Баскетбольний клуб «Будівельник» не зумів подолати кваліфікаційний етап Ліги чемпіонів, тому столичному колективу доведеться сезон-2022/23 на міжнародній арені провести в Кубку Європи.
Відбірний відрізок елітного турніру континенту проходив за звичною схемою, коли 24 команди визначали квартет щасливців. Шістнадцять клубів стартували на початку потрійної сесії, а вісім команд з вищим рейтингом починали боротьбу в другому відбірному раунді. Тобто для успішного завершення циклу комусь треба було здобути три перемоги, а комусь вистачило й двох звитяг. Змагання відбувалися у чотирьох секція, а міні-турніри приймали Північна Македонія, Іспанія, Сербія та Португалія.
«Будівельник» в Лісабоні повинен був розпочинати кваліфікаційний шлях з першого раунду, але, на щастя, особливих проблем у грі з «Норчепінгом» не було, тому команда Валерія Плеханова спокійно пройшла далі, вирішивши проблеми у грі зі шведами ще до великої перерви. Однак усі розуміли, що наступний іспит буде значно складнішим…
З восьмою командою попереднього чемпіонату Німеччини ми теж грали дуже гідно, причому саме український колектив зазвичай мав невелику перевагу в рахунку. Але найважливіше, що за півтори хвилини до завершення четвертої чверті кияни мали перспективні «+5» (81:76), коли здалеку влучним кидком відзначився Джонні Берханемескель. Шкода, що після цього (і дещо раніше) «Будівельник» забув про комбінаційний баскетбол, а перевага була надана індивідуальним діям окремих виконавців. На перший план намагалися вийти Ентоні Барбер та Арчі Гудвін, однак вирішальні атаки легіонери нашої команди завершували невдало.
Вкрай неприємним був один промах Берханемескеля з лінії штрафних кидків, коли за кілька секунд до завершення вирішальної чверті ми отримали не три, а два очки переваги. Цим німці скористалися бездоганно, дозволивши Яроміру Богачіку без спротиву вразити наше кільце. На жаль, в ту мить оборона «Будівельника» провалилася. Шалений кидок надії Барбера не досяг мети, тому довелося грати додаткові п’ять хвилин.
В овертаймі вже наша команда постійно намагалася наздогнати опонента, причому на певному відрізку ми мали «-6», однак індивідуальні дії Берханемескеля, Гудвіна та Барбера залишали «Будівельнику» шанси на порятунок. Саме Ентоні зрівняв рахунок за 30 секунд до сирени (94:94). Свою останню атаку «Бамберг» провів максимально довго й без родзинки, але здалеку влучив Джастін Райт-Формен. У нас залишалося кілька секунд на відповідь, однак німецький колектив захищався настільки якісно, що ми не встигли навіть кидок зробити.
Прикро звісно, що все так закінчилося, але варто бути реалістами, визначаючи, що в потенційному фіналі кваліфікації у нас було б мінімум шансів на успіх. Дуже потужна «Бенфіка» на своїй території змогла здолати двох суперників, причому «Керавнос» навіть трохи краще зіграв, ніж «Бамберг» у третьому відбірному раунді.
«Будівельник» залишається в єврокубках, однак тепер грати доведеться у менш статусному Кубку Європи, де ми вже маємо гарантоване місце в групі та двох опонентів. Грати наша команда буде з італійським «Бріндізі» та нідерландським «Гронінгеном». Третій суперник визначиться пізніше – після кваліфікації (теж три раунди), але, ймовірно, це буде «Приштина» (Косово) або «Капфенберг» (Австрія). Всього у цьому турнірі зіграють 32 клуби в восьми групах, де матчі розпочнуться 12 жовтня (базовий день). В плей-офф пройдуть по дві команди кожного квартету.
Тим часом найкращий клуб України, який зібрав майже усіх найкращих українських баскетболістів, гратиме в Єврокубку – це комерційний турнір, до якого ніякого відношення не має Міжнародна федерація баскетболу (FIBA). Ця організація проводить Лігу чемпіонів і Кубок Європи, а окремі турніри – це Євроліга та згаданий Єврокубок, де ми побачимо «Прометей».
Український колектив увійшов в перелік двадцяти команд, які зіграють в Єврокубку, причому поділені вони будуть лише на дві групи, а в плей-офф потім вийдуть по вісім клубів з кожної групи. Суперниками «Прометея» стали: «Ховентут» (Іспанія), «Цедевіта» (Словенія), «Венеція» (Італія), «Бурсаспор» (Туреччина), «Літкабеліс» (Литва), «Бург» (Франція), «Ратіофарм» (Німеччина), «Брешіа» (Італія), «Клуж-Напока» (Румунія). Боротьбу наш колектив розпочне також ближче до середини жовтня.
Савелій СТУС
Ліга чемпіонів
Перший відбірний раунд
21.09.2022
«Норчепінг» (Швеція) – «Будівельник» (Україна) – 51:87 (14:19, 8:21, 17:25, 12:22).
«БУДІВЕЛЬНИК»: Барбер (18), Близнюк (10 + 6 підбирань), Бобров (1), Гудвін (12 + 6 підбирань), Грант (2 + 5 підбирань); Берханемескель (16), Маяускас (8), Крутоус (6 + 5 підбирань), Браун (5 + 7 підбирань), Тиртишник (5), Тихонов (4), Грицак.
Другий відбірний раунд
23.09.2022
«Бамберг» (Німеччина) – «Будівельник» (Україна) – 97:94 ОТ (19:18, 15:23, 23:19, 25:22, 15:12).
«БУДІВЕЛЬНИК»: Гудвін (17 + 8 передач), Бобров (10 + 8 підбирань), Барбер (10), Грант (6), Близнюк (4 + 5 підбирань); Берханемескель (27), Маяускас (16), Браун (4), Крутоус.