Спортивна газета "Вболівальник"

Наша пісня гарна й нова

Федерація баскетболу України визначилася з контурами нової внутрішньої першості, але вкрай неприємні питання комплектації Суперліги досі залишаються.

Ще в середині вересня Виконком ФБУ затвердив правила проведення чемпіонату України у сезоні-2022/23. Команди гратимуть у чоловічій Суперлізі за туровою системою календаря у чотири кола. Переможця та призерів буде визначено лише за підсумками регулярного сезону. Традиційного відрізка плей-офф не буде, хоча спочатку існували думки про збереження схеми чемпіонату. Однак згодом клуби дійшли до висновку, що в складних умовах варто обмежитися регулярною частиною першості. Також треба зазначити, що змагання пройдуть в умовах «баблів» та без глядачів. Добре, що таку схему ми вже відпрацювали, коли головною проблемою у нас була не війна, а коронавірусна інфекція. При цьому Виконком ФБУ залишає за департаментом організ нь можливість змінити формат чемпіонату і повернення плей-офф. Такий сценарій можливий за домовленістю з клубами Суперліги в умовах покращення воєнної ситуації в Україні.
Також було затверджено розширення командної заявки. Протягом сезону кожен клуб може зареєструвати в сукупності максимум 30 гравців (у минулому сезоні було 24). Формула набору очок не змінилася: перемога – 2, поразка – 1. Однак очки можуть відійти на другий план, якщо ситуація складеться таким чином, що команди проведуть неоднакову кількість матчів. Тоді доведеться дивитися на відсоток здобутих перемог. Якщо очки чи відсоток перемог у двох або кількох колективів виявиться однаковим, то доведеться оцінювати особисті зустрічі, а потім, якщо виникне потреба, усе вирішить загальний баланс ігрових очок в усіх матчах. Ротація між лігами також не змінилася: найгірша команда Суперліги понизиться в класі, а найкращий клуб Вищої ліги піде вгору. Але це не остаточний вердикт, оскільки багато що буде залежати від фінансових можливостей тих чи інших колективів.
Саме з фінансами був пов’язаний скандал в нашому баскетболі, який не варто вважати вичерпаним і зараз. Та спочатку треба відзначити, що на чемпіонат заявилися десять команд: «Прометей» (Слобожанське), «Будівельник» (Київ), «Дніпро», «Київ-Баскет», «Запоріжжя», «Миколаїв», «Черкаські Мавпи», БІПА (Одеська область), «Старий Луцьк», «Прикарпаття-Говерла» (Івано-Франківськ). В останній момент, на жаль, не зміг підтвердити участь в першості «Кривбас», на місце якого якраз й прийшли представники Івано-Франківська.
Тепер наступає інший етап, пов’язаний саме з грошима… Командам, які подали заявки на участь в чемпіонаті України, потрібно до 10 жовтня сплатити внески та до 15 жовтня подати заявки своїх команд. Внесок від кожної команди – це 40 тисяч гривень. Саме з приводу грошей почалися тертя, адже усі клуби мають сплатити по 40 тисяч гривень, а один «Прометей» повинен додатково віддати за участь в чемпіонаті 4,5 мільйона гривень!
Така ситуація схвилювала президента «Прометея» Володимира Дубінського: «Наш клуб висловлює свою обуреність ситуацією, що склалася в українському баскетболі та категорично заявляє про неприпустимість вибіркового, дискримінаційного та упередженого ставлення до будь-якого клубу баскетбольної спільноти. Ми наголошуємо, що головний принцип спортивних змагань – це принцип чесної гри, який передбачає рівність всіх його учасників. Тому відповідально кажу, що «Прометей» не візьме участь в чемпіонаті України сезону-2022/23, якщо представниками ФБУ не будуть усунені прояви упередженості та дискримінації стосовно нашого клубу».
А звідки ж взялися оті додаткові 4,5 мільйона гривень? Про це розповів президент ФБУ Михайло Бродський: «Все почалося з того, що Федерація подала заявку «Прометея» до Ліги чемпіонів на участь клубу у цьому турнірі, попередньо обговоривши це з ним. Після цього Дубінський попросив зіграти в Єврокубку. Усі розуміють, що це неофіційний турнір – приватний, який немає нічого спільного зі змаганнями, що проводяться під егідою Міжнародної федерації баскетболу (FIBA). Очевидно, що я не підтримав це побажання і воно мене, м’яко кажучи, обурило. З весни ФБУ працює з FIBA щодо пільгового виступу наших збірних у чемпіонатах Європи та міжнародних турнірах. Вся система баскетболу в Україні побудована під вертикаль FIBA. Водночас наш чемпіон країни, попередньо подавши заявку на участь в Лізі чемпіонів, потім заявляється в Єврокубок – це відвертий плювок у бік FIBA та ФБУ. Зважаючи на вищезазначене, Виконком ФБУ проголосував за додатковий внесок у 4,5 мільйона гривень для «Прометея», оскільки клуб виступає паралельно у єврокубковому турнірі, що проходить не під егідою FIBA».
При цьому Бродський кинув гарну фразу: «Своє ім’я протягом кількох років «Прометей» здобув завдяки своїм мішкам грошей, але за гроші усе не купити!». Ну, тут наш функціонер лукавить… Бо купити можна – приміром, за 4,5 мільйона гривень, причому таку ціну за участь в чемпіонаті України встановила сама Федерація. Тепер треба лише чекати, аби побачити, чи «Прометей» та ФБУ знайдуть спільну мову. Чекати не дуже довго – до 10 жовтня. А взагалі шкода, що в умовах наявності зовнішнього ворога у нас продовжуються внутрішні тертя, базою для яких традиційно стали гроші – великі гроші.

Савелій СТУС

Exit mobile version