«Голий король»

У фінальному матчі Клубного чемпіонату світу-2025, який проходив у США, англійський «Челсі» розгромив французький «Парі Сен-Жермен». ПСЖ після кількох феєричних перемог (раніше 5:0 над «Інтером» у фіналі Ліги чемпіонів, тепер 4:0 над «Реалом» у півфіналі Клубного чемпіонату світу) багатьма фахівцями став записуватися у сучасні «королі» світового клубного футболу. У фіналі престижного турніру «Челсі» переконливо у потрійний спосіб (3:0) довів, як у тій казці, що «король то голий».

Фінал
13 липня
«ЧЕЛСІ» (Англія) – ПСЖ (Франція) – 3:0 (3:0)
Голи: Палмер, 22, 30, Жоао Педро, 43.
Вилучення: Жоао Невеш, 86 (неспортивна поведінка).
Півфінал
9 липня
ПСЖ (Франція) – «РЕАЛ» (Іспанія) – 4:0 (3:0)
Голи: Фабіан Руїс, 6, 24, Дембеле, 9, Рамуш, 88
8 липня
«ФЛУМІНЕНСЕ» (Бразилія) – «ЧЕЛСІ» (Англія) – 0:2 (0:1)
Голи: Жуан Педро, 18, 56.

ПСЖ, якщо згадувати розгром 4:0 мадридського «Реалу» у попередньому матчі півфіналу турніру, був битий у фіналі його ж зброєю. Дивним чином за обставинами подій фінальний матч ПСЖ – «Челсі» дуже нагадував півфінал ПСЖ – «Реал», тільки з точністю до навпаки. Якщо в 1/2 турніру парижани з перших хвилин взяли мадридців у лещата своєї активності, примусивши їх вже на перших хвилинах матчу робити помилки, які зрештою стали вирішальними, то у фінальному матчі зненанацька, і несподівано передусім для самих гравців ПСЖ, вони стали об’єктом рішучих і швидких дій суперників.

Півфінал. ПСЖ – «РЕАЛ» – 4:0
Втім, варто згадати півфінал ПСЖ – «Реал» бо він завершився приголомшливим і принизливим розбиттям мадридського «королівського» клубу – 4:0. Активність і пресинг суперника, звичайно, може вносити дискомфорт у дії і розсудливість вчинків на полі, але ж не примушувати такого футбольного гранда і його зіркових гравців ледь не впадати у паніку. Вже на 6-й хвилині матчу Усман Дембеле і Фабіан Руїс так «налякали» Рауля Асенсіо, що той покірно поступився м’ячем у своєму карному майданчику атакувальникам ПСЖ.
Парижани продовжували тиснути приголомшених суперників і подвоїли перевагу менш ніж за три хвилини. Досвідчений захисник мадридців Антоніо Рюдігер просто подарував м’яч Усману Дембеле для виходу сам-на-сам з Тібо Куртуа. На 24-й хвилині матчу ПСЖ довели свою перевагу до трьох м’ячів після ще одного сильного і точного удару Фабіана Руїса.
За великим рахунком, матч на цьому і закінчився, команди догравали виділені на поєдинок хвилини. ПСЖ не відмовив собі потішитися ще одним забитим м’ячем наприкінці зустрічі. До речі, «Реал» вперше з 2003 року пропустив три м’ячі уже до 24-ї хвилини матчу.
– По нас вдарив рахунок 0:2, і повертатися в гру було нелегко. Ми намагалися зреагувати належним чином, але після третього гола стало ще важче, – підсумував після гри головний тренер «Реала» Хабі Алонсо.

Півфінал. «ЧЕЛСІ» – «ФЛУМІНЕНСЕ» – 2:0
Про інший півфінал, «Челсі» – «Флуміненсе», ми трохи встигли згадати у попередньому номері газети, додати особливо нічого, просто виважена перемога на класі, з розміреним втіленням його в забиті м’ячі в кожному таймі. Єдина примітна така цікавинка, що обидва голи за лондонський клуб забив бразилець Жоао Педро, який є вихованцем і колись гравцем саме «Флуміненсе».

