Ліга оптимізму

Завершився другий чотириматчевий тур чоловічої Ліги націй з волейболу. Після успішного дебюту серед елітної компанії у першому турі (50% здобутку – 2 перемоги і 2 поразки), збірна України у другий ігровий тиждень змогла перевершити і це цілком прийнятне, як для новачка, досягнення – тепер 3 перемоги у 4-х поєдинках. Наразі перед завершальними чотирма матчами чемпіонату загальної групи Ліги націй українська команда перебуває на 6-й позиції у турнірній таблиці, що дає право на продовження боротьби в 1/4 фіналу серед найкращих команд Ліги.

ЗАГАЛЬНА СИТУАЦІЯ

Коли збірна України тільки починала змагання дебютно для себе в еліті світового чоловічого волейболу, були певні хвилювання щодо нашого «самопочуття» серед представників вищого світу цього виду спорту. Дуже не хотілося опинитися у статусі «хлопчиків для биття» та утриматися серед елітної волейбольної компанії. Виявилося, ми себе трохи недооцінювали (так краще, аніж навпаки, як траплялося у деяких інших командних спортивних змаганнях). Вже після двох турів українська команда практично забезпечила собі прописку серед учасників елітної Ліги націй на наступний сезон. Вищий волейбольний ешелон за регламентом турніру залишає колектив, який посяде останнє місце у Лізі. Такими головними претендентами на цю невдячну місію на сьогодні є збірні Нідерландів та Сербії в доробку яких лише по одній перемозі. І тим, і іншим, щоб тільки наздогнати у турнірній таблиці українську команду, потрібно виграти всі чотири завершальні матчі, причому з максимальним здобутком очок, тобто по 3:0 або 3:1 за сетами, а збірна України має навпаки всі чотири поєдинки програти, і теж з максимальними втратами – 0:3 і 1:3. Вибачайте, але це виглядає вже просто нереальним. Тим більше, наступний тур збірна України починає матчем з голландськими волейболістами, можна і варто цю тему з вибуттям відразу і остаточно у цьому сезоні закрити. А також на нас ще очікує очна зустріч із сербами.
Тому ми поступово переводимо погляд від нижньої половини турнірної таблиці до її верхньої. Перших вісім команд за підсумками загальногрупового змагання виходять до подальшого етапу боротьби у Лізі націй в плей-оф 1/4 фіналу. Наразі збірна України перебуває серед тих, хто отримує можливість залишатися у суперечці за головні трофеї турніру. Наша команда з 5-ма перемогами і додатковими показниками посідає 6-е місце в турнірній таблиці. Варто зазначити, що розташування тут збірних надзвичайно щільне – з різницею лише в одну перемогу перебуває відразу 10 команд, з 4-ї до 13-ї позицій. Один матч, успіх чи невдача, може внести суттєві корективи у ситуацію команд, а поєдинків залишилося ще чотири.
На завершальному етапі в словенській Любляні збірна України, як зазначалося, зіграє з командою Нідерландів, тут є підстави сподіватися на успіх. Експерти і букмекери віддають перевагу нашій команді – 1.35 проти 3.00. Потім на українців очікує складний матч зі збірною Італії, чинним чемпіоном світу, які посідають третю сходинку в турнірці. Тут суперник у фаворитах, але ж ми уже спростовували негативні для себе прогнози, тим більше, раз у нас вже починає з’являтися «апетит» до чогось вагомого. У будь якому разі, українська команда нічого особливо не втрачає. І на «десерт» два завершальні матчі групового чемпіонату Ліги націй із цілком, як ми тепер переконалися, посильними суперниками – згаданою Сербією та командою Канади. За попередніми розкладами, збірній України по закінченню загального етапу змагання є цілком підйомною мета потрапляння до вісімки найкращих з продовженням боротьби у чвертьфіналі плей-офф Ліги націй. Але тут важливо зберігати, як кажуть, «гаряче серце із холодною головою». Навіть аутсайдери, коли на кону стоїть питання виживання, можуть бути дуже небезпечними. Тобто, резюмуючи, тепер важливо від стартового хвилювання не впасти у ейфорійне запаморочення після успішного виступу. Попереду ще серйозна боротьба і конкуренція. Треба просто (хоча, це й непросто) зіграти максимально в свою силу, вона у нас є.

