Кваліфікаційний старт

У вівторок, 5 липня, відкривається основний відрізок відбірної кампанії континентальних турнірів, хоча поки що на горизонті можна помітити два турніри – Лігу чемпіонів та Лігу конференцій.

Саме після реформи єврокубків перед початком попереднього сезону з’явилася Ліга конференцій, куди функціонери перекинули більшість клубів, які раніше грали в Лізі Європи. Тому у цьому турнірі команд стало значно менше, а як наслідок суттєво зменшилась кваліфікаційна історія. Якщо Ліга чемпіонів та Ліга конференцій можуть похизуватися чотирма відбірними раундами, то в Лізі Європи будуть зафіксовані лише дві сходинки перед груповим етапом. Звідси й принципово різний склад учасників, які розпочнуть боротьбу: ЛЧ – 78, ЛЄ – 21, ЛК – 134. Звісно, там будуть масові переходи з одного турніру в інший, але на фініші ми отримаємо однакові групові раунди на всіх рівнях – по 32 клуби.
Українські колективи пропускають стартові кола двох зазначених турнірів, однак вже 19–21 липня ми побачимо «Динамо» у другій кваліфікації Ліги чемпіонів, а «Ворскла» тоді ж розпочне свій шлях на ідентичній стадії Ліги конференцій. Варто нагадати, що кияни будуть грати з турецьким «Фенербахче», а хлопці з Полтави спробують переграти шведський АІК.
Це буде потім, а найближчими днями варто звернути увагу на те, що в першій кваліфікації Ліги чемпіонів зіграють найкращі команди багатьох пристойних країн з непоганим рівнем футболу: Норвегія («Буде-Глімт»), Швеція («Мальме»), Болгарія («Лудогорець»), Румунія (ЧФР), Угорщина («Ференцварош»), Польща («Лех»)… Що стосується безпосередньо матчів, то потенційно найцікавіший футбол прогнозується у парах «Лех» (Польща) – «Карабах» (Азербайджан) та «Тобол» (Казахстан) – «Ференцварош» (Угорщина).
Чому саме на ці дуелі треба звернути увагу? По-перше, у складі чемпіона Польщі останні кілька місяців грав динамівець Томаш Кендзьора, який вже повернувся до київського клубу. А кілька днів тому в Познань полетів хавбек «біло-синіх» Георгій Цитаїшвілі. Також нещодавно в «Лех» переїхав колишній воротар «Динамо» Артур Рудько, який на певному етапі змушував у себе вірити, але… Після київського відрізка кар’єри українець грав за «Пафос» в чемпіонаті Кіпру, а зараз трудова книжка голкіпера лежить в «Металісті», тому у Польщі наш земляк буде грати на правах оренди увесь сезон-2022/23. За «Карабах» може зіграти Рустам Ахмедзаде, котрий на початку 2022 року переїхав на рідну землю з ужгородського «Минаю».
Кольори чемпіона Угорщини наразі захищає Олександр Зубков, який ще три роки тому поїхав у «Ференцварош» в статусі орендованого виконавця, а клуб влітку 2020-го викупив контракт гравця у «Шахтаря», коли на банківському рахунку донецького клубу з’явилися півтора мільйона євро. Чинний контракт футболіста національної збірної України з угорським колективом розрахований до середини 2024 року. Хоча, якщо говорити відверто, клуб хоче продати Олександра цього літа, тому з «Тоболом» він навряд чи зіграє. Кому ж захочеться отримати випадкову травму перед трансфером?
З угорцями зіграє «Тобол», де грають два гравці збірної Казахстану, які виховувалися в Україні. Дмитро Непогодов взагалі пройшов динамівську академію, а також воротар в нашій країні грав за донецький «Металург» та «Ворсклу» (до 2017 року). Півзахисник Сергій Малий перші футбольні кроки робив у «Зорі» та «Арсеналі» з Білої Церкви, але майже десять років тому він поїхав в Казахстан, який став його другою домівкою.

Ігор КРОВНИЙ