Краще і гірше

Невдалий старт в перших 3-х турах українських представників в оновлених єврокубках («Шахтар» в Лізі чемпіонів: 1 нічия, 2 поразки, м’ячі – 0:4, «Динамо» в Лізі Європи: 3 поразки, м’ячі – 0:6) псував настрій нашим вболівальникам в очікуванні міжнародних успіхів наших клубів. Єдине, що могло дещо підбадьорювати у цій ситуації, так те, що поки ми мали справу з командами, нехай не завжди грандами, але із топових чемпіонатів Європи.
Наступні суперники українських команд за своїм потенціалом давали підстави сподіватися на перші євроуспіхи наших футболістів. Надії справдилися лише наполовину.

Ліга Чемпіонів. Груповий етап
6 листопада
«ШАХТАР» (Україна) – «ЯНГ БОЙЗ» (Швейцарія) – 2:1 (2:1)
Голи: Зубков (31), Судаков (41) – Імері (27)

Ліга Європи. Груповий етап
7 листопада
«ДИНАМО» (Україна) – «ФАРЕНЦВАРОШ» (Угорщина) – 0:4 (0:0)
Голи: Варга (54, 67), Захаріассен (56), Салдана (75).
Вилучення: Дубінчак (17).

ЛІГА ЧЕМПІОНІВ

«Шахтар» очікувано від початку матчу зі швейцарським «Янг Бойз» захопив ініціативу і примусив суперника зосередитися на обороні. Вже на перших хвилинах в карному майданчику швейцарців виник суперечливий момент щодо можливої гри рукою захисника. Арбітр після перегляду епізоду на ВАР визначив, що рука була, а гри рукою – ні. Гол, який забив Егіналду за кілька хвилин, було скасовано через положення поза грою. Проте це не викликало якогось розчарування, бо відчувалася помітна різниця у класі команд і, що наступний гольовий момент біля воріт гостей, то є справа часу. Конфуз, – але не лише момент, а й м’яч влетів у ворота саме «Шахтаря». Це був шикарний подарунок. Артем Бондаренко грубо помилився, віддаючи поблизу свого карного майданчика поперечну передачу, вийшло супернику. Швейцарець від неочікування такої «манни небесної», відразу здалеку його пульнув по воротах. Що збентежило Дмитра Різника, важко сказати, але він раптом, як при пенальті, вирішив навгадки стрибати убік. Було потішно спостерігати, як воротар після дальнього удару летить в один кут, а м’яч спокійно у інший.
До честі гірників, вони від такого удару футбольної долі не знітилися. Тим більше, дірами в своїй обороні «Янг Бойз» запрошував гірників до активних дій. Нарешті повноцінно виявив свої лідерські, диспетчерські і бамбардирські якості Георгій Судаков. Спочатку він швидко і якісно використав провал швейцарського захисту на лівому фланзі оборони, і після націленої прострільної передачі Судакова, провалом уже правого флангу суперників скористався Олександр Зубков. За 10 хвилин вже по центру Судаков, легко обігравши суперника, який марно намагався зображати оборонні дії, спокійно спрямував м’яч в кут воріт. «Запахло» відкладеним розгромом.
Але у другому таймі гра вирівнялася. І не тому, що якось суттєво додали гості, а через більш акуратну, виважену і десь безризиковою грою «Шахтаря». «Гірники» не відмовилися від атакувальних дій, і мали нагоди збільшити свою перевагу. Особливо відмінну нагоду мав для реабілітації Бондаренко але з 10 метрів по центру м’яч від його голови не влучив у ворота. Була ще якась гострота від «гірників», але все більше з плином часу відчувалося, що для «Шахтаря» набагато важливіше утримати в недоторканності свої ворота, а ніж спробувати ще раз вразити чужі. В останні хвилини матчу «гірники» вже майже повністю зосередилися на обороні. На щастя, максимум, що міг вигадати «Янг Бойз» це – навалу, причому у її суто прямолінійному і примітивному вигляді. Але пару разів неподалік воріт «Шахтаря» неприємні моменти сум’яття виникали.
Добре те, що добре закінчується, і переможців не судять. Тренерський штаб «Шахтаря» на чолі з Маріно Пушичем раділи перемозі як діти. І їх можна було зрозуміти – втрата очок у цьому матчі була б «шлагбаумом» на всіх єврокубкових устремліннях команди, перемога – залишає у грі. А ще цей результат означав, що завтра нинішній тренерський штаб не буде відправлено у відставку, і у цій мотивації радість людей можна було зрозуміти ще більше.
А от, щодо подальших лігочемпіонських перспектив, не втримаюсь від невеликого дорікання. Подивіться на турнірну таблицю оновленого формату Ліги чемпіонів. Ви бачите, що показники там спресовані до максиму. Не сумніваюся, що місця, а з ними – бути чи не бути далі в плей-оф, вирішуватиме і різниця м’ячів, можливо, вирішуватиме один забитий гол. «Янг Бойз» був за жеребом найслабшим суперником серед усіх, які випали «гірникам» (дехто вважає його найслабшим й у лізі – 4-а поспіль поразка, до «Шахтаря» теж не забивали). Не будемо сперечатися про теперішній статус цих швейцарців, просто неозброєним оком було видно, що клас «Шахтаря» істотно вищий. Зараз у «гірників» різниця м’ячів мінус 3, могли наблизити до нуля. Не наважился. Майбутнє покаже, чи не даремно..
Після завершення зустрічі технічні спостерігачі УЄФА назвали хавбека донецького клубу Георгія Судакова найкращим гравцем матчу: «Він був найкращим гравцем на полі, забивши чудовий гол і віддавши результативну передачу», – відзначили в УЄФА. «Залізобетонна» аргументація, немає жодних заперечень.
Далі у «Шахтаря» суперники складніші. 2 перемоги – було б ідеально.
Наступний календар «Шахтар» у Лізі чемпіонів:
27 листопада. ПСВ (Нідерланди) – «Шахтар».
10 грудня. «Шахтар» – «Баварія» (Німеччина).
22 січня. «Шахтар» – «Брест» (Франція).
29 січня. «Боруссія» Дортмунд (Німеччина) – «Шахтар».