БУРГАС, БОЛГАРІЯ.

2-й ТУР
Україна – Франція – 0:3; – Туреччина – 3:0; – Японія – 3:2; – Болгарія – 3:1.
Якщо порівнювати виступи збірної України на першому етапі в Бразилії, і тепер на другому у Болгарії, то можна помітити дзеркальний доробок результатів. На бразильському ігровому тижні ми розпочали з двох перемог, а потім закінчили двома поразками. Тепер навпаки – у першому матчі поразка, а потім три поспіль вікторії. Загальний результат до турнірної таблиці кращий.
А поразка припала на перший матч туру проти чинних олімпійських чемпіонів команди Франції. На цей етап французи зібрали свій майже оптимальний склад.
Збірні Франції та України раніше зустрічалися кілька разів у різних змаганнях, і поки що перевага завжди була на боці французької команди.
У цьому поєдинку в українських волейболістів був шанс нав’язати боротьбу. У першому сеті у наших був істотний гандикап уже неподалік від його завершення – 20:16. Часто така перевага у цій стадії партії призводить до кінцевого успіху, але не цього разу. Закінчення сету, віддати належне, французи провели значно більш злагоджено в атаці та захисті, ефективно на подачі. 9:3 на їхню користь – це досить переконливо. Не буду наполягати, але склалося враження, що цей відрізок зіграв наріжну роль в усьому поєдинку. Десь до середини 2-го сету ще тривала більш-менш боротьба, а потім команда Франції знову міцно захопила ініціативу. «Не тратьте куме сили, вони вам ще знадобляться». Можна, звичайно, сперечатися і наполягати, що боротьбу необхідно вести з усіх сил да самого кінця. Це доблесно і похвально, але є стратегія боротьби, яка не обмежується одним «боєм», тобто, одним матчем. Гадаю, що тренерський штаб збірної України зробив певні висновки з першого туру Ліги націй, коли нашим волейболістам очевидно забракло сил на завершальні його матчі, які ми програли.
Не знаю, чи можна стверджувати, що в матчі з Францією українці зрештою, коли гра не йде, а сильний суперник впіймав кураж, обрали тактику економії сил і нервів, але наступні три матчі ігрового тижня наша команда провела як на одному диханні. Все таки буває миттєва вигода, а є й стратегічний інтерес, який стає у підсумку значно вагомішим для команди. Головне тримати психологічну рівновагу і впевненість. Хочеться вірити, що це підсумок набутого досвіду на найвищому рівні.
Наступного дня після Франції українці зустрічалися з командою Туреччини. Суперник для нас знаний і дуже незручний. Був таким, бо перед цим ми тричі поспіль поступалися туркам у різних змаганнях. Цього разу українські волейболісти своїм візаві практично не залишили жодних шансів. У першому сеті був справжній волейбольний нокдаун. Все працювало, як добре відлагоджений годинник. Турки не змогли знайти відповіді на український блок – шість результативних дій. Подача працювала майже безпомилково. В наступних сетах гра дещо заспокоїлась, суперник навіть моментами лідирував у рахунку, але загалом гра була під контролем збірної України, що й було доведено у потрібний час. Мабуть, найупевненіша перемога української команди у цій Лізі націй.
А от у матчі з топовою збірною Японії це вже був іспит на зрілість і бойовий характер. У таких елітних змаганнях гартування проходить без розкачки. Команда Японії належить до провідних у сучасному чоловічому волейболі. На момент зустрічі з українською збірною вона перебувала на 4-й позиції світового рейтингу. У цьому протистоянні японці вважалися очевидними фаворитами. Крім того, це була певною мірою історична зустріч – команди в офіційних матчах ще ніколи не перетиналися. Вперта боротьба зав’язалася зі стартового сету. Лише з рахунку 24:24 волейболісти Японії двічі поспіль майстерно скористалися нашими помилками. І тут знову проявився характер збірної України. Переломними у другій партії став відрізок, коли українці з рахунку 9:9 здобули 7 поспіль очок на свою користь. Впевненість від успіху дозволила нашим лідирувати в рахунку майже весь наступний 3-й сет, впевнено його довівши до перемоги. У цих відрізках відмінно була використана перевага України у зрості і вдалій дії блокуючих. В четвертій партії знову «найшла коса на камінь». Хода очко в очко знову дозволила супернику в останню вирішальну мить схилити перевагу на свій бік. П’ятий вирішальний тай-брейк відбувався на тлі втоми обох команд. Але цього разу українцям вистачило сил фізичних і вольових. За рахунку 13:13 саме наші зуміли вдало відзахищатися і провести вирішальну атаку. Важлива і почесна перемога.
День перепочинку для нас перед завершальним поєдинком ігрового тижня з господарями майданчика, болгарами, був дуже доречним. Збірна Болгарії напередодні зустрічі з нами дещо несподівано «всуху» поступилися турецькій команді. На закінчення домашнього туру болгарські волейболісти прагнули реабілітуватися перед своїми вболівальниками. Нічого не вийшло. Лише у першому сеті господарям вистачило азарту та активності щоб відразу заволодіти ініціативою і святкувати вікторію. У подальшому волейболісти України перебрали справу, в прямому і переносному значенні, до своїх рук. У нашої команди знову було задіяно відпрацьовану на турнірі злагодженість у всіх ігрових компонентах: подача, атака, захист, блок. Це дало можливість у вирішальні моменти двох останніх сетів здобувати переможні очки. Заслужена перемога, уже можна сказати, на класі. Важлива деталь у грі нашої команди: у 3-х переможних матчах у складі збірної України найрезультативнішими були три різних гравці – Дмитро Янчук, Ілля Ковальов, Юрій Семенюк.
Попереду завершальний 4-матчевий тур Ліги націй для нашої збірної, який розпочнеться з 16-го липня. Україна має хороші шанси у дебютному для себе сезоні пробитися до чвертьфіналу турніру. Але не будемо забігати наперед, зачекаємо пару тижнів.

