Спортивна газета "Вболівальник"

Надія помирає останньою

Четвертий відбірний раунд. Напередодні

Останній етап кваліфікаційної сесії Ліги чемпіонів стане надзвичайно важким випробуванням для наших динамівців, які 17 та 23 серпня спробують подолати потужну португальську «Бенфіку», а дніпровський колектив в четвертому відбірному раунді Ліги Європи 18 та 25 серпня намагатиметься пройти АЕК з Кіпру.

ПОТУЖНА «БЕНФІКА»?
Треба нагадати, що опонента у вирішальній фазі відбору ми дізналися на початку серпня, коли «Динамо» відверто не пощастило з жеребкуванням. Тоді, коли ми лише мріяли про перемогу над австрійським «Штурмом», існували лише два варіанти подальшого майбутнього: переможець пари «Юніон» (Бельгія) – «Рейнджерс» (Шотландія) або найкращий колектив у суперечці «Бенфіка» (Португалія) – «Мітьюлланд» (Данія). Звісно, ми дивилися в бік Бельгії та Шотландії, однак довелося повертати голову до португальців, які ще у першій грі з данцями вирішили майже усі свої проблеми – 4:1, а в гостях лісабонська команда ще раз переграла «Мітьюлланд» – 3:1.
«Бенфіка» попередню португальську першість завершила на третій сходинці, програвши «Порту» та «Спортингу», але початок нової кампанії підопічні Роджера Шмідта проводять надзвичайно потужно. Про дві звитяги у кваліфікації Ліги чемпіонів ми вже знаємо, а також «орлам» вдалося двічі перемогли у внутрішній першості, здобувши максимально можливі шість балів. Хоча, ясна річ, «Арука» та «Каза Пія» – це не ті конкуренти, які реально могли зупинити «Бенфіку», що також можна сказати й про згаданий данський колектив.
Якщо дивитися на результати, то насправді лісабонські футболісти ще нікого сильного не переграли, однак вражає наразі неймовірна агресія команди і та легкість, з якою вона досягає переможного результату у зазначених протистояннях. Також треба додати, що й програму товариських ігор перед стартом сезону «Бенфіка» провела бездоганно, вигравши в усіх п’яти спарингах. А перетинався наш найближчий суперник з непоганими колективами: «Рідінг» (Англія), «Ніцца» (Франція), «Фулхем» (Англія), «Жирона» (Іспанія), «Ньюкасл» (Англія).
Наразі треба віддати належне Шмідту, який прийшов в команду лише влітку, але наставнику вже вдалося створити збалансований колектив. Хоча з великими організаційними проблемами німецький спеціаліст не зіштовхнувся, адже заново створювати довелося лише наступальну ланку. Нещодавно «Бенфіку» покинули Евертон, Харіс Сеферовіч та зірковий Дарвін Нуньєс, за якого англійський «Ліверпуль» віддав 75 мільйонів євро.
При цьому на перший план вже вийшли вихованці клубу – Гонсалу Рамуш (21 рік) та Енріке Араужо (20 років), а ще якісно почав сезон Енцо Фернандес (21 рік), за якого лісабонський клуб влітку віддав 10 мільйонів євро відомому аргентинському «Рівер Плейту». Також привертає до себе увагу наш знайомий Давид Нерес, якому російська агресія не дозволила пограти за «Шахтар», але «гірники» продали гравця саме в «Бенфіку» за 15 мільйонів євро. Бразилець встиг на старті сезону-2022/23 відзначитися двома результативними передачами, але з динамівцями 25-річний гравець може не зіграти через ушкодження. Більше шансів у хлопця вийти на поле за тиждень.
В сумі на нових гравців португальський клуб в липні та серпні витратив близько 50 мільйонів євро, а заробити на трансферах вдалося вдвічі більше! І не треба сумніватися, що вже орієнтовно в наступному році найсильніші клуби Європи будуть наполегливо дивитися в сторону Рамуша, Араужо та Фернандеса. А «Бенфіка», звісно, цим скористається, аби поповнити бюджет клубу. На фоні цієї кампанії вирізняється габаритний Роман Яремчук, який починає кампанію в статусі резервного форварда, хоча наставник регулярно надає українцеві ігровий час, та ефективністю 26-річний Роман не відзначається.
Що зможуть кияни протиставити португальській команді? Звісно, відштовхуватися треба від надійної оборони, причому зовсім не варто соромитися, якщо доведеться ставити «автобус» перед своїми воротами. Немає нічого поганого в тому, аби використовувати свої сильні сторони! Атака – це фішка «Бенфіки» і вразливе місце киян, тому працювати треба від захисту. І якщо цей план хоча б деякий час буде працювати, то молоді лісабонські зірочки можуть розгубитися, а розгублений опонент для нас стане чудовою новиною. Та й взагалі не треба думати, що перспективні виконавці португальського колективу можуть у кожній зустрічі демонструвати свій максимум. Тому готуватися треба до гіршого, але вірити – у краще.

