Спортивна газета "Вболівальник"

Французький винахід

Відкриття

Французам ніколи не можна було відмовити у прагненні до оригінальності і винахідливості. Не зрадили вони себе і під час організації церемонії відкриття Олімпійських ігор-2024. Замість тривіальних урочистостей на виблискуючому прожекторами стадіоні, вони запропонували головною ареною відкриття Ігор природню річку, основну водну артерію Парижа – Сену. Нічого подібного в історії Олімпіад ще не було.

Звісно, як і кожна новація, цей оригінальний захід мав свою родзинку і привабливість, але дечим, уже звичним, довелося поступитися.
Традиційне марширування делегацій країн-учасників Олімпіади доріжками головної спортивної арени Ігор цього разу було замінене на корабельний парад із цими ж делегаціями водами Сени. Усього близько 8-и тисяч атлетів з понад 200 країн на 85 човнах під аконемент овацій глядачів і невщухаючого дощу (не пощастило організаторам з погодою) урочисто рухалися водною гладдю.
Вони пропливали 6 кілометрів через центр Парижа до Ейфелевої вежі, один за одним фінішуючи перед площею Трокадеро, де церемонія відкриття Олімпіади і запалення олімпійського вогню мала продовжитися. У почерговості пропливання і на воді була збережена традиція. Виводила першою на корабельний парад делегація Греції – країни-господарки античних Олімпійських ігор. Завершувала корабельний стрій команда Франції – країни-господарки теперішньої Олімпіади.
Серед переваг такої оригінальної церемонії відкриття Олімпійських ігор були передусім уже сама повністю новітня картинка цих передолімпійських урочистостей, яка не могла не викликати цікавості і бажання це оригінальне дійство спостерігати. Ми такого ще не бачили (до слова, це стосується не лише церемоній відкриття Олімпіад).
По-друге, абсолютна новація – до звичного споглядання спортивних делегацій з усього світу (за винятком нецивілізованих країн), додався ще й парад різноманітних плавальних засобів, якими ці делегації рухалися водами Сени. На будь-який смак – від маленьких човників для представництва у кілька осіб (3-м представникам Бутану вистачило невеличкого сімейного катеру), до кораблів, наближених до класу суден «ріка-море», заповнених вщент найчисленнішими тут олімпійськими командами. Найбільший з них – корабель зі збірною США (на такому вони могли б дочалити і додому до Америки), адже американська команда є найбільшою за чисельністю на Олімпіаді-2024 і налічує аж 592 атлети.
Делегації України дістався непоганий кораблик, але дещо завеликий для однієї нашої команди. Зі 140 українських атлетів, які змагатимуться на цій Олімпіаді, нашу країну на церемонії відкриття представляли 58 спортсменів. Інші вже були у вирі підготовки до олімпійських стартів. Тому організаторам урочистого запливу довелося чисельно доповнити «наш» корабель. Разом із українцями на човні перебували ще 3 делегації. Компанію українським спортсменам склали туркмени, тувальці та уругвайці. Саме ці країни були з нами на одному кораблі на водах Сени за алфавітним розподілом. До речі, саме через алфавітну почерговість досить довгенько довелося чекати доки на водному горизонті з’являться українські прапори. Ми були у цій корабельній верениці 193-и із 206 країн-учасниць.
Прапороносці команд, це вже незламна традиція, були і за такої своєрідної ходи-плавання. Прапор України на корабельній палубі, попри дощ, гордо і гідно тримали наші прапороносці на відкритті Олімпіади – тенісистка Еліна Світоліна і плавець (майже потрапив у свою водну стихію) Михайло Романчук. До речі, обоє медалісти минулої Олімпіади у Токіо.
Водночас, попри дощову зливу, уздовж берегів Сени тривало безпрецедентне шоу з виступами співаків, музикантів, оперними аріями, а також з кабаре, танцювальними шоу, акторськими сценками, виступами гімнастів та повітряних акробатів. За церемонією спостерігали близько 300 тисяч людей зі спеціально побудованих трибун на березі річки, а ще близько 200 тисяч – безпосередньо з балконів і квартир, кому пощастило мешкати в будинках на набережній Сени. Французькі сили безпеки перебували у стані найвищої готовності, зазначає AFP.
