Спортивна газета "Вболівальник"

«Футболу» буде менше

Телебачення

На початку поточного тижня значний сегмент українського суспільства сколихнула новина про анулювання ліцензій Медіа Групи Україна (МГУ), куди входять відомі спортивні канали «Футбол 1/2/3», які довгі роки забезпечували якісну трансляцію клубного українського футболу та усіх матчів національної збірної.

ЩО СТАЛОСЯ?
Як сказано в офіційній заяві, причиною для припинення діяльності Медіа Групи Україна став «закон про олігархів», який не сподобався багатьом бізнесменам нашої країни. Суть нової норми полягає в тому, що в особливий реєстр будуть вноситися олігархи. Аби зрозуміти, що та чи інша людина вважається олігархом, було зафіксовано чотири критерії. Перший – участь у політичному житті. Другий – вплив на засоби масової інформації. Третій – статус кінцевого власника суб’єкта господарювання, який є суб’єктом природних монополій або займає монопольне (панівне) становище на ринку. Четвертий – підтверджена вартість активів особи та суб’єктів господарювання перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб.
Якщо особа відповідає трьом або усім заданим «характеристикам», то вона й вважається олігархом. А от якщо підходять лише один або два критерії, то про олігарха не треба говорити. Так зафіксовано в законі. За станом на вчорашній день Рінат Ахметов як бенефіціарний власник інвестиційної компанії SCM (System Capital Management) проходив по трьох статтях, чого вистачало для фіксації його в статусі олігарха. Мінусом був лише перший пункт, оскільки офіційно Ахметов не вів публічної політичної діяльності. Тому треба було прибрати ще один критерій, аби залишитися за межами олігархічного реєстру…
Зрозуміло, що уникнути двох останніх пунктів фактично неможливо, тому SCM вирішила відмовитись від своєї долі в медіапросторі, завдяки чому Ахметов не може потрапити у перелік офіційно зареєстрованих олігархів. До речі, треба зазначити, що цей закон розрахований лише на найближчі десять років!
А що поганого у статусі олігарха? В законодавстві зафіксовано, що олігарх не може робити одразу кількох речей… Перше – бути покупцем у процесі приватизації об’єктів великої приватизації. Друге – здійснювати внески у вигляді власних грошових коштів, виконання робіт, надання товарів, послуг тощо на підтримку політичних партій. Третє – здійснювати внески до виборчих фондів кандидатів (крім власного виборчого фонду), політичних партій під час виборчого процесу. Четверте – фінансувати будь-яку політичну агітацію, або проведення мітингів чи демонстрацій з політичними вимогами. Окремо зазначається, що зустріч олігарха з будь-яким представником органів державної влади не може бути таємницею, тобто посадовець зобов’язаний повідомити про подібні контакти, зазначаючи суть тієї чи іншої бесіди. Саме сукупність цих обмежень привела до того, що Ахметов не захотів потрапити у перелік олігархів, а зробити це можна було лише через офіційну відмову від участі в медіажитті України.

ДЕ «ФУТБОЛ»?
Тепер переходимо до того, що важливо вболівальникам спорту! Як відомо, МГУ належить потужна мережа каналів «Футбол 1/2/3» та платформа OLL.TV. Після повномасштабного вторгнення скажених росіян в нашу країну канали певний час транслювали марафон «Єдині новини», та поступово «Футбол 1» та «Футбол 2» повернулися до звичного мовлення. Приміром, саме ці ресурси в травні та червні забезпечували показ товариських та офіційних матчів національної збірної України.
Тепер, як можуть бачити усі глядачі, канали «Футбол» мовчать, тобто працюють, але лише в форматі «Єдиних новин». І не варто сподіватися, що щось зміниться, оскільки без ліцензій жоден канал не може працювати, а ліцензій вже немає. Якщо говорити по суті, то ще кілька років тому закриття «Футболів» стало б справжнім ударом для вболівальників, адже свого часу канали показували топ-першості континенту, єврокубки, збірну, нашу Прем’єр-лігу та Першу лігу, а ще були цікаві тематичні програми. Звісно, багато хто говорив про певну однобокість подачі інформації з нахилом в сторону звеличення певних клубів чи поглядів… Так, це правда. Але при цьому не можна не відзначити, що «Футболи» давали цікавий контент та якісну картинку, якій цілком могли позаздрити транслятори чемпіонатів Англії, Італії, Іспанії…
Але поступово канали відмовилися від показу провідних клубних чемпіонатів континенту, а у минулому сезоні зникли вже єврокубкові турніри. І чемпіонат України, треба сказати, «Футболи» минулого сезону показували останній раз, оскільки зараз вже все одно не було прав на показ нашої Прем’єр-ліги. І чи з’явились би вони – невідомо, оскільки на ринку виник відомий ресурс MEGOGO.
Тому сьогодні зникнення «Футболів» – це відсутність чемпіонату Нідерландів та Туреччини, американської ліги МЛС, заокеанського Кубка Лібертадорес, Кубків Італії, Франції та Португалії, а також глядачі не зможуть подивитися Євро-2022 серед жінок, який нещодавно розпочався. Такий от не дуже великий перелік…
Чи можливе повернення «Футболів»? Так! Якщо з’явиться інша людина, яка захоче тягнути це на собі. Просто треба пам’ятати, що «Футболи» були збитковим ресурсом, який заробляв певні кошти, але недостатні для того, щоби перекрити витрати. Саме з цієї причини поступово було вирішено відмовитись від занадто коштовного контенту, який не приносив прибутків. Хоча в кулуарах йшла мова, що саме у поточному форматі (тобто й без УПЛ) «Футболи» могли жити своїм коштом, але перевірити це припущення тепер ніхто не зможе.
А якщо все ж хтось захоче відновити мовлення «Футболів»? Це, звісно, може статися, але це досить важкий і тривалий процес, оскільки ліцензії Медіа Групи Україна вже анульовано, тобто ліцензії були повернуті державному регулятору. Ліцензії можна відновити, але це вже абсолютно нова процедура. Держава повинна організувати конкурс, його треба виграти, сплатити ліцензійний збір і почати мовити. Це мінімум п’ять чи шість місяців, а в умовах воєнного стану – ще довше. Тому з відсутністю «Футболів» треба змиритися і помахати рукою тим грошенятам, які глядачі заплатили наперед за показ каналів.
Окремо треба сказати про платформу OLL.TV, яка теж працювала на базі Медіа Групи Україна. Поки що ресурс повноцінно живий, а прес-служба OLL.TV повідомила, що «сервіс працює в штатному режимі». Зазначається, що на платформі транслюватимуться футбольні матчі, які раніше виходили на каналах «Футбол», тобто основний контент каналу перейде саме на OLL.TV, але, звісно, це буде не повноцінне мовлення, а показ окремих подій.

