Несподівана втрата

Група F. 4-й тур

Друга зустріч «Шахтаря» та «Реала» в групі Ліги чемпіонів завершилась внічию, однак за підсумками матчу саме наша команда може говорити про неприємну втрату двох очок, причому такий погляд на стан речей ще до гри здавався фантастикою…

11 жовтня
«ШАХТАР» (Україна) – «РЕАЛ» (Іспанія) – 1:1 (0:0)
Голи: Зубков (46), Рюдігер (90+5).

МОТИВАЦІЯ
До вівторкового двобою «гірники», на жаль, підходили без позитивних емоцій, що було пов’язано зі шквальною ракетною атакою на нашу країну з боку агресора. Футболісти донецької команди, звісно, на той час перебували у Польщі, а от рідні та близькі люди гравців переважно знаходилися в Україні, де наразі немає безпечних місць. З цього приводу Ігор Йовічевіч провів окрему бесіду з підопічними – мотиваційну, яка позитивно вплинула на командний дух, хоча дізналися ми про це вже під час поєдинку.
Однак зрозуміти характер монологу хорватського наставника можна з його прес-конференції перед звітним матчем: «Ми всі чудово розуміємо ситуацію, що склалася. Однак ми сильніші саме разом. Кожен має родину, кожен переживає за неї, проте треба подолати й цю перешкоду. Ми повинні провести матч на такому рівні, щоб уся Україна пишалася нами. І мінімум, що наші вболівальники побачать, – це сміливий «Шахтар», який битиметься за очки. Бо українська нація смілива! Можна тимчасово зіпсувати нам настрій, однак знищити нас неможливо. Ми, спортсмени, сприймаємо це як загальну відповідальність, ми близько приймаємо все, що відбувається в країні. Битимемося так, як б’ються Збройні сили України за нас і нашу свободу».
Йовічевіч зміг достукатися до футболістів, які грали з шаленою самовіддачею, не шкодуючи себе. Яскравим доказом цього аргументу став Георгій Судаков, який виконав неймовірний обсяг роботи в середині поля, активно працюючи і на руйнування атак суперника, і на створення наших наступальних дій. На певному етапі хавбек вже ледь ходив – нагадала про себе втома, але й в такому стані Георгій знайшов резерви, аби дотягнути до заміни на 81-й хвилині.
Традиційно треба згадати про кадровий потенціал нашої команди. Невелике ушкодження Мар’яна Шведа змусило тренера трохи змінити стартовий склад. Прогалину на правому фланзі атаки нівелював Олександр Зубков, а його місце на позиції центрального нападника закрив Лассіна Траоре. Поява інших гравців з перших хвилин зовсім не здивувала, оскільки про якусь ротацію мова не йшла, адже «Шахтар» отримав можливість пропустити попередній тур внутрішньої першості, тому команда без зайвих подорожей спокійно готувалася до гри на польській території.

РОТАЦІЯ
Трохи складнішою була ситуація у «Реала», якому довелося нещодавно провести непрості 90 хвилин в іспанській першості, коли здолати «Хетафе» допоміг один м’яч, забитий на початку зустрічі (1:0). Ймовірно, важкий характер дуелі пояснювався відсутністю провідних гравців на деяких позиціях. Приміром, Карло Анчелотті минулої суботи взагалі відмовився від послуг основного нападника – Карім Бензема отримав можливість трохи відпочити.
Однак основним фактором, що вплинув на вівторковий вибір італійського наставника, була майбутня зустріч з «Барселоною» в ЛаЛізі, а погано зіграти 16 жовтня «вершкові» не можуть. Немає сумнівів, що будь-який матч в Лізі чемпіонів відійшов би на другий план, адже принципова іспанська суперечка – це найважливіша історія на цьому етапі сезону.
Тому відчутна ротація складу не стала несподіванкою. Хоча в півзахисті та атакувальній лінії Анчелотті зробив лише одну заміну. З перших хвилин в Варшаві вийшов Еден Азар, який працював на лівому фланзі, де зазвичай бігає Вінісіус. Одразу варто сказати, що бельгієць провів жахливий матч, довівши, що його місце на лаві для запасних – це максимально правильне рішення. А згаданого бразильця «королям» не вистачало, що було помітно неозброєним оком. Також досить мляву гру провів Родріго Сілва, тому наступальний потенціал іспанського гранда залишав бажати кращого. Ясна річ, проблеми гостей в креативній грі стали результатом якісної роботи нашої оборони, але про це будемо говорити пізніше.
Аж на 75% наставник «Реала» оновив захисну ланку, де з’явилися Лукас Васкес, Начо та Антоніо Рюдігер, які зазвичай гру починають в резерві. Умовно основним гравцем оборони на польській арені «Війська Польського» був лише Ферлян Менді, але його гра теж не вразила, до чого вболівальники мадридського колективу встигли звикнути. Трохи дивно, що в такому клубі лівий край захисту закриває гравець відносно невисокого рівня, але це не наші проблеми – «Реал» сам здатен розібратися з кадрами та своєю трансферною політикою.