Після 6-кілометрової прогулянки Сеною, коли всі спортивні делегації зійшли на берег, від водних процедур перешли до вогню. Олімпійського, який теж примандрував річкою на човні. А також до церемонії підняття Олімпійського прапору. І його теж діставили водами Сени, тільки… на коні (у фантазійності французам не заперечиш). Кінь над річковими хвилями, звичайно не справжній (хто ж буте поневіряти живу тварину навіть з такої урочистої нагоди), а механічний. Здалеку, справді, схожий на справжнього коника, який до того ж на березі «непомітно» перетворився на живого коня.
Уже безпосередньо перед процедурою запалення головного вогнища олімпійський вогонь пішов по руках факелоносців. Кого тут тільки не було – і видатні спортсмени, і дуже відомі, і не дуже (Зінедін Зідан, Рафаель Надаль, Серена Вільямс, Карл Льюїс, Тоні Паркер …). Не всім випало пронести олімпійський факел бодай кілька метрів, дали тілько потримати. Але теж почесно, і всі були щасливі.
Церемонія відкриття Олімпіади продовжилася урочистим підняттям Олімпійського прапора під гімн Ігор, а офіційне відкриття Олімпіади-2024 оголосив президент Франції Еммануель Макрон. Завершальним акордом церемонії стало запалення у саду Тюїльрі Олімпійського вогню. Запалили вогонь у чаші під повітряною кулею (натаяк не те, що саме французи, брати Монгольф’є, вважаються винахідниками цього повітряного засобу) французька легкоатлетка Марі-Жозе Перек та французький дзюдоїст Тедді Рінер, після чого куля піднялася у небо. Олімпійський вогонь палатиме до завершення головного спортивного форуму чотириріччя.
Насамкінець коротко про те, що трішки «підмочило» церемонію відкриття Олімпійських ігор-2024. У буквальному сенсі – це погода. Злива, яка не вщухала протягом всього урочистого дійства під відкритим небом явно не прикрашала подію, але й не дуже псувала настрій тим, хто скористався дощовиками чи парасольками, або тим, кому було байдуже на примхи природи. За винятком, мабуть, акробатів та екстремальних артистів, яким доводилося виконувати свої трюки серед калюж, ризикуючи здоров’ям. Нібито ніхто не постраждав, тому будемо за повір’ям вважати, що цей дощ – на щастя і удачу. Оскільки, наші мокли не менше інших, будемо вірити у цю прикмету й ми.
Друге. Склалося враження, що дійство вийшло дещо затягнутим. Церемонія відкриття тривала понад чотири години. Навіть цікаве видовище із часом починає трохи «приїдатися». Але і тут є поважна причина – такої водно-спортивної феєрії ще ніхто не влаштовував і досвіду не було. Можливо, на майбутнє, коли комусь захочеться щось подібне повторити, капітанам човнів варто більше «тиснути на газ», а пасажирам додати у матроській вправності швидко заповнювати і звільняти плавзасоби.
І, нарешті, – на любителя. Такі видовищні заходи це є передовсім шоу. В раніше класичній постановці святкування початку Ігор важливим елементом такого шоу був «модний конкурс». Модельєри, дизайнери, стилісти й фольклористи докладали максимум зусиль приодіти своїх спортсменів так, щоб це сподобалося, вразило або і здивувало публіку. А публіка уважно придивлялася в якої країни на що вистачило модної фантазії. На стадіоні – це добре оглядалось, на кораблях та й ще під дощ – не один модельєр в світі був у відчаї за неоцінену роботу. Ну, тут теж щось поправлять.
Загалом церемонія відкриття Олімпійських ігор у Парижі залишила дуже позитивне враження. Бачите, є про що поговорити, а це перша ознака успіху подібних урочистостей.
Урочиста церемонія закриття Олімпіади-2024 відбудеться 11 серпня. Чекаємо на нові французькі сюрпризи. Але перед тим нам бажано підняти собі настрій на олімпійських аренах Парижа.

Тарас ТАРАСЮК

Exit mobile version