Ліга націй-2025
2-й тур. Бургас (Болгарія)
29 червня
БОЛГАРІЯ – УКРАЇНА – 1:3 (25:20, 19:25, 24:26, 22:25)
Україна: Семенюк (17), Щитков (1), Ковальов (15), Коваль (2), Тупчій (14), Янчук (15), Бойко (л), Полуян (3), Тодуа (7), Євстратов, Наложний.
27 червня
УКРАЇНА – ЯПОНІЯ – 3:2 (24:26, 25:17, 25:18, 22:25, 15:13)
Україна: Ковальов (21), Янчук (15), Семенюк (11), Щитков, Коваль (6), Тупчій (17), Бойко (л), Тевкун (1), Євстратов (2), Тодуа (1), Полуян (2).
26 червня
ТУРЕЧЧИНА – УКРАЇНА – 0:3 (11:25, 22:25, 21:25)
Україна: Янчук (19), Тупчій (16), Семенюк (7), Ковальов (12), Щитков (1), Коваль (1), Наложний, Бойко (л), Євстратов, Полуян, Тевкун, Тодуа, Челеняк, Пампушко(л).
25 червня.
УКРАЇНА – ФРАНЦІЯ – 0:3 (23:25, 21:25, 17:25)
Україна: Янчук (11), Тупчій (6), Коваль (5), Семенюк (4), І. Ковальов (4), Щитков (3), Пампушко (л), Наложний, Полуян (11), Євстратов (1), Бойко (л), Тевкун.