На півдорозі

15-й тур

Отже, номінально в Українській прем’єр-лізі завершено перше коло змагань. За календарем команди мали б відіграти якраз половину усіх матчів чемпіонату. Але численні перенесення на цьому відрізку турніру створили неоднорідну картину кількості відіграних різними командами матчів, а відтак ділити показники учасників чемпіонату на уже здобуті й ті, що потенційно можна додати до свого активу, якщо за максимом скористатися з матчів, які мали б, але не були зіграні. Подивіться, з 16 учасників нинішнього розіграшу УПЛ менше половини, лише семеро, відпрацювали заплановані зустрічі по повній програмі. Іншим доведеться ще надолужувати матчеві борги, і у більшості випадків не відомо коли, навіть приблизно. До слова, 15-й тур УПЛ теж виявився неповним. Спершу була перенесена гра «Колос» – «Зоря» (через участь луганців у єврокубках). А згодом не відбувся своєчасно поєдинок «Олександрія» – «Оболонь», завадою якому стала негода. Ось така у нас футбольна організація справ. Хотіли, звичайно, як краще.
Тим не менш, принаймні формально, перше коло чемпіонату УПЛ сезону-2023/2024 позаду. І це дає підстави підбивати якісь перші показові підсумки.

24 листопада
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ПОЛІССЯ» – 0:0
25 листопада
«МИНАЙ» – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 0:1 (0:0)
Гол: В. Блізніченко (64).
Вилучення: Вакулко (86).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 4:3 (2:1)
Голи: Є. Шевченко (14), В. Шарай (36), Дахновський (69 з пенальті), Гайдучук (90) .– Боярчук (4), Русин (55), Є. Ткачук (59).
Вилучення: Курило (8).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:0
26 листопада
«ДИНАМО» (Київ) – «РУХ» (Львів) – 2:0 (2:0)
Голи: Тимчик (6), Кабаєв (43).
27 листопада
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 5:2 (1:1)
Голи: Філіппов (16), Адамюк (49), Лєднєв (59), Танчик (90), Мірошніченко (90+2). – Волинець (22 автогол), О. Кузик (76).
Вилучення: Авагімян (26).

ЩО ЗМІНИЛОСЯ ЗА РІК
Щоб краще розгледіти зміни і тенденції в клубному футболі УПЛ, пропоную відкрутити час назад, якраз на рік, щоб порівняти як команди закінчували перше коло сезону-2022/2023 і тепер.
Рік назад в чемпіонаті України після вичерпання програми першого кола команди вирушили на зимову перерву (хоча і рік тому не всі команди відіграли належні в першому колі 15 матчів через перенесення). Цього року вирішено провести трохи більше половини матчів чемпіонату – 17 турів, тобто команди мають відіграти в 2023-у ще по два поєдинки. Але, якщо ми порівняємо турнірні таблиці двох чемпіонатів, то згадаємо, що лідера маємо того самого – «Дніпро-1». Тенденція, одначе. З тією лише різницею, що у минулій першості УПЛ дніпряни мали ще більш переконливі лідерські позиції, що не допомогло зберегти їх уже у весняній частині чемпіонату.
Отже, як вже відзначав, «Дніпро-1», зробивши «капремонт» у тренерському штабі клубу знову, як і рік тому заявляє про свої претензії на Олімп українського клубного футболу. Знову серед тих, хто безпосередньо «дихає в потилицю» лідеру (за втраченими очками) «Шахтар». Цікаво, у тій та іншій команді повністю змінилися тренерські команди (у «гірників» – двічі), відійшли лідери – Артем Довбик і Михайло Мудрик, а в таблиці і за рік усе те саме (стабільність – прояв класу?). Проте це стосується тільки позицій цих двох команд. Кілька інших колективів суттєво змінили розклади на горі турнірки після першого кола. Передусім впадає в око успішна хода «Кривбасу» і «Полісся». Криворіжці ледь не удвічі, у порівнянні з минулоріччям, збільшили швидкість свого пересування шляхом турнірних перегонів. Цілеспрямована, наполеглива і фахова робота – ось рецепт досягнень колективу Юрія Вернидуба. Ніби просто, а вдається далеко не усім. Про амбіції «Полісся» і в елітному дивізіоні заявлялося відразу після підвищення команди у статусі. Але реалії перевищили, мабуть, найоптимістичні очікування самих житомирців. Тепер випробування на витривалість. Попереду ще пів дороги. Очевидний прогрес у «Руха». Рухаються у правильному напрямку. Трохи дози оптимізму у лави вболівальників «Динамо». Попри розмови про якусь кризу, за втраченими очками динамівці мають наразі кращі позиції у порівнянні з річною давниною ще за здорового Мірчі Луческу. Флагман річного провалу – «Зоря». Аутсайдерські антирекорди перевершує «Минай».
Що стосується гонки бомбардирів, то минулорічні були на голову успішніші за нинішніх. Щоправда, двоє із тих лідерів уже далеко. Тоді кращим на цей час був нападник «Дніпра-1» Артем Довбик, який набив 11 м’ячів.

Бомбардири. 1-е коло.УПЛ-2022/2023
1. Артем Довбик («Дніпро-1») 11
2. Віталій Буяльський («Динамо») 10
3. Михайло Мудрик («Шахтар») 7
Бомбардири. 1-е коло.УПЛ-2023/2024
1–3. Віталій Буяльський («Динамо») 6
1–3. Максим Задерака («Кривбас») 6
1–3. Олег Кожушко («Кривбас») 6

ЩО Є ТЕПЕР
Поностальгували за минулим роком, тепер до нинішнього. У заключному турі першого кола чемпіонату-2023/2024 вирішувалося хто стане переможцем половини турнірного шляху змагання. До речі, упродовж першого кола в УПЛ змінилося чотири лідери. Найдовше очолював турнірну таблицю «Шахтар» – з п’ятого по дев’ятий тури.

Лідери УПЛ-2023/2024 (1-е коло)
1–2 тури: «Динамо» (Київ)
3–4 тури: «Рух» (Львів)
5–9 тури: «Шахтар» (Донецьк)
10–13 тури: «Кривбас» (Кривий Ріг)
14–15 тури: «Дніпро-1» (Дніпро)
Щоб приміряти «корону» чемпіонів першого кола УПЛ-2023/2024 «Дніпро-1» мав вдома перемагати «Чорноморець».
Дніпряни очікувано швидко заволоділи ініціативою, проти чого «Чорноморець» особливо і не пручався. Одесити, очевидно, вирішили ставку зробити на швидкі контрвипади. Тільки зі швидкістю в обох команд були проблеми. Можливо, вже негода вносить свої корективи, а, можливо, і прояви втоми закінчення першого півсезоння. Відповідно і перший гол було забито у кращих традиціях ветеранського футболу, тобто, стоячи і без зайвих вітівок. Із-за бокової м’яч Володимиром Адамюком вкинуто на Олександра Філіпова. Той спиною до воріт прийняв м’яч, неспішно розвернувся і під «гучні аплодисменти» захисників «Чорноморця», як спостерігачів, спрямував круглого у кут воріт. Простіше простого.
Після пропущеного м’яча одесити раптом зашевелились. У підсумку дуже зручна позиція для виконання штрафного удару, яку заробив Артур Авагімян. Він же ювелірно вивірено спрямував м’яч у верхню «дев’ятку», яку не захистили ні стінка, ні воротар.
Ну, подумалося , після такого повороту подій, побігаєм? Знову все було дуже просто. Євген Волинець від воріт «Дніпра-1» щосили ударив м’яч подалі, Олександр Піхальонок побіг щосили за цим м’ячем, чим геть збив з пантелику такою абсолютно не типовою для цього матча поведінкою Авагімяна. Йому вдалося лише встигнути завалити дніпрянина. За кілька хвилин одеський герой щойно відіграного гола, перетворився в антигероя, що залишив свою команду у меншості. Якщо не вирішальну, то ключову роль це зіграло.
Другий гол дніпрян у матчі був забитий у тому ж стилі – простіше простого. Адамюк обігрався в стіночку з Гуцуляком і ударив з-за меж карного майданчика. Носаком, сильно і влучно.
І класична розв’язка – не забиваєш ти, забивають тобі. Одесит Орест Кузик із позиції сам на сам не спромігся влучити у ворота. Піхальонок відразу показав як треба працювати з м’ячем. Після його філігранної передачі і подальшого розіграшу дніпрян, Богдану Леднєву не забити з лінії воріт було неможливо.
«Дніпро-1» явно розслабився після свого 3-го голу. В обороні, стала проявлятися вальяжність дій. Кузик з другої спроби таки пробив із позиції сам на сам Волинця. І вже під кінець матчу ми нарешті побачили відкриту гру на зустрічних курсах. Господарі ще двічі скористалися чисельною перевагою. Юрію Максимову вдалося повернути гру колишнього «Дніпра-1». Знає, що хоче. І знає як.
У Романа Григорчука і так існує питання щодо глибини запасу, а ще й кадрові втрати через дискваліфікацію гальмує здобутки одеської команди. У третьому матчі поспіль арбітри вилучили гравця одеського клубу. Але для втіхи і надії вболівальників «Чорноморця» пропоную знов поглянути, де була Одеса по закінченню першого кола минулого чемпіонату – за втраченими очками на останньому місці. Якщо так само, як тоді, вдасться повторити другоколовий спурт, можна замахнутися і на єврокубкове місце таблиці.
До «Полісся» є таке своєрідне очікування, коли ж у дебютантів елітного дивізіону почнеться «головокружіння» від висоти на, яку вони так нахабно залізли. А ні, матч з «Шахтарем» показав, що переляку перед авторитетами в житомирців немає. Перший тайм минув у гідній обопільній боротьбі. Після травми Бені Макуани у контратаці житомирців стався «злам». Але «Шахтар» не дотиснув, Маріно Пушич ще в пошуку повернення колишньої потужності чинних чемпіонів. «Гірники» перервали свою забивну серію в чемпіонаті із 41-го матчу.
Враховуючи, що «Минай» боровся проти одного із лідерів чемпіонату, загалом його гра зчинила непогане враження. «Кривбас» здолав суперника за рахунок вищого, в усіх проявах, на сьогодні класу. Проте далеко не всі команди нинішньої УПЛ мають таку об’єктивну і беззаперечну класову перевагу над минайцями. Але в «Кривбаса» створена занадто міцна ігрова конструкція, яка «Минаю» наразі «не по зубах».
Олександр Шовковський з «Динамо» знов перемагає. Але, коли суперник краще за партнерів допомагає тобі створити гол в свої ворота, гріх не скористатися такою нагодою. Не хочеться посипати сіллю, але з такими ляпами в захисті і у воротах, «Руху» не допоможе ніякий молодечий запал. «Динамо» залишається у боротьбі за нагороди.
У Рівному покуражились, «Верес», нарешті, переміг і вже не в зоні вильоту. В Полтаві все було спокійно.

ТРЕНЕРСЬКИЙ ОБІГ КОЛА
Футбольний клуб «Минай» та тепер екс-керманич команди Володимир Шаран припинили співпрацю за обопільною згодою сторін. Новим головним тренером «Миная» став сербський фахівець Желько Любенович. Контракт розрахований до кінця сезону-2024/25.
Любенович працював тренером-селекціонером «Зорі», а потім був асистентом тренера у складі U-19. Також 42-річний фахівець працював у сербському «Железнічарі».
Таким чином лише протягом першого кола чемпіонату УПЛ в клубах змагання вже змінилося вісім головних тренерів.
ЛНЗ: Відставка – Олександр Ковпак. Призначення – Олег Дулуб.
«Дніпро-1»: Відставка – Олександр Кучер. Призначення – Юрій Максимов.
«Зоря»: Відставка – Ненад Лалатович. Призначення – Валерій Кривенцов.
Відставка – Валерій Кривенцов. Призначення – Юрій Коваль.
«Шахтар»: Відставка – Патрік ван Леувен. Призначення – Маріно Пушич.
«Металіст 1925»: Відставка – Едмар. Призначення – Олег Голодюк.
«Динамо»: Відставка – Мірча Луческу. Призначення – Олександр Шовковський.
«Минай»: Відставка – Володимир Шаран. Призначення – Желько Любенович.

Роман СЛАВЕНКО