Наближення до еліти

Національна збірна України стала переможцем чемпіонату світу в Дивізіоні ІВ, який відбувся у Литві. Українські хокеїсти здобули перше місце у конкурентній боротьбі з п’ятьма збірними (Литва, Естонія, Китай, Іспанія, Нідерланди), а з ним і путівку до Дивізіону ІА, який є другим за статусом у світовому хокеї. Востаннє збірна України грала на такому рівні у 2017 році. Тепер українська хокейна дружина отримала можливість наступного сезону боротися за вихід до турніру уже найсильніших збірних світу.

Успіх збірної України на литовському чемпіонаті був беззаперечним. Українські хокеїсти в усіх матчах здобули перемоги з перевагою щонайменше у три шайби. Ще раз пригадаємо як завершувався для нас цей звитяжний шлях до мети.
Перемоги у перших трьох турах турніру над Естонією (8:0), Нідерландами (4:0) та Китаєм (9:0) чітко визначили статус збірної України як одного із головних фаворитів змагання. Нашим головним конкурентом у боротьбі за загальну перемогу були господарі чемпіонату, збірна Литви. Але перед вирішальним поєдинком за путівку до вищого за статусом Дивізіону був поєдинок із одним із аутсайдерів турніру командою Іспанії.

УКРАЇНА – ІСПАНІЯ
Невисокий статус суперників все-таки дещо розхолодив наших хокеїстів. Після першої половини матчу збірна України примудрилась програвати. Не те щоб це викликало побоювання, але якесь нерозуміння того, що відбувається було. На щастя, все очікувано, зрештою, постало на свої місця.
Саму гру з іспанцями українці розпочали трохи в’яло, недостатньо сконцентрованими, констатує прес-служба ФХУ. Моменти ніби й створювалися, але чіткості в завершальній фазі бракувало. Перший період закономірно завершився 0:0. При цьому іспанці продемонстрували, що здатні і будуть агресивно контракувати. І в підсумку на початку другої 20-хвилинки, коли наша команда вдруге в матчі опинилася в меншості, суперникам вдалося розіграти зайвого і в четвертому матчі таки розмочити українські ворота.
Гол, звісно, збадьорив нашу команду, але довгий час шайба відмовлялася залітати за спину іспанському голкіперові. Розпечатати Марко Ернандеса вдалося лише в кінцівці другого періоду, коли Олександр Пересунько обікрав суперника на власній половині і вивів Данила Трахта з воротарем на побачення. Данило використав шанс майстерно, спрямувавши шайбу Ернандесові між щитків.
А на початку третього періоду українці швидко повели в рахунку і закріпили перевагу. Спершу Станіслав Садовіков після зручної передачі Андрія Денискіна влучно підставив ключку на п’ятаку і допоміг команді реалізувати прем’єрну в цьому матчі більшість, а згодом втретє іспанські ворота вразив Гліб Кривошапкін. А остаточно вбив інтригу в матчі гол Віктора Захарова в середині третього періоду. Довести справу до переможного закінчення надалі було справою техніки. Станіслав Садовіков записав до активу прем’єрний дубль у складі національної команди, а Олександр Пересунько, зробивши два асисти, одноосібно очолив список найкращих бомбардирів чемпіонату.

УКРАЇНА – ЛИТВА
А потім був останній і вирішальний матч за перемогу в турнірі і путівку до Дивізіону ІА зі збірною Литви.
Фінальний матч вперше на цьому чемпіонаті зібрав щось схоже на аншлаг. «Залисини» на трибунах одначе були і це пов’язано з тим, що квитки були надто дорогими. Це в кулуарах визнали зокрема й організатори. Не лише на цей матч, але на цей особливо: найдорожчі тікети вартували 70 євро, найдешевші – 23, дослідили представники нашої ФХУ.
Так чи інакше, збірна Литви отримала потужну домашню підтримку. Правда, на старті матчу, понад півперіоду українці приголомшили господарів скаженим темпом. Перевага нашої команди була величезною.
Вже перший період показав, що стримувати українців без порушень литовцям складно. І їх щастя, що наші хокеїсти не використали першу більшість у самому дебюті. А всі передумови для цього були. Тоді збірна Литви вистояла. А ось другу більшість у середині періоду гості реалізували. То Данило Трахт майстерним кидком у ближню дев’ятку з лівого кола для вкидання відкрив рахунок.
Невдовзі після того збірна України грала в більшості втретє в матчі, але провела цей відрізок вже не так переконливо. І взагалі кінцівка першого періоду була за литовцями. Чи то шалений старт відібрав у нашої команди трохи сил, чи то господарів погнали вперед трибуни. Швидше – те й інше. Як наслідок, українці провели приблизно сім непростих хвилин, у яких довелося продемонструвати виключну самовідданість. Крім того, надійно грав у воротах Богдан Дьяченко. А перед самою сиреною на перерву Маріюс Думчюс опинившись із Богданом віч-на-віч, не влучив у ворота.
Поступаючись збірній України в техніці і швидкості, литовці намагалися взяти своє самовіддачею і нав’язати суперникові силовий хокей. Власне, в тому ключі завершувався перший період і розпочинався другий. У цьому відрізку українцям довелося потерпіти і попрацювати без шайби. Але щойно суперник отримав четверте в матчі вилучення, як перевага повернулася до нашої команди. Другу шайбу наші хокеїсти закидали вже в рівних складах, але то ще був наслідок гри в нерівних складах. Автором другого голу знову став Трахт, який у дотик замкнув передачу Івана Сисака зліва.
Це була ідеальна з точки зору тактичної виучки гра збірної України, яка завершилася справедливою перемогою. Голкіпер Богдан Дьяченко вже вкотре продемонстрував вміння зіграти наднадійно у вирішальних матчах. Раніше, правда, ця риса була характерна Богданові найперше на клубному рівні, а тепер перенеслася вже й на матчі збірної.
У третьому періоді наші хокеїсти повністю контролювали хід матчу і закинули третю шайбу, отримавши чергову більшість. Литовці спробували повернутися в гру, отримавши наприкінці матчу більшість і, знявши воротаря, її реалізували. Однак щойно Віталій Андрейків повернувся з лави штрафників, як Олександр Пересунько в рівних складах вразив порожні ворота, став найкращим бомбардиром чемпіонату і зняв питання про переможця.