ЛІГА ЄВРОПИ

«Динамо» у протистоянні з «Ференцварошем» вважали перед матчем фаворитом. Не очевидним, але перевагу надавали у шансах на успіх киянам. Схоже, про свою зверхність ще до матчу повірили і самі динамівці та їхній тренерський штаб.
От, багато коментаторів матчу «Динамо» – «Ференцварош» пишуть, що «раннє вилучення зламало гру». Дозвольте не погодиться. Зламало гру динамівцям несподівана для них інтенсивність, самовіддача і спортивна агресія суперника з початком матчу. Для «Динамо», його футболістів і тренерського штабу така «нахабна» активність суперника проти «фаворита» пари стала повною несподіванкою. Це викликало невпевненість, розгубленість, нервозність і непотрібну різкість та грубість дій. Заробити червону картку за підкат за межами поля – це треба ще примудритися. Ось, що зламало гру «Динамо», а вилучення вже стало наслідком стану до якого несподівано потрапила команда і її тренерський штаб. Як не на 17-й хвилині, то дуже вірогідно щось подібне з дуже неприємними наслідками сталося для динамівців пізніше. Це суто тренерська поразка, з прогалинами в налаштуванні і настрої команди, зрештою, без плану Б, коли іде щось всупереч намірам і розрахункам.
У нідерланського наставника «Ференцвароша» Паскаля Янсена, тренерський досвід трохи більший ніж у нашого Олександра Шовковського. Голландець з кінця 2020 до початку 2024 років очолював нідерландський АЗ. Після звільнення влітку 2024 взяв під керівництво угорський «Ференцварош». До того якимись видатними тренерськими досягненнями не виділявся. Зайве говорити, що «Ференцварош» наразі лідер чемпіонату Угорщини. Там вважають, що матч Янсена проти «Динамо» був одним з найкращих у кар’єрі голландського тренера. Нічого, для нашого тренера, та й гравців, це буде дуже хороша школа, якщо, звичайно, будуть зроблені правильні висновки. Грати з розумом і повною самовіддачею треба з першої секунди матчу, досягати, а не чекати, що воно само собою все має збутися. Так все просто і банально, а інколи, ну геть ніяк не виходить.
Повертаючись до матчу. Буває, коли велика проблема на якусь мить мобілізує. Щось подібне було і в цьому матчі, не тренерські вказівки, не запасні розроблені варіанти. Удар «струменем» – погано, треба щось робити. І ледь не спрацювало ще в середині першого тайму, коли два Владислави, Кабаєв та Ванат, поспіль влучили у поперечину угорських воріт. Може тоді б у сценарії цього матчу сталися іще якісь чудернацькі повороти, але на жаль, в підсумковій статистиці матчу у «Динамо» записано графі влучання в площину воріт – 0.
У другому таймі динамівці «посипалися», немає сенсу перераховувати низку незбагненних помилок у їхньому виконанні, що призвело до такого результату. Може, насправді уже забракло сил, можливо, духу, або чогось подібного. Попри рахунок, зовсім не склалося враження, що угорські футболісти перевершують киян в індивідуальній майстерності. А от в самовіддачі переграли очевидно. В наступному матчі після Ліги Європи з «Динамо» футболістам «Ференцвароша» ледь стало сил вирвати на останніх хвилинах перемогу у безнадійного аутсайдера місцевого чемпіонату «Кечкемета».
В складі «Динамо» в матчі проти «Ференцвароша» кращим був воротар Георгій Бущан, який окрім пропущених м’ячів, 9 разів рятував свої ворота.
У цієї крупної поразки було й історичне підгрунтя. Згадався фінал Кубка кубків УЄФА 1975 року. Тоді «Динамо» жодних шансів у вирішальному матчі за почесний трофей не залишило «Ференцварошу» – 3:0 (голи: Онищенко-двічі, Блохін). Згадували ту поразку напередодні нового протистояння цих команд і угорські вболівальники з надією на реванш. Їхній команді це вдалося.
Суцільні нулі в активі «Динамо» і останнє місце у загальній таблиці Ліги Європи. Проте шанс зачепитися за 24 перших ще майорить, але вже без жодного права на похибку.
Наступний календар «Динамо» у Лізі Європи:
28 листопада. «Динамо» – «Вікторія Плзень» (Чехія).
12 грудня. «Реал Сосьєдад» (Іспанія) – «Динамо».
21 січня. «Галатасарай» (Туреччина) – «Динамо».
30 січня. «Динамо» – РФШ (Латвія).

Роман СЛАВЕНКО