Фінал «ЧЕЛСІ» – ПСЖ – 3:0
Відмінність двох матчів за участі ПСЖ, півфінального і фінального була лише в тому, що в 1/2 турніру все було вирішено на користь парижан до 24 хвилини, а у вирішальному матчі Клубного чемпіонату світу-2025 з «Челсі» практично все визначилося на 43-й хвилині першого тайму. Тільки тепер у ролі безнадійної «жертви» досить несподівано опинився сам ПСЖ.
Так трапляється у природі, коли один із хижаків досягає свого паралізуючи жертву. Виявляється, що так можна і в футболі. Парижани, схоже, просто очманіли від того, що суперники їх, за п’ять хвилин «королів» світового клубного футболу, так нищівно і нахабно пресингують і переслідують по полю.
Два перші голи були забити одним і тим же гравцем «Челсі», Коулем Паулем і майже, як «під копірку», під сумним поглядом заціплених в нерухомості захисників ПСЖ. Відмінність голів лише в тому, що у першому випадку Палмеру накотив м’яч під удар в район майже одинадцятиметрової позначки партнер Малі Густо. А у другому вже самотужки Коуел по хазяйські ввійшов до карного майданчика із захисниками у тому ж ступорі і спокійно почав приводити вирок у виконання. У англійського хлопця з нервами все в порядку, з майстерністю, тим більше, а головне – з інтелектом. Скільки відомо футболістів, ви їх багато разів бачили, які у таких ситуаціях прагнуть вдарити відчайдушно щосили і неодмінно поцілити у воротаря. Палмер у цих випадках «ніжно» і вивірено спрямовував двічі поспіль м’яч майже у дотик під стійку. Красиво.
Коли на 43-й хвилині матчу, після розрізної передачі того ж Палмера, Жоао Педро жваво оббіг захисників ПСЖ, які продовжували сумлінно виконувати роль статистів, і знову засмутив Доннарумму, над футбольним полем повіяло чи то маршем Мендельсона, чи то – похоронний. Фактично на цьому фінал закінчився, в сенсі результату. Були ще відчайдушні пристрасті та емоцій з боку парижан, Жоао Невеш навіть намагався зняти скальп з розкішної шевелюри Марка Кукурельї. Мабуть на пам’ять, замість футболки, ні того не іншого не дісталося, пішов завчасно відпочивати. Беззастережна перемога «Челсі» нокаутом.
– Ми виграли матч у перші 10 хвилин. Ми визначили темп гри і дуже гарно пресингували їх. Умови робили це завдання важким, але ми продовжували, і хлопцям це вдалося, – відкрив після матчу секрет успіху очільник «Челсі» Енцо Мареска.
Кращим гравцем поєдинку був визнаний англійський півзахисник «Челсі» Коул Палмер. На його рахунку дубль і асист.
У такому розширеному форматі (32 команди) Клубний ЧС визначив чемпіона уперше, а загалом «Челсі» виграв цей турнір вдруге (до цього – 2021 року).

ЛАУРЕАТИ КЛУБНОГО ЧС-2025

За підсумками Клубного чемпіонату світу були визначені кращі гравці турніру за різними номінаціями.
Найкращий гравець – Коул Палмер («Челсі»)
23-річний півзахисник «Челсі» Коул Палмер у фіналі Клубного чемпіонату світу зіграв ключову роль у тріумфі його команди. Палмер відзначився дублем, а також віддав результативну передачу. За весь турнір Коул провів 6 матчів, в яких відзначився 3 голами і 2 асистами.
Найкращий бомбардир – Гонсало Гарсія («Реал»)
Найкращим бомбардиром клубної світової першості став Гонсало Гарсія з мадридського «Реала». Іспанець відзначався результативними діями у п’яти з шести поєдинків на КЧС-2025: на його рахунку чотири голи та одна результативна передача.
Варто згадати докладніше всіх бомбардирів турніру, бо серед них не було явного лідера.
Четверо футболістів забили по 4 м’ячі: Гонсало Гарсія («Реал»), Анхель Ді Марія («Бенфіка»), Маркос Леонардо («Аль-Хіляль») і Серу Гірассі («Боруссія» Д). Усі вони провели однакову кількість голів, однак Гонсало Гарсія має певну умовну перевагу в рейтингу, оскільки його команда (мадридський «Реал») дійшла до півфіналу.
До наступної групи гравців, які забили по три м’ячі, увійшли: Вессам Абу Алі («Аль-Ахлі»), Херман Бертераме («Монтеррей»), Філ Фоден («Манчестер Сіті»), Ерлінг Холанд («Манчестер Сіті»), Гаррі Кейн («Баварія»), Джамал Мусіала («Баварія»), Педру Нету («Челсі»), Майкл Олізе («Баварія»), Коул Палмер («Челсі»), Жоао Педру («Челсі»), Фабіан Руїс (ПСЖ), Кенан Їлдиз («Ювентус»).
Найкращий воротар – Роберт Санчес («Челсі»)

