Нещодавно, 3 липня, нашу країну відвідав президент Міжнародного Олімпійського комітету Томас Бах, який провів плідні бесіди з керманичем нашого Національного олімпійського комітету Сергієм Бубкою, Міністром молоді та спорту Вадимом Гутцайтом та Президентом України Володимиром Зеленським.
Під час перемовин сторони обговорили процес відновлення спортивної інфраструктури в Україні. Це питання порушуватиметься як на найближчій конференції з відбудови України у Лугано (Швейцарія), так і на спеціальній донорській зустрічі, яка буде проведена під егідою МОК. Організація в найближчій перспективі донорської зустрічі з партнерами та спонсорами якраз і стала одним з результатів візиту головного олімпійського функціонера.
На цій конференції буде йти мова про відновлення спортивної інфраструктури, яка постраждала внаслідок російського вторгнення. Наразі це 101 об’єкт, а приблизний обсяг збитків складає 140 мільйонів доларів.
Бах запевнив, що залишається непохитною позиція МОК та його особисто щодо продовження заборони виступів російських і білоруських спортсменів на міжнародних змаганнях. Також зазначалося, що у питанні проведення зимової Олімпіади у майбутньому двері для України залишаються відчиненими. А що стосується найближчих перспектив, то МОК бажає бачити на Олімпійських іграх 2024 та 2026 років потужну, успішну, горду українську олімпійську збірну. Окремо варто відзначити, що наразі втричі збільшено Фонд солідарності для підтримки України, тому тепер він становить 7,5 мільйонів доларів.
Володимир СТАХІВ
З перших уст
Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ, Президент України:
– Не варто заперечувати, що російське вторгнення стало жорстоким ударом і по українському спорту. Понад сто тисяч українських атлетів не мають змоги тренуватися. Сотні спортивних об’єктів зруйновані: це і великі об’єкти інфраструктури, і важливі центри на базі українських шкіл, університетів, спортклубів.
Багато українських спортсменів пішли до лав Збройних Сил захищати нашу державу на фронті. Неприємного говорити, але на сьогодні 89 спортсменів і тренерів загинули внаслідок бойових дій, ще 13 були захоплені та перебувають у російському полоні.
Я вдячний президенту МОК за непохитну позицію щодо відсторонення російських і білоруських спортсменів від офіційних змагань під егідою Міжнародного олімпійського комітету. Поки росія намагається знищити український народ і підкорити інші країни Європи, її представникам не місце у спортивній спільноті світу.
Не сумніваюся, що після нашої перемоги ми зможемо забезпечити всі необхідні умови для проведення в Україні міжнародних заходів на найвищому рівні. Наші спортсмени й спортсменки, наша країна вже зробила вагомий внесок у розвиток олімпійського руху. Але наші можливості значно більші, і ми обов’язково реалізуємо їх. Звісно, ідея з проведенням в нашій країні Олімпійських ігор нікуди не поділася, але я розумію, що це не найближча перспектива.
Томас БАХ, президент Міжнародного олімпійського комітету:
– Одразу хочу запевнити усіх, що МОК не змінює своєї позиції щодо продовження політики рекомендацій міжнародним федераціям не запрошувати російських і білоруських спортсменів на змагання. Ще не настав час, щоб зняти таку заборону.
Не буду приховувати, що я вражений намірами України проводити у себе зимові Олімпійські ігри. В цьому питанні двері для України залишаються відчиненими, і вона може вести консультації з відповідними комісіями. А мій візит у такий непростий час є свідченням того, що Україна залишається відданою цінностям спорту. Український спорт та українські атлети не залишаються на самоті з бідою, ми на їхньому боці, пліч-о-пліч виступаємо з ними серцем і душею, думками й справами підтримуємо їх.
Коли ти дивишся в очі українським спортсменам та слухаєш їхні розповіді, ти відчуваєш біль, який є в їхньому серці. Підтримка, яку ми надаємо Україні, йде від душі, ми навіть не задумувались, чи варто допомагати. Це не обговорюється. Адже ми – одна олімпійська родина. Я захоплююсь молодими українцями, тим, як вони реагують на війну, як вони переживають трагедію війни. І водночас вони залишаються сильними, виборюють нагороди та змушують всіх пишатись своєю Батьківщиною.
Сергій БУБКА, президент Національного олімпійського комітету України:
– Ми дуже раді, що нарешті делегація Міжнародного олімпійського комітету приїхала до України. Бах хотів зустрітись зі спортсменами, побачити ефективність роботи Фонду солідарності. Він в цій поїздці прагнув зрозуміти, що МОК може зробити ще для України. Для усього олімпійського руху світу дуже важливо аби наша команда підготувалась до Олімпіади в Парижі у 2024 та в Мілані – у 2026 році, і виступала там на високому рівні. У МОК для цього є план та стратегія.
Ми також обговорили ситуацію зі спортивною інфраструктурою, з її відновленням після війни. З нашого боку як ми отримували, так і отримуємо це навантаження – цей біль, яку ми відчуваємо від війни. Наші дітки страждають, наші захисники гинуть, наші громадяни… Це дуже непросто психологічно. Такий візит голови МОК є дуже важливим для України під час війни.