Головне змагання року

Для незалежної України паризька Олімпіада-2024 стала восьмою літньою в нашій історії. 140 атлетів нашої країни боролися на ХХХІІІ найголовнішому спортивному Форумі чотириріччя літніх видів спорту в 26 із 32 олімпійських дисциплін. Найбільше українських спортсменів було представлено у змаганнях з легкої атлетики (25 атлетів), футболу (18), а також у стрибках у воду, веслуванні та боротьбі (по 9). Крім того, Україна дебютувала на Олімпіаді у футболі, брейкінгу та скелелазінні.

Здобутком українських олімпійців на Іграх-2024 стала дюжина, 12 медалей: 3 золоті, 5 срібних, 4 бронзові нагороди. На п’єдестал пошани атлети України піднімалися у змаганнях з восьми видів спорту. Збірна України посіла підсумкове 22-е місце у загальнокомандному медальному заліку.

ОЦІНКА І ПОРІВНЯННЯ

Якщо говорити загалом, то виступу наших атлетів на Олімпіаді, враховуючи обставини, умови і події, можна дати позитивну оцінку. Нагадаємо всіх лауреатів збірної України на Іграх у Парижі. Список складено за гатунком нагороди і часом здобуття (в дужках).

Володарі медалей України на Олімпіаді-2024:
«ЗОЛОТО»
Ольга ХАРЛАН, Аліна КОМАЩУК, Олена КРАВАЦЬКА, Юлія БАКАСТОВА – фехтування, командна шабля, (03.08)
Ярослава МАГУЧІХ – легка атлетика, стрибки у висоту, (04.08)
Олександр ХИЖНЯК– бокс, (07.08)
«СРІБЛО»
Сергій КУЛІШ – стрільба, гвинтівка на 50 м, (01.08)
Ілля КОВТУН – спортивна гімнастика, бруси, (05.08)
Парвіз НАСІБОВ – греко-римська боротьба, (08.08)
Людмил ЛУЗАН, Анастасіїя РИБАЧОК – веслування, каное-двійка, (09.08)
Ірина КОЛЯДЕНКО – жіноча вільна боротьба, (10.08)
«БРОНЗА»
Ольга ХАРЛАН – фехтування, індивідуальна шабля (29.07)
Ірина ГЕРАЩЕНКО – легка атлетика, стрибки у висоту (04.08)
Михайло КОХАН – легка атлетика, метання молота, (04.08)
Жан БЕЛЕНЮК – греко-римська боротьба, (08.08)

Першою олімпійську нагороду до скарбнички збірної України принесла на третій день Олімпіади Ольга Харлан в турнірі з індивідуальної шаблі,а завершила збір нагород нашими атлетами в Парижі борчиня Ірина Коляденко у передостанній день змагань.
Половину українських олімпійських медалей, по три, було здобуто у двох видах спорту – легкій атлетиці і боротьбі.
Найбільш радісним для українських вболівальників днем Олімпіади-2024 було 4-е серпня, дякуючи легкоатлетам України, олімпійська скарбничка нашої країни поповнилася відразу трьома нагородами – «золото» і два «срібла». 7-го серпня двічі порадували українські борці срібною і бронзовою нагородами. «Золотими», крім 4-го, ще стали 3-є і 7-е серпня – у жіночій командній шаблі та боксі відповідно.
Семеро українських атлетів вдруге поспіль після минулої Олімпіади в Токіо повертаються додому з олімпійськими нагородами – борці Жан Беленюк (змінив «золото» на «бронзу», зате тепер у колекції Жана за три Олімпіади весь набір олімпійських медалей – «золото», «срібло», «бронза»), Парвіз Насібов, легкоатлетка Ярослава Магучіх, боксер Олександр Хижняк, каноїстки Людмила Лузан та Анастасія Рибачок (Четверикова ), борчиня Ірина Коляденко.
У Токіо не було олімпійської нагороди у шаблістки Ольги Харлан. Але для неї у Парижі була вже 5-та Олімпіада у її спортивній кар’єрі. І Ольга встановили з двома паризькими медалями рекорд серед атлетів України за кількістю відзнак Ігор – 6 олімпійських медалей.
Є ще одна об’єктивна обставина, яку не можна залишити поза увагою – два з половиною роки із трьох, які відділяють дві останні Олімпіади, 2021 і 2024 років, Україна і її спортсмени провели в умовах повномасштабної агресії і прагнення всеосяжної руйнації з боку підлого сусіда. Те, що за таких умов Україна зуміла підготувати і спрямувати до Парижа повноцінну збірну, погодьтеся, вже можна вважати здобутком.
Якщо говорити про здобутки суто спортивні, вбачаються дві порівняльні тенденції. Так, сьогодні, ми поступаємось за кількістю і якістю спортивних звитяг від перших п’яти Олімпіад за нашої участі. У деяких видах спорту ми втратили позиції, які були приводом нашої гордості і нагород. Ніхто не відміняє необхідності прагнути виправлення становища і відновлення традицій.
Але, коли поглянути на результати трьох останніх Олімпіад, можна говорити і про зрушення у позитивний бік.
Україна показала найкращий результат за 12 років на Олімпійських іграх за кількістю «золота». На двох попередніх Іграх України сумарно здобули таку ж кількість медалей, як на цій одній: дві – в Ріо-2016 та одну у Токіо-2020.
Відповідно збірна України має найкращий результат у підсумковому загальнокомандному заліку за три останні Олімпіади.
Так, є потенціал, який могли і мали використати вже зараз у Парижі. Так, є помилки і недопрацювання, над якими необхідно ретельно і наполегливо попрацювати – десь треба зміна покоління, десь зміна керівництва. І, якщо, у такій роботі невідкладно і ефективно докласти зусиль, то Олімпіада підтвердила враження, що українці залишаються спортивним народом із великими ще не використаними можливостями.