Відзнаку найкращого голкіпера клубного ЧС-2025 здобув воротар «Челсі» Роберт Санчес. Голкіпер у чотирьох матчах зберіг ворота «сухими», а найважливіше, що йому вдалося залишити без пропущених голів найголовніші поєдинки турніру – півфінал і фінал.
Не можна не відзначити і голкіпера ПСЖ. Джанлуїджі Доннарумма до фінального матчу проводив феноменальний турнір. В п’яти матчах з шести італієць залишив свої ворота в недоторканності, пропустив лише один гол на турнірі від «Ботафого». Але ж 3 голи у фіналі, нехай і не за його вини, перекреслили всі звитяги Джанлуїджі до того.
Варто згадати й інших воротарів Клубного чемпіонату світу, серед них і нашого Анатолія Трубіна, які неодноразово залишали свої ворота в недоторканності:
По 3 рази – Роберт Санчес («Челсі»), Фабіо («Флуміненсе»), Вевертон («Палмейрас»).
2 рази – Тібо Куртуа («Реал»), Анатолій Трубін («Бенфіка»), Естебан Андрада («Монтеррей»), Грегор Кобель («Боруссія» Д), Яссін Буну («Аль-Хіляль»), Ронвен Вільямс («Мамелоді Сандаунз»).
Найкращий молодий гравець турніру – Деїзме Дуе (ПСЖ)
20-річний півзахисник ПСЖ та молодіжної збірної Франції Деїзме Дуе взяв в усіх семи матчах своєї команди на клубному ЧС-2025, з’являючись у стартовому складі. Був одним із найпомітніших у складі паризької команди на шляху до фіналу. Забив один гол і здійснив один асист.

УКРАЇНСЬКИЙ СЛІД

Зауважимо, що в турнірі брали участь три команди, кольори яких захищають українські футболісти. Анатолій Трубін відіграв чотири поєдинки у складі португальської «Бенфіки», яка закінчила виступи в 1/8 фіналу. В поєдинку його команди проти «Баварії» Трубін визнавався кращим гравцем матчу.
Український захисник американського «Лос-Анджелеса» Артем Смоляков теж дебютував на клубному чемпіонаті світу. Українець вийшов на заміну в матчі третього туру його команди проти бразильського «Фламенгу».
А Андрій Лунін усі ігри іспанського «Реалу» (вилетів у півфіналі) спостерігав із лави запасних.

ГРОШІ

Президент ФІФА Джанні Інфантіно впевнений, що турнір став вкрай успішним, особливо у фінансовому плані.
– Ми чітко побачили, що клуби залишились задоволеними. Ми заробили понад два мільярди доларів – це приблизно 31 млн доларів за матч. Жоден турнір навіть близько не зрівняється з цим. Це величезний успіх, – впевнений Інфантіно.
Опубліковані доходи клубів за участь та результати на Клубному чемпіонаті світу 2025 року.
Більше всіх заробив переможець турніру лондонський «Челсі» – 114,6 млн доларів. Не набагато меншою виявився заробіток другого фіналіста, французького ПСЖ, – 106,9 млн доларів. Замкнув трійку лідерів по заробітку на КЧС мадридський «Реал» – 82,5 млн доларів.

ТОП-10 клубів за доходом у Клубному чемпіонаті світу:

  1. «Челсі» (Лондон, Англія) – 114,6 млн доларів
  2. ПСЖ (Париж, Франція) – 106,9
  3. «Реал» (Мадрид, Іспанія) – 82,5
  4. «Флуміненсе» (Ріо-де-Жанейро, Бразилія) – 60,8
  5. «Баварія» (Мюнхен, Німеччина) – 58,2
  6. «Боруссія» (Дортмунд, Німеччина) – 52,3
  7. «Манчестер Сіті» (Англія) – 51,7
  8. «Палмейрас» (Сан-Паулу, Бразилія) – 39,8
  9. «Інтер» (Мілан, Італія) – 36,8
  10. «Аль-Хіляль» (Ер-Ріяд, Саудівська Аравія) – 34,2.

ПІДСУМКИ НА ПЕРСПЕКТИВУ

Клубний чемпіонат світу в США був націлений не лише на прагнення створити видовищне футбольне дійство та заробити побільше грошей, а й оцінювався як генеральна репетиція майбутнього чемпіонату світу, який пройде з 11 червня по 19 липня 2026 року, у тому числі і в Сполучених Штатах (разом з Канадою і Мексикою). Цей турнір вказав на деякі супутні обставини змагання, які через рік на Мундіалі варто було б врахувати.
В США дуже обачливо і обережно ставляться до різних природних явищ, зокрема грози, ще більше ніж ми до повітряних тривог, тому неодноразово з цієї причини матчі Клубного чемпіонату світу зупинялися поки не розпогодиться. Це було неприємністю для футболістів і вболівальників. Ще з кліматичних несприятливих обставин – висока спека, за якої доводилося проводилися низку матчів.
Перший висновок – на чемпіонаті світу з футболу 2026 року використовуватиметься більше стадіонів з дахом. Про це повідомив президент ФІФА Джанні Інфантіно. Очільник світової футбольної організації зізнався, що турнір справді проводиться не в оптимальних погодних умовах, але наголосив, що це питання буде частково вирішене:
– Умови потребують перерв на охолодження, поливу поля та пошуку шляхів покращення. Але у нас є криті стадіони в Америці та один у Канаді у Ванкувері, і ми, безумовно, будемо більше використовувати ці стадіони вдень, – зазначив Інфантіно.

Підготував Роман СЛАВЕНКО