Коштовні та безкоштовні

Міжсезоння

Найсвіжіші та найпотужніші трансфери в європейському футболі традиційно пов’язані з англійською Прем’єр-лігою, де фактично кожен клуб елітного дивізіону може дозволити собі великі витрати на нових гравців.

АНГЛІЙСЬКІ БАГАТІЇ
Ще в кінці минулого тижня помітним придбанням відзначився «Тоттенхем», якому вдалося підписати Рішарлісона. Бразилець у попередньому сезоні був одноклубником нашого Віталія Миколенка, та тепер «Евертон» змушений говорити про втрату ключового і навіть визначального виконавця, який ефективно грав і в середній лінії, і на вістрі атаки. Хоча ліверпульський колектив отримав пристойну компенсацію, а саме 58 мільйонів євро. Контракт гравця зі «шпорами» розрахований до середини 2027 року.
Хлопець з Південної Америки вперше покинув рідну країну п’ять років тому, коли «Флуміненсе» поголився віддати гравця в «Уотфорд» за 12 мільйонів євро. У цьому англійському колективі Рішарлісон пограв всього один рік, після чого вдалося піти на умовне підвищення, про що говорив трансфер в «Евертон». Тоді «іриски» без особливих сумнівів віддали за перспективного виконавця 39 «лимонів», тому не дуже важко порахувати, скільки «Уотфорд» заробив усього за один сезон.
У попередній ігровій кампанії-2021/22 в чемпіонаті та Кубку Англії бразилець провів 33 матчі, в яких вдалося забити 11 м’ячів та віддати 5 результативних передач. І це чудові показники, якщо пам’ятати, що переважно 25-річний футболіст все ж грав з глибини поля, а не безпосередньо на позиції центрального нападника. Не варто забувати й той факт, що вже з «Евертона» Рішарлісон вперше отримав виклик до національної збірної, за яку він встиг зіграти 36 матчів (14 голів).
Певною несподіванкою нещодавно став перехід форварда «Манчестер Сіті» Габріела Жезуса в «Арсенал». Хоча, безсумнівно, дуже здивували лише фінансові умови трансферного контракту між клубами. Річ у тому, що всього через рік бразилець міг стати вільним агентом, та при цьому «каноніри» вже зараз віддали за виконавця 52 мільйони євро, а Жезус планує залишатися в лондонському клубі до літнього міжсезоння 2027 року.
І не треба сперечатися за тим, що у складі «містян» Габріел не був ключовим футболістом: інколи грав з перших хвилин, в інших випадках виходив на заміну. Зате хлопець ефективно використовував наданий ігровий час в усіх турнірах (чемпіонат Англії, Кубок ліги, Кубок країни, Ліга чемпіонів): 41 матч, 13 голів, 12 асистів. Загалом вихованець «Палмейраса» провів у складі «Манчестер Сіті» за п’ять з половиною років 233 гри (95 голів, 46 передач). А на початку 2017 року англійський колектив взяв Жезуса за 32 мільйони євро, тому тепер вдалося навіть заробити 20 «лимонів».
Продаж 25-річного Габріела, ясна річ, пояснюється нещодавнім підписання форварда німецької «Борусії» (Дортмунд) Ерлінга Холанда, за якого «містяни» віддали 60 мільйонів євро. Однак клуб знову опинився в ситуації, коли в команді є лише один чистий нападник. А якщо травма чи дискваліфікація? Мабуть, головний тренер команди Хосеп Гвардіола готовий до подібного сценарію, якщо згадати, що раніше іспанець частенько посував вперед того чи іншого півзахисника.
Також «Манчестер Сіті» на початку поточного тижня не лише продавав, а й купував. Новим обличчям в стані чемпіона Англії став вихованець «Лідса» Келвін Філліпс. Він зазвичай грає в опорній зоні, яка в схемі Гвардіоли вважається визначальною, тому вибір іспанця не здивував. Також і витрати клуба вже давно не шокують, адже з грошима у «містян» немає проблем ще з 2009 року, коли в клуб прийшли багатії з Об’єднаних Арабських Еміратів.
Що стосується 26-річного Філліпса, то за нього довелося віддати 49 мільйонів євро, а контракт півзахисник підписав на довгі шість років. У попередньому сезоні за «Лідс» гравець провів лише 23 матчі (1 гол та 1 ассист), та дивуватись невеликому показнику не варто, бо Келвін через травму пропустив три місяці в середині змагального циклу-2021/22. Також в активі дуже сильного хавбека сумарно 23 гри за національну збірну Англії.

