Передмова. Групи C/D
Перший раунд планетарної першості в групі C може стати непростим випробуванням для збірної Аргентини – одного з двох головних претендентів на титул-2022, а в бригаді D, ймовірно, про безхмарну дорогу тільки мріятимуть чинні чемпіони світу – французи.
СВІТ-C
Аргентинська команда завжди на чемпіонатах світу претендує на найвищі місця, однак найсвіжіший титул вдалося взяти ще в 1986 році, коли в напруженій зустрічі переможеними виявилися німецькі футболісти. Цю звитягу здобув колектив, головною зіркою якого був Дієго Армандо Марадона. Саме він тоді на чвертьфінальній стадії відзначився легендарним голом, скориставшись допомогою «руки бога», про що з сумом згадують англійські вболівальники.
Після того Аргентина двічі доходила до фіналу планетарної першості, однак в 1990 та 2014 роках представника Південної Америки зупиняли знайомі німці. А ще треба згадати турніри 2006 та 2010 років, коли аргентинські хлопці доходили до 1/4 фіналу, і не більше, бо на цій стадії знову перемагала збірна Німеччини. Тому німці вже з величезним запасом віддали борг супернику за поразку в 1986 році, але існує повір’я, що Аргентина досі віддає борг вищим силам за «божу руку» Марадони.
Тепер вже підопічні Ліонеля Скалоні спробують порушити неприємну традицію. До успіху прагнутиме й інший Ліонель – Мессі, який отримає останній шанс на здобуття головного трофею на рівні національних збірних. Зірковий гравець дуже довго нічого не вигравав з національною збірною, однак в 2021 році вдалося взяти Кубок Америки, з чим переважно й пов’язують здобуття хлопцем тогорічного «Золотого м’яча». Однак підкорити світ – це зовсім інша історія.
Мессі, до речі, перед початком звітної першості відчував певний дискомфорт у м’язах – довелося кілька днів попрацювати індивідуально, тому не факт, що в Катарі Ліонель зможе показати свій максимум. Але точно хлопець прагнутиме до вершини, причому є шанс увійти в історію! Річ у тому, що найбільше матчів на чемпіонатах світу зіграв німець Лотар Маттеус – 25, але у 2022 році за умови виходу в фінал його може обійти Мессі, який провів 19 ігор, однак для цього Ліонель зобов’язаний з’являтися на полі в усіх зустрічах. Варто нагадати, що фіналісти першості сумарно проведуть за один місяць сім матчів.
Аргентинці не зможуть розраховувати на легке життя в іграх з Мексикою та Польщею, однак з групи дворазові чемпіони світу повинні виходити. А на другу путівку претендуватимуть мексиканці та поляки, які в теорії мають однакові шанси на успіх, а також треба зазначити, що ці збірні наразі сформували демократичний баланс в особистих зустрічах: по три перемоги у восьми матчах.
Однак безпосередньо на чемпіонатах світу Мексика та Польща перетиналися лише одного разу, коли в 1978 році на аргентинських полях наші географічні сусіди здобули перемогу з рахунком 3:1. «Ацтеки» тоді стали найгіршою командою на турнірі – шістнадцятою, а Польща в підсумковому протоколі посіла п’яту сходинку! Але при цьому у найсвіжішій товариській зустрічі п’ятирічної давнини виграли мексиканці – 1:0. Переможний м’яч в активі Рауля Хіменеса, який досі вважається важливою силою команди в атаці.
СВІТ-D
Проблеми з м’язовими тканинами спіткали й лідера французької команди, однак Карім Бензема зіштовхнувся з відчутними труднощами… За добу до початку світової першості лікарі констатували той факт, що нападник пропустить три тижні, а це говорить про те, що чинні чемпіони світу будуть змушені провести турнір без чинного володаря «Золотого м’яча». Звісно, французькі вболівальники сумують, а разом з ними не може радіти наставник команди Дідьє Дешам: «Мені дуже шкода Каріма, адже ЧС-2022 був його головною метою. Однак і в такій ситуації я цілком впевнений у своїй команді. Ми зробимо все, щоби досягти максимального результату в Катарі».
Ймовірно, нового гравця на місце Каріма тренер викликати не буде, однак це не принципове питання, адже з атакою у «триколірних» проблем бути не повинно. Варто лише поглянути на перелік гравців, що здатні зіграти перед воротами суперника: Олів’є Жиру, Кіліан Мбаппе, Антуан Грізманн, Крістофер Нкунку… Про такий вибір може мріяти будь-який тренер світу!
Та при цьому ніхто не може гарантувати, що французи посядуть в групі першу сходинку, адже серйозним конкурентом у цій справі можуть стати данці. В теорії ніхто не сумнівається, що це збірні дещо різного рівня, однак особисті зустрічі говорять про паритет: дві нічиї та по вісім перемог. При цьому в трьох останніх протистояннях французи жодного разу не переграли Данію!
На чемпіонаті світу-2018 команди обмежилися нульовою нічиєю на груповому етапі, і це була єдина втрата Франції на тій першості. Тоді збірні дружно вийшли з групи, де також була Австралія, а четвертим «пасажиром» чотири роки тому виявилася команда Перу, однак тепер віддавати очки суперникам доведеться туніському колективу. Повернемося до фаворитів квартету D, які нещодавно провели дві гри в Лізі націй УЄФА. Вже цього року Данія перемогла на французькому стадіоні – 2:1 (дубль Андреаса Корнеліуса та гол Бензема), а потім умовний середняк європейського футболу здолав авторитетного опонента ще й на рідному полі – 2:0 (Каспер Дольберг, Андреас Сков Ольсен). Є підозра, що вже після групового етапу французи можуть гарно розігнатися, що вони й зробили у 2018 році. Хоча не забуваємо, що двічі поспіль чемпіонат світу одна збірна вигравала ще 60 років тому, коли виблискували бразильці – Пеле, Вава, Гаррінча… (1958, 1962).
Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