Хоч не рано почали, так багато утяли

Головний зимовий студентський турнір планети наша команда розпочала не дуже впевнено, але на останньому відрізку першості українській команді вдалося надолужити втрачене.

Універсіаду 2023 року приймало американське місто Лейк-Плесід (11–22 січня), де ми досить довго йшли без нагород. П’ять днів першості довелося завершити без медальних звитяг, а першу нагороду для країни здобули Юлія Городна та Степан Кінаш в біатлонній одиночній змішаній естафеті. Після цього в лижному двоборстві Віталій Гребенюк і Дмитро Мазурчук також зупинилися на третій сходинці за підсумками командного спринту.
Далі знову був день без п’єдесталу пошани, а 19 січня біатлоніст Дмитро Грущак відзначився «срібним» досягненням в гонці переслідування. Звісно, спочатку треба згадати спринт, коли наш земляк посів сьоме місце, програвши чемпіону 47 секунд, а до третьої сходинки не вистачило 25 секунд. Саме з таким негативним балансом українець розпочав гонку переслідування, в якій вдалося відзначитися влучною стрільбою, тому вже на другому колі Дмитро дістався до третьої сходинки, а на передостанньому відрізку дистанції Грущак взагалі вийшов на перше місце.
Перевага українця над Бьорном Вестервельтом складала 17 секунд, однак на лижні американець працював якісніше, тому на вирішальну стійку хлопці прийшли лише з невеличкою перевагою нашого земляка. Здавалося, що попереду напружений фініш, однак Дмитро не закрив одну мішень, а конкурент стріляв ідеально. А якщо врахувати, що Бьорн ще й біг швидше, то інтрига завчасно померла. Добре, що й на нашу другу сходинку ніхто не претендував, тому останнє коло двоє лідерів пройшли спокійно.
У п’ятницю, 20 січня, ми залишилися без нагород, а наступного дня Михайло Харук здобув перше і останнє наше «золото» в сноуборді. Успіх українцю приніс паралельний слалом-гігант, коли працювала звичайна схема на виліт. У фінальній сутичці Харук перевершив австрійця Маттеуса Пінка на 0,69 секунди.
Останній день першості став найбільш врожайним для України, адже нам вдалося вибороти дві медалі. Знову про себе нагадав Харук в паралельному слаломі, хоча у цій дисципліні наш земляк пройшов лише у «бронзовий» фінал, коли вдалося перемогти суперника з Японії. Також паралельний слалом став для нас успішним в жіночій частині турніру, а «бронзу» собі та команді принесла Надія Гапатин, яка перемогла у малому фіналі італійську конкурентку.
Досить близько ми підійшли до нагороди в хокейній першості. Перед завершенням групового етапу підопічні Вадима Шахрайчука залишалися з непоганими шансами на другу сходинку класифікації. Однак перше вирішальне випробування виявилося невдалим – поразка від Японії з рахунком 2:4 (0:2, 2:1, 0:1). Тоді ми й втратили навіть теоретичну можливість на вихід у півфінал. Остання зустріч з чехами для нас нічого не вирішувала, але розраховували на нас японці. Цих хлопців ми задовольнили, перегравши чеську команду з балансом 3:1 (0:1, 2:0, 1:0), яка завдяки перемозі могла випередити азійську команду. Не випередила. Японія на півфінальній стадії у напруженій боротьбі поступилася американцям, які пізніше у сутичці за «золото» нічого не змогли зробити з канадськими студентами. В жіночому хокеї, до речі, також перемогли канадські представниці.
Завершили ми Універсіаду з прийнятним показником – шість нагород (1-1-4), чого вистачило для вісімнадцятої сходинки в медальному заліку. Колись ми аналогічний турнір проводили краще – приміром, було дев’ять п’єдесталів пошани, але в інші роки фіксувалися гірші показники – п’ять нагород… Тому поточне досягнення треба вважати прийнятним і навіть непересічним, якщо згадувати про непрості умови, в яких довелося готува тися нашим хлопцям та дівчатам.