Спортивна газета "Вболівальник"

Континентальна реформа

Минулого тижня у Ньоні (Швейцарія) відбулося засідання Виконавчого комітету УЄФА, на якому були прийняті помітні зміни, що стосуються національних збірних. Тривалі консультації привели до оновлення структури Ліги націй УЄФА та кваліфікаційного етапу чемпіонатів Європи та світу, щоб забезпечити більш значущі та цікаві змагання в чинні дати, а також посилити ресурси національних асоціацій.

ЛІГА НАЦІЙ УЄФА
Не принципові, але важливі зміни торкнулися Ліги націй УЄФА – нового турніру, який проводиться з 2018 року. Тріумфаторами двох першостей (2018/2019, 2020/21) стали Португалія та Італія відповідно, а третій розіграш-2022/23 ще не завершився. Основний відрізок, звісно, вже став історією, а за підсумками групової частини у фінальний етап вийшли переможці чотирьох квартетів елітного дивізіону. Якраз паралельно з Виконкомом відбулося жеребкування вирішальної частини турніру. У першому півфіналі 14 червня поточного року зіграють Нідерланди та Хорватія, а наступного дня зустрінуться Іспанія та Італія. Потім запланована гра за третє місце та фінал, що відбудуться 18 червня. Усі чотири матчі прийме нідерландська сторона – міста Роттердам та Енсхеде.
Варто нагадати, що збірна України в лізі В не змогла досягти бажаної мети. Наша команда двічі переграла Вірменію (3:0, 5:0), але не вдалося досягти максимуму в дуелях з Ірландією (1:0, 1:1) та Шотландією (0:3, 0:0). Тому саме британський колектив опинився на першій сходинці, що дозволило йому перейти в лігу А. «Синьо-жовті», посівши другу позицію, просто залишилися в лізі В, де ми й проведемо наступний турнір.
А тепер повертаємося до змін, які торкнуться саме Ліги націй УЄФА-2024/25. Умовний «скелет» турніру залишиться. Знову в чотирьох дивізіонах проводитиметься груповий етап (у 2024 році), але потім заплановані додаткові поєдинки. Передусім варто говорити про розширення фінальної стадії, куди напряму вже не пройдуть чотири переможці ліги А. Тепер ще буде чвертьфінальний раунд, де гратимуть перші та другі збірні елітного дивізіону. Саме тоді, в березні 2025 року сформується великий квартет, який влітку визначить переможця першості.
Також третій місяць 2025 року відзначиться перехідними матчами, яких раніше не було. Відомо, що приємна ротація в лігах стосується переможців груп, а найгірші колективи переходять у слабший дивізіон. Новаторський підхід розширює перехідні процеси, адже в наступному розіграші треті команди ліги А гратимуть з другими колективами ліги В за підвищення чи пониження. Також треті збірні ліги B в аналогічному форматі зустрічей вдома та в гостях змагатимуться проти других команд ліги С.
Шкода, що нововведення працюватиме з наступного турніру. Якби воно було раніше, то ми б уже готувалися до перехідних дуелей. Зате потім у нас буде значно більше шансів, щоби все ж повернутися в найсильніший дивізіон Ліги націй УЄФА. Треба додати, що нікуди не подінуться перехідні матчі всередині ліги C, адже в найнижчому дивізіоні тільки дві групи, а трохи вище – чотири. Тому найгірші чотири колективи ліги С визначать двох невдах, яким доведеться впасти в лігу D. Ці матчі відбудуться у березні поточного року: Гібралтар – Кіпр, Литва – білорусь.
Європейські функціонери вважають, що чвертьфінальна стадія та додатковий раунд плей-офф додасть інтриги та допоможе створити послідовність між груповою фазою, що завершиться в листопаді 2024 року, та фіналом, який відбудеться в червні 2025 року. Склад учасників чотирьох дивізіонів в Лізі націй УЄФА-2024/25 вже сформовано, однак ще треба офіційно його затвердити після згаданих березневих зустрічей в лізі С. Наразі саме в цьому дивізіоні знаходяться агресивні росіяни, однак їх, ймовірно, знову буде відсторонено від турніру.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ЗМІНИ
Європейські функціонери також вирішили змінити формат відбору великих турнірів, тому кваліфікацію до ЧС-2026 та ЧЄ-2028 ми побачимо в оновленому вигляді. Зазвичай мова йшла про класичний розподіл усіх збірних континенту на десять груп – по п’ять чи шість колективів. Але тепер відбір буде більш консолідованим, коли збірні будуть розбиті на дванадцять груп по чотири та п’ять команд, що відповідно пожвавить конкуренцію, зробивши її менш передбачуваною та більш динамічною.
Переможці груп європейської кваліфікації отримають пряму путівку на мундіаль або континентальну першість, а команди, які посядуть другі місця, пройдуть пряму кваліфікацію або візьмуть участь у матчах плей-офф (разом із командами Ліги націй). Детальніше говоритимемо про це пізніше, коли прийде час згаданих баталій. Також варто відзначити, що фінальна частина Євро-2028 не змінилася – там все ще братимуть участь 24 команди.
Коментуючи оновлені змагання, президент УЄФА Александер Чеферін відзначив наступне: «Запровадження Ліги націй УЄФА стало історією успіху, оскільки товариські ігри замінили більш змагальними матчами. А тепер, після запровадження нової фази плей-офф, команди отримають ще більше можливостей для прогресу, зберігаючи однакову кількість ігор у міжнародному календарі матчів. Передбачуваність європейських відбірних турнірів також була розглянута та вирішена завдяки новому формату, який запропонує всім командам рівні шанси пройти кваліфікацію на великі турніри».

СУПЕРКУБОК В АФІНАХ
Останнім важливим аспектом Виконкому УЄФА стала зміна місця проведення матчу за Суперкубок УЄФА. Раніше було зафіксовано, що престижний клубний поєдинок відбудеться в Казані, однак росіянам не потрібні хліб та видовища, а цікавлять їх лише війна та кров. Тому в цій країні футболу не буде, а 16 серпня поточного року Суперкубок УЄФА відбудеться на стадіоні імені Георгіоса Караїскакіса у столиці Греції. В цьому протистоянні зустрінуться переможці Ліги чемпіонів та Ліги Європи поточної змагальної кампанії.

Володимир СІРИЙ

Учасники Ліги націй УЄФА-2024/25
Ліга А
Нідерланди
Хорватія
Іспанія
Італія
Данія
Португалія
Бельгія
Угорщина
Швейцарія
Німеччина
Польща
Франція
Ізраїль
Боснія і Герцеговина
Сербія
Шотландія
Ліга В
Австрія
Чехія
Англія
Уельс
Фінляндія
Україна
Ісландія
Норвегія
Словенія
Ірландія
Албанія
Чорногорія
Грузія
Греція
Туреччина
Казахстан
Ліга С
Румунія
Швеція
Вірменія
Люксембург
Азербайджан
Косово
Болгарія
Фарери
Північна Македонія
Словаччина
Північна Ірландія
Естонія
Латвія
росія (під питанням)
Гібралтар/Кіпр
Литва/білорусь
Ліга D
Гібралтар/Кіпр
Литва/білорусь
Молдова
Мальта
Андорра
Сан-Марино
Ліхтенштейн

Exit mobile version