На черговій Конференції Професійної футбольної ліги вдалося затвердити склад учасників та формат змагань в нижчих дивізіонах кампанії-2022/23, який відчутно змінився у порівнянні з попереднім сезоном.
ПРИНЦИПИ ФОРМУВАННЯ
Дотримуючись певних норм відтворення офіційної інформації, треба відзначити, що делегати Конференції заслухали звіт про роботу у багатостраждальному сезоні-2021/22 від президента ПФЛ Олександра Каденка та звіт аудиторської компанії про фінансово-господарську діяльність за минулий рік, визнавши роботу ПФЛ задовільною. Варто нагадати, що через російську агресію нам не вдалося довести до завершення попередній змагальний цикл в усіх лігах чемпіонату України з футболу, проте було затверджено проміжні результати та здійснено обмін командами між лігами, що дозволило затвердити представництво в єврокубках і запланувати новий сезон.
А новий сезон – це нові проблеми, хоча зі схожою ситуацією ми вже зіштовхувалися, адже у 2014 році також довелося пройти через певні випробування, коли був перший акт російської агресії. Тоді ворог ще намагався заперечувати свою участь у воєнних діях… Саме тоді, приміром, «Краматорськ» тимчасово зник з футбольної карти України, адже місто опинилося в окупації. Однак потім, коли Збройні Сили України звільнили Краматорськ, клуб повернувся у ПФЛ з попередніми повноваженнями.
Саме така схема реалізується зараз. Команди, які через другий акт російської агресії не змогли вийти на старт, залишаються неофіційними членами ПФЛ з можливістю повернутися на попередній рівень без проходження усіх обов’язкових етапів у тому ж аматорському чемпіонаті. Звісно, повернення окремих колективів стане реальністю після повернення українських територій, а це обов’язково буде!
Під час формування Першої та Другої ліг лише частково враховувався спортивний принцип, який сформувався за підсумками незавершеної кампанії-2021/22. Важливим фактором стали фінансові можливості окремих колективів, які минулий сезон у Другій лізі провели не кращим чином, та якщо тепер є потенціал для досягнення нових висот, то такі клуби отримували можливість перейти на вищий рівень.
Взяти хоча б «Епіцентр» з міста Дунаївці, який минулого сезону був лише п’ятим в групі А Другої ліги, але тепер ця команда гратиме в Першій лізі. Хоча треба відзначити, що «Епіцентр» вже буде представляти інший населений пункт Хмельницької області – Кам’янець-Подільський. Це лише один з прикладів. Чи є «Діназ», який теж перейшов у Першу лігу, відштовхуючись від непоганої матеріальної бази. У цьому, звісно, немає нічого поганого, адже краще бачити більше команд у сильнішому дивізіоні, тому в Першій лізі зараз шістнадцять колективів, а у Другій – лише одинадцять.
КЛУБНІ ВТРАТИ
Загалом до війни у нас було 47 клубів в нижчих лігах (Перша – 16, Друга – 31), а тепер представництво зменшилось – 27 команд. Детально варто сказати саме про цей негативний процес. Як відомо, з Першої ліги в елітний дивізіон перейшли «Металіст» та «Кривбас», а поповнили Другу лігу сім колективів, про що поговоримо пізніше. Якщо враховувати ці обставини, то нехитра арифметика дозволяє зрозуміти, що війна змусила представників 25 клубів тимчасово відмовитися від участі в Першій та Другій лігах нашого футболу…
У цей великий і неприємний перелік потрапили колишні представники Першої ліги (8): «Альянс» (Липова Долина), «Поділля» (Хмельницький), «Волинь» (Луцьк), «Олімпік» (Донецьк), «Краматорськ», «Агробізнес» (Волочиськ), «ВПК-Агро» (Вишневе), «Ужгород». А з Другої ліги тимчасово випали (17): «Лівий берег» (Київ), «Мункач» (Мукачеве), «Карпати» (Галич), «Дніпро» (Черкаси), «АФСК Київ», «Любомир» (Ставище), «Перемога» (Дніпро), «Балкани» (Зоря), «Таврія» (Сімферополь), «Тростянець», «Миколаїв», «Вовчанськ» (Покотилівка), «Вікторія» (Миколаївка), «Нікополь», «Енергія» (Нова Каховка), «Кристал» (Херсон), «Суми».
А якщо до цього додати елітні «Десну» та «Маріуполь», то маємо 27 футбольних втрат на клубному рівні! Окремо треба згадати про «Яруд», який не зник, а трансформувався у «ФСК Маріуполь». Тому й маємо сухі цифри: раніше в професійному українському футболі було 63 команди, а тепер залишилось лише 43.
Могло бути ще менше, але вдалося отримати невелике поповнення з аматорської першості, звідки в Другу лігу прийшли: «Хуст Сіті» (Закарпатська область), «Нива» (Бузова, Київська область), «Васт» (Миколаїв), «Звягель» (Новоград-Волинський, Житомирська область). Ще три новачки – це другі команди трьох клубів: «Полісся-2», «Кремінь-2», «Металург-2».
Саме з такими новинами доведеться жити, а на Конференції ПФЛ за підсумками послідовного обговорення та консультацій з усіма клубами Першої та Другої ліг було винесено на затвердження склад учасників і формат проведення чемпіонатів України серед клубів Першої та Другої ліг сезону-2022/23. Також затверджено регламент і план-календар Всеукраїнських змагань з футболу серед команд ПФЛ.
ДВА ЕТАПИ ДЛЯ ПЕРШОЇ
Формула кампанії-2022/23 відчутно відрізняється від попередньої схеми, адже у Першій лізі тепер дві групи, які сформовані по географічному принципу. Варто відзначити, що Перша ліга 30 років тому (в прем’єрному чемпіонаті 1992 року) вже проводилася за таким форматом. У новому сезоні заплановано провести турнір в два етапи – дві групи по вісім команд, два кола в 14 турів, 56 матчів у кожній групі на першому етапі (всього 112 матчів).
На другому етапі 1–4 місця формують групу за вихід в УПЛ з урахуванням очок, отриманих на першому етапі в іграх між собою. А 5–8 місця формують групу за право грати в Першій лізі з урахуванням ігор між собою на першому етапі. Команди Групи А проводитимуть матчі тільки з командами Групи Б у два кола, 32 матчі у кожній групі, команди проведуть по 8 матчів.
Всього в чемпіонаті буде проведено 176 матчів. Одна команда проводить 22 гри у чемпіонаті. Дві кращі команди здобувають право на прямий вихід до УПЛ, третя та четверта команди Першої ліги зіграють матчі плей-офф за підвищення в класі – з 14-м та 13-м місцем УПЛ відповідно. У Другій лізі 11 команд зіграють у два кола. Перше місце підвищується в класі напряму, друге місце зіграє стиковий матч із передостаннім колективом Першої ліги.
І не забуваємо про важливий аспект! У разі підтвердження «Десною» та «Маріуполем» участі в УПЛ сезону-2023/24, перехідні матчі плей-офф не проводяться. Кількість команд УПЛ збільшується до 18. У разі, якщо тільки один із зазначених клубів підтверджує участь – тоді команда, що посіла чотирнадцяте місце у Прем’єр-лізі та команда, що посіла третє місце у другому етапі змагань Першої ліги, беруть участь в плей-офф за право грати в УПЛ-2023/24. Стиковий етап складається з двох матчів, по одному на полі кожної з команд-учасниць.
Ігор КРОВНИЙ
Склад учасників професійних дивізіонів українського футболу
Прем’єр-ліга (16)
«Львів»
«Минай»
«Дніпро-1»
«Рух» (Львів)
«Олександрія»
«Верес» (Рівне)
«Динамо» (Київ)
«Зоря» (Луганськ)
«Металіст» (Харків)
«Колос» (Ковалівка)
«Шахтар» (Донецьк)
«Ворскла» (Полтава)
«Інгулець» (Петрове)
«Кривбас» (Кривий Ріг)
«Чорноморець» (Одеса)
«Металіст 1925» (Харків)
Примітка. Старт Прем’єр-ліги – 23 серпня (базовий день).
Перша ліга (16)
Група А
«Карпати» (Львів)
«ФСК Маріуполь»
«Нива» (Тернопіль)
«Діназ» (Вишгород)
«Полісся» (Житомир)
«Буковина» (Чернівці)
«Прикарпаття» (Івано-Франківськ)
«Епіцентр» (Кам’янець-Подільський)
Група Б
«Полтава»
«Чернігів»
ЛНЗ (Черкаси)
«Оболонь» (Київ)
«Скорук» (Томаківка)
«Кремінь» (Кременчук)
«Металург» (Запоріжжя)
«Гірник-Спорт» (Горішні Плавні)
Примітка. Старт Першої ліги – 27 серпня (базовий день).
Друга ліга (11)
«Хуст Сіті»
«Нива» (Бузова)
«Рубікон» (Київ)
«Нива» (Вінниця)
«Васт» (Миколаїв)
«Реал Фарма» (Одеса)
«Полісся-2» (Житомир)
«Кремінь-2» (Кременчук)
«Металург-2» (Запоріжжя)
«Звягель» (Новоград-Волинський)
«Чайка» (Петропавлівська Борщагівка)
Примітка. Старт Другої ліги – 3 вересня (базовий день).