ПОСЕРЕДНІЙ АЕК?
Дещо легше в четвертій кваліфікації Ліги Європи повинно бути «Дніпру-1», який найближчим часом зіграє з другою командою Кіпру. Спочатку, звісно, були думки про «Партизан», однак сербський колектив сенсаційно поступився АЕКу в третьому відбірному раунді першості. І це перше серйозне досягнення Хосе Луїса Ольтри, який нещодавно очолив АЕК, а раніше іспанський тренер працював лише у рідній країні з колективами не дуже високого рів-ня.
Хоча Ольтра встиг пройти через розчарування, адже в другій кваліфікації Ліги чемпіонів кіпрський колектив програв «Мітьюлланду» за підсумками «лотереї» (1:1, 1:1, пен. 3:4). Досить близько підопічні іспанського спеціаліста підійшли до серії пенальті і в іграх з «Партизаном», однак цього разу вдалося пройти шлях в третій кваліфікації Ліги Європи без зайвих нервів (2:1, 2:2). Наразі АЕК запам’ятався лише іграми на міжнародній арені, оскільки чемпіонат Кіпру стартує 27 серпня, тому потенційно між двома колективами не буде великої різниці у відношенні ігрового тонусу.
У складі кіпрської команди треба відзначити нашого старого знайомого Бруно Гаму, який свого часу провів три непогані роки в оригінальному «Дніпрі» (2013–2016), після чого хавбек грав за іспанські «Депортіво» та «Алькоркон», а також згадаємо «Арис» з Греції. І лише цього літа 34-річний португалець прийшов в АЕК, де ще не вважається твердим гравцем основного складу. Обов’язково треба згадати про питання організаційного плану, адже вдома «Дніпро-1» грати не може. Наш клуб, оминувши увагою близьку Польщу, несподівано знайшов домашній стадіон в Словаччині – арену «Кошице» в однойменному місті.
Будемо вірити у краще, але про всяк випадок треба відзначити, що поразка не стане кінцем для нашої команди, адже тоді замість групи Ліги Європи «Дніпро-1» отримає місце у менш статусній групі Ліги конференцій. Така ж ситуація й у «Динамо», адже можлива невдача в іграх з «Бенфікою» приведе до вильоту з Ліги чемпіонів, але кияни будуть грати в основному раунді Ліги Європи. Тому в будь-якому випадку ми будемо восени слідкувати за трьома українськими командами, бо «Шахтар» отримав пряму перепустку в групу Ліги чемпіонів.
Про «Зорю» та «Ворсклу», на жаль, доводиться забувати, однак варто сказати, що втрата двох колективів у кваліфікації єврокубків – це наша звична історія! Може хтось здивується, але вже тринадцять сезонів поспіль дві українські команди не доходять до групового етапу євротурнірів. Певна оригінальність у нас простежувалася ще в кампанії-2009/10, коли одразу три клуби припинили боротьбу під час літньої сесії. І відзначена стабільність про щось хороше не говорить, адже нехитрий висновок напрошується одразу: хто напряму йде в групу, або має запасні варіанти переходу в слабший турнір – той залишається у грі, а кому доводиться грати у кваліфікації без права на помилку – цієї помилки все ж припускається.

Ігор КРОВНИЙ

 

Exit mobile version