ФАКТОР
А тепер варто сказати про головний аспект звітної зустрічі, завдяки чому «Шахтар» виглядав значно краще, аніж минулого тижня в Мадриді. Звісно, про суттєво оновлений стартовий склад суперника забувати не будемо, однак доленосним став тактичний аспект Йовічевіча, яким хорват зміг поставити Анчелотті у незручне становище. Наша команда грала за знайомою схемою «4-1-4-1», яка епізодично трансформувалася в формулу «4-2-3-1». Це звична справа.
А приємно здивував наставник «гірників» щільною роботою на своїй половині поля, коли його підопічні максимально скоротили відстань між обороною та півзахистом, де розташовувався Тарас Степаненко. На «Сантьяго Бернабеу» мадридці дуже часто використовували вільні зони саме між нашими лініями, а от в столиці Польщі цим козирем «Реал» вже не міг нас збентежити. Не забуваємо й про самовіддану роботу кожного гравця «Шахтаря», тому в сумі ці фактори дозволили кардинально змінити малюнок гри – в приємну для нас сторону.
В столиці Іспанії ми вже на перших хвилинах зіштовхнулися з великими проблемами, а у звітній зустрічі перший відносно небезпечний момент гості створили лише в середині першого тайму, коли Бензема з гострого кута бив сильно, однак Анатолій Трубін спокійно впорався з невеликою загрозою. У схожій ситуації аналогічним «пострілом» відзначився Родріго Сілва, а перед перервою здалеку бив Вальверде, але і йому не вдалося здивувати нашого воротаря.
Після перерви напруги біля воріт «Шахтаря» більше не стало. Звісно, «Реал» продовжував атакувати, однак підопічним Анчелотті не вдавалося вийти на ударну позицію навіть для якісного «пострілу» з-за меж штрафної площі. Щільна гра «гірників» продовжувала працювати, а певні труднощі з’явилися лише тоді, коли на поле вийшли Лука Модріч та Вінісіус, однак й тоді наша оборона не розсипалася.
У безнадійній ситуації «королі» перейшли на примітивний футбол, використовуючи подачі з флангу. Саме цей крок дозволив гостям щось створити біля воріт донецької команди, але «повітряні» удари Вінісіуса та Рюдігера влучністю не відзначилися. На жаль, десь за 20 секунд до завершення доданого арбітром часу навісною передачею Тоні Крооса скористався згаданий Рюдігер, якому вдалося випередити Трубіна. Анатолій та Антоніо при цьому дуже неприємно зіштовхнулись головами, тому лікарям довелося надавати гравцям допомогу, зупиняючи кров. Лише після цих процедур арбітр отримав можливість завершити поєдинок, зафіксувавши таку бажану і неприємну для нас нічию.

РЕЗУЛЬТАТ
Могли ми розраховувати на більше, але це вже після перерви, а в першій половині зустрічі наші хлопці відзначилися лише кількома ударами, які «Реал» заблокував. Олександру Зубкову почергово завадили Начо та Родріго Сілва, а Судакову не дозволив сподіватися на гол Рюдігер. Нашою проблемою в атаці стала відверто невдала гра Траоре, який постійно падав, втрачаючи рівновагу. Постійно! Частіше, аніж інші виконавці «Шахтаря» разом узяті! Тому нападник збірної Буркіна-Фасо не зумів впоратися зі своєю основною задачею, а вимагалося від нього чіплятися за м’яч, створюючи підґрунтя для активності швидких півзахисників – Мудрика та Зубкова.
Лассіна лише одного разу відзначився продуктивною дією, коли чудовий гольовий шанс для нього створили українці. Ще біля своїх воріт Судаков обікрав Вінісіуса, розпочавши яскраву атаку, а чудову передачу на форварда віддав вже Зубков, який дозволив Траоре вийти на самотнього Андрія Луніна. Не без допомоги вищих сил нападник обіграв голкіпера, однак влучити в порожні ворота не зміг – перекладина. Тоді ми могли отримати подвійну перевагу, чого точно вистачило б для перемоги, але теорія в футболі не впливає на результат. Потрібна практика!
На практиці ж ми змогли вразити ворота «Реала» на 32-й секунді другого тайму, коли знову чудову взаємодію продемонстрували Богдан Михайличенко та Зубков. В Мадриді саме передача лівого захисника дозволила Олександру забити, що вдалося зробити й на варшавському стадіоні, та цього разу наш земляк забив головою. Не зміг впоратися з українцем Менді, свою команду не врятував Лунін, а от у дуже схожих ситуаціях Тібо Куртуа діяв надійніше. Бельгійський голкіпер в четвер повернувся до тренувань, тому саме він буде грати за «Реал» у класичному протистоянні з «Барселоною». Андрію ж доведеться знову сидіти на лаві для запасних без особливих перспектив. Шкода, але у чотирьох матчах українець нічим не запам’ятався, забираючи лише досить прості м’ячі, а в складних ситуаціях
23-річний Лунін не зміг приємно здивувати.
За такого сценарію народилася результативна нічия, коли ми реально претендували на перемогу. Та й напрацювали «гірники» на три очки, однак хаотичний наступ гостей в кінці зустрічі не дозволив «Шахтарю» досягти поставленої мети. Тим часом «Лейпциг» переграв «Селтік», що привело до падіння «гірників» на третю сходинку класифікації групи F. Попереду у нас ще дві зустрічі, аби повернутися на другу позицію, яка дозволить пройти в 1/8 фіналу Ліги чемпіонів. З шотландською командою ми зіграємо в гостях 25 жовтня, а на 2 листопада запланована, ймовірно, вирішальна гра в Німеччині. При цьому не треба забувати, що третя сходинка теж не скаже катастрофою, адже в такому випадку «Шахтар» перейде в Лігу Європи.