Генеральна репетиція

Чоловіча збірна України з баскетболу продовжує підготовку до матчів кваліфікації чемпіонату світу-2023 та фінальної частини Євробаскета-2022. Вже за тиждень, 24 серпня, наша команда проведе перший поєдинок останнього відбірного раунду у боротьбі за путівку на світову першість проти збірної Італії. 27 серпня у цьому ж турнірі українська збірна зіграє з командою Ісландії. А вже 2 вересня стартує у фінальних змаганнях чемпіонату Європи. Важливим етапом у підготовці до офіційних матчів був тренувальний турнір, який нещодавно завершився в Туреччині.

В Стамбулі збірна України провела три матчі проти сильних суперників, а саме національних команд Туреччини, Польщі і Словенії. До речі, всі вони, як і наша команда, є учасниками наступного фіналу чемпіонату Європи. Ці матчі, за інформацією ФБУ, для української збірної склалися по різному.

Туреччина – УКРАЇНА – 96:70
Команди грали не в оптимальних складах. У нас був відсутній легіонер з НБА центровий Олексій Лень, у Туреччини не грав один із лідерів команди натуралізований американець Шейн Ларкін, а на трьох представників НБА у господарів в нашій збірній був захисник «Торонто» Святослав Михайлюк.
Туреччина з першої чверті володіла ініціативою і закономірно перемогла, вигравши три з чотирьох чвертей. У нас не «пішли» триочкові – 2/11 за першу половину і 4/16 за матч, тоді як суперник реалізував 11 з 22 дальніх. Плюс десь не вистачило агресії в атаці, бо за 20 хвилин ми виконали лише 1 штрафний, а за всю гру – 7, а Туреччина лише за першу половину набрала з лінії штрафних 13 очок.
Найрезультативнішим в складі нашої команди став Артем Пустовий з 16 очками, у Святослава Михайлюка 12 очок, Богдан Близнюк набрав 10 балів.

Польща – УКРАЇНА – 60:88
Наша збірна виграла три чверті, оформивши потужний ривок у заключній десятихвилинці (28:12). Айнарс Багатскіс залучив 12 гравців, рівномірно розподіливши ігровий час між підопічними.
Наша команда виграла підбирання, добре рухала м’яч, віддавши 25 асистів за гру, та реалізувала 9 з 21 триочкових (42%). Найрезультативнішим у складі збірної України в цьому матчі став Іссуф Санон, який за 19 хвилин набрав 15 очок, а найкращий рейтинг ефективності у Святослава Михайлюка – 12 очок, 5 передач, 3 підбирання.

УКРАЇНА – Словенія – 82:86
Варто відзначити, що Словенія зіграла без зіркових гравців НБА Луки Дончіча та Горана Драгіча, а у нас відпочинок отримали Святослав Михайлюк та Володимир Герун, зате зіграв інший наш представник НБА Олексій Лень, для якого це був перший матч за національну команду з 2018 року.
Поки суперники придивлялись один до одного, рахунок був близьким, а перша чверть закінчилась за переваги Словенії «+3». Втім до середини другої чверті словенці забезпечили собі перевагу 12 очок, і хоча наша команда до перерви скоротила відставання до «-6», але суперник спокійно контролював гру.
Після великої перерви збірна України заграла активніше, хоч і мінімально, але виграла десятихвилинку, а після 5:0 на початку четвертої чверті перевага Словенії дорівнювала всього 2 очки. На якийсь момент Словенія повернула собі комфортну перевагу в рахунку, але декілька вдалих атак нашої збірної і за 4,33 хв до кінця матчу після триочкового Леня на табло висвітився рівний рахунок 73:73. Більше того, далі Україна повела 76:73, але на це Словенія відповіла ривком 11:0 і спокійно довела гру до перемоги, хоча наша збірна боролась до кінця.
Найрезультативнішим в складі української команди став Іссуф Санон, на рахунку якого 18 очок. Олексій Лень записав до свого активу 15 набраних балів до яких додав 6 підбирань.
15 серпня збірна України вирушила до Фінляндії, де відпрацює короткий тренувальний збір та 18 числа зіграє контрольний матч проти місцевої національної збірної. Фіни теж продовжують боротьбу за вихід у фінальну частину світової першості та зіграють на нинішньому чемпіонаті Європи.

СТАТИСТИКА ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ
Туреччина – УКРАЇНА – 96:70 (25:12, 24:17, 26:19, 21:22)
11 серпня. Стамбул. Арена «Сінан Ердем Даум»
Україна: Сидоров (6), Михайлюк (12), Близнюк (10), Скапінцев (4), Пустовий (16 + 6 підбирань); Санон (6), Ткаченко (3), Войналович, Герун (3), Крутоус 0, Лукашов (4), Бобров (6).
Польща – УКРАЇНА – 60:88 (17:26, 15:12, 16:22, 12:28)
12 серпня. Стамбул. Арена «Сінан Ердем Даум»
Україна: Михайлюк (12+5 передач +3 підбирання), Бобров (6), Зотов (5 + 2 передачі), Герун (4 + 4 підбирання + 3 передачі), Близнюк (3+5 передач); Санон (15 + 3 підбирання), Пустовий (12 + 3 підбирання), Ткаченко (10 + 3 підбирання + 3 перехоплення + 2 передачі), Скапінцев (8), Крутоус (8 + 5 підбирань + 2 передачі + 2 перехоплення), Сидоров (5), Войналович (3 підбирання + 2 передачі + 1 блок-шот).
УКРАЇНА – Словенія – 82:86 (16:22, 16:18, 22:21, 28:25)
13 серпня. Стамбул. Арена «Сінан Ердем Даум»
Україна: Лукашов (9), Ткаченко (3), Близнюк (6), Лень (15 + 6 підбирань), Пустовий (6 + 6 підбирань); Санон (18 + 5 підбирань), Скапінцев (10 + 8 підбирань), Зотов (4), Крутоус, Сидоров (5), Бобров (6), Ковальов, Войналович.

Антон КУЩ

З перших уст

Айнарс БАГАТСКІС, головний тренер збірної України:
Про кадровий склад збірної
– З’явилися досвідчені гравці, яким треба давати ігровий час. Для мене немає жодних питань, чому той чи інший гравець в збірній і для мене завжди було важливо, щоб для громадськості, для журналістів, було зрозуміло, чому кожен з гравців у команді.
Так, є певні проблеми, адже Герун не грав з квітня. Щодо Леня, він не тренувався з нами і відразу зіграв проти Словенії. Мені достатньо було намалювати навіть не комбінації, а приблизно те що ми граємо, і він навіть за таких умов виглядав добре. В НБА, незрозуміло для мене чому, але він отримує стільки часу, скільки отримує. Як на мене, це гравець високого рівня і класна людина. Ми взагалі не очікували, що Олексій гратиме в Стамбулі, адже він приєднався до команди лише два дні тому. Це було суто його бажання – він хотів грати відразу проти Польщі, але я сказав «ні». Ми домовилися, що він зіграє два-три відрізки проти словенців, але вийшло трохи більше. І він зіграв значно якісніше, ніж я очікував у цій ситуації – враховуючи його ігрову практику та процес акліматизації.
Близнюк приїхав у такій фізичній формі, що він був готовий грати відразу. Я б хотів відзначити його, як приклад для багатьох не тільки українських гравців, адже Богдан – це приклад професійного спортсмена. Він не витрачає час дарма, готує своє тіло і йому значно легше влитися у баскетбольні навантаження. Ну і проти Словенії ми вирішили поберегти Михайлюка, адже на турнірі він також грав після одного неповного тренування.
Наразі у нас багато чого вже є: бажання, азарт, емоції та розуміння того, що ми робимо, але в нас немає натренованості і ми ще далеко не команда.

Про матчі в Стамбулі
Туреччина, враховуючи гравців НБА, готується повним складом вже два тижні. Звичайно, ми могли зіграти проти них якісніше, але, можливо, переліт і певна втома призвели до того, що ми моментами провалилися не в плані баскетболу, а в плані ігрової енергії. Ми були занадто спокійні, а турки, навпаки, грають на емоціях. Плюс вони влучили триочкові, а у нас були підготовлені вільні кидки, які ми не реалізували. Це, знову ж таки, гра на фоні втоми та важких ніг.
У матчі проти Польщі була зовсім інша гра, ми грали у швидкий баскетбол, ми бігли і був лише один спад в середині гри, на який ми відреагували та зіграли цікавим поєднанням гравців – дуже маленькою п’ятіркою з чотирма маленькими та одним центровим. Ми розуміємо, що ця команда має бігти – це бонус цієї команди і ми маємо працювати на це.
Проти словенців моментами ми грали дуже якісно, але програли через певні нюанси, які треба виправити: зайва підстраховка, в результаті якої отримали п’ять триочкових. Це команда, яка кидає триочкові ледь не найкраще в Європі, незалежно від того грає Дончіч, чи не грає. Ну і парадоксально, що ми програли декілька підбирань, граючи великою п’ятіркою, після чого нам забили. Ці дрібниці коштували нам перемоги.

Про тактичну побудову збІрної
Ми маємо шукати свої переваги. В липні ми за рахунок цього затисли іспанців під кільцем. У нас на позиції центрового чотири гравці і треба думати, як їх використовувати, і що ми можемо від цього отримати. І, як на мене, ми отримуємо певні переваги, наша гра стає різноманітнішою. Головне – це виправити захист один в один, підбирання та зайву підстраховку. У нападі я не бачу проблем грати такою передньою лінією. У нас, на жаль, немає багато гравців на «четвірці», на цій позиції, зокрема, проти Словенії грав Лень і добре розтягував захист. Попереду у нас багато роботи, але небагато часу.

Про Іссуфа Санона
Він все довів своєю роботою. Йому треба було трохи часу, щоб зрозуміти, де він знаходиться і яка гра від нього потрібна. Так, звичайно, тренерам, у яких він грав, було приємно мати гравця, який може вирішувати, але його ніхто не навчив грати в командний баскетбол. Зараз він змужнів, став чоловіком і за грою вийшов на новий рівень.
Звичайно, є над чим працювати, але його агресивність, бажання та позитив дають свої плоди. І мені подобається, що він не змінюється. Видно, що він дуже переживає, наприклад, за те що в перших двох матчах у Стамбулі зробив 11 втрат. Але це, тому що він більше хоче пасувати, більше хоче загравати наших великих. Тому є помилки і через це треба пройти.
Я б його хотів також відзначити, як приклад для гравців, у тому числі для гравців збірної. Після останньої гри в липні він відразу найняв персонального тренера і продовжив працювати. Він ці три тижні не «курив бамбук», як частина гравців, а готував своє тіло. Саме тому зараз він добре виглядає. Вистачає ігрових аспектів, в яких треба додавати, але це баскетболіст, який зараз дає результат.

Про плани збІрної
У нашого тренерського штабу зараз є приємні та водночас неприємні клопоти, адже всі гравці, які знаходяться в команді, заслуговують місця в складі на офіційні матчі. Але нам ще треба визначитись із певними позиціями. За рахунок того, що в нас більше гравців, ми можемо зберігати інтенсивність на тренуваннях. А тренування мають бути інтенсивнішими за гру, тому це ми зараз і будемо продовжувати використовувати. У нас молодий, енергійний тренерський штаб, який допомагає гравцям ставати краще. Мене тішить, що гравці сприйняли це і те як вони працюють, створюючи чергу для додаткових тренувань.