анонсованого Крістенсена, а також просто так прийшов хавбек Франк Кессі, який досі грав за італійський «Мілан». Здавалося, що у цьому ж напрямку каталонці продовжать роботу, але вони вирішили дістати гаманець, який порожнім не можна назвати…
Минулого тижня «синьо-гранатову» футболку надягнув Рафінья Діас з англійського «Лідса», який отримав за бразильця 58 мільйонів євро! Представник Туманного Альбіону менш як два роки тому придбав гравця за 19 «лимонів», а тепер вдалося отримати великий фінансовий приз. А ще є можливість отримати бонуси – близько 8 мільйонів євро, якщо «Барса» з новим 25-річним гравцем зможе досягнути трофейних успіхів.
А вже на початку поточного тижня завершилася історія з Робертом Левандовським, який 18 липня офіційно покинув «Баварію». Польський форвард, взявши за основу приклад Роналду, завчасно сказав, що хоче піти, однак і в цьому випадку не було претендентів на 33-річного футболіста, за якого треба було багато платити. Тоді на горизонті з’явилася «Барселона», якій вдалося дістати з кишені 45 мільйонів євро (плюс можливі бонуси – 5 «лимонів»).
Роберт поїхав з рідної країни ще у 2010 році, коли німецька «Боруссія» віддала за перспективного нападника лише 5 мільйонів євро. Погравши чотири роки в Дортмунді, Левандовський вільним агентом перейшов на новий рівень, ставши гравцем «Баварії», де хлопець чудово себе почував протягом восьми сезонів. Однак після завершення кампанії-2021/22 Роберт категорично сказав, що прийшов час змінити клуб. Головною причиною стала та обставина, що «Баварія» пропонувала футболісту новий контракт на два роки, але з меншою заробітною платою. Тому нападник відчув себе непотрібним… В «Барселоні» Левандовський буде отримувати близько 9 мільйонів євро на рік, а це на 20% більше, ніж пропонував німецький гранд разом з новою угодою. А якщо говорити про контракт з каталонцями, то він розрахований на чотири сезони.
Мюнхенський клуб отримані кошти не просто сховав під матрац, а взяв центрального захисника «Ювентуса» Маттейса Де Ліхта, який виріс у справжнього майстра в «Аяксі». Нідерландський колектив продав гравця у 2019 році, отримавши від італійського гранда 86 мільйонів євро. В Турині Маттейс грав постійно, але необхідної стабільності все ж не було, тому «стара синьйора» без особливих сумнівів продала 22-річного футболіста, коли побачила пропозицію «Баварії». А там йшла мова про 67 мільйонів євро і бонуси в розмірі додаткової «десятки». В німецькому колективі Де Ліхт планує затриматись до літа 2027 року.

Володимир СІРИЙ