НОВИЙ ШЛЯХ ПСЖ
Якщо вже мова йшла про товстосумів з ОАЕ, то не можна обійти увагою їх катарських конкурентів, які спонсорують інший європейський футбольний клуб – ПСЖ. Французька команда також не соромиться розкидатися грошима, чим скористався португальський «Порту», якому вдалося досить вигідно продати в Париж перспективного півзахисника – 22-річний Вітінья перебуває поки що саме в такому статусі.
Минулий сезон, варто визнати, став знаковим для хлопця, який грав всюди та завжди (чемпіонат Португалії, Кубок країни, Ліга чемпіонів, Ліга Європи), сумарно назбиравши дуже симпатичні цифри: 47 матчів, 4 голи, 5 передач. За функціональним призначенням хлопець нагадує Філліпса, але португалець дещо краще допомагає креативним гравцям. З паризьким колективом півзахисник, за якого «Порту» отримав 42 мільйони євро, підписав контракт на п’ять років.
Варто нагадати, що ПСЖ трохи раніше придбав ще одного гравця збірної Португалії – 20-річного Нуну Мендеша, за якого в «Спортінг» довелося віддати 38 «лимонів». Окремо треба відзначити, що на цю мить частково можна вважати вичерпаним питання по Неймару, який продовжив співпрацю з парижанами до середини 2027 року. Однак цей факт говорить не про все, адже трансфер досі можливий, хоча з новим контрактом 30-річний бразилець буде коштувати ще більше. Він на початку 2022 року неодноразово говорив, що не почуває себе щасливим у Парижі…
Подейкують, що й сам клуб хоче продати гравця, однак заможних покупців немає. Та перемовини можуть початися в будь-який момент, адже представники ПСЖ хочуть розвантажити зарплатну статтю витрат, а отримує Неймар в Парижі близько 50 мільйонів євро. Ця зарплата відлякує навіть тих клієнтів, які б хотіли взяти хлопця в оренду.
Після підписання футболістів керівники ПСЖ визначилися з новим тренером, який прийшов на місце Маурісіо Почеттіно. Перевірити свої сили з великим вантажем відповідальності ризикнув Крістоф Галтьє. Раніше французький спеціаліст працював тільки вдома, очолюючи кілька клубів: «Бастія», «Сент-Етьєн», «Лілль», «Ніцца». Попри наявність команд не найвищого рівня, спеціалісти вважають, що притаманна 55-річному тренеру жорсткість дозволить за необхідності поставити на місце будь-якого зіркового гравця.
В епоху катарських багатіїв, з 2011 року, це вже шостий тренер ПСЖ, а раніше в Парижі працювали: Карло Анчелотті (2012–2013), Лоран Блан (2013–2016), Унай Емері (2016–2018), Томас Тухель (2018–2020) і Почеттіно (2020–2022). Як показують дані, керівники звикли давати шанс наставнику добре себе зарекомендувати, тому Галтьє може розраховувати хоча б на один рік серйозної довіри.

ІТАЛІЙСЬКА СТРИМАНІСТЬ
Тим часом менш заможні італійські колективи проводять кадрові операції або без грошей, або з невеликими інвестиціями. Взяти хоча б чемпіона країни, який наразі може похизуватися лише одним помітним новобранцем, якого вдалося забрати безкоштовно. «Россо-нері» підписали форварда «Ліверпуля» Дівока Орігі, який в англійському клубі мав мінімум ігрової практики, тому там ніхто не хвилювався, коли бельгійський гравець пішов у статусі вільного агента.
Значно дивнішим став той факт, що «Мілан» залишився без свого ключового гравця Франка Кессі, за якого ще три роки тому клуб віддав 32 мільйони євро, а тепер івуарійський хавбек перейшов в іспанську «Барселону». Каталонці давно мають фінансові проблеми, тому для них безкоштовні гравці дуже хорошого рівня – це чудова новина. Кессі підписав з «синьо-гранатовими» контракт на чотири роки, а Орігі в Мілан переїхав з такою ж умовою.
Друга команда Апеннін також не горить бажанням витрачати гроші, тому «Інтер» нещодавно взяв двох вільних агентів. Міланський колектив тепер має непогану перспективу на позиції воротаря, де повинен працювати Андре Онана. Камерунський футболіст свого часу пройшов школу «Барселони», але досить рано переїхав в нідерландський «Аякс». Тепер Андре спробує голосно про себе нагадати в стані «чорно-синьої» команди.
З такими ж сподіваннями з’явився в «Інтері добре знайомий нам Генріх Мхітарян. Вірменський виконавець у 2009 році перейшов з «Пюніка» в донецький «Металург», після чого хавбек вийшов на рівень «Шахтаря». Демонструючи високу результативність в чемпіонаті України, Генріх у 2013-му став гравцем дортмундської «Борусії» за 28 мільйонів євро…
А через три роки вірменського гравця забрав «Манчестер Юнайтед», причому англійський колектив при цьому став біднішим на 42 мільйони євро! У червоній футболці справи Генріха йшли не кращим чином, тому перехід в «Арсенал» на початку 2018 року не здивував, а на новому ціннику виконавця вже стояла інша сума – 34 «лимона». «Каноніри» лише пізніше дізналися, що викинули гроші на вітер, бо в Лондоні півзахисник нічим не запам’ятався, тому покупці кудись зникли, але влітку 2020 року Мхітаряна забрала італійська «Рома», де трохи раніше хлопець грав на правах оренди. Тепер стався черговий безкоштовний перехід – в «Інтер», який навряд чи зможе отримати велику користь від 33-річного гравця.
Значно більше в Мілані розраховують на Ромелу Лукаку, який свого часу провів два чудові роки в «Інтері». Клуб не пошкодував, що в середині 2019 року віддав за футболіста 74 мільйони євро, але після двох прекрасних сезонів бельгієць вирішив з другої спроби завоювати любов вболівальників «Челсі», чого не вдалося зробити в період з 2011 по 2014 рік. Лондонський клуб минулого літа вірив у форварда, заплативши «Інтеру» 113 мільйонів євро. Тепер Ромелу не забиває… І що з ним робити? Заслати назад в міланський колектив, однак про трансфер мова не йде, а мається на увазі тільки орендна угода строком на один змагальний сезон-2022/23.

Володимир СІРИЙ