ПІДСУМОК
Тож п’ять перемог з п’яти з фантастичною різницею шайб – 31:2. Українська збірна найбільше серед інших закинула шайб і найменше пропустила. Найкращим бомбардиром турніру став нападник збірної України Олександр Пересунько – 11 очок (5 голів+6 асистів).
Ми чемпіони цих змагань і після семирічної відсутності повертаємося в Дивізіон ІА. А з нього вже прямий, але дуже тернистий, шлях до елітного дивізіону. Із шести збірних, які за це право разом із нами наступного сезону змагатимуться, дві найсильніші команди отримають перепустку до найвищого хокейного світу планети. Відомі імена трьох наших конкурентів у цій боротьбі – збірні Італії, Румунії та Японії. Ще дві команди приєднаються з тих, хто цього року посядуть найнижчі місця в елітному дивізіоні. Там змагання відбудуться пізніше.
Серед найсильніших збірних світу команда України востаннє виступала ще у 2008 році.

5-й тур
ЛИТВА – УКРАЇНА – 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
3 травня. Вільнюс. «Twinsbet Arena».
Шайби: 0:1 – Трахт (Мережко, Пересунько, – більш.), 09:19. 0:2 – Трахт (Сисак, Пересунько), 30:56. 0:3 – Денискін (Пангелов-Юлдашев, Мережко, – більш.), 53:54. 1:3 – Норейка (Кракаускас, Алішаускас, – більш.), 57:11. 1:4 – Пересунько (п.в.), 55:51
Литва: Армаліс; Алішаускас (К) – Проценко (2), Калейніковас – Чізас (А) – Ґінтаутас; Ґусєвас (2) – Румсевічюс (2), Четвертак – Камеляускас – Кракаускас (А); Круковскі – Ципас, Бенджюс (2) – Ґрінюс – Думчюс; Кудревічюс (2) – Лаймутіс – Норейка; Сенют.
Тренер Рон Паско
Україна: Дьяченко; Мережко (К) – Сисак, Пересунько – Мазур – Трахт; Дахновський – Пангелов-Юлдашев, Лялька (А) – Захаров – Денискін; Андрейків (4) – Ратушний, Морозов – Є. Фадєєв – Ворона (А); Толстушко – Янішевський, Кривошапкін – Садовіков – Бородай.
Тренер Дмитро Христич

4-й тур
УКРАЇНА – ІСПАНІЯ – 6:1 (0:0, 1:1, 5:0)
1 травня. Вільнюс (Литва). «Twinsbet Arena»
Шайби: 0:1 – Ґ. Ґонсалес (Бонілья, Карбонель, – більш.), 23:13. 1:1 – Трахт (Пересунько), 36:13. 2:1 – Садовіков (Денискін, Лялька, – більш.), 43:28. 3:1 – Кривошапкін (Дахновський, Денискін), 45:12. 4:1 – Захаров (Бородай, Дахновський), 49:25. 5:1 – Садовіков (Є. Фадєєв, Лялька, – більш.), 51:12. 6:1 – Трахт (Пересунько, Мережко), 57:31
Україна: Дьяченко; Мережко (К) – Сисак, Пересунько – Мазур – Трахт; Дахновський – Янішевський, Лялька (А) – Захаров – Кривошапкін (2); Андрейків (2) – Ратушний, Денискін – Є. Фадєєв – Ворона (А); Морозов – Садовіков – Бородай (2); Толстушко.
Іспанія: М. Ернандес; Балдріс (А) – А. Ґарсія (А, 2), Муратет – Сабалья – Донат (2); Ґуерра – Де Бонілья, Ґранель – Карбонель (К) – О. Рубіо; Енкінар – П. Фернандес; Торральба – Капільяс – А. Бурґос; Пантоха – Л.Х. Ернандес – Ґ. Ґонсалес; Ескартін, Мендісабаль (2).