Нагорода за відданість

ЧС-2022 (Юджин, США)

Четвертий день чемпіонату світу приніс нам першу нагороду і велике розчарування, а п’ятий відрізок десятиденної сесії дозволив говорити про другу медаль, яку також вдалося здобути в секторі для стрибків у висоту.

В ніч з понеділка на вівторок за київським часом ми двічі претендували на п’єдестал пошани, однак позитивний результат прийшов одного разу. Чоловічі стрибки в висоту завчасно вважалися нашим активом. Молодий Олег Дорощук, який перед початком першості відзначив 21-й день народження, не зумів пройти кваліфікацію, однак треба вірити, що його найкращі часи попереду. А нове покоління нам зовсім не завадить, адже 32-річного Богдана Бондаренка замучили травми, а нашому герою останніх днів Андрію Проценку вже 34 роки.
Без зайвого пафосу треба сказати, що наш досвідчений атлет у Юджині отримав нагороду, до якої він йшов усе свідоме життя, переживаючи злети та падіння, хоча справжній злет став реальністю на початку поточного тижня. Раніше українець міг похвалитися двома континентальними срібними нагородами (одна – у приміщенні, друга – на відкритій арені), а також треба згадати про друге місце на світовій першості – у залі. А найбільший турнір планети стабільно приносив Андрію розчарування – він жодного разу у фінал не міг вийти, навіть коли здавалося, що хлопець перебуває у хорошій формі.
От і в США українець планував показати серйозний результат, але не треба забувати, що підготовка до цих змагань була чи не найгіршою, адже через тимчасову окупацію Херсонщини росіянами Проценко лише у квітні зміг звідти виїхати. Потім був довгий шлях з тривалими затримками до Португалії, де Андрій нарешті зустрівся зі своїм тренером Геннадієм Зуєвим і продовжив чи фактично розпочав підготовку до сезону.
В Юджині Проценко знову міг зупинитися задалеко від п’єдесталу пошану, коли виникли проблеми на висоті 2,27 м. Було помітно, що Андрій може брати цю не дуже складну поперечку, але двічі вона падала, коли наш спортсмен виконував відверто невдалі стрибки з точки зору техніки.
На щастя, третя спроба виявилася вдалою, після чого наш земляк уже фактично літав, з першого разу подолавши 2,30 м та 2,33 м. На той час у секторі продовжували працювати тільки чотири атлети, а четвертим стояв олімпійський чемпіон-2020 Джанмарко Тамбері, якого Проценко випереджав за кількістю спроб. Італієць та українець не змогли взяти 2,35 м, тому Андрію вдалося залишитися на третій позиції. А за «золото» змагалися Ву Сан Хьок та Мутаз Есса Баршим, однак катарський атлет без особливих проблем перевершив конкурента. Уже в «золотому» статусі Баршим намагався встановити рекорд чемпіонатів світу, яким володіє наш Бондаренко (2,41 м), але 2,42 м Мутаз не взяв.
Вже у ніч з вівторка на середу в тому ж секторі ми сподівалися на дівчат. Юлія Левченко, на жаль, не змогла пройти відбірний раунд, тому до фіналу дісталися тільки 27-річна Ірина Геращенко та 20-річна Ярослава Магучіх. Здавалося, що Ірина в США повторить чи навіть перевершить досягнення Проценка, адже Ірина теж ще ніколи не брала нагороди на «відкритих» чемпіонатах світу. Шкода, але знову довелося пройти через велике розчарування – лише четверте місце. Проблемою Геращенко стали просто космічні результати суперниць, тому навіть особистий рекорд українки 2,00 м не допоміг їй фінішувати у першій трійці. За спробами нашу землячку обійшла італійка Елена Валлортігара, якій також вдалося взяти два метри.
За «золото» тим часом боролись Елінор Паттерсон та Ярослава Магучіх, яка з другої спроби взяла 2,02, а от австралійці вдалося з першого разу подолати чемпіонську висоту. Тому й у цьому випадку за кількістю спроб довелося віддати перемогу. Ярослава виграла вже друге «срібло» чемпіонатів світу, повторивши своє досягнення 2019 року. Хоча після змагань було помітно, що друге місце не принесло очікуваної радості – Магучіх сподівалася на максимальний результат.
А тепер треба повернутися на добу назад, щоби згадати про невдачу Марини Бех-Романчук у секторі для потрійного стрибка. Тут спокійно планувала перемогти Юлімар Рохас, яка все зробила правильно, полетівши на неймовірні 15,47 м. А на одну з двох вакантних нагород претендувала українка, яка пам’ятала, що по три спроби мають усі дванадцять учасниць фіналу, а ще по три стрибки отримають вісім кращих легкоатлеток за підсумками трьох перших спроб…
Другого стрибка у Марини фактично не було – вона просто пропустила точку відштовхування, а потім останній шанс приніс слабкий результат 13,91 м, коли Бех-Романчук не змогла впоратися з хвилюванням. Однак основне розчарування ототожнювалося з першим стрибком, коли українка полетіла десь під 14,90 м, тому реально це була «срібна» або «бронзова» спроба, однак тоді у 27-річної Марини був мінімальний заступ – 11 міліметрів.
Треба тепер сподіватися, що Бех-Романчук відіграється в класичних стрибках у довжину, фінал яких запланований на останній день першості – в ніч з неділі на понеділок за київським часом. Тоді ж Ольга Ляхова може на щось претендувати в бігу на 800 метрів, але тут шанси на медаль відверто теоретичні. Також Анна Рижикова і Вікторія Ткачук лише за певним збігом обставин можуть сподіватися на п’єдестал пошани на дистанції 400 метрів з бар’єрами (фінал – ніч з п’ятниці на суботу).

Петро ЛУЦЕНКО

15–19.07.2022
Чоловіки
Стрибки у висоту
1. Мутаз Есса Баршим (Катар) 2,37
2. Ву Сан Гьок (Південна Корея) 2,35
3. Андрій Проценко (Україна) 2,33
…15. Олег Дорощук (Україна) 2,25
Метання молота
1. Павел Файдек (Польща) 81,98
2. Войцех Новіцькі (Польща) 81,03
3. Ейвін Хенріксен (Норвегія) 80,87
…7. Михайло Кохан (Україна) 78,83
Штовхання ядра
1. Раян Краузер (США) 22,94
2. Джо Ковач (США) 22,89
3. Джош Авотунде (США) 22,29
…15. Роман Кокошко (Україна) 20,02
Жінки
Спортивна ходьба 20 км
1. Кімберлі Гарсія Леон (Перу) 1:26.58
2. Катаржина Здзебло (Польща) 1:27.31
3. Цеян Шеньцзе (Китай) 1:27.56
…11. Олена Собчук (Україна) 1:31.19
…12. Анна Шевчук (Україна) 1:31.42 SB
…НФ. Людмила Оляновська (Україна) Не фінішувала
Потрійний стрибок
1. Юлімар Рохас (Венесуела) 15,47
2. Шаніка Рікеттс (Ямайка) 14,89
3. Торі Франклін (США) 14,72
…11. Марина Бех-Романчук (Україна) 13,91
Стрибки у висоту
1. Елінор Паттерсон (Австралія) 2,02
2. Ярослава Магучіх (Україна) 2,02
3. Елена Валлортігара (Італія) 2,00
…4. Ірина Геращенко (Україна) 2,00
…15. Юлія Левченко (Україна) 1,90
Стрибки з жердиною
1. Кеті Наджеотт (США) 4,85
2. Санді Морріс (США) 4,85
3. Ніна Кеннеді (Австралія) 4,80
…16. Марина Килипко (Україна) 4,35
…23. Яна Гладійчук (Україна) 4,35
Метання молота
1. Брук Андерсен (США) 78,96
2. Кемрін Роджерс (Канада) 75,52
3. Джейні Кассанавойд (США) 74,86
…22. Ірина Климець (Україна)