Молодь на перспективу

Міжсезоння

Відносно спокійний зимовий період в Європі сколихнув Михайло Мудрик, який, ймовірно, залишиться лідером трансферного січня, а також треба відзначити традиційно високий попит на молодих виконавців, яких ще не можна назвати відомими, однак найближчим часом вони здатні зійти на футбольний небосхил континенту.

ПОВЕРНЕННЯ ТАЙСОНА
Спочатку треба сказати про нову команду українця – «Челсі». Один з найбагатших англійських клубів ще до підписання хавбека «Шахтаря» організував дуже цікавий орендний план. Лондонці взяли у «Атлетіко» 23-річного Жоау Фелікса, причому за піврічну оренду іспанський клуб отримає 11 мільйонів євро! Португальця треба вважати одним з найбільших трансферних розчарувань в історії світового футболу, адже за нього мадридська команда влітку 2019 року віддала 127 мільйонів євро, які досі тішать керівників «Бенфіки».
Понад три роки пройшло, а хлопець за цей час відпрацював максимум 7 «лимонів», тому «Атлетіко» давно шукав варіанти оренди, щоби банально відбити хоча б якісь гроші, витрачені на молодика. Минулого тижня Жоау Фелікс встиг навіть дебютувати за «Челсі», коли лондонці програли «Фулхему» (1:2), а португалець отримав пряму червону картку на 58-й хвилині, грубо зігравши проти суперника. Феєричний дебют! Мабуть, саме тоді «сині» зрозуміли, що їм конче потрібен 22-річний український талант.
До речі, один з голів «коттеджерів» у згаданій зустрічі забив колишній півзахисник «Шахтаря» Вілліан. Бразилець залишив Україну ще на початку 2013 року, після чого встиг пограти у чотирьох клубах, причому досить успішно свого часу хлопець грав за «Челсі». Влітку позаминулого року Вілліан повернувся додому – в «Корінтіанс», коли здавалося, що саме у рідній країні буде можливість завершити кар’єру. Однак перед початком поточного сезону футболіст опинився у «Фулхемі», підписавши угоду на один рік. Вже зараз йдуть розмови, що клуб бажає ще на один сезон залишити у себе 34-річного виконавця.
Значно довше грав в Україні Тайсон («Металіст», «Шахтар»), який лише у 2021 році повернувся у рідний «Інтернасьонал». Однак нещодавно у 35-річного футболіста виник конфлікт з керівниками клубу, тому 14 січня в статусі вільного агента бразилець знову опинився в Європі, ставши гравцем ПАОКа. Причому досвідчений хлопець планує пограти у Греції до завершення кампанії-2023/24.

ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПРОЕКТ
Однак повернемося до молоді, відзначаючи вже звичну активність англійських колективів. Великі гроші можуть витрачати не лише найкращі клуби Туманного Альбіону, а й середняки чи аутсайдери. Вони саме це роблять! Приміром, «Лідс» за 28 мільйонів євро взяв 20-річного форварда Жоржіньо Рюттера, який за «Хоффенхайм» раніше грав. В поточному чемпіонаті Німеччини хлопець провів 15 матчів, відзначившись лише двома голами, однак представники «Лідса» вірять, що поступово француз буде прогресувати. Треба сказати, що два роки тому «Хоффенхайм» віддав «Ренну» за Рюттера усього 750 тисяч євро, а тепер от вдалося отримати великі гроші за нападника.
Також у майбутнє дивиться «Ноттінгем Форест», який сподівається, що 21-річний півзахисник Даніло Олівейра швидко або не дуже швидко зможе вийти на високий рівень. Досі бразилець грав лише у рідному чемпіонаті за «Палмейрас». Минулого року за свій клуб Даніло провів 34 гри, запам’ятавшись одним результативним ударом, однак цей показник не варто вважати важливим, адже зазвичай півзахисник грає в опорній зоні.
Також у майбутнє дивиться «Астон Вілла», яка взагалі знайшла 19-річного нападника Джона Дурана в американському чемпіонаті. На початку минулого року «Чикаго Файр» віддав колумбійському «Енвігадо» за футболіста лише 2 мільйони євро, а нещодавно представник США отримав від англійського клубу 17 «лимонів». Ці гроші вже зараз не можна вважати завеликими, адже минулого року у 27 матчах елітної американської ліги Джон забив вісім м’ячів та віддав п’ять результативних передач. Тому в Бірмінгемі розраховують, що Дуран зможе найближчим часом стати важливим гравцем команди.
Вміння продати футболіста у потрібний момент і за великі гроші – це фактично функція згаданої «Бенфіки», що доводить Жоау Фелікс. А ще з найсвіжішого можна згадати продаж уругвайського форварда Дарвіна Нуньєса в англійський «Ліверпуль» за 80 мільйонів євро. Також варто згадати захисника «Манчестер Сіті» Рубена Діаша, який свого часу перейшов в англійський клуб саме з «Бенфіки», коли «містяни» віддали 72 мільйони євро.
Однак продаж – це вже наслідок, а спочатку треба придбати юного виконавця, щоби потім його віддати вдвічі чи втричі дорожче. Саме про фінансове майбутнє, немає сумнівів, думали представники лісабонської команди, коли нещодавно брали двох норвезьких талантів. «Бенфіка» віддала 14 мільйонів євро «Нордшелланду» за креативного 18-річного півзахисника Андреаса Шельдерупа, а 7 «лимонів» отримав «Русенборг», коли погодився віддати 22-річного нападника Каспера Тенгстедта. Не варто сумніватися, що пройде два чи три роки, а цих хлопців забере хтось авторитетніший за серйозні гроші. Особливо треба вірити у потенціал Шельдерупа, який в поточному чемпіонаті Норвегії забив десять м’ячів (17 матчів).

Володимир СІРИЙ