Молодь зростає

U-20

Молодіжна збірна України з хокею виграла чемпіонат світу U-20 у дивізіоні 1В та здобула право вийти у дивізіон 1A, другий за статусом у світовому молодіжному хокеї. Збірна України U20 виграла у нинішньому розіграші усі п’ять матчів із загальним рахунком – 29:10. У вирішальному матчі за першість молоді українці не залишили жодних шансів головним конкурентам ровесникам команди Японії – 7:2.

Збірна України U-20 не грала в другому дивізіоні після 2011 року, коли після невдалого сезону і реформування молодіжної системи ліг опинилася в дивізіон ІІ Група А. З того часу було 11 безуспішних спроб в сезонах повернутися на втрачені позиції до другого ешелону молодіжного світового хокею. Особливо прикро було за два попередні сезони, коли українська молодіжка втрачала свій шанс на підвищення в статусі в останніх матчах турніру проти головних на той час конкурентів: у 2022 році у матчі з тими ж японцями – 4:7, а в 2023-му поступилися Словенії – 3:5.
І ось з 12-ї спроби молодіжна збірна повернула собі належне місце у світовій ієрархії хокею цього віку. Тепер до молодіжної еліти залишатиметься лише один крок. Але це вже плани та надії на наступний сезон, повернемося до цьогорічного турніру в дивізіоні ІВ.

МАТЧІ

Минулого номера газети ми з вами зупинилися на ситуації молодіжного чемпіонату світу у дивізіоні ІВ після трьох турів турніру. Збірна України U-20 закінчила їх переможно, до омріяної мети – підвищення у статусі молодіжного світового хокею, залишалося зробити два успішні кроки у матчах проти Північної Кореї та Японії. З північно-корейцями ми були явними фаворитами, але якраз ця обставина на тлі відчайдушної боротьби суперника за «виживання» у дивізіоні наводило на думку уникнення «шапкозакидницьких» настроїв у нашої молоді. З японцями, які ще минулого сезону грали у дивізіоні вище, намічався вирішальний матч за першість у турнірі. Так і сталося.

Україна – Північна Корея
Розпочали українці матч зі швидкого голу, відзначає важливу обставину прес-служба ФХУ. Данило Байда відкрив рахунок у матчі на 1:25. Перша половина періоду проходила в атаках біля воріт обох суперників. Збірна України хоч і намагалась атакувати більше, проте корейці підловлювали на мінімальних помилках і розпочинали боротьбу вже в нашій зоні. На
5-й хвилині корейцям вдалось зрівняти рахунок. На 8-й хвилині перше вилучення: суперники порушили правила. Дві хвилини наші хлопці проводили в зоні корейців, але оборонці разом з воротарем стримали всі атаки збірної України. Але згодом наші гольові моменти завершилися шайбою Марка Миронова за 5 хвилин до завершення періоду. Проте корейці вперто не дозволяли утримувати українцям перевагу, знову зрівнявши рахунок. Проте на першу перерву наша команда забезпечила лідерство в одну шайбу, завдяки більшості, яку реалізував Данило Шульга.
Розпочали другий період у рівній грі, хоча нашому голкіперу Олександру Левшину доводилося рідше втручатися у гру. Україна активно йде в атаки і в одній з них змусила корейців помилитись та заробила для себе більшість на
7-й хвилині періоду. Атакували всі 2 хвилини, але реалізувати не вийшло. Після повернення суперника з лави штрафників, продовжили свої атаки. На 14-й хвилині періоду Микита Іващенко закидає четверту шайбу для команди. Після голу кілька хвилин не виходили із зони суперника. Згодом Північна Корея провела у відповідь кілька безрезультатних атак і ми знову повернутись в їхню зону практично до кінця періоду
Почали завершальний період українці так само активно в атаці як і другий. На 6-й хвилині періоду Родіон Койда закидає п’яту шайбу, яка практично визначила загальний підсумок поєдинку. Не феєрична, але впевнена перемога збірної України. А для більшого і не було потреби, враховуючи, що попереду був вирішальний матч турніру.

Україна – Японія
Японці вже було позаминулого сезону перейшли нам дорогу до підвищення в дивізіоні, здолавши у вирішальному матчі – 7:4. Тепер у фактично фіналі нинішнього змагання вони мріяли повторити успіх, для українців була мета взяти реванш за ту невдачу, а з ним й досягти головної мети в турнірі – вихід до дивізіону ІА.
Розпочали обидві команди матч активно: у швидкісних атаках, які прагнули завершувати небезпечними кидками. Олександру Левшину за перших 10 хвилин матчу вдалось врятувати команду щонайменше тричі. Але ця стартова «перестрілка» закінчилася на користь збірної України. Один з кидків по воротах на 10-й хвилині матчу вдалось реалізувати Олексію Євтєхову. Після першої шайби атаки нашої команди лише посилились, і ще одним прицільним кидком вдалось відзначитись Марку Миронову на 13-й хвилині. Українці у цей важливий момент матчу переконливо доводили хто є володарем ситуації на майданчику. Лише наприкінці періоду наші хокеїсти дозволили супернику теж трохи поатакувати, завершивши період в захисті.
Розпочався другий період із серії небезпечних кидків по воротах Левшина. Загалом японці перебрали ініціативу на початку цього ігрового відрізку і здебільшого гра перейшла в зону збірної України. Супернику вже й нічого було втрачати, але чергова втрати їх не оминула. На 6-й хвилині періоду Михайло Гапоненко в контратаці після проходу аж від своїх воріт вийшов віч-на-віч з воротарем суперника й закинув третю шайбу в матчі. Це шокувало японських хокеїстів. У шоковому стані протистояти нинішній молодіжній збірній України є справою невдячною. З інтервалом у 22 секунди Марко Миронов (25:11) та Данило Байда (25:33) ще двома шайбами остаточно знищили усі надії збірної Японії на благополучне закінчення поєдинку. У невеличкій паузі між цими двома шайбами японці ще встигли взяти тайм-аут та змінити воротаря, але це більше вже нагадувало агонію з передбачуваним фіналом.
Проте гра мусила тривати далі. Й невеличка втіха навідалася до хокеїстів Японії. Граючи у більшості, за 3 секунди до повернення нашого п’ятого польового на лід японці відкривають рахунок для своєї команди. Після дебютного успіху у матчі у грі суперника додалось емоцій, дехто з японців уявив себе ніби в образі «камікадзе». За 30 секунд до закінчення періоду гравець збірної Японії Сузукі здійснив небезпечний силовий прийом проти Даниїла Денисенка. Хокейний «камікадзе» отримав своє – 5 хвилин для його команди в меншості, а йому самому – вилучення до закінчення матчу. Суперника до тями швиденько повернув Микита Куліков за 12 секунд до фінішу другого періоду вшосте запаливши гольовий ліхтарик за їхніми воротами.
За рахунку 6:1 на користь збірної України третій період значною мірою перетворився на формальність. На 51-й хвилині японці отримали нагоду ще раз трохи розрадити смуток від результату другою закинутою шайбою. Нашим хлопцям не сподобалося, що останнє слово, нехай дуже тихе, зостанеться за суперником. Ніби це мало якесь значення, українці знову ввімкнули потужність. Під цим тиском японці спочатку порушили правила, а потім остаточно здійняли «білий прапор». Це Микола Косарєв у більшості нашою сьомою шайбою поставив остаточну масну крапку у беззастережно переможному матчі збірної України.
Молодіжна збірна України за абсолютного домінування у турнірі здобула чемпіонський титул світового чемпіонату U-20 у дивізіоні ІВ, а з ним і путівку до вищого за статусом дивізіону ІА.

ОСОБИСТІ ВІДЗНАКИ

Оргкомітет молодіжного чемпіонату світу-2025 дивізіону ІВ визнав 18-річного українського голкіпера Олександра Левшина найкращим воротарем турніру. Харків’янин Левшин відіграв на турнірі всі п’ять поєдинків «від дзвінка до дзвінка», відбив 100 зі 110 кидків (90.91%) і відіграв один «сухий» матч.
Звання найкращого захисника отримав 17-річний Микола Косарєв. Микола, незважаючи на молодість, виявив себе справжнім лідером оборони, набрав 8 (3+5) очок та заробив показник корисності «+4».
Приз найкращого нападника вирушив до Японії із головним бомбардиром чемпіонату – Таї Ушіо (7 шайб+4 передачі).
19-річний оборонець Микита Полоницький став найкориснішим гравцем за показником плюс/мінус. Наш захисник і асистент капітана завершив турнір із найкращим показником змагання – «+9», при цьому збірна України жодного разу не пропустила на чемпіонаті, коли Полоницький перебував на льоду в рівних складах.

ПЕРСПЕКТИВА

В дивізіоні ІА наступного року молодіжна збірна України гратиме проти Австрії, Норвегії, Словенії, Франції і Казахстану. Перша команда турніру піднімається до елітного дивізіону, з останнього місця опускається до дивізіону нижче. Французів командою цієї вікової категорії ми перемагали на юнацькому рівні. По силам нашим хлопцям і ровесники з команди Словенії. З Казахстаном, який цього сезону вибув з елітного дивізіону, як й з австрійцями і норвежцями буде важче. Втім, наразі передумов для повернення в дивізіон 1В після першого ж року виступів у вищому класі точно немає, оптимістично вважають експерти. Особливо з урахуванням, що з цьогорічного складу збірної U20 у 2026-му на молодіжному рівні зможе виступати відразу 15 хокеїстів з 23-х.
Тепер наразі всі провідні хокейні збірні України – національна, молодіжна та юнацька – виступають у дивізіонах 1A, других за статусом у світовому хокеї. Але дорослій та юнацькій українським командам ще належить навесні цього року цей статус утримувати, або й замахнутися на елітний. Збірна України свій чемпіонат світу проведе з 27 квітня по 3 травня, а збірна
U-18 – з 20 по 26 квітня.

ІСТОРІЯ

Першу офіційну зустріч тоді новостворена молодіжна збірна України провела в Мінську 10 дистопада 1992 року проти збірної Литви й відразу здобули свою найбільшу й дотепер перемогу – 20:0.
З перших років свого існування, молодіжна збірна України з хокею долала кожного року нижні дивізіони чемпіонату світу серед молодіжних команд: у 1993 році перше місце у Групі C, 1994 – перше місце у Групі В, а у 1995 році дебютує в елітному дивізіоні, де посідає восьме підсумкове місце. Наступного сезону утриматися в еліті не вдалося – посіли останнє десяте місце та вибули до Групи В.
Впродовж трьох років поспіль збірна України U-20 виступає у Групі В, а у 1999 році повертається до хокейної еліті за результатами чемпіонату світу. Проте надалі затримуватися в топ-дивізіоні більше ніж на один сезон не вдавалося. Окрім виступу у 2000 році, ще виступали у вищому дивізіоні 2004 року. З 2005 року Україна U-20 грала на других-третіх ролях у світовій молодіжній хокейній ієрархії.
У 2025 році молодіжна збірна України відзначила свою ювілейну участь у турнірах чемпіонату світу – 20 сезонів. За цей час українська молодіжка провела 123 поєдинки: 57 перемог, 8 нічиїх (коли їх ще в хокеї фіксували), 58 поразок.

Дивізіон ІВ
4-й тур. 16 січня
Україна – Корея – 5:2 (3:2, 1:0, 1:0)
Шайби: 1:0 – Байда Д., 01:25, 1:1 – Лім (Лі), 05:26, 2:1 – Миронов (Полоницький, Денисенко), 14:31, 2:2 – Квон (Кім), 17:13, 3:2 – Шульга (Іващенко, Купріянов, більш.), 18:54, 4:2 – Іващенко (Здоровець, Купріянов), 32:47, 5:2 – Койда (Байда І., Байда Д.), 45:37.
Україна: Левшин; Шульга – Купріянов – Іващенко, Косарев – Трущенко; Сухицький – Євтєхов – Койда, Полоницький – Козленко; Байда І. – Байда Д. – Яловий, Боднар – Здоровець; Денисенко – Куліков – Миронов, Жеребко.
5-й тур. 17 січня
Японія – Україна 2:7 (0:2, 1:4, 1:1)
Шайби: 0:1 – Євтєхов (Боднар, Сухицький), 09:25, 0:2 – Миронов (Куліков, Денисенко), 12:49, 0:3 – Гапоненко, 24:05, 0:4 – Миронов (Денисенко, Куліков), 25:11, 0:5 – Байда Д. (Шульга, Косарев), 25:33, 1:5 – Кокува (Окубо, Морі), 34:53, 1:6 – Купріянов, 39:48, 2:6 – Ісіґакі (Сіроно, Морі), 51:00, 2:7 – Косарев (Купріянов, Шульга), 56:59.
Україна: Левшин; Шульга – Купріянов – Іващенко; Косарев – Трущенко; Сухицкий – Євтєхов – Койда, Полоницький – Козленко; Байда І. – Байда Д. – Гапоненко, Боднар – Здоровець; Денисенко – Куліков – Миронов, Жеребко – Яловий.

Підсумкове становище

  1. Україна 15
  2. Японія 9
  3. Італія 9
  4. Естонія 6
  5. Польща 4
  6. Південна Корея 22