Лунін – чемпіон

Клубний чемпіонат світу-2022 (Марокко)

Суперечка семи команд планети, які вигравали внутрішні континентальні турніри, завершилася прогнозованою перемогою європейського гранда – «Реала», кольори якого у двох проведених матчах захищав український воротар Андрій Лунін.

НЕСПОДІВАНКА
Формула звітної першості не вирізнялася оригінальністю. Вже традиційно слабкі колективи грали в першому та другому раундах, прагнучи досягти півфінальної стадії, коли в боротьбу вмикалися авторитетні представники Європи та Південної Америки. Клубний чемпіонат світу зазвичай відкривають найкращий колектив слабкої Океанії та господарі. Проте африканську Лігу чемпіонів виграв «Відад» з Марокко, тому додатковим учасником турніру став інший представник Африки – єгипетський «Аль-Ахлі», який був фіналістом Ліги чемпіонів на своєму континенті. Тому «Відад» отримав можливість грати трохи пізніше, а умовне місце господаря посів клуб «Аль-Ахлі».
І єгипетський колектив не розчарував! Йому вдалося подолати «Окленд Сіті», після чого програв американський «Сіетл Саундерс». Подібним успіхом не зміг похвалитися потенційно сильніший «Відад», якому рідні вболівальники не допомогли ще у другому раунді, коли в серії пенальті виграв «Аль-Хіляль». Як виявилося пізніше, найкраща команда Азії на цьому не зупинилася. Хоча треба відзначити, що такий статус колектив з Саудівської Аравії отримав ще у 2021 році, а нову Лігу чемпіонів в Азії не вдалося закінчити вчасно, тому від АФК грав попередній володар континентального титулу – «Аль-Хіляль».
Умовний аутсайдер Клубного чемпіонату світу-2022 здивував у півфіналі. Планувалося, що «Фламенго» гратиме у вирішальній зустрічі, однак бразильська команда несподівано програла. Великою проблемою для володаря Кубка Лібертадорес стало вилучення наприкінці першого тайму. Проти своєї команди мимоволі зіграв Жерсон Сантос, який у штрафній площі зачепив Лусіано Вьєтто. Арбітр спочатку нічого не зафіксував, але «телевізор» дозволив зробити правильний висновок. Правильний – це мова йде про пенальті, а от другу жовту картку півзахиснику можна було не давати, адже він лише з необережності збив опонента.
Перший одинадцятиметровий удар також не став причиною для дискусій, адже Матеузіньо відверто збив Вьєтто. Йому ж вдалося забити переможний м’яч, а дубль Педро Абреу вже нікого не хвилював. Варто нагадати, що Лусіано свого часу багато працював в Іспанії, де грав за «Вільярреал», «Атлетіко», «Севілью» та «Валенсію», після чого в кар’єрі аргентинця були англійський «Фулхем» та португальський «Спортінг». Досить несподівано ще кілька років тому креативний півзахисник поїхав заробляти гроші в Саудівську Аравію, а хлопцю зараз лише 29 років. Може, ще повернеться в Європу?..
«Реал» півфінальну стадію турніру пройшов досить важко, хоча здавалося, що голи Вінісіуса та Федеріко Вальверде дозволять мадридцям не хвилюватися у грі з «Аль-Ахлі». Однак помилився біля своїх воріт Едуардо Камавінга, який грав на позиції лівого захисника. Він у простій ситуації зачепив Хуссейна Ель-Шахата, чого вистачило для пенальті. Впоратися з таким стандартом Лунін не зміг. Але загалом українець провів дуже сильний матч, врятувавши свою команду у трьох дуже складних ситуаціях. Якби не Андрій, то теоретично ми могли втратити ще одну елітну команду занадто рано.
Хоча трохи не сподобалася реакція польових гравців «Реала», які після сейвів нашого воротаря не виявляли жодних емоцій. Можна ж поплескати голкіпера по спині, що зазвичай ми й бачимо, але не у цій зустрічі. Чи футболісти максимально підтримують основного воротаря Тібо Куртуа, який отримав незначну травму, чи до Андрія якесь неправильне ставлення в команді… А ще й інше пояснення може бути: «вершкові» цей турнір сприймають як якісь спаринги, відчуваючи свою силу. Ой, де була б та сила, якби не Лунін та гравці «Аль-Ахлі», що неодноразово хибили з ідеальних позицій. Вже у доданий арбітром час «Реал» добив суперника, який на той час думав лише про атаку та порятунок зустрічі.
Представлений у нас повний протокол лише фінальної зустрічі, тому окремо відзначимо склад іспанського гранда у півфінальній дуелі: Лунін – Начо (к), Рюдігер, Алаба, Камавінга – Модріч (Одріосола, 90+5), Чуамені, Кроос (Себальос, 77) – Вальверде, Вінісіус (Аррібас, 90+8) – Родріго Сілва (Маріано Діас, 90+5).

ПІДСУМОК
У поєдинку за третє місце «Аль-Ахлі» теж міг розраховувати на звитягу, але як тут переможеш, якщо спочатку Алі Маалул з одинадцяти метрів не зміг переграти воротаря, а пізніше єгипетська команда залишилася вдесятьох. Це Халіл Абдулфатех збив Айртона Лукаса, на що рефері зреагував без зайвих запитань: пенальті та вилучення за зрив очевидної гольової можливості. Проте відеоасистент запропонував арбітру додатково подивитися момент, коли й вдалося розгледіти, що захисник порушував правила ще до штрафної площі.
До речі, на цьому турнірі працювало дуже корисне нововведення. Арбітр після перегляду повтору говорив про своє рішення не лише гравцям, а вирок чули вболівальники, адже у цю мить мікрофон судді вмикався на усю арену. Подібні новинки нам потрібні для повного розуміння того чи іншого рішення рефері. Вже без одного гравця «Аль-Ахлі» ще трохи тримався, а потім пропустив тричі, віддавши «бронзу» бразильській команді. Гравці «Фламенго» дійсно напрацювали на хоча б такий підсумок. Та й інші команди на цьому турнірі билися відчайдушно. Лише «Реал» працював без необхідного натхнення, щоправда, ця обставина не завадила іспанському клубу взяти трофей.
Підопічні Карло Анчелотті грали у своє задоволення, надаючи перевагу атаці, а в обороні була справжня анархія. Це ми вже бачили у півфіналі, однак «вершкові» не захотіли щось змінювати, розуміючи, що клас допоможе переграти слабенького суперника – «Аль-Хіляль». Звідси й великий рахунок 5:3, однак усі пропущені м’ячі не можна називати проблемою Андрія, який саме 11 лютого відсвяткував 24-й день народження. Мусса Марега та Вьєтто вибігали на успішне побачення з українцем, а ще один гол Лусіано зробив, коли перед ним залишилися лише порожні ворота. Почалося ж усе з втрати «кулі» біля власної штрафної площі, причому знову помилився Камавінга.
Може, воно й добре, що «Реал» грав дуже легко та невимушено. Глядачі на трибунах хоча б побачили купу голів, які змогли прикрасити досить сумнівний турнір. Матчі ж відбувалися в марокканських містах Танжер (перший раунд, другий раунд, півфінал) та Рабат (другий раунд, півфінал, матч за третє місце, фінал). Саме тут Лунін став другим українцем, якому вдалося виграти Клубний чемпіонат світу. Першим ще у 2009 році був Дмитро Чигринський, коли захищав кольори іспанської «Барселони», проте на тій першості наш земляк на поле не виходив.
Андрій минулої суботи трофей отримав не просто так, а за хорошу роботу у двох дуелях. Це вже п’ятий титул Луніна у складі мадридського клубу. Раніше він вигравав Лігу чемпіонів, Суперкубок УЄФА, Суперкубок Іспанії та ставав чемпіоном Іспанії. А за підсумками звітного турніру найкращим бомбардиром став Педро Абреу з «Фламенго». Найкращим футболістом Клубного чемпіонату світу-2022 організатори назвали Вінісіуса, на другій сходинці опинився його одноклубник Вальверде, а третім найбільш ефективним виконавцем в Марокко став Вьєтто.
«Реал» знову на вершині першості, причому такий результат вдалося зафіксувати не вперше. Мадридці вже мають п’ять перемог на Клубних чемпіонатах світу (2014, 2016, 2017, 2018, 2022), а на другому місці за кількістю звитяг йде інший іспанський колектив – «Барселона», хоча це лише три перемоги (2009, 2011, 2015). Також варто відзначити черговий тріумф європейців, які здобули вже десятий трофей поспіль на цьому специфічному турнірі. Загалом команди нашого континенту вигравали Клубний чемпіонат світу п’ятнадцять разів (2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022), а чотири першості взяли бразильські представники Південної Америки (2000, 2005, 2006, 2012).

Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ

Фінал
11.02.2023
«Реал» – «Аль-Хіляль» – 5:3 (2:1).
Голи: Вінісіус (13, 69), Вальверде (18, 58), Бензема (54) – Марега (26), Вьєтто (63, 79).
«РЕАЛ»: Лунін – Карвахаль (Вальєхо, 79), Рюдігер, Алаба, Камавінга – Модріч (Асенсіо, 74), Чуамені (Себальос, 62), Кроос (Начо, 74) – Вальверде, Вінісіус – Бензема (к) (Родріго Сілва, 62).
Головний тренер Карло Анчелотті.
«АЛЬ-ХІЛЯЛЬ»: Аль-Маюф (к) – Абдулхамід, Чан Хен Су, Аль-Болехі,
Х. Аль-Давсарі – Куельяр, Канно – А. Каррільо (Майкл, 74), Вьєтто (Аль-Хамдан, 86), С. Аль-Давсарі (Н. Аль-Давсарі, 74) – Марега (Ігало, 86).
Головний тренер Рамон Діас.

Підсумкова класифікація
1. «Реал» (Іспанія, УЄФА, Європа)
2. «Аль-Хіляль» (Саудівська Аравія, АФК, Азія)
3. «Фламенго» (Бразилія, КОНМЕБОЛ, Південна Америка)
4. «Аль-Ахлі» (Єгипет, КАФ, Африка)
5. «Відад» (Марокко, КАФ, Африка)
6. «Сіетл Саундерс» (США, КОНКАКАФ, Північна та Центральна Америка і Карибський басейн)
7. «Окленд Сіті» (Нова Зеландія, ОФК, Океанія)