ЩО ДАЛІ?
Вичерпну відповідь на це запитання поки що ніхто не може надати. Найбільше, звісно, цікавить доля національної збірної? Хто покаже матчі? Тим паче що грати «синьо-жовті» будуть вже у вересні, коли відбудуться зустрічі в рамках Ліги націй УЄФА. Є підозра, що глядачі зможуть побачити ігри, але треба готуватись до того, що знадобиться інтернет, якщо буде йти мова про MEGOGO або OLL.TV. Побачити ці ресурси можна на будь-якому пристрої в інтернеті. Або ж придбати телевізор з функцією доступу до всесвітньої павутини.
Однак все ж залишається певний шанс, що збірну може забрати канал класичного формату, а дивитися треба в сторону Setanta Sports. Якщо такого щастя немає, то треба звертатись до представників кабельної мережі чи супутникового телебачення, де можна дізнатись, як отримати цей канал та скільки він коштує. Безкоштовного немає і не буде! І ще треба зазначити, що інтернет повинен залишатися в пріоритеті, адже поступово вже й Setanta Sports намагається перенести свій контент на ресурс setantasports.com.
Але поки цього не сталося, тому треба відзначити, що Setanta Sports 20 та 27 липня покаже матчі нашого «Динамо» з турецьким клубом «Фенербахче» в другій кваліфікації Ліги чемпіонів (20 липня – 21.00, 27 липня – 20.00 за київським часом). Це лише разова акція, адже до четвертого відбірного раунду клуби можуть самі продавати права на показ ігор, а далі ця прибуткова місія покладена на УЄФА. І вже тоді доведеться брати повний і недешевий єврокубковий пакет трансляцій або не брати нічого. Про подібну перспективу Setanta Sports думає, але про висновки та рішення говорити занадто рано.
Ще немає інформації щодо показу зустрічей полтавської команди, яка скоро зіграє в другому відбірному раунді Ліги конференцій зі шведським АІКом: перший матч – 21 липня (20.00), матч у відповідь – 27 липня (20.00). Трансляції інших матчів наших клубів в кваліфікації єврокубків теж залишаються у площині невідомого, а ще грають на міжнародній арені «Шахтар», «Дніпро-1» та «Зоря».

Ігор КРОВНИЙ

Офіційно

Заява Ріната Ахметова щодо активів Медіа Група Україна
Я прийняв вимушене рішення про вихід моєї інвестиційної компанії SCM з медійного бізнесу. Цього тижня Медіа Група Україна відмовиться на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій наших каналів і від ліцензій наших інших медіа в Україні. Ми також припинимо діяльність онлайн-медіа МГУ.
Таке рішення продиктоване набранням чинності законом «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Як найбільший приватний інвестор в економіку України я неодноразово казав, що не був, не є й не буду олігархом. Короткий шестимісячний термін, визначений законом для продажу медіаактивів, і російська воєнна агресія проти України не дають можливості компанії SCM продати медіабізнес на ринкових умовах.
За понад 20 років, починаючи з 2000-го року, ми разом із журналістами створили медіахолдинг, що ґрунтується на принципах свободи слова, правди і професіоналізму, складається з десяти ефірних і супутникових телевізійних каналів, інтернет-ресурсів, друкованих ЗМІ та сучасної виробничої медійної екосистеми. Загальний обсяг інвестицій, вкладених у цей медіахолдинг, перевищив 1,5 млрд доларів США.
Але найбільша інвестиція – це внесок кожного з журналістів і співробітників нашої медійн ої команди. Завдяки колективній роботі канали «Україна» й «Україна 24» стали лідерами в Україні за аудиторією, а канали групи «Футбол» збирали мільйони уболівальників перед екранами. Тому мені важко приймати рішення про вихід із медійного бізнесу.
Я хочу подякувати кожному за нашу спільну працю й наш спільний успіх. І, безумовно, особлива вдячність кожному нашому глядачу й читачу. Дякую вам за вашу любов, за вашу лояльність. Ми завжди працювали тільки для вас!

Exit mobile version