Жінки
Найближчими днями, 9 та 12 лютого, жіноча збірна України завершить кваліфікаційний шлях континентальної першості-2023, причому у нас залишаються непогані шанси на загальний успіх.
Відбірний цикл українки розпочали дуже добре – несподівано добре! Ще в кінці 2021 року, коли ніхто не здогадувався, що за кілька місяців нам доведеться відбиватися від рашистів, наші землячки в Києві нокаутували Францію, а потім в Гельсінкі вдалося переграти фінських дівчат. Шкода, але в листопаді 2022 року наша команда провела дві погані зустрічі, фактично нівелювавши попередні напрацювання. Спочатку ми в Литві відчутно поступилися місцевій збірній
(«-19»), а потім у схожому стилі сталася неприємність на французькій території («-21»).
Однак не забуваймо, що тоді ми двічі боролися на виїзді, тому тепер є можливість провести дві домашні дуелі. Звісно, в Україну ніхто не приїде, тому знову нам допомогла латвійська сторона. Наступні поєдинки ми проведемо саме в Ризі («Рига-Арена»): Україна – Фінляндія (9 лютого, 19.00), Україна – Литва (12 лютого, 16.00). Ці матчі дозволять дізнатися, чи зіграє українська команда на Євро-2023.
Формат відбірного турніру говорить про те, що у фінальну частину першості вийдуть переможці десяти груп, а також радіти будуть чотири найкращі збірні, які посядуть другі місця. У цій класифікації враховуватимуться лише матчі з першою та третьою командами, тому завчасно можна зафіксувати, що результати ігор з фінським колективом не будуть впливати на «срібний» рейтинг.
Турнірна ситуація у квартеті В говорить про те, що нам обов’язково треба в лютому перегравати Фінляндію та Литву, аби сподіватися на першу чи другу сходинку, хоча про лідерство говорити буде вкрай важко. Спочатку ми зіграємо з Фінляндією, коли наші дівчата повинні перемогти. Далі усе залежатиме від паралельної зустрічі. Якщо Франція обіграє Литву, а потім і Фінляндію, то вона одноосібно виграє групу. Перегравши Литву навіть з перевагою в одне очко, Україна стане другою, а Литва – третьою.
Якщо Франція програє Литві, а потім переможе Фінляндію, то у Франції, Литви і України буде рівна кількість очок і на перший план вийде різниця очок у протистоянні трьох колективів. Наразі у Франції – «+29», у Литви – «-8», в України – «-21». Тут вже потрібно буде дивитись на різницю, щоб обійти і Литву, і Францію для першого місця, або бодай одну зі збірних для другої сходинки. У випадку мінімальної перемоги Литви над Францією, Україні для першого місця потрібно буде громити Литву – аж «+49», а для другого місця вистачить перемоги «+8».
Варто не забувати, що не всі другі місця виходять на чемпіонат Європи і там важливо мати гарну різницю очок. І ось тут дві великі поразки команди Срджана Радуловича в листопаді грають не на їх користь. Матчі з Фінляндією враховуватись не будуть, тому знову таки маємо «-21» і лише один матч з Литвою, щоб виправити ситуацію.
Нагадаємо, що за цією ж схемою відбору Україна не потрапила на Євробаскет-2021. Тоді у нашої збірної була різниця «+2», а прохідними на Євробаскет-2021 були «+12». Зрозумілішою ситуація буде перед останнім туром, коли можна буде прораховувати різні варіанти, а наразі можна констатувати, що доля путівки на чемпіонат Європи залишається в руках України. Чи скористаємося ми цими шансами – дізнаємося найближчим часом, а обидві гри української команди покаже канал «XSPORT».
Савелій СТУС
З перших уст
Срджан РАДУЛОВИЧ, головний тренер жіночої збірної України:
– У нас було декілька днів, щоби підготуватися до матчів. Ми зібрались 5 лютого, а вже в четвер граємо перший матч ігрового вікна. Часу небагато, але намагатимемось максимально якісно підготуватись до поєдинків, які будуть для нас визначальними у кваліфікації.
Всі налаштовані на боротьбу, думатимемо тільки про перемоги. Враховуючи ситуацію та поточні умови, ми зібрали склад з дванадцяти баскетболісток, які, не сумніваюся, зроблять усе можливе, аби досягти максимального результату. Я дуже задоволений кадровим потенціалом – у нас сильний склад. Але лише матчі покажуть, чи не помилявся я.
Звичайно, мені, як тренеру, значно легше було в минулому сезоні, коли дівчата переважно грали в чемпіонаті України, а я тренував в Суперлізі. Було легше слідкувати за баскетболістками та відстежувати їхню форму. Зараз все інакше. Деякі дівчата у минулому сезоні отримували великий ігровий час в українській Суперлізі, яка була доволі сильною. В цьому ж сезоні не всі грають багато, а це поганий симптом.
Намагатимемось максимально ефективно попрацювати та позбутися помилок, яких ми припускались в листопаді. Треба підготуватись якнайкраще, як тактично, так і фізично. Дамо дівчатам максимум інформації і зробимо висновки зі своїх помилок.
На жаль, через війну минулого літа ми не змогли провести збір, який планували. Це, звичайно, позначається на результаті та якості гри. Зазвичай, як тренуєшся – так і граєш. Ситуація нелегка, але ми не можемо жалітися і зробимо все, щоби, граючи за Україну, дати максимум та виграти ці матчі.
Склад збірної України
Уляна Дацько «Нептунас» (Литва)
Віта Горобець «Тиргу-Муреш» (Румунія)
Дар’я Дубнюк «Бамбібре» (Іспанія)
Аліна Ягупова «Фенербахче» (Туреччина)
Юлія Мусієнко «Ланди» (Франція)
Крістіна Філевич «Франківськ-Прикарпаття» (Україна)
Вікторія Балабан «Нептунас» (Литва)
Міріам Уро-Ніле «Кастор Брейн» (Бельгія)
Ольга Мазніченко «Орлі-Баскет» (Франція)
Тетяна Юркевічус «Люблін» (Польща)
Ольга Алексейчик «Франківськ-Прикарпаття» (Україна)
Тетяна Гаврильчик «Сокол» (Чехія)
Головний тренер Срджан Радулович.
Турнірне становище
1. Франція 7
2. Литва 7
3. Україна 6
4. Фінляндія 4