Нові обличчя грандів

В суботу, 30 липня, офіційно розпочався сезон-2022/23 в найсильніших футбольних країнах континенту. Спочатку 30 липня були розіграні Суперкубки Англії та Німеччини, а наступного дня аналогічний трофей знайшов свого володаря у Франції.

ВПЛИВ МІЛЬЙОНЕРІВ
Немає сумнівів, що головний суперкубковий матч пройшов на Туманному Альбіоні, де зустрілися переможці Кубка та чемпіонату Англії минулого сезону – «Ліверпуль» та «Манчестер Сіті» відповідно. У внутрішній першості, до речі, «містяни» виграли з перевагою всього в одне очко (93 проти 92), а другою командою Прем’єр-ліги стали підопічні Юргена Клоппа. Саме тому мова йшла про колективи приблизно одного рівня – максимально високого, а матчі між ними зазвичай дарують красивий футбол.
Вболівальники не були розчарованими за підсумками гри в Лестері, та спершу треба відзначити, що під час літньої паузи зіркові команди дещо змінилися, але переважно тренери з перших хвилин зробили ставку на перевірених бійців. Виключенням з цього правила став Ерлінг Холанд, якого довелося одразу ставити в атаку, бо інших форвардів у Хосепа Гвардіоли немає. Ще одним новачком, який з’явився у другому таймі, став Хуліан Альварес, про якого доведеться загадати, коли мова буде йти про голи.
Цей аргентинський хлопець на початку 2022 року приїхав в Манчестер з рідного «Рівер Плейта» за 17 мільйонів євро, але одразу довелося їхати назад для фіксації піврічної оренди. Тому півзахисник ще трохи пограв за «Рівер Плейт», та тепер прийшов час відкрити англійську сторінку кар’єри. І вже точно ми не могли побачити на полі Олександра Зінченка, який перейшов в «Арсенал». На його місці лівого захисника грав Жоау Канселу, а праворуч в обороні розташовувався Кайл Уокер. Та це тимчасова історія, бо «Манчестер Сіті» страшенно хоче взяти когось на лівий край захисту, аби Канселу все ж грав на протилежному фланзі, а Уокер, вірогідно, буде першим резервістом. Звісно, це якщо загадковий новачок зможе одразу заграти на високому рівні.
Клопп двох нових виконавців кинув у бій по перерві, хоча 19-річний Фабіу Карвальо пограв занадто мало, аби оцінювати його дії. А от Дарвін Нуньєс сподобався, причому настільки, що переведені на рахунок португальської «Бенфіки» 75 мільйонів євро не виглядають завищеною ціною. Саме уругвайський форвард, замінивши Роберто Фірміно, неодноразово загрожував воротам Едерсона, а в останній фазі двобою 23-річний гравець заробив вирішальний пенальті. Дарвін скористався подачею з правого флангу, коли зупинив м’яч перед воротами Рубен Діаш. Арбітр одразу не побачив криміналу в діях капітана «Сіті», але повтор довів, що португалець зіграв рукою. З одинадцяти метрів Мохамед Салах забив, а перед фінальним свистком Нуньєс відзначився заслуженим голом, скориставшись передачею Енді Робертсона.
Зірковий Холанд, за якого німецька «Боруссія» (Дортмунд) отримала 60 мільйонів євро, сподобався значно менше. Новий форвард «Ліверпуля» дуже швидко знайшов спільну мову з партнерами, а от норвежець в стані чемпіона Англії не встиг стати своїм. Хоча два моменти Ерлінг мав, та чудово діяв у воротах Адріан. Він в одному з моментів зумів розчарувати Філа Фодена, однак дуже швидко добив м’яч у ворота згаданий Альварес.
За насиченістю перший тайм навіть перевершив другу половину зустрічі, але до перерви глядачі побачили лише один гол. Загубивши кілька чудових шансів, про себе нагадав Трент Александер-Арнолд, який влучно пробив з-за меж штрафного майданчику, а трохи допоміг захиснику Салах, якому вдалося стати автором результативної передачі. Хоча не менше попрацював Натан Аке, адже рикошет від його голови не дозволив Едерсону розраховувати на порятунок. Якщо говорити про ігрову перевагу, то цим аспектом ніхто не зміг похвалитися, а м’ячем традиційно володіли хлопці Гвардіоли. Тому підсумкові цифри на табло не повинні дивувати.
«Ліверпуль» виграв Суперкубок Англії вперше з 2006 року, після якого «червоні» двічі доходили до суперечки за Суперкубок, але програвали (2019/20, 2020/21). У 2019 році розчарували «Лівер» саме гравці «Манчестер Сіті», які вдруге поспіль віддали четвертий за статусом трофей Туманного Альбіону. «Містяни» свого часу лише шість разів брали Суперкубок, а мерсисайдці наздогнали «Арсенал», який теж 16 разів вигравав титул. Беззаперечним лідером у цьому турнірі залишається «Манчестер Юнайтед» (21 Суперкубок).

ОНОВЛЕНА АТАКА
Найвищим статусом не могли похвалитися суперкубкові матчі в Німеччині та Франції, де грали не рівні колективи, а відверті фаворити та беззаперечні аутсайдери. Хіба можна поставити один ряд кубковий «Лейпциг» та чемпіона Бундесліги – «Баварію»? Зрозуміло, що мюнхенці значно переважають усіх конкурентів на внутрішній арені, але була примана надія, що в одному трофейному поєдинку команда Доменіко Тедеско зможе скласти конкуренцію грізному опоненту. Не змогла…
До перерви підопічні Юліана Нагельсманна вже мали три голи переваги, тому в другому таймі вони грали в своє задоволення, вмикаючи максимальні оберти лише епізодично. Наставник «Баварії» одразу повірив в потенціал Садіо Мане, який нещодавно прийшов з «Ліверпуля», а сенегальський футболіст не розчарував, відзначившись голом. Після перерви на поле виходили інші новобранці мюнхенської команди, однак про можливості Райана Гравенберх, Нуссера Мазрауї та Матейса Де Ліхта доведеться говорити пізніше.
Але ж головне – не придбання німецького чемпіона, а важлива втрата! На офіційному рівні «Баварія» вперше за багато років не могла розраховувати на Роберта Левандовського, який переїхав в іспанську «Барселону». Інстинктивно дуже часто хотілося знайти на полі результативного поляка, однак тепер доведеться більше говорити про атаку на чолі з Мане. З Садіо мюнхенці здобули свій ювілейний Суперкубок – десятий, а «Лейпциг» вперше боровся за цей трофей, залишившись лише зі статусом фіналіста, хоча гра проходила саме на території «бичків».

ЗВИЧНА ІСТОРІЯ
Зовсім без інтриги був розіграний французький Суперкубок, який другий рік поспіль проводився на ізраїльському стадіоні «Блумфілд» в Тель-Авіві. Чинний чемпіон країни з новим наставником Крістофом Галтьє не помітив на своєму шляху переможця кубкової частини попереднього сезону – «Нант». Французький спеціаліст в бойових умовах подивився на свою бригаду, оцінивши майже усіх новачків: Вітінью, Нуну Мендеша та Норді Мукіеле. Звітна зустріч зайвий раз довела, що в чемпіонаті Франції парижани знову будуть легко бити усіх конкурентів, а оцінити роботу наставника допоможе тільки Ліга чемпіонів.
ПСЖ взяв уже одинадцятий Суперкубок Франції, виправивши неприємність, яку довелося побачити в сезоні-2021/22, коли трофей приватизував «Лілль». Загалом, якщо пропустити 2021 рік, треба сказати, що паризький клуб не помиляється в Суперкубку десять років (1995/96, 1998/99, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21, 2022/23). Найближчим переслідувачем ПСЖ у суперкубковій історії залишається «Ліон», який брав трофей вісім разів, а «Нант» залишається з трьома перемогами в одноматчевих турнірах.

Володимир СІРИЙ

Суперкубок Англії
30.07.2022
«Ліверпуль» – «Манчестер Сіті» – 3:1 (1:0).
Голи: Александер-Арнолд (21), Салах (83, з пенальті), Нуньєс (90+4) – Альварес (70).

Суперкубок Німеччини
30.07.2022
«Лейпциг» – «Баварія» – 3:5 (0:3).
Голи: Хальстенберг (59), Нкунку (77, з пенальті), Ольмо (89) – Мусіала (14), Мане (31), Павар (45), Гнабрі (66), Сане (90+8).

Суперкубок Франції
31.07.2022
ПСЖ – «Нант» – 4:0 (2:0).
Голи: Мессі (22), Неймар (45+4, 82, з пенальті), Серхіо